Použitie mechanizovaného spôsobu omietania povrchu vám umožní získať dokonale rovný podklad pre ďalšie povrchové úpravy za jeden deň. Kvalita omietky stien je zároveň oveľa vyššia ako pri použití mechanizovanej metódy. Ďalej budeme hovoriť o tom, ako omietnuť steny strojovou metódou.
Obsah:
Ručné strojné omietanie: vlastnosti omietacieho stroja
Na výrobu strojnej omietky sa používa špeciálne zariadenie. Jeho hlavnou funkciou je zmiešať roztok a zaistiť jeho vysoko kvalitné miešanie. V dôsledku toho je možné získať konzistenciu ideálnej kompozície na omietanie..
Manuálna časť práce zahŕňa iba naplnenie potrebných komponentov do vnútra zariadenia v správnom množstve. V miešacej časti mechanizmu sa zmes miesi a sadra sa dodáva na povrch zo zásobníka. Pomocou špeciálnej trysky sa kompozícia rovnomerne nastrieka na stenu.
Toto zariadenie má pomerne zložitú štruktúru, takže je pomerne ťažké vyrobiť zariadenie na strojové omietanie vlastnými rukami..
Osoba, ktorá vykonáva omietanie, by mala viesť hadicu iba od jednotky, aby bolo zaistené rovnomerné pokrytie steny vo vzťahu k majákom. Nadmerné nanášanie malty znižuje pevnosť omietky a jej nedostatočné nanášanie vedie k vzniku medzier na stenách. Optimálna hrúbka striekania je medzi 10 a 35 cm.
Ako súčasť omietacieho zariadenia je vždy nádrž, do ktorej vstupuje voda a cement. Vďaka špecifickému programu zariadenie nezávisle kontroluje pomery zložiek. Prísady sa kombinujú vo vnútri špeciálnej nádrže.
Špeciálne trysky výrazne urýchľujú omietanie. Vyrovnanie zmesi na stenu sa vykonáva veľkými stierkami. Rýchlosť mechanického omietania je 5 -krát vyššia ako pri ručnom omietaní. Okrem toho na vykonanie práce stačia dve osoby. Jeden z nich aplikuje kompozíciu na stenu a druhý vyrovná.
Začnite meraním zakrivenia steny. Na tieto účely použite úroveň. Na vonkajšie rohy je potrebné nainštalovať koľajnice vyrobené z hliníka. Ďalej je práca automatizovaná a zahŕňa aplikáciu kompozície na povrch.
Spočiatku je zariadenie pripojené k vode a elektrine. Ďalej sa do vnútra bunkra naleje suchá kompozícia. Niektoré stroje na výrobu sadry sú vybavené špeciálnym čerpadlom, ktoré čerpá vodu v prípade, že na mieste nie je centralizované zásobovanie vodou..
Pomocou kŕmneho šneku sa sadra dodáva do špeciálnej komory, v ktorej sa kombinuje s vodou. Stroj počas celého pracovného procesu vykonáva kontinuálne miešanie hotovej kompozície. Preto má kvalita malty veľmi vysoké technologické vlastnosti, kompozícia má dobrú priľnavosť k základni..
Ďalej je roztok transportovaný hadicou na povrch. Špachtľa, stierka, spravidla pomáha vyrovnať maltu na stenu. Typ použitého nástroja je určený povahou a umiestnením práce. Po vyrovnaní povrchu sa roztok nechá vysušiť. Na kontrolu rovnomernosti nanášania omietky strojom sa používa úroveň. Aby sa odstránili drobné škrabance, je stena brúsená špeciálnou špongiou..
V porovnaní s manuálnym a mechanizovaným spôsobom omietania stien má prvý z nich nasledujúce výhody:
Mix pre mechanizovanú omietku – vlastnosti prípravy
Existujú dve možnosti kompozícií na vykonávanie mechanizovanej strojnej omietky: tekutá a suchá. S ich pomocou je možné spracovať povrchy rôzneho zloženia, ktoré sú založené na sadrokartóne, betóne, železobetóne, tehle, pórobetóne. Teplotný rozsah aplikácie roztoku je obmedzený na 5-30 stupňov tepla.
Na začiatku by mal byť povrch ošetrený základným náterom, ktorý zlepšuje priľnavosť medzi stenou a omietkou. Po zaschnutí sa pokračuje v ďalšej práci. Rohový profil je upevnený na extra silnej omietkovej malte. Fasádne omietky zahŕňajú použitie špeciálnych zmesí na cementovo-pieskový základ. Na jeho zriedenie sa používa voda. Špeciálne prísady v zložení takejto omietky sú spôsobmi, ako regulovať úroveň jej plasticity a dobu tvrdnutia. Rovnaké zmesi sa používajú na dokončovanie bazénov a miestností s vysokou vlhkosťou..
Na vnútorné omietanie sú vhodné zmesi so sadrovou základňou. Sú schopné rýchleho tuhnutia, nie sú však vhodné do miestností s vysokou vlhkosťou. Materiál dobre prechádza vzduchom, takže umožňuje stenám dýchať. Vďaka tomu je možné získať dokonale rovnomerný povlak pre ďalšie dokončovanie..
Pri práci s cementovo-pieskovými kompozíciami je potrebné počkať, kým úplne nevyschnú, aby získali silu. Formulácia, ktorá je aplikovaná strojom, je tekutejšia než tá, ktorá sa nanáša ručne. Pretože musí byť nastriekaný na povrch.
Mechanické omietanie stien – technológia
Relevantnosť použitia mechanizovanej metódy nanášania omietky je predovšetkým odôvodnená vo veľkých miestnostiach. Proces ich omietania trvá jeden alebo dva dni, pričom manuálne dokončenie nebude trvať ani týždeň..
