DIY základný náter

Základný náter je nenahraditeľnou vecou pri vykonávaní rôznych stavebných prác: otepľovanie a vyrovnávanie stien, lepenie tapiet, tmelov, omietanie, maľovanie atď. Iba pri použití základného náteru môžeme hovoriť o dobre vykonanej oprave..

Poďme zistiť, aké úlohy plní základný náter, zoznámime sa s jeho odrodami a popíšeme, ako môžete tento stavebný materiál nezávisle vyrábať a používať.

Na čo je základný náter?

Modernú renováciu si nemožno predstaviť bez použitia základného náteru. Základný náter sa vykonáva pred dokončením: omietanie, maľovanie, tapetovanie.

Hlavným účelom základného náteru je zmeniť vlastnosti ošetreného povrchu k lepšiemu. Pri základnom nátere sa na stene vytvorí sotva viditeľný film, ktorý funguje ako priľnavosť medzi vrchným náterom a základnou stenou..

Zloženie základného náteru sa vyberá v závislosti od dokončovacieho materiálu a miesta opravy – vo vnútri alebo vonku. Napriek rozdielom v aplikácii všetky priméry vykonávajú nasledujúce úlohy:

 • zlepšenie priľnavosti dokončovacieho materiálu k povrchu;
 • zabránenie praskaniu spodnej vrstvy povrchovej úpravy;
 • zníženie spotreby lepidla pri lepení tapiet;
 • ochrana steny pred nadmernou vlhkosťou;
 • „Odstránenie prachu“ a čiastočné vyrovnanie ošetrovanej oblasti.

Antiseptický základný náter: fotografia

Niektoré priméry sú antiseptické a odpudzujú hmyz. Základný náter umožňuje stene „dýchať“, vytvára normálnu vnútornú klímu a chráni povrch pred výskytom plesní a plesní a tapety pred rýchlym znehodnotením.

Hlavné typy primerov

Klasifikácia primerov podľa účelu

Na stavebnom trhu existuje široká škála základných náterov. V závislosti od účelu je základný náter klasifikovaný nasledovne:

 • izolačné základné nátery;
 • antikorózne základné nátery;
 • univerzálne zmesi hlbokej penetrácie;
 • antifungálne priméry;
 • priméry – betokontakt.

Tesniace základné nátery vytvoria na povrchu tenkú hydroizolačnú vrstvu. Základné nátery obsahujú filmotvorné látky (rôzne druhy lepidiel, živíc alebo olejov), ktoré zabraňujú prenikaniu vlhkosti hlboko do spracovávaného materiálu. Niektoré izolačné pôdy zabraňujú vzniku štrukturálnych chýb spôsobených dymom alebo sadzami.

Antikorózne základné nátery sa používajú na úpravu kovu pred lakovaním. Antikorózne pozemné zmesi majú rôzne spôsoby účinku:

 • Fosfátovacie priméry obsahujú kyselinu fosforečnú, ktorá podporuje tvorbu filmu zle rozpustných fosforečnanov železa na povrchu steny.
 • Pasivačné priméry obsahujú fosfáty a chromany, z ktorých malé množstvo vytvára na produkte tenký oxidový film. Kov po takom spracovaní prejde do pasívneho stavu.
 • Izolačné základné nátery – na kovovom povrchu sa vytvára hustý film, ktorý chráni štruktúru pred vlhkosťou.
 • Sypké primery obsahujú kovový prášok (zinkový prach) s vysokou redukovateľnosťou. Po vniknutí vlhkosti sa zinok stane anódou, ktorá keď je zničená, chráni kovovú konštrukciu.

Univerzálny základný náter s hlbokou penetráciou plní dve hlavné úlohy: spája hornú vrstvu povrchu a odstraňuje prach, čím zvyšuje priľnavosť materiálov. Hĺbkový penetračný primer je vodný roztok na báze epoxidových a alkydových živíc.

Po aplikácii vrchná vrstva podlahy, stropu alebo steny zaschne a zlepí sa do hĺbky 2 až 3 mm. Na povrchu sa objaví tenký film, ktorý poskytuje silnú priľnavosť k dokončovaciemu materiálu.

Univerzálnosť základného náteru spočíva v tom, že ho možno aplikovať pod tapetu, maľbu alebo sadru. Je vhodný na vnútorné aj vonkajšie práce. Najvýraznejším predstaviteľom tohto stavebného materiálu je základný náter Ceresit CT17..

