Demontáž tehlových stien vlastnými rukami

Pri opravách je niekedy potrebné stenu zbúrať. Osobitné ťažkosti vznikajú, ak je táto stena vyrobená z tehál. Aby ste mohli nezávisle vykonávať prácu bez poškodenia priľahlých stien, odporúčame vám zoznámiť sa s technológiou demontáže tehlových stien. Ako rozobrať stenu v tehlovom dome, zvážime ďalej.

Obsah:

Príprava na demontáž tehlových múrov

Postup vykonávania prác v procese demontáže tehlových stien závisí priamo od typu demontáže. Je možná úplná alebo čiastočná demontáž stien. Tiež spôsob demontáže steny by mal byť aplikovaný v súlade s ďalším použitím tehly. Ak tehla nestratila svoje výkonnostné charakteristiky, potom je celkom možné ju znova použiť na určité účely. V takom prípade je potrebné zvoliť jemnú metódu demontáže..

Ak nie je potrebné ďalšie použitie tehál, stačí stenu rozbiť špeciálnym nástrojom bez obáv o jeho bezpečnosť. Demontáž muriva je pomerne komplikovaný proces, ktorý si od jeho vykonávateľa vyžaduje trpezlivosť, fyzickú námahu a presnosť..

V procese prípravy na prácu by ste nemali zabúdať na svoju vlastnú bezpečnosť. Vždy používajte ochranné vybavenie, ako je respirátor, ochranný odev, okuliare a rukavice.

Samoanalýza tehlovej steny pomôže ušetriť materiálne zdroje pri nábore špecialistov. Začiatok inštalačných prác zahŕňa prípravu priestorov na konkrétne pracovné podmienky. V niektorých prípadoch je potrebná čiastočná demontáž steny alebo priečky.

Vezmite prosím na vedomie, že tehla je dosť ťažký materiál, ktorý v procese pádu môže zničiť podlahovú krytinu, takže sa vopred bojte o jej ochranu. Predtým sa nábytok a ďalšie položky vyberajú z miestnosti. Tiež by ste mali vopred odstrániť elektrické vodiče zo steny, ktorá sa demoluje. V procese demontáže je tiež vypnutá elektrina. V opačnom prípade sa tehla môže dotknúť drôtov a spôsobiť skrat..

Aby ste sa zbavili nadmerného prachu v miestnosti, postriekajte stenu vodou. Ak sú na stene okenné alebo dverové konštrukcie, ktoré je možné zbúrať, odporúčame ich vopred odstrániť. Tiež by ste mali dávať pozor na odstránenie povrchových úprav, tmelu a omietky.

Práce na demontáži steny musia začať vyradením niekoľkých prvkov umiestnených medzi stenou a stropom. Pomocou kladiva prerušte pevnosť spoja. Pokúste sa oddeliť niekoľko tehál na stene, nie je potrebné vyraďovať veľké kusy.

Demontáž tehlových stien priečok ručne

Pokiaľ ide o technologické postupy práce, tehlové steny je možné demontovať ručne a automaticky. Samostatná demontáž tehlovej steny sa najčastejšie vykonáva ručne..

Táto metóda je však relevantná iba vtedy, ak bola tehlová stena položená na vápennú alebo cementovú zmes. V tomto prípade by malo mať spojivo nízku koncentráciu. V tomto prípade je na demontáž steny vhodný páčidlo, krompáč alebo kladivo..

S týmto variantom demontáže je možné získať tehlu vhodnú na ďalšie použitie. Tehlu však treba očistiť od spojivovej malty. Na demontáž tehlovej steny by mali byť vo zvislých a vodorovných častiach steny nainštalované kliny, ktoré sú zatlčené. V tomto prípade sa v stene objavia praskliny a postupne sa zrúti..

Častejšie ako ne, je však tehlová stena položená na silnejšiu možnosť malty. V takom prípade bude demontáž takejto steny vyžadovať viac úsilia. Na tieto účely budete potrebovať elektrické alebo pneumatické náradie..

Na ručnú demontáž stačí použiť kovový klin, ktorý sa vbíja kladivom do steny. Aby ste zničili stenu, mali by ste tiež udrieť o stenu kladivom, čím sa zníži jej pevnosť. Pomocou sbíjačky je možné výrazne skrátiť pracovný čas.

