Ako vytvoriť vnútornú priečku

Konštrukcia vnútornej priečky má mnoho výhod. S jeho pomocou je možné rozdeliť priestor na dve zóny a dokonca aj na samostatné miestnosti. Existujú rôzne materiály, z ktorých sú vyrobené vnútorné priečky. Hovorme ďalej o ich vlastnostiach a technológii výroby priestorových priečok.

Obsah:

Charakteristika a vlastnosti vnútorných priečok

Stena je kapitálová štruktúra, na stavbu ktorej sa používa tehla, betón alebo železobetón. Priečky v porovnaní so stenami sú tenšie konštrukcie, na stavbu ktorých sa používa sklo, sadrokartón, drevo.

Rozlišujú sa priečky pôvodného a sekundárneho typu. Prvá možnosť je nainštalovaná vo fáze výstavby domu a druhá – v prípade potreby v ľubovoľnom vhodnom čase.

Pokiaľ ide o materiál, rozlišujú sa tieto typy oddielov:

 • priečky vyrobené zo sadrokartónu-tento materiál pozostáva z hlavnej časti zo sadry, ktorá je pokrytá lepenkou, existuje niekoľko možností pre sadrokartón, ktoré sa používajú v konkrétnej miestnosti: sadrokartón odolný voči vlhkosti, protipožiarna verzia, materiál s zvýšené protipožiarne vlastnosti;
 • sadrovláknitý materiál – vyzerá ako nehorľavá zmes lisovanej sadry s drveným papierom, je odolný voči vlhkosti a štandardný;
 • preglejkové priečky – pozostávajú z dosiek, ktoré sú k sebe prilepené a krížením vlákien tvoria silnú štruktúru, preglejka môže byť jednoduchá a trojvrstvová;
 • drevotrieskové dosky – materiál z lisovaných hoblín, na laminovanie ktorých sa používa plast alebo drevo;
 • MDF – dosky, na výrobu ktorých sa používa stlačený papierový prach.

Tieto možnosti vykonávajú funkciu rámu v interiérových priečkach, výber tohto alebo toho materiálu je určený individuálnymi vlastnosťami miestnosti a celkovými nákladmi na dokončenie.

Z konštruktívneho hľadiska je najjednoduchšou možnosťou pre oddiel obrazovka. Tento typ priečok je mobilný, to znamená, že je nainštalovaný na akomkoľvek vhodnom mieste v miestnosti..

Stacionárne priečky sú priehľadné a hluché. Prvá možnosť sa vyznačuje prítomnosťou sklenených vložiek, ktoré jej dodávajú osobitnú sofistikovanosť. Nepočujúca priečka pozostáva výlučne z nepriehľadného materiálu vo forme dreva, preglejky, sadrokartónu atď..

Pokiaľ ide o účel, vnútorné priečky sú:

 • kancelária;
 • Domov.

Rôzne typy štruktúr pôsobia ako kancelárske priečky, otvorené aj zatvorené, najčastejšie nedosahujú strop. Na ich výrobu sa používa rám z hliníka alebo plastu. Vo vnútri rámu je materiál vo forme výplne – sklo, podšívka z dreva.

Na rozdelenie miestnosti na niekoľko kancelárií sú priečky hluché a dosahujú strop. Na ich konštrukciu sú zvolené materiály, ktoré majú najvyššiu absorpciu zvuku..

Ako vnútorné priečky sa používajú konštrukcie na báze sadrokartónu, dreva a dokonca aj skla. Priečky tohto typu sú posuvné alebo pevné. Ako priechod sa používa oblúk alebo interiérové ​​dvere..

Interiérové ​​priečky urobte si sami: výber materiálu

Hlavnou časťou oddielu je použitie plniva, ktoré je:

 • rám vo forme hliníka, dreva, plastu;
 • plnivo vo forme skla, sadrokartónu, preglejky, dreva, plastu atď..

Existuje možnosť kombinovať niekoľko typov plnív.

Pri výbere konkrétneho materiálu by ste mali predovšetkým vziať do úvahy jednotlivé vlastnosti miestnosti, jej dizajn, vonkajšiu výzdobu atď..

Ak je napríklad v kúpeľni nainštalovaná priečka, je lepšie použiť plast alebo sadrokartón odolný voči vlhkosti. Dvere, v tomto prípade je lepšie zvoliť valček.

Sklenené priečky pomôžu rozdeliť miestnosť na miestnosti, pričom budú zvukotesné.

Plast je praktická a lacná možnosť na stavbu priečky. Medzi jeho výhody treba zdôrazniť: trvanie používania, jednoduchosť starostlivosti, rôzne farby a textúry, schopnosť aplikovať tlač fotografií. Nevýhody plastu – nestabilita voči mechanickému poškodeniu a poškriabaniu.

Vnútorné priečky zo sadrokartónu – vlastnosti a výhody

Vnútorné priečky založené na sadrokartóne sú najobľúbenejšie, pretože tento materiál vám umožňuje postaviť štruktúru akéhokoľvek tvaru a konfigurácie. Oblúk je možné nainštalovať ako dvere. Okrem toho sú výklenky postavené zo sadrokartónu, skrinky rozdeľujúce miestnosť na dve.

