Epoxidová zálievka na dlaždice: vlastnosti výberu a použitia

Takmer vo všetkých sférach ľudskej činnosti je vplyv exponenciálne sa rozvíjajúcich inovatívnych technológií objektívne vysledovaný a dnes už len málokedy nájdete byt, obytnú budovu alebo priemyselné zariadenie, kde by sa škridly nepoužívali na povrchovú úpravu. Jeho popularita je daná nespornými výhodami, akými sú hygienická a environmentálna bezpečnosť, odolnosť voči priamej vlhkosti a priamemu slnečnému žiareniu a jednoduchá údržba. Okrem toho je v procese opráv, na ktoré sa používajú keramické dlaždice, dôležitá aj estetická zložka, podľa ktorej je hlavnou úlohou takejto práce vytvorenie dokonale rovného zvislého alebo vodorovného povrchu. Avšak aj po bezchybnom obkladaní povrchu uvidíte, že nie je ideálne, ak ste v konečnej fáze dokončovania nevenovali náležitú pozornosť spojom dlaždíc, ktorými sú medzery vytvorené medzi dlaždicami po ich položení. V tomto ohľade je konečnou fázou obkladových prác vyplnenie škár dlaždíc, ktoré sa vykonávajú pomocou špecializovaného materiálu – zálievky, na základe ktorého sa správne vyberá účinnosť boja proti malým nezrovnalostiam a chybám, ktoré vznikli pri pokládke dlaždice závisí.

Čo je to škárovacia malta: hlavné odrody a vlastnosti

Zálievka na dlaždice je homogénna zmes vyrobená na báze polymérov alebo cementu, ktorá sa vyznačuje určitou farebnou schémou. Keďže je vrcholom dlažby a ovplyvňuje jej celkový tón, zvyšuje jej estetické vlastnosti. Hlavným účelom škárovania škár dlaždíc je však zlepšiť nielen estetické, ale aj funkčné, a teda prevádzkové vlastnosti obkladov. Zabraňuje vnikaniu prachu, vlhkosti, ako aj zvyškov domácnosti a hmyzu do medzikobercových priehlbín, a taktiež zabraňuje nevyhnutnému rastu plesní a plesní v nich v priebehu času, čo je obzvlášť dôležité pre miestnosti s vysokou vlhkosťou. Škárovacia škára dlaždíc teda vykonáva nasledujúce funkcie:

 • Chráni škáry dlaždíc pred nadmerným vystavením vlhkosti, čo prispieva k dlhšiemu zachovaniu ílovitého základu dlaždice v správnom prevádzkovom stave;
 • Zabraňuje tvorbe plesní, plesní a iných mikroorganizmov v spojoch dlaždíc, čo môže mať negatívny vplyv na ľudské telo;
 • Zvyšuje estetické vlastnosti povrchu dlaždíc tým, že skryje drobné chyby pri inštalácii a dodá celkovému tónu obkladu.

Napriek tomu, že moderný stavebný trh ponúka spotrebiteľovi veľký sortiment škárovacích maltových spojov, môžu byť podmienene rozdelené do troch veľkých skupín:

 • Injektáž na báze cementu;
 • Zálievka na živicovej báze;
 • Tesniace zmesi.

Každá z týchto skupín je zase rozdelená do niekoľkých užších kategórií, ktoré majú svoje výhody, nevýhody a rozsah použitia, a preto nie sú často zameniteľné, napriek podobnému rozsahu..

Uvažujme podrobnejšie o klasifikácii zálievky pre dlaždice, počnúc už klasickými žánrami, škárovacími zmesami na báze cementu.

Cementové zmesi sú zaradené do niekoľkých kategórií:

 • Zmesi používajúce portlandský cement;
 • Zmesi s použitím piesku a portlandského cementu.

Cementová zálievka: vlastnosti materiálu

Cementové zálievky sú najjednoduchšími predstaviteľmi skupiny, ktorých nezávislé použitie je v silách aj neskúseného majstra. Ako je uvedené vyššie, cementové zálievky sú na báze cementu, pričom na to, aby im poskytli určité technické vlastnosti, sa používajú menšie zložky, ktoré zvyšujú kvalitu kompozície – piesok, modifikátory, latexové zmäkčovadlo. Zlepšujú tekutosť materiálu a spomaľujú čas tuhnutia. Pred použitím sa zriedia vodou alebo latexovou zmesou na báze vody, potom sa zmenia na plastový materiál, ktorého konzistencia pripomína tmel.