Tehlové klenby sa demontujú ručne, demontážne práce začínajú od zámkov a postupne sa pohybujú smerom k päte. Kruhovou metódou odstráňte klenby plachiet. Aby sa zabránilo zničeniu klenby, malo by byť na ne vopred pripravené debnenie..

Demontáž okenného parapetu steny tehlového domu

Demolácia bloku okenného parapetu v dome alebo byte vám umožní výrazne zmeniť priestor miestnosti. Je teda možné kombinovať niekoľko miestností a získať tak priestranný priestor. Pri pripájaní balkóna k miestnosti je však potrebné pripomenúť, že každá z týchto zón sa líši teplotou, najmä v zime..

Preto podľa súčasnej legislatívy nemožno balkón alebo lodžiu kombinovať do jednej miestnosti, musí medzi nimi byť priečka. Spočiatku v procese prác na prestavbe by ste mali kontaktovať špecializované služby, ktoré vám pomôžu vypracovať projekt možnosti zbúrania okenného parapetu za určitých životných podmienok.

Nasleduje proces koordinácie projektu s bytovými firmami. Zároveň by sa v procese demontáže okenných blokov mali koordinovať určité procesy prestavby priestorov..

Pri demontáži tehlového parapetného bloku splňte nasledujúce požiadavky:

 • je zakázané prinášať vykurovacie zariadenia vo forme vykurovacích batérií na balkón alebo lodžiu, pretože existuje riziko narušenia obehu teplej vody, čo povedie k problémom s vykurovaním v zimnom období;
 • balkón je nevykurovaná miestnosť, ktorá by v žiadnom prípade nemala byť kombinovaná s kuchyňou alebo inou obývacou izbou, v tomto prípade je možné nainštalovať posuvné sklenené dvere, ktoré v zimnom období pomôžu zabrániť tepelným stratám;
 • najčastejšie pri odstraňovaní parapetného bloku na balkóne nie je demontovaný parapet umiestnený medzi miestnosťou a balkónom, pretože je to miesto na upevnenie balkónovej dosky a zabraňuje tepelným stratám;
 • ak stenový panel plní funkciu nosiča, potom nie je možné odstrániť blok okenného parapetu;
 • v procese demolácie bloku okenného parapetu by už balkón alebo lodžia mali byť zasklené a tepelne izolované;
 • inštalácia na balkón vodného alebo elektrického podlahového vykurovania – neprijateľné.

Na zbúranie parapetného bloku na tehlovej stene sa používa nárazová metóda. Na začiatku práce na demontáži steny by ste mali určiť jej hrúbku a materiál, z ktorého bola postavená. Na týchto faktoroch závisí typ zariadenia a spôsob demontáže..

Pri demontáži priečok sa najčastejšie používa náradie vo forme elektrickej vŕtačky, páčidla a iných nástrojov, ktoré máte po ruke. Ak je povrch steny betónový, potom sa na tento účel použije kotúč potiahnutý diamantom. S ich pomocou je možné dosiahnuť ideálnu presnosť rezu, najmä keď je stena čiastočne zbúraná..

Vlastnosti demontáže tehlových múrov TTK

Ak chcete vykonať práce na demontáži tehlových múrov, mali by ste si preštudovať požiadavky a pravidlá, ktoré sú zobrazené na typickej technologickej mape. Po konzultácii so špecialistom by mala byť odstránená akákoľvek stena. Niektoré typy stien, ktoré sú nosné, v žiadnom prípade nepodliehajú demolácii, ich demontáž môže viesť k nenapraviteľným následkom.

Príprava na demontáž muriva zahŕňa tieto činnosti:

1. Odstránenie elektrických vodičov a iných komunikačných systémov zo steny, ktorá sa búra.

2. Ochrana podláh a nábytku pred úlomkami tehál. Čistenie miestnosti od cudzích predmetov.

3. Odstránenie starej omietky, tapiet a iných dokončovacích materiálov zo steny.

Nasleduje demontáž otvoru v tehlovej stene, pri ktorom postupujte podľa pokynov:

1. Všetky práce začínajú od horného radu. Na vyrazenie tehál sa používa kladivo a príklepová vŕtačka. Pokúste sa vykonať všetku prácu s extrémnou presnosťou, aby ste predišli zničeniu celej steny.