Ak sa práca vykonáva v miestnosti, ktorej vlhkosť je na vysokej úrovni, použije sa špeciálna verzia sadrokartónu, ktorá je odolná voči vlhkosti.

Na upevnenie sadrokartónu sa používa rám z hliníkového profilu alebo dreva. Na zlepšenie zvukovej izolácie v miestnostiach je medzi dosky sadrokartónu položený ohrievač, ktorého základom je minerálna vlna alebo sklo.

Navrhujeme zvážiť možnosť prestavby štúdie na dve miestnosti. V tomto prípade bude oddiel hrať úlohu knižnice na ukladanie kníh..

Na stavbu steny sa používajú sadrokartónové dosky, na zlepšenie zvukovej a tepelnej izolácie sa sadrokartón inštaluje na pásku alebo polyuretán alebo gumu. Dĺžka priečky je neobmedzená a výška je ovplyvnená hrúbkou oceľovej podpery a počtom prvkov rámu.

Medzi výhody použitia sadrokartónu na stavbu drevenej priečky treba zdôrazniť:

 • rovnomernosť stien a takmer neobmedzený výber ich dekorácie;
 • požiarna odolnosť a požiarna bezpečnosť;
 • jednoduchosť konštrukcie;
 • paropriepustnosť;
 • pri vystužovaní rámu je sadrokartón odolný voči ťažkým nákladom;
 • konštrukcia priečky akéhokoľvek tvaru.

Medzi nevýhody patrí:

 • nestabilita konvenčnej sadrokartónu pred vodou.

Foto vnútorných priečok:

Vlastnosti vnútorných priečok z hliníka a PVC

Na výrobu takýchto priečok sa používa rám, ktorý je založený na použití hliníkového alebo plastového profilu. Ako plnivo sa odporúča použiť sklo, preglejku, drevo, sadrokartón atď..

Je možná kombinácia viacerých materiálov. Tento typ priečok je veľmi obľúbený kvôli svojej ľahkosti a sile. Ich výroba nevyžaduje veľa času a všetka práca sa vykonáva rýchlo a efektívne..

Na uľahčenie atmosféry miestnosti je v takýchto štruktúrach inštalované sklo. Aby boli priestory navzájom dobre izolované, používajú sa materiály ako sadrokartón alebo preglejka..

Medzi výhody tohto typu oddielov patria:

 • ľahkosť;
 • odolnosť voči vlhkosti a mrazu;
 • možnosť výstavby priečok akéhokoľvek tvaru a zložitosti.

Nevýhody:

 • možnosť deformácie pod vplyvom veľkého zaťaženia;
 • plastové priečky sú iba rovné, z plastového profilu sa nedá postaviť oblúk.

Murivo vnútorných priečok z dreva

Drevená priečka sa nazýva rámová konštrukcia, ktorej základom je dyhovaný profil alebo masívne drevo. Hlavným rozdielom medzi drevenou priečkou a hliníkovou priečkou je materiál na výrobu rámu..

Existuje možnosť vytvárania oddielov z profilov MDF. S ich pomocou bude možné postaviť priečku, ktorá je pozoruhodná svojou ľahkosťou, ale zároveň neobvyklým tvarom. Táto štruktúra môže byť vyrobená vo forme pracoviska, políc, knižnice atď..

Drevené priečky sú tiež zakrivené, v tomto prípade sa na ich výrobu používa materiál vo forme topanu. Jedna jeho strana má hladký a rovnomerný povrch a druhá je rezaná, náchylná na ohýbanie.

Veľmi pekne pôsobia priečky s kombináciou dreva a skla. Náklady na drevené priečky sú oveľa vyššie ako náklady na sadrokartónové konštrukcie.

Priečky vyrobené z dreva však majú nasledujúce výhody:

 • šetrnosť k životnému prostrediu a neškodnosť, ideálne pre drevené domy;
 • možnosť rezbárskej výzdoby;
 • vysoká pevnosť a odolnosť voči mechanickému namáhaniu.

Nevýhody drevených priečok:

 • potreba starostlivého spracovania dreva;
 • nestabilita pred vystavením vlhkosti;
 • nízka úroveň absorpcie zvuku;
 • dodržiavanie určitej teploty a vlhkosti.

Urobte si sami interiérové ​​priečky z penových blokov

Na druhom mieste pre vytváranie priečok po sadrokartóne sú penové bloky. Medzi výhody použitia penových blokov na stavbu vnútorných priečok treba poznamenať:

 • nízka hmotnosť materiálu;
 • vysoká úroveň tepelnej a zvukovej izolácie;
 • jednoduchosť práce;
 • získanie priečky, ktorej kvalita sa rovná konštrukcii obyčajnej steny.

Na výrobu priečok je lepšie uprednostniť materiál s hrúbkou 10 cm. Preto bude možné ideálne kombinovať dostupné náklady na materiál so získaním vysokokvalitného oddielu.