Aby sa zabránilo tvorbe plesní a plesní, používajú sa protiplesňové priméry. Takéto priméry vykonávajú niekoľko funkcií súčasne: držia povrch pohromade a zvyšujú priľnavosť materiálov a tiež zabraňujú vzniku hubových útvarov..

Niektoré formulácie, ako napríklad primer Ceresit CT 99, sa používajú nielen ako preventívne opatrenie, ale aj na aktívnu kontrolu celých „plantáží“ húb a plesní. Tento základný náter je vhodný na vnútorné použitie, na vonkajšie použitie sa kompozícia nepoužíva..

Betokontakt priméry sa používajú na husté betónové podklady. Zloženie tejto pôdy je u mnohých výrobcov rovnaké – ako plnivo je vždy prítomný kremenný alebo mramorový piesok, vďaka ktorému sa dosiahne hrubá vrstva, ktorá uľahčuje ďalšiu priľnavosť materiálov. Betokontakt sa najčastejšie používa na cementové, sadrové a sadrovo-vápenné omietky.

Tento typ základného náteru zahŕňa aj základné nátery ako Ceresit CT 16. Obsahujú tiež kremenný piesok, ale o niečo slabší ako batonokontakt. Základný náter sa používa pri práci s ľahšími stavebnými materiálmi a betónový kontakt odoláva veľkému zaťaženiu, spája lesklé povrchy a používa sa na omietanie a kladenie dlaždíc.

Dôležité! Vyššie uvedené charakteristiky rôznych primérov sa navzájom nevylučujú. Napríklad hlboko prenikajúca pôda môže byť nielen spevňujúca, ale súčasne má aj vlastnosti vodoodpudivého a lepivého základného náteru..

Klasifikácia primerov podľa typu spojiva

Podľa chemického zloženia je možné všetky priméry rozdeliť do nasledujúcich skupín.

Akrylový základný náter je všestranný výrobok používaný na ošetrenie rôznych povrchov (cement, drevo, tehla, penový betón, azbestocement, omietka a preglejka). Kompozícia sa nepoužíva na opravu kovových štruktúr. Akrylový základný náter pozostáva z filmotvorných látok, polymérov a plnív.

Medzi výhody základného náteru patrí:

 • nedostatok štipľavého zápachu;
 • vysoká rýchlosť sušenia (asi 3 hodiny);
 • hlboký prienik do povrchu.

Nevýhoda – kompozíciu nemožno použiť na spracovanie kovových výrobkov, pretože základný náter nemá antikorózne prvky.

Alkydový základný náter (na báze oleja) má tiež široké spektrum aplikácií. Toto je najlepšia voľba na ošetrenie drevených povrchov. Základný náter drží póry dreva pohromade, znižuje nasiakavosť, zabraňuje napučaniu vlákien a pripravuje povrch na ďalšie natieranie alkydovými olejovými alebo vodnými latexovými farbami. Doba schnutia základného náteru – až 15 hodín.

Alkydový základný náter chráni povrchy liatiny a železných kovov pred tvorbou hrdze. Kompozícia sa používa na montáž a opravy kovových striech, častí strojných mechanizmov, železobetónových konštrukcií a rôznych kontajnerov.

Silikónový základný náter je určený na ošetrenie poréznych, vlhkosť absorbujúcich lakovaných alebo nenatretých kamenných povrchov pred nanášaním fasádnych farieb. Vhodný na fasádne práce (obytné, maloobchodné, priemyselné a skladové priestory). Doba schnutia pri relatívnej vlhkosti 50% a teplote vzduchu 25 ° C – asi 3 hodiny.

Minerálne základné nátery sa používajú na vnútorné opravy, menovite vyrovnávanie a primárne ošetrovanie stropov, stien a podláh z tehál, plynového kremičitanu, penobetónu, betónu a sadry. Doba schnutia základného náteru – až 24 hodín.

Zloženie minerálnej pôdy musí zodpovedať druhu materiálu, ktorý sa má ošetriť. Na povrch obsahujúci vápno sa nanesie základný náter na báze sadry alebo rovnakého vápna

Glyftalový základný náter na tapety je vhodný na prácu v suchých miestnostiach, pretože dlho schne (najmenej 24 hodín). Používa sa na ošetrenie kovových a drevených povrchov pred tapetovaním.

Na vonkajšie použitie sa odporúča vinylový základný náter kyselinou chloristou. Kompozícia sa aplikuje na omietnuté a betónové steny. Dobre sa hodí na kovové povrchy. Pri teplote 18-20 ° C pôda schne za 1 hodinu.

