DIY laminátová dekorácia na stenu

Skúsení majitelia, ktorí premýšľajú o dekoratívnej výzdobe stien, vedia, že na to, aby mala miestnosť úctyhodnosť a zvýraznenú nádheru, je najziskovejšie používať drevo a MDF, ale použitie týchto materiálov je často obmedzené ich značnými nákladmi. Storočie inovatívnych technológií umožnilo nájsť lacnejšiu alternatívu k dreveným a MDF panelom, vďaka čomu sú opravy dostupné pre každého. A touto alternatívou je laminát.

Laminát na dekoráciu stien: hlavné výhody

Nemá zmysel spochybňovať praktickosť laminátu ako materiálu na dekoráciu stien, pretože bol dlhodobo testovaný na pevnosť podlahovej krytiny..

Laminátové podlahy, ktoré sa predtým používali ako lacnejšia alternatíva k obvyklým dreveným a stenovým panelom, dnes kvôli svojim nepopierateľným výhodám postupne nahrádzajú svojich konkurentov..

Hlavné výhody laminátu ako materiálu na dekoráciu stien:

 • Vysoká šetrnosť k životnému prostrediu vďaka drevenému komponentu, ktorý je súčasťou laminovaných panelov;
 • Trvanlivosť je dôležitou výhodou laminátu, ktorá je relevantná v podmienkach dodržiavania prevádzkových predpisov;
 • Široký výber textúr a farieb je výhodou laminovaných panelov, ktoré oživujú najtrúfalejšie nápady dizajnérov;
 • Jednoduchá inštalácia vám umožňuje dokončiť steny bez pomoci špecialistov;
 • Jednoduchá obsluha a vysoká praktickosť vám umožňujú ľahko vykonávať mokré čistenie miestnosti bez strachu, že zničíte laminátové panely..

Nevýhody laminátu obmedzujúce jeho použitie

Napriek veľkému počtu výhod majú laminované panely aj nevýhody, ktoré bránia ich použitiu ako dokončovacieho materiálu v akejkoľvek miestnosti..

Je to hlavne kvôli nízkej odolnosti materiálu voči zmenám indikátorov teploty a vlhkosti, ktoré vylučujú jeho použitie v kúpeľni a kuchyni..

Na dokončenie chodby pomocou laminátu neexistujú žiadne obmedzenia, pretože možné zmeny uvedených mikroklimatických faktorov v tejto miestnosti sú krátkodobého charakteru..

Pri výbere laminátu by ste sa mali riadiť hlavnými parametrami

Pred prechodom na obkladanie stien laminátom je dôležité zvoliť správny materiál so zameraním nielen na jeho lacnosť, ale aj na prevádzkové faktory, ktoré ho ovplyvňujú..

V tomto ohľade sa pri výbere materiálu musíte zamerať na nasledujúce parametre:

 • Možná úroveň abrazívneho a mechanického namáhania. Tento faktor je dôležité vziať do úvahy pri výbere hrúbky materiálu. Časté čistenie a neustále vystavovanie ostrým zvieracím pazúrom je dôvodom na opustenie príliš tenkých panelov;
 • Spôsob inštalácie je možno najdôležitejším faktorom pri výbere materiálu. Relevantné je aj opačné tvrdenie – typ laminátu určuje spôsob pripevnenia materiálu k stene.

Hlavné typy laminátu

Vzhľadom na to sa rozlišujú nasledujúce druhy laminátu, s ktorými je potrebné sa zoznámiť pred odpoveďou na otázku: „Ako pripevniť laminát na stenu?“

 • Lepiaci laminát, charakterizovaný hladkými hranami a bez zámkov. Upevnenie takýchto panelov sa vykonáva pomocou tekutých klincov;
 • Laminát pero a drážka sa vyznačuje prítomnosťou zámku pero a drážka. Ukladanie laminátu na stenu zahŕňa použitie lepidla bez lepenia zámkov. V prípade upevnenia materiálu suchým spôsobom sú prúžky ako podšívka upevnené malými klincami do drážky jazyka;
 • Click laminát je modernejšou úpravou panelov s hromadou plechu. Dá sa pripevniť lepidlom na drevené latovanie.

