Ako vyrobiť stenu zo sadrokartónu

Pred desiatimi rokmi sme nepoznali taký stavebný materiál ako sadrokartón. A aby sme vyzdobili priestory a dodali im eleganciu a krásu, použili sme obyčajnú omietku a sadru. A dnes, keď si sadrokartónové dosky získali univerzálnu popularitu, sú stavitelia, interiéroví dizajnéri, konštruktéri a architekti zmätení: ako sa bez nej predtým dokázali vyrovnať? Vďaka sadrokartónu môžete vytvárať absolútne novinky: originálne viacúrovňové zložité stropy so zaujímavým osvetlením, rôzne oblúky, priečky rôznych tvarov s početnými policami, výklenky, otvory pre okná. S pomocou sadrokartónu môžete každej miestnosti dodať architektonickú expresivitu, sofistikovanosť, originalitu a exkluzivitu. Preto tento jedinečný materiál tak milujú všetci návrhári interiérov na celom svete..

Obsah

Čo je sadrokartón

Sádrokartón sa nazýva kompozitný materiál, ktorý pozostáva z dosiek s dĺžkou od 2,5 do 4,8 m a šírky od 1,2 do 1,3 m, ktorých hrúbka sa môže pohybovať od 8 do 24 mm. V srdci takého listu je obyčajná sadra, pre väčšiu pevnosť lemovaná z oboch strán kartónom. Na zvýšenie výkonnostných vlastností, zvýšenie hustoty a stability sa do sadry pridávajú niektoré špeciálne komponenty. Výsledkom je pevný a flexibilný stavebný materiál. A kartónu je daná úloha výstužného rámu, ako aj základ pre nanášanie sadry, tapiet, farieb, keramických dlaždíc alebo iného materiálu, ktorý ste si vybrali na dokončenie sadrokartónu. Je známe, že dnes sa najväčšia sympatia teší sadrokartónu vyrobenému v Nemecku..

Technické vlastnosti a spôsob aplikácie

Podľa svojich kvalitatívnych charakteristík je sadrokartón vynikajúci na dokončenie bytov, domov, kancelárií a iných obytných priestorov. Po prvé, tento materiál je šetrný k životnému prostrediu a neobsahuje škodlivé látky, ktoré môžu mať negatívny vplyv na ľudské zdravie a životné prostredie, a za druhé, sadrokartón je energeticky úsporný a zvukovo izolačný materiál, je tiež nehorľavý a ohňovzdorné. Ďalšou dôležitou vlastnosťou sadrokartónu je to, že "dýcha", v správnom čase absorbuje alebo naopak vzdáva vlhkosť a zaisťuje normálnu vlhkosť v miestnosti. Navyše má kyslosť, ktorá je podobná kyslosti ľudskej pokožky, pomocou posledných dvoch vlastností sadrokartón pomáha prirodzeným spôsobom regulovať mikroklímu v miestnostiach a prispieva k vytvoreniu príjemného a harmonického atmosféra..

Spoločnosti vyrábajúce sadrokartónové dosky dnes, berúc do úvahy všetky tieto vlastnosti, začali vyrábať takú sadrokartónovú dosku, ktorá spĺňa všetky potrebné požiadavky. Takže okrem štandardných sadrokartónových dosiek (GKL) sa vyrábajú aj ohňovzdorné (GKLO) alebo vodeodolné (GKLV), do ktorých sa pridávajú špeciálne látky, ktoré môžu ničiť huby, ktoré spôsobujú plesne. Spravidla sú nepostrádateľné pre dokončovacie kuchyne, kúpeľne, toalety a ohňovzdorné sadrokartónové dosky sa zvyčajne používajú na dokončenie vzduchových potrubí, komunikačných šácht atď. Ale pre vnútorné priečky sú najvhodnejšie dosky s perom a drážkou. V nich sa sadra predbežne vypaľuje. Vďaka tomu sa zvyšuje ich pevnosť a bez akejkoľvek prípravy ich možno použiť na výrobu vnútorných priečok. Tieto dlaždice je možné namaľovať, obkladať, prilepiť tapetami atď. Vnútorné priečky môžu byť jednej alebo viacerých vrstiev. Trojvrstvové priečky by sa napríklad mali používať v seizmicky nebezpečných oblastiach, ako aj v budovách všetkých stupňov požiarnej odolnosti. Sádrokartón tohto druhu je zvnútra dutý, kde môžete položiť systém odsávania prachu, telefónne a elektrické káble, prívod vody a vykurovanie.

Popri všetkých vyššie uvedených vlastnostiach je výhodou sadrokartónu jeho ľahkosť (t.j. nízka hmotnosť), ako aj prach a úlomky, ktoré sa pri jeho použití netvoria..

Ako postaviť stenu zo sadrokartónu? Zavolajte majstra alebo to môžete urobiť sami

Ak si prajete, môžete to urobiť sami, nie je to také ťažké, ako by sa to mohlo zdať na prvý pohľad. Stačí sa vyzbrojiť batožinou špeciálnych znalostí, o ktorej vám povieme podrobne..

V prvom rade si teda musíte zaobstarať potrebné nástroje. Budete potrebovať skrutkovač, príklepovú vŕtačku, kovové nožnice, vodováhu, olovnicu, ceruzku. Toto je približný zoznam nástrojov, ktoré môžu byť užitočné pri inštalácii sadrokartónu, ale môže sa výrazne rozšíriť ďalšími krokmi.