Domáci základný náter na steny vyrobený z lepidla PVA

Dnes pri výbere jedného alebo iného typu základného náteru nie sú žiadne problémy, sortiment na trhu je veľmi rozmanitý. Niektorí ľudia však radšej pripravujú kompozíciu sami. Najpopulárnejším „domácim receptom“ je základný náter na lepidlo PVA.

Realizovateľnosť výroby

Polyvinylacetát (PVA) je pevná, netoxická látka, bezfarebná a bez zápachu. PVA lepidlo – emulzia polyvinylacetátu. Na výrobu domáceho základného náteru sa používa stavebný PVA, ktorý sa pridáva do tmelov a omietkových kompozícií, ako aj do betónu na zvýšenie pevnosti a vodotesnosti.

PVA lepidlo sa používa v hotových základných náteroch ako zložka, ktorá zvyšuje účinok základných materiálov. Samotný PVA však môže situáciu pokaziť:

 • na stene PVA vytvára film odolný voči vlhkosti, ktorý sa v priebehu času začína odlupovať a deformuje omietku;
 • ak nie je dodržaný podiel lepidla a vody, film sa začne odlupovať zo stropu a stien pod vlastnou hmotnosťou;
 • po chvíli lepidlo začne žltnúť a na tapete sa objavia škvrny.

V závislosti od všetkých pomerov bude základný náter na stenu PVA vykonávať jednu funkciu – zlepšenie priľnavosti povrchu k iným materiálom

V extrémnych prípadoch by sa mal použiť PVA základný náter, pretože takéto úspory môžu byť v budúcnosti príliš drahé. Domáca pôda je vhodná na opravy v technickej miestnosti, v ostatných prípadoch je lepšie uprednostniť hotové kompozície.

Výrobná technológia

Na prípravu základného náteru vlastnými rukami budete potrebovať nasledujúce nástroje a materiály:

 • kapacitná kapacita;
 • miešacie lopatky;
 • voda;
 • PVA stavebné lepidlo.

Lepidlo zrieďte vodou v pomere: 2 diely vody a 1 diel lepidla. Komponenty musia byť spojené v teplej miestnosti, najskôr sa do nádoby naleje lepidlo a potom voda. Primer dôkladne premiešajte, aby na povrchu nezostala žiadna oddelená vrstva lepidla. Na zlepšenie vlastností základného náteru je možné pridať drvenú kriedu.

Pred penetráciou celého povrchu je vhodné skontrolovať kvalitu pôdy v oddelenej oblasti. Základný náter by nemal nechať na stene viditeľný film, v opačnom prípade musí byť do roztoku pridaná voda.

Domáce základné nátery na maľovanie

Zvážte dve možnosti výroby základných náterov – na vápenné a lepidlové farby.

Vápenná farba sa používa na úpravu povrchov stien a stropov v kuchyniach, kúpeľniach, sociálnych zariadeniach a ďalších miestnostiach s vysokou vlhkosťou..

Na výrobu 10 litrov vápnitej pôdy budete potrebovať:

 • nehasené vápno (hrudkovité) – 1800 g;
 • mydlo na pranie – 200 g;
 • voda;
 • sušiaci olej – 100 g.

Postupnosť výroby:

Na vytvorenie základného náteru pre lepiacu farbu budete potrebovať:

 • preosiata krieda – 2500 g;
 • suché lepidlo – 200 g;
 • mydlo na pranie – 250 g;
 • síran meďnatý – 150 g;
 • sušiaci olej – 25 g;
 • voda – asi 10 l.

Zložky sa zmiešajú v nasledujúcom poradí:

Správne pripravený základný náter by nemal na povrchu obsahovať kvapky sušiaceho oleja. Základný náter sa nanáša na vlhký povrch a následné povrchové úpravy sa vykonávajú po zaschnutí vrstvy základného náteru.

Vytvorenie základného náteru: video

Všeobecné pravidlá pre penetráciu rôznych povrchov

Pri plnení by ste mali dodržiavať niekoľko základných pravidiel:

Po zaschnutí prvej vrstvy je spravidla potrebné povrch znova ošetriť. Je to spôsobené tým, že v rôznych oblastiach môže byť základný náter absorbovaný odlišne. Druhá vrstva „vyrovnáva“ vlastnosti celého povrchu a vytvára vysokokvalitný základ pre dokončovacie práce.

About the author