DIY omietka na stenu

Po zahájení generálnej opravy v byte alebo dome musíte vždy čeliť potrebe úplne odstrániť omietku zo stien. Dôvodom je, že priemerná životnosť omietky pred jej úplným zničením v dôsledku zmeny vlastností je 25 rokov. A ak si pamätáte, kedy bola jeho prvá vrstva nanesená na steny v našich sovietskych domoch, je zrejmé, že už nemá zmysel ho opustiť. Situácia s novými budovami nie je oveľa lepšia. Holé betónové múry sú známym prostredím pre nových osadníkov. A teraz prebieha rozsiahla renovácia, jedna z primárnych fáz prác, v ktorej je omietanie stien. Táto stará osvedčená metóda je stále najžiadanejšia, pretože vám umožňuje vykonať akékoľvek ďalšie dokončovacie práce a zmeniť ich bez štrukturálnych zmien. V tomto prípade je stena monolitická. V rámci tohto článku budeme hovoriť o tom, čo je lepšie omietnuť steny, aká je technológia omietania stien bez majákov a s majákmi.

Ako omietnuť steny

Omietkové zmesi

Zloženie roztoku na omietanie stien je vždy zvolené na základe materiálu stien a toho, či sa omietka vykonáva vo vnútri alebo vonku..

Steny z obyčajných tehál sú omietnuté roztokmi na báze cementu, niekedy je povolené pridávať vápno, ak je vlhkosť v miestnosti príliš vysoká alebo pri práci vonku. Maximálna vrstva omietky na tehlových stenách by mala byť 30 mm. Ak je hrúbka väčšia ako 20 mm, budete musieť omietku vystužiť sieťovinou, aby nespadla..

Na výrobu cementovej malty je potrebný 1 diel cementu a 2 – 5 dielov piesku. Miešajú sa navzájom, potom sa postupne pridáva voda a roztok sa miesi, kým nie je konzistencia cesta.

Na cementovo -vápennú maltu je potrebný 1 diel cementu, 6 – 8 dielov piesku, 1 – 3 diely vápennej pasty. Cement a piesok sa zmiešajú, potom sa pridá vápenné mlieko a tiež sa zmieša. Ak je cesto príliš husté, pridajte trochu vody a znova premiešajte..

Obkladové tehlové múry na omietanie je lepšie zveriť profesionálov. Vzhľadom na hladký brúsený povrch tehly sa omietka odlupuje od stien, niekedy na kusy, niekedy spolu s výstužnou sieťovinou. Preto budete musieť použiť špeciálne nátery a tvarovky, ako aj vykonávať namáhavú prácu..

Hladká betónová stena omietnuté cementovou kompozíciou s prídavkom častíc sadry a kremeňa. V tomto prípade kremeň dodá stene drsnosť, ktorá je potrebná pre lepšiu priľnavosť roztoku k povrchu..

Na vápenno -sadrový roztok budete potrebovať 1 diel sadry, 3 – 4 diely vápna. Do nádoby sa naleje voda, sadra sa naleje do tenkej vrstvy a rýchlo sa premieša. Hmota by nemala byť veľmi hustá. Pridá sa vápenná malta a premieša sa.

Hrubý betónový múr nevyžaduje špeciálny základný náter s kremeňom, stačí použiť „Betonokontakt“, v roztokoch je možné použiť cement aj sadru.

Steny z penobetónu pred omietaním sú ošetrené základným náterom s hlbokou penetráciou, omietkou so sadrovými roztokmi, ale neexistujú žiadne kontraindikácie pre cement.

K výberu omietkovej malty treba pristupovať so všetkou vážnosťou. Trvanlivosť povlaku bude závisieť od správnej voľby. Ak máte pochybnosti, požiadajte o radu odborníka v železiarstve. Teraz sa predáva veľké množstvo hotových sadrových zmesí, ktoré stačí naplniť vodou a premiešať. Jednou z najbežnejších v súčasnosti je zmes „Rotband“.

Technológia omietania stien

Prašná a špinavá práca so sadrou si vyžaduje starostlivosť a manuálnu zručnosť. Preto sa najčastejšie obracajú na stavebné firmy. Náklady na omietanie stien stavebnými tímami na objednávku závisia od toho, či je potrebné ich vykonať na majákoch, a od tvaru steny. Omietanie zakriveného povrchu bude stáť dvakrát toľko – asi 15 dolárov. na 1 m2. Aj keď sa v rôznych spoločnostiach ceny môžu niekoľkokrát líšiť, a to iba pre prácu, bez nákladov na materiál. Ale nezúfajte, omietanie stien vlastnými rukami je tiež možné. Interpret bude potrebovať trpezlivosť a implementáciu všetkých odporúčaní a technológií.

Prípravné práce pred omietaním

Základný náter stien pred omietaním

V prvom rade odstránime všetky staré dokončovacie materiály a omietku, ak existujú, očistíme ju od priehybu. Ponechanie holých stien.

Ak je stena tehla, potom, aby sa zlepšila priľnavosť zmesi omietky k stene, zvýšime drážky vo švíkoch medzi tehlami na 1 cm.