Cementová injektáž je navyše klasifikovaná podľa účelu. Relevantnosť tejto klasifikácie je nepochybná, pretože v závislosti od účelu zálievky sa jej zloženie líši. Zoberme do úvahy hlavné odrody:

 • Cementové zálievky pre úzke (až 5 mm) spoje charakterizované štandardným zložením, ktoré zahŕňa: jemne mletý cement, prísady, zmäkčovadlá a pigmentové látky;
 • Cementové zálievky pre široké (viac ako 5 mm) spoje, ktorých povinnou súčasťou je piesok, ktorého veľkosť zlomku závisí od prípustnej šírky škáry.

Ďalšia klasifikácia cementových zálievok zahŕňa ich oddelenie v súlade so spôsobom implementácie. Môžete si ich kúpiť v nasledujúcich formách:

 • Suchá zmes, ktorý sa predáva v papierových vreckách a pred použitím ho treba zriediť vodou alebo tekutým latexom na elastickú konzistenciu. Ich výhoda spočíva v tom, že sa dajú v súčasnosti kúpiť na budúce použitie aj v prípade malých diel, pretože požadované množstvo suchej zmesi môžete kedykoľvek zriediť;
 • Hotové formulácie, ktorého hlavnou výhodou je možnosť použitia bez predbežnej prípravy. Odborníci ich však považujú za nepraktické, pretože ak sa celá zmes nepoužije úplne, jej zvyšok rýchlo stratí svoje výkonnostné charakteristiky a stane sa nepoužiteľným..

Výhody cementových zálievok sú teda tieto:

 • Vysoká pevnosť a univerzálnosť materiálu;
 • Jednoduché použitie, ktoré je obzvlášť dôležité pre amatérskych začiatočníkov;
 • Nízka cenová kategória.
 • Nevýhody cementových zálievok:
 • Nízka odolnosť voči vysokej vlhkosti a rôznym kontaminantom;
 • Strata výkonu v dôsledku chemikálií pre domácnosť.

Okrem cementových zálievok sa rozlišujú aj zálievky na živicovej báze, ktoré sú tiež rozdelené do niekoľkých typov. V súlade s povahou použitých živíc existujú:

 • Škárovacia hmota na báze epoxidu;
 • Zálievka na báze furánu.

Epoxidová zálievka na dlaždice: základné charakteristiky

Epoxidová zálievka, ktorú moderný stavebný trh ponúka na nákup, je modernejšia a vyspelejšia zálievka vyrobená na báze epoxidovej živice. Jeho použitie je obzvlášť dôležité vtedy, ak je miestnosť, kde sú povrchy obkladané dlaždicami, po ktorej nasleduje injektáž švov, pod neustálym pôsobením vlhkosti, chemikálií pre domácnosť alebo iných škodlivých faktorov, pod vplyvom ktorých cementová zálievka rýchlo stráca svoje výkonnostné charakteristiky . Vzhľadom na to, že epoxidová zálievka obsahuje okrem živice organický katalyzátor, ktorý pôsobí ako tvrdidlo, na rozdiel od tradičných jednozložkových kompozícií sa takáto škárovacia hmota nazýva dvojzložková a je to suchá zmes a tekutá prísada pozostávajúca z epoxidu živica a tužidlo. Zmiešaním týchto dvoch zložiek dvojzložkovej epoxidovej zálievky je možné získať najtrvanlivejšiu škárovaciu hmotu na škárovanie dlaždíc s dlhou životnosťou. Okrem toho obsahuje mnoho sekundárnych plnív, ktoré zvyšujú estetickú príťažlivosť kompozície, ako napríklad zlato, perleť, farebné farbivá..