Na pripojenie penových blokov sa musíte uchýliť k nákupu špeciálneho lepidla. Odporúčaná hrúbka lepidla je dva milimetre. Priemerná spotreba lepidla na meter kubický plochy je 15 000 gramov.

Pred začatím stavby vnútornej priečky z penových blokov je potrebné do steny nainštalovať čapy spojovacieho účelu, sú to oni, ktorí ďalej urobia štruktúru stabilnejšou.

Okrem toho sa na stenách a na podlahe urobí označenie, podľa ktorého sa bude vykonávať proces murovania. Pred pokládkou sa podlaha očistí od nečistôt a natrie sa špeciálnou zmesou. Po zaschnutí základného náteru zrieďte lepidlo podľa odporúčaní výrobcu a naneste ho na povrch prvého bloku. Upozorňujeme, že riadky vyžadujú obliekanie. Penové bloky by sa nemali navzájom vyrovnávať v každom rade. Na kontrolu zvislosti muriva sa používa olovnica alebo úroveň budovy.

Na vyplnenie zostávajúcej medzery medzi stropom a priečkou použite polyuretánovú penu. Vytvorenie dverí je možné ako pri kladení penového betónu, tak aj po jeho vysušení pomocou akéhokoľvek dostupného nástroja.

Vnútorné priečky zo skla – výrobné vlastnosti

Na výrobu vnútorných priečok tohto typu je sklenený blok alebo sklenená tehla perfektná. Sklenené priečky po inštalácii nepotrebujú žiadne ďalšie úpravy.

Existujú dva spôsoby inštalácie sklenených vnútorných priečok. Prvá metóda je vyrobená rovnakým spôsobom ako murivo. Jeho jediným rozdielom od tejto možnosti je absencia potreby páskovania..

Na kladenie sklenených tvárnic budete potrebovať riešenie na báze piesku s frakciou vianočného stromčeka alebo tekutých klincov. Na získanie rovnomerných švov sú medzi bloky nainštalované kríže. Murivo má určité obmedzenia. Nie je dovolené položiť viac ako tri rady sklenených tvárnic za jeden deň..

Na spevnenie povrchu priečky je každé dva rady položená oceľová tyč, ktorej priemer je 5 mm.

Druhý spôsob kladenia sklenených tvárnic zahŕňa vyplnenie mriežky predtým upevnenej na podlahe, stenách a strope. Na upevnenie sklenených tvárnic sa používa tmel alebo lepidlo a na vyplnenie škár sa používa tmel. Táto možnosť predpokladá rýchlejšiu výstavbu sklenenej priečky v interiéri.

Ako urobiť tehlovú vnútornú priečku

Tehla je pomerne populárny materiál na stavbu stien a je menej častý v procese budovania priečok. Je to predovšetkým kvôli jeho závažnosti. Vychytať požadované množstvo tehál do bytu vo viacpodlažnej budove bude vyžadovať veľa úsilia. Takáto priečka navyše vytvára určité zaťaženie nosných sekcií celej konštrukcie..

Optimálna hrúbka priečky sa považuje za štvrtinu alebo polovicu tehly. Ak sú priečky dlhšie ako 150 cm, je potrebná dodatočná výstuž drôtom 5 mm. Je položený vodorovne každé tri rady muriva..

Na prípravu malty na upevnenie tehly potrebujete cement a piesok v pomere jedna k piatim. Na každý kilogram suchých prísad je potrebných 500 ml vody.

Na položenie jednej tehly sú potrebné asi dva kilogramy piesku, z tohto výpočtu sa vyrobí požadované množstvo malty.

Najprv sa vykoná značenie, podľa ktorého sa vykoná pokládka. Ďalej sa natiahne šnúra, ktorá pomôže určiť rovnomernosť muriva.

Na položenie prvej tehly sa malta nevyžaduje, je položená priamo na predtým vyčistenú a základnú podlahu. Ďalej sa na prvý rad tehál nanesie 1 cm hrubá malta. Druhá tehla sa pritlačí na prvú podľa vopred vyrobených označení..

Pomocou stierky sa odstráni prebytočná pieskovo-cementová malta. Na začiatku druhého radu by mala byť položená prvá polovica tehly, aby sa zabezpečilo obliekanie. Upozorňujeme, že každý párny riadok by nemal začínať celou tehlou, ale jej polovicou..

Po položení každého z radov sa skontroluje rovnomernosť a vodorovnosť priečky. Pretože celková hmotnosť celej konštrukcie je pomerne veľká, pokladanie sa vykonáva postupne. Naraz je možné položiť priečku s výškou najviac 150 cm, pretože sa vyznačuje vysokou nestabilitou pred tuhnutím roztoku..

Rohy vyrobené z kovu alebo klincov pomôžu zaistiť, aby boli každé štyri rady muriva bezpečne pripevnené k stenám. Na vyplnenie medzery vytvorenej medzi stropom a priečkou nainštalujte na jednu stranu priečky autobus z preglejky a vložte do nej zvyšky cementu zmiešané s úlomkami tehál..

Video o vnútorných priečkach:

About the author