Na vykonávanie mechanizovaného omietania je potrebné mať omietaciu stanicu a pištoľ, ktorá má kompresor dodávajúci kompozíciu pod tlakom. Vďaka tomu je možné získať dokonale ploché steny, ktorých omietka je odolná a má dlhú životnosť..
Omietacia stanica je nezávislý systém, v rámci ktorého sa pripravuje malta. Potom sa dostane k pištoli a je kŕmený múrom. Suchá kompozícia sa naleje do nádoby na bunkre, ktorá sa naplní vodou. Pištoľ je potrebné pevne držať, pretože roztok je dodávaný pod vysokým tlakom. Pištoľ musí byť v pravom uhle k povrchu, ktorý má byť omietnutý.
Ďalšou možnosťou vykonávania mechanizovaného strojného omietania je použitie nábojovej pištole. Toto zariadenie nepripravuje roztok samostatne, ale zahŕňa naliatie hotovej zmesi do hornej časti zariadenia. Ďalej je zapnutý kompresor, ktorý rozprašuje roztok na povrch. Pištoľ sa neustále drží v rukách a vytvára vysoké mechanické zaťaženie človeka, ktorý s ňou pracuje. Je to menej výhodné ako stanica na omietanie.
Ďalšou možnosťou mechanizovaného omietania je použitie pneumatickej lopaty. Kompozícia je hodená na stenu vďaka špeciálnej oceľovej nádobe, ktorá naberá kompozíciu.
Existujú lopaty na steny alebo na strop, navyše sa líšia v závislosti od tvaru, veľkosti a umiestnenia vedier. Produktivita práce s takýmto zariadením je rádovo nižšia ako pri špeciálnej stanici..
V každom prípade je potrebné pripraviť povrch pred nanesením mechanizovanej omietky. Steny alebo strop sú očistené od prachu a nečistôt a sú nainštalované majáky. Ďalej sa nanesie zloženie základného náteru a potom sa nainštalujú rohové vodidlá. Pretože sú vyrobené z kovu, musia byť ošetrené antikoróznou zmesou..
Potom sa začne omietanie povrchu. Suché zmesi sa umiestnia do násypky stroja, množstvo vody pre väčšinu modelov zariadení na vykonávanie mechanizovaného omietania sa určuje nezávisle pomocou čerpacej stanice. Omietka sa nanáša v smere kolmom na steny. Ak existujú prebytky, odošlú sa na časť steny, ktorá ešte nebola vyplnená sadrou, alebo na ťažko dostupné miesta..
Omietanie sa vykonáva po 3 až 4 hodinách od okamihu nanesenia na stenu. S jeho pomocou je možné zbaviť sa významných chýb na stenách a dať im hladkosť. Ďalej musíte počkať, kým kompozícia úplne nevyschne, čo sa vykonáva tri dni. Potom pokračujte k dokončovacej omietke povrchu. V prítomnosti vysokej vlhkosti v miestnosti sa doba schnutia kompozície zvyšuje na sedem dní.
Hadica zo stroja musí byť vedená po línii, ďalší riadok musí do polovice prekrývať predchádzajúci. Je teda možné dosiahnuť rovnomerné rozloženie kompozície na stenu a zvýšiť hladkosť povlaku. Majáky musia byť pod omietkou.
Ak boli použité majáky vyrobené z kovu, potom sú odstránené ihneď po dokončení práce. Steny tak nebudú skorodované. Na omietnutie drážok pod majákmi použite ručný nástroj.
Poslednou fázou je brúsenie povrchu gumovým plavákom. Povrch je navlhčený vodou a trený. Použitie zariadenia na strojové omietanie teda výrazne zjednodušuje proces prípravy roztoku a jeho nanášanie na povrch..
Mechanizovaná technológia omietania
Proces mechanickej aplikácie omietky na steny pozostáva z nasledujúcich fáz:
V procese vykonávania mechanizovaného omietkového poteru v interiéri musí byť teplota vzduchu pre prácu najmenej +12 stupňov. Vlhkosť by zároveň nemala prekročiť 60%.
Okrem toho by miestnosť mala mať zasklené okenné otvory, vykurovací systém a vyrovnaný poter. Vnútorné aj vonkajšie omietnuté povrchy musia byť chránené pred nadmernou vlhkosťou.
Mechanizované fasádne omietky
Proces mechanizovaného omietania fasád je dosť komplikovaný a bez pracovných skúseností je takmer nemožné ho zvládnuť. Preto ak ste predtým nevykonávali omietanie stien mechanizovaným spôsobom, je lepšie zveriť túto otázku odborníkom..
Počiatočná fáza práce zahŕňa vizuálnu kontrolu pracoviska. Stanovenie zakrivenia stien, meranie na stenách a nastavenie rohov. Ďalej sa určí a kúpi množstvo materiálu použitého pri práci.
V ďalšej fáze je nainštalované lešenie, trhliny sú vyčistené a otvorené, ak existujú. Povrch je očistený od nečistôt a prachu, fasáda je umytá a vysušená. Na ochranu fasády pred vlhkosťou, plesňou a plesňami, ako aj na zaistenie tesnej priľnavosti omietky k stene sa na povrch nanáša základný náter v dvoch vrstvách. Ďalej je v prípade potreby namontovaná výstužná sieť a nainštalované majáky s rohmi.
Na oknách musíte tiež nastaviť rohy. Omietanie sa vykonáva zdola nahor. S následným vyrovnaním novo aplikovaného riešenia. Po zaschnutí malty je potrebné zbaviť sa majákov..
Ďalej sa pomocou špeciálnej kefy vyrobia malé zárezy. Počkajte, kým roztok zaschne, prebrúste ho plavákom. Ak sa plánuje ďalší dekoratívny náter,