Sádrokartónové dosky je možné nainštalovať buď na špeciálny rám, alebo priamo na stenu, samozrejme, ak základná stena nemá vážne nevýhody, ako je zvislý alebo vodorovný posun. Bezprostredne pred inštaláciou sadrokartónu na stenu utesnite trhliny a odstráňte starú omietku. Až potom môžete premýšľať o spôsobe opláštenia steny sadrokartónom.

Bezrámová inštalácia sadrokartónu na stenu

Najľahší spôsob, ako vytvoriť stenu zo sadrokartónu, je namontovať listy sadrokartónu priamo na holé steny. Ale ako už bolo spomenuté, steny by nemali mať vážne chyby a mali by byť dosť vyrovnané. Listy sú prilepené k stene pomocou špeciálnych tmelov a sadrokartónových lepidiel.

Inštalácia profilu pre sadrokartónové dosky

Napriek tomu, že prvá metóda je veľmi jednoduchá, z mnohých dôvodov je lepšie namontovať sadrokartón na špeciálny rám. Pretože je to, za prvé, odolnejšie, za druhé, pohodlnejšie, po tretie, hladšie a navyše všetko, čo môžete nainštalovať, rôzne výklenky. Z čoho vyrobiť rám? Môže byť vyrobený z profilu sadrokartónu. Najprv je zostavený rám priečky a k nemu je postupne pripevnená predná vrstva sadrokartónových dosiek. Drevo môže tiež slúžiť ako materiál pre rám sadrokartónu. Takéto konštrukcie sú spojené pomocou skrutiek alebo skrutiek do dreva. Najpohodlnejším a najmodernejším spôsobom výroby rámu pre priečku je však použitie kovových profilov. Upevnenie sadrokartónu k takémuto rámu je spoľahlivejšie a prejde menšou deformáciou, ako je to v prípade dreva. Tento materiál má schopnosť meniť tvar pod vplyvom vlhkosti a teploty. Kovový rám je zo všetkých vyššie uvedených možností najtrvanlivejší..

Na vytvorenie rámu a položenie dodatočnej tepelnej a zvukovej izolácie je potrebná vzdialenosť nie väčšia ako 20 cm.

Inštalácia sadrokartónu na rám

Pomocou sadrokartónových dosiek môžete postaviť aj deliacu stenu, ktorá rozdelí miestnosť na dve samostatné miestnosti, alebo ohraničí veľký priestor na niekoľko funkčných zón. V prvej verzii sú slepé priečky obvykle vyrobené od podlahy po strop, kde je rám z oboch strán opláštený sadrokartónom, a v druhom prípade je možné postaviť priečky rôznych tvarov: zakrivené, priehľadné, so vstavaným sklom, s výklenkami a oblúkmi. Pozrime sa však, ako môžete nezávisle, bez pomoci majstra, vytvoriť obyčajnú hluchú deliacu stenu zo sadrokartónu.

Najprv sa musíte rozhodnúť o mieste, kde by mala byť stena postavená, a urobiť označenie na podlahe a strope. Vodiace profily je potrebné narezať po celej dĺžke priečky a pripevniť na strop a na podlahu hmoždinkami (ak je podlaha a strop betón) alebo samoreznými skrutkami (ak je podlaha a strop drevené) . Profily regálov sú tiež narezané na kusy rovnajúce sa výške miestnosti a upevnené v ráme (vertikálne). Všetky prvky, ktoré susedia so stenou, sú upevnené hmoždinkami a stojany sú k vodiacim profilom spojené samoreznými skrutkami s lisovacou podložkou. Rám je teda pripravený, teraz ho môžete opláštiť sadrokartónovými doskami.

Čo robiť s pevnou sadrokartónovou doskou ďalej

Keď je proces inštalácie sadrokartónu úplne dokončený, bude načase ho dokončiť. A hneď vyvstáva otázka, je potrebné pred omietaním sadrokartónu použiť základný náter? Horizontálne švy teda musia byť natreté základným náterom, ale zvyšok švíkov a celý povrch môžete nechať na pokoji. Spotreba základného náteru na sadrokartónové dosky je veľmi malá, ale výhody z neho sú dosť významné, najmä jeho vlastnosť prieniku dovnútra, čo spôsobuje, že sadrokartónový plech je rádovo silnejší. Na sadrokartónové dosky sa základný náter používa nie na fasádu, ale na vnútorné práce, pretože fasádny základný náter obsahuje látky zakázané pre obytné priestory.

Proces dokončovania stien zo sadrokartónu

Ďalším krokom bude tmel na sadrokartón. Na to potrebujete sadrovú zmes (ktorá sa má aplikovať na vyrobenú stenu) a samolepiacu výstužnú sieť (serpyanka). Zosilníme spoje medzi sadrokartónovými doskami, aby sme zatmelili šev a tmel z neho nevypadol, kým úplne nevytvrdne. Najprv musíte prilepiť sieťku a naniesť na ňu omietkovú zmes zriedenú vodou. Po vytvrdnutí a úplnom vyschnutí musí byť tmel brúsený jemným brúsnym papierom. Rovnaký postup je potrebné vykonať na miestach, kde je sadrokartón pripevnený k rámu, aby neboli viditeľné kryty skrutiek a ak sa vlhkosť dostane dovnútra, na tapete sa neobjaví hrdza. A až potom môžete premýšľať o zdobení steny zo sadrokartónu. Na to potrebujete tapetu alebo farby. A teraz je vaša stena už úplne pripravená.

Vadim Burovoy

About the author