Ak je stena betónová a hladké, budete na ňom musieť urobiť zárezy. Používame ozubené koleso a kladivo. Zárezy by mali byť 15 mm dlhé a 3 mm hlboké. Vypočítame tak, že na každý 1 m2 povrchu steny pripadá asi 250 zárezov.

Ak je stena drevená, montujeme šindle. Môžete použiť tenké prúžky alebo preglejkové ozdoby, je lepšie ich vyplniť diagonálne. Mali by ste dostať prepravku, ktorá bude držať sadru a bude slúžiť ako majáky. Je dovolené používať sieťovú sieť namiesto dreveného šindľa. Nie je pripevnený priamo k stene, ale na preglejkové pásy – podšívka takým spôsobom, aby vzdialenosť medzi stenou a sieťovinou bola najmenej 3 mm.

Steny a miestnosť ako celok čistíme od prachu a nečistôt.

Tehlové a drevené steny navlhčíme vodou. Na tieto účely je vhodné použiť záhradný postrekovač, ale môžete sa obmedziť na metlu.

Betónové steny ošetrujeme špeciálnym základným náterom „Betonokontakt“. Na steny z pórovitejšieho materiálu: pórobetón, pórobetón alebo vápenopieskové tehly používame základný náter s hlbokou penetráciou. Ak je podklad silne nasiakavý, spracujeme ho dvakrát. Všetky tieto manipulácie sú potrebné na zlepšenie priľnavosti povrchu steny omietkovou maltou..

S ďalšou prácou začíname až po úplnom zaschnutí základného náteru..

Príprava omietkovej malty

Príprava omietkovej malty

Bezpodmienečne dodržujeme, čo je napísané v návode na omietkovú zmes, ak nepripravíme štandardnú zmes z jednotlivých zložiek. Zvážte napríklad prípravu najbežnejšej omietky „Rotband“. Vrecko zmesi 30 kg, voda by mala byť potrebná 17 – 18 litrov.

Do nádoby nalejte vodu, potom pridajte malú zmes, 6 – 7 stierok. Dôkladne premiešajte. Potom celé vrecko nalejte do nádoby a premiešajte vŕtačkou s miešacou tryskou. Našou úlohou je zaistiť, aby neboli žiadne hrudky. Zmes nechajte 5 minút variť a potom pokračujte v miesení.

V poslednej fáze miešania môžete do nádoby ešte pridať omietku alebo vodu. Neskôr to nemôžete urobiť..

Dôležité! Pripravený roztok sa musí použiť do 20 – 30 minút. Ak ste začiatočník a nemôžete prácu zvládnuť tak rýchlo, je lepšie pripraviť roztok najskôr z polovice vrecka zmesi..

Začneme nanášať omietku na stenu. Technológia zahŕňa aplikáciu troch vrstiev jednu za druhou s prerušením..

Aplikácia omietkovej malty: „sprejová“ vrstva

Aplikácia omietky na vrstvu steny

Pre prvú vrstvu, nazývanú „sprej“, by mal mať roztok krémovú konzistenciu, tekutejšiu v porovnaní s nasledujúcimi vrstvami.

Vrstva „spreja“ na tehlové a kamenné steny – 4 – 5 mm a na drevo – 10 mm.

Pomocou hladítka zozbierame časť roztoku do sokola. Zoberieme z neho roztok sadrovou stierkou a hodíme ho silou na stenu v náhodnom poradí. Hádzací pohyb by sa mal vykonávať iba rukou, nie celou rukou. Hojdačku urobíme nie príliš veľkú, aby roztok nestriekal. Tento spôsob aplikácie je výhodnejší, pretože pod tlakom nárazu roztoku na stenu jeho častice prenikajú do dutín.

Druhým spôsobom aplikácie je rozotieranie. Sokol sa privedie k stene, malta sa vyberie omietkovou stierkou a rozloží na stenu. Táto metóda je menej výhodná..

Po rovnomernom rozotrení roztoku po celom povrchu steny nie je potrebné ho vyrovnávať. Stačí odstrániť príliš prominentné oblasti.

Dôležité! Po každom omietnutom mieste je potrebné všetky nástroje dôkladne umyť..

Strojové omietanie stien: foto – príklad

Strojové omietanie stien

Aplikácia omietkovej malty: vrstvový „základný náter“

Na druhú vrstvu, nazývanú „pôda“, budete potrebovať pastovité riešenie. Môžete ho však začať nanášať až po úplnom zaschnutí „spreja“. Týmto spôsobom kontrolujeme pripravenosť: stlačíme prstom, ak sa nerozbije, potom je vrstva suchá.

Hodíme maltu na stenu a pokúsime sa uzavrieť všetky prázdne oblasti. Potom vyrovnáme pomocou pravidla zdola nahor. Odstráňte prebytok do nádoby so zmesou. Ak sa v procese vyrovnávania odhalia prázdne oblasti, naplňte ich roztokom a znova vyrovnajte pravidlom.

Aplikácia omietky na vrstvu steny

Potom ho vyrovnáme škrabkou, pričom jazdíme v horizontálnom aj vertikálnom smere.