Spôsoby montáže laminovaných panelov

Existujú teda zásadne odlišné možnosti montáže laminátu na stenu:

 • Prvá metóda: priame upevnenie laminátu na stenu pomocou tekutých nechtov alebo lepidla, ktoré vám umožní ľahko kombinovať textúru a farbu panelov. Steny však v tomto prípade vyžadujú dodatočnú prípravu, pretože musia byť charakterizované dokonale rovným povrchom;
 • Druhá metóda zahŕňa položenie laminátu na drevenú prepravku, ktorá je vopred zostavená z lamiel a pripevnená k stene. Napriek zjavným výhodám možnosti dodatočnej zvukovej izolácie majitelia často odmietajú túto možnosť montáže, pretože veľkosť miestnosti sa v tomto prípade zníži.

Inštalácia laminátu na stenu: postupnosť práce

Prvou fázou dokončovacích prác je výpočet požadovaného množstva materiálu. Vzhľadom na to, že laminát je pripevnený k rovnému povrchu, nebude ťažké ho vypočítať. Za týmto účelom sa šírka steny vynásobí jej výškou a k výslednému počtu sa pridá ďalších 10%, ktoré sú potrebné na prispôsobenie materiálu. Aby sa racionalizovalo používanie laminovaných panelov, odborníci vám radia, aby ste si vybrali pásy, ktoré sú svojou veľkosťou najvhodnejšie.

Pred odpoveďou na otázku: „Ako upevniť laminát na stenu?“ je potrebné objasniť, že príprava pracovného povrchu je považovaná za povinnú fázu dokončovacích činností.

V prípade použitia lepiaceho laminátu nie sú potrebné špeciálne opatrenia, stačí, aby bol povrch steny plochý a suchý. Pre laminát, ktorého vlastnosti znamenajú jeho pripevnenie k základni rámu, je potrebné pripraviť drevenú prepravku.

Na jeho výrobu sa odporúča použiť drevené lamely so stredným priemerom 30 mm, ktoré sú upevnené samoreznými skrutkami vo vzdialenosti až 40 mm. Inštalácia lamiel sa vykonáva striktne kolmo na budúce panely. Súčasne je vhodné použiť úroveň budovy..

Ďalej sú určené s výberom východiskového bodu. V prvom rade to závisí od priestorovej orientácie panelov, ktoré môžu byť umiestnené vertikálne aj horizontálne. Horizontálne kladenie je zase priamo závislé od verzie obkladu steny, ktorá je tiež odlišná a môže byť buď úplná alebo čiastočná..

Ak sa plánuje kompletný obklad steny alebo iba jeho horná časť, panely sú upevnené zo stropu a prebiehajú v smere zhora nadol. V opačnom prípade je stena dokončená v opačnom smere, začínajúc od podlahy..

V prípade vertikálnej orientácie panelov začína výzdoba a dizajn stien laminátom od rohu steny v smere zľava doprava. Aby povrchová úprava rohov nepokazila vzhľad miestnosti, odborníci odporúčajú ponechať deformačné medzery 15-20 mm od rohu steny..

Spôsob upevnenia laminátu závisí aj od jeho typu: pri upevňovaní lepiaceho laminátu je zadný povrch panelov a stien potiahnutý lepidlom, po ktorom sú dosky pripevnené k stene pomocou vodováhy..

Upevnenie druhého radu sa vykonáva rovnakým spôsobom, avšak pred upevnením pásu lepidlom sa vloží do zámku predchádzajúceho panelu. Aby sa dosiahla dodatočná fixácia, zámok je zaistený klincami alebo sponkami. V prípade dekorácie stien pomocou laminátu z hárkového plechu sa jeho upevnenie na prepravku vykonáva pomocou svoriek upevňujúcich panel zhora a zdola.

Po zosilnení laminátu na stene je možné vidieť fotografiu miestnosti po dokončení nižšie. Neodporúča sa ponechať časti steny v pôvodnom tvare v kontakte s rovinou podlahy a stropu..

Remeselníci odporúčajú používať soklové lišty a rohy, ktoré skryjú všetky nedostatky, ktoré môžu zodpovedať tónu laminovaných panelov alebo s nimi kontrastovať..

About the author