2. Na kovanie nasledujúcich tehlových radov použite páčidlo alebo vŕtacie kladivo. Na uľahčenie pracovného postupu je možné použiť špeciálne kliešte. V tomto prípade je možné udržať tehlu v maximálnej celistvosti..

3. Pri demontáži steny pomocou klieští postupujte podľa nižšie uvedených pokynov:

 • upnite tehlu kliešťami;
 • vylomte z tehál sendvičové tehly.

4. Stena je takto rozobraná na podlahu.

Postup demontáže tehlovej steny sa musí vykonať v súlade s určitými požiadavkami. V prvom rade nie je povolená súčasná demolácia viac ako troch radov muriva. Pri demontáži steny sa pokúste premiestniť tehlu z miestnosti. Aby nezaťažoval podlahu v miestnosti.

Pri demontáži stien používajte kladivo, páčidlo alebo kladivo, ale posledné dva nástroje sú relevantné, ak je murivo slabé. Demontáž klenutých štruktúr sa vykonáva postupne, dĺžka zachytenia steny v procese jej demontáže je 150 cm Na demontáž okenného parapetu sa najčastejšie používa šoková metóda. Na odstránenie úlomkov muriva sa používa kladivo..

Pred búraním tejto časti múru však musíte získať písomné povolenie od verejnej bytovej služby a od susedov. Aby ste získali povolenie na prestavbu priestorov, mali by ste vziať do úvahy nasledujúce faktory:

 • počet poschodí v dome a poschodie, na ktorom sa byt nachádza;
 • rok, v ktorom bol dom postavený;
 • materiál, z ktorého sú postavené vnútorné a vonkajšie podlahy;
 • kvalita základu v dome;
 • typ steny, ktorá sa búra.

Demolácia nosnej steny sa vykonáva len zriedka, pretože tieto činnosti vedú k zvýšeniu zaťaženia základne domu, v dôsledku čoho je základ zničený.

Demontáž tehlových stien a priečok

Spôsob demontáže steny priamo závisí od jej účelu. Ak je vnútorná priečka zničená, stačí dokončiť všetky práce pomocou špeciálneho nástroja. Demolácia nosnej steny znamená inštaláciu špeciálnych podpier, ktoré počas práce zabránia zničeniu susedných stien..

Na demontáž vnútornej priečky budete potrebovať kladivo, kladivo, dláto a dierovač. Spočiatku je všetka elektrina v dome vypnutá a elektrické vedenie je odstránené, ak existuje. Aby sa znížilo množstvo prachu emitovaného počas práce, stena sa pravidelne zvlhčuje.

Ďalej sa demontujú soklové lišty: podlaha a stena. Potom sa povrch odstráni vo forme tapiet, tmelu, sadry. Ak bola na kladenie tehál použitá ílová kompozícia, potom je celkom ľahké ju odstrániť zo stien..

Demontáž priečky v súkromnom dome je jednoduchšie vykonať ako demontáž stien v byte. V druhom prípade práca v druhom prípade vyžaduje povolenie nielen od bývania a komunálnych služieb, ale aj od susedov. V takom prípade odporúčame, aby ste vyhľadali pomoc špecialistov..

Výroba vnútorných priečok v byte sa vykonáva špeciálnym spôsobom. Tehla v nich je položená na okraji. Preto je potrebné stenu rozobrať od dverí. Tiež v prípade vnútorných priečok môžete vyraziť tehly pomocou kladiva alebo ťažkého kladiva. Spočiatku je časť steny nad dverami zničená a potom bočné časti. Postupne odstraňujte nečistoty, ktoré sa hromadia, aby sa zabránilo hromadeniu v interiéri..

Demontáž stien v byte je pomerne komplikovaný proces, bez skúseností s vykonávaním takejto práce by ste si mali starostlivo preštudovať všetky technologické odporúčania na ich implementáciu. Až po obdržaní všetkej potrebnej dokumentácie pokračujte v práci. V opačnom prípade vám môže hroziť pokuta za demontáž bez schválenia. Demontáž nosnej steny navyše niekedy vedie k nenapraviteľným následkom, ktoré je veľmi ťažké odstrániť..

About the author