Dôležité! Vo všetkých fázach nanášania omietkovej zmesi kontrolujeme rovnosť povrchu pomocou pravidla.

Maximálna hrúbka druhej vrstvy môže byť 20 mm – pre drevené steny.

Čakáme na úplné vysušenie druhej vrstvy omietky.

Aplikácia omietkovej malty: „krycia“ vrstva

Aplikácia omietky na vrstvu steny

Pre tretiu vrstvu s názvom „kryt“ budete opäť potrebovať roztok konzistencie kyslej smotany. Na dokončenie je potrebné namazať všetky chyby „pôdy“.

Hrúbka tejto vrstvy môže byť maximálne 2 mm. Na prípravu roztoku sa komponenty preosejú cez jemné sito, aby sa zabránilo tvorbe hrudiek..

Povrch druhej vrstvy navlhčíme vodou. Stierkou naneste tenkú vrstvu malty. Vyrovnáme ho škrabkou, robíme kruhové pohyby alebo po vlnovitej trajektórii.

Bez toho, aby sme čakali na zaschnutie poslednej vrstvy omietky, špárujeme.

Omietková malta

Škárovacia omietka na stenách

Okolo:

Drevenú stierku pevne pritlačte na stenu a robte kruhové pohyby proti smeru hodinových ručičiek. Na odrezanie prebytočnej omietky, výčnelkov a nerovností sa používa ostrá hrana. Ak má „kryt“ čas stvrdnúť, najskôr ho navlhčite vodou, potom začnite škárovať.

Pretaktovanie:

Strúhadlo pritláčame k stene a robíme ostré rovné pohyby – švihy. To je nevyhnutné na odstránenie stôp po kruhových pohyboch. Ďalej po povrchu môžete chodiť s plavákom čalúneným plsťou alebo plsťou, aby ste ešte viac zlepšili jeho kvalitu.

Omietanie stien na majákoch

Omietkové majáky sa používajú, ak majú steny výrazné nedostatky, nerovnosti a vydutiny. Aby bol povrch v horizontálnych a vertikálnych rovinách plochý, je potrebné kontrolovať vrstvu omietky po celej ploche steny. Na to slúžia majáky..

Technológiu omietania stien na majákoch je dosť ťažké opísať slovami. Lepšie raz vidieť, ako stokrát čítať. Odporúčame preto pozrieť si video.

Omietka stien majáku: video – príklad.

Pri drevených stenách sa ako majáky používajú drevené šindle.

Na steny, ktoré sa ľahko zmestia do spojovacích prvkov, sa používajú kovové vodidlá.

Na pevnejšie steny sa používajú majáky vyrobené z malty alebo sadry..

Etapy práce:

  • Markup. Vo vzdialenosti 15 – 20 cm od kolmej steny v hornej časti zatĺkame klinec alebo skrutku do samoreznej skrutky. Zavesíme na ňu záťaž na šnúrku. Toto bude naša olovnica. V spodnej časti steny tiež zaskrutkujeme samoreznú skrutku na požadovanej úrovni.
  • Medzi horné a dolné samorezné skrutky vhodíme kopy malty, stačia 3 kusy.
  • Hliníkový maják inštalujeme na naše hromady malty a skrutky. Zatlačíme ho do roztoku tak, aby dosadal na skrutky. Neustále monitorujeme rovnomernosť jeho umiestnenia.
  • Druhý maják inštalujeme blízko opačného okraja steny. Tretí je medzi nimi. Ak je stena dlhá, potom nainštalujeme ďalšie majáky, vzdialenosť medzi nimi by mala byť asi 1 m. Inštalačná technológia je rovnaká, iba teraz kontrolujeme rovnomernosť umiestnenia nielen v rovinách, ale aj voči sebe navzájom.
  • Na oboch stranách pozdĺž okrajov pokryjeme majáky roztokom a počkáme, kým nestuhne.
  • Omietkovú maltu nanášame podľa technológie popísanej vyššie. Posledná vrstva pred vyrovnaním by mala vyčnievať 2 – 3 mm za okraje majákov.
  • Vyrovnanie malty vykonávame pomocou pravidla. Aplikujeme ho v spodnej časti pri podlahe na stenu, opierajúc sa o majáky, vytiahneme nahor a odstránime prebytočný roztok. Z pravidla odstránime prebytok späť do nádoby s roztokom..
  • Pokračujeme v hádzaní roztoku, ak vidíme medzery. Opäť úroveň. Keď je stena úplne rovná, zastavíme prácu a počkáme, kým vyschne (10 – 12 dní).

V stavebných organizáciách za podobnú omietku na steny sa cena pohybuje od 6 dolárov. až 10 dolárov na 1 m2.

Na záver by som chcel povedať, že omietanie je ťažké a zodpovedné podnikanie. Aby bol povrch bezchybný, budete si musieť kúpiť všetko potrebné vybavenie a nástroje, omietkovú zmes v správnom množstve a prostriedky na penetráciu stien. Na tomto sa neoplatí šetriť. Buďte trpezliví a zručnosť sa v tomto procese objaví.

Omietanie stien vlastnými rukami: video – pokyny

About the author