Dôležité! Dvojzložková epoxidová zálievka sa vyznačuje maximálnou odolnosťou voči vlhkosti. Kvapalina, ktorá sa dostane na svoj povrch, neabsorbuje, ale valcuje sa, čo výrazne zvyšuje životnosť kompozície a priaznivo odlišuje epoxidovú dvojzložkovú zálievku od tradičnej cementovej zálievky. Okrem toho sa rozsah aplikácie epoxidovej zálievky výrazne rozširuje kvôli odolnosti voči škodlivým účinkom rôznych chemických činidiel..

Rozsah aplikácie epoxidovej zálievky

Použitie epoxidovej zálievky, ktorej cena je o niečo vyššia ako cena cementových kompozícií, je určená jej hlavnými charakteristikami a zahŕňa vonkajšie a vnútorné škárovanie spojov akýchkoľvek obkladových materiálov vrátane sklenených dlaždíc a prírodného kameňa. Rozsah použitia epoxidovej zálievky teda zahŕňa nasledujúce:

 • Škárovanie dlaždíc pri obkladaní podláh a stien v kúpeľniach, chodbách a kuchyniach;
 • Škárovanie obkladov po obložení misiek bazénov, spŕch a sáun;
 • Škárovanie po vonkajšom obložení stien, podláh a schodov;
 • Je tiež dovolené použiť epoxidovú zálievku v systéme „teplá podlaha“, ako aj na škárovanie akýchkoľvek škár so šírkou 1 až 15 mm ako alternatívu k tradičnej zmesi škár.

Výhody a nevýhody epoxidovej škárovacej malty

Výhody epoxidovej zálievky zahŕňajú nasledujúce vlastnosti:

 • Dlhá životnosť vďaka zvláštnostiam injektážnej zmesi;
 • Vysoká pevnostná charakteristika škárovacej hmoty;
 • Stabilita farieb aj na priamom slnku;
 • Necitlivosť na náhle zmeny teploty (epoxidová zálievka si zachováva svoj výkon v rozmedzí od -20 do +100 stupňov);
 • Žiadne zmršťovanie a tendencia k praskaniu po vysušení;
 • Odolnosť voči agresívnym chemikáliám (zásadám, kyselinám atď.);
 • Hypoalergénna stierková hmota;

Nevýhody epoxidovej zálievky sú spojené hlavne s vysokými nákladmi na kompozíciu, vlastnosťami aplikácie a demontážnymi opatreniami a sú tieto:

 • Pri práci s epoxidovou zálievkou sú potrebné špecializované schopnosti, s ktorými sa môžete spoľahnúť iba na zaručený vysoko kvalitný výsledok;
 • Vysoká rýchlosť vytvrdzovania zálievky na báze živice;
 • Potreba používať špeciálne nástroje a chemikálie v procese práce s zálievkou;
 • Vysoké náklady na epoxidovú zálievku, ako aj nástroje a spotrebný materiál potrebné na prácu s ňou;
 • Možnosť výmeny injektážnej zmesi iba spoločne s dlažbou, alebo pomocou špeciálnej chemickej metódy.

Ako si vybrať farbu epoxidovej zálievky: základné odporúčania

Jedným z dôležitých parametrov, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere epoxidovej zálievky, je farba. Vďaka pigmentom, ktoré tvoria zálievku, získava najrozmanitejšie farby, od čiernej po bielu, čo na jednej strane zjednodušuje a na druhej strane komplikuje výber epoxidovej zálievky. Avšak ani to vám vždy neumožňuje vybrať potrebnú farebnú schému zálievky, ideálne kombinovanú s dlaždicami, v dôsledku čoho výrobca navrhuje použiť špecializované farbivá, ktoré sa pridávajú do zmesi bielej zálievky. Napriek tomu sa epoxidová zálievka vyznačuje širokou škálou farieb, ktorá sa dosahuje pridaním špeciálneho farebného plniva – kremenného piesku do zálievky. Na zvýšenie dekoratívnych vlastností zálievky sú v jej zložení zahrnuté lesklé komponenty..

Dôležité! Moderné technológie umožňujú vyrábať priehľadné zálievky, ktorých použitie je obzvlášť dôležité pri vytváraní panelov a sklenených vitráží..

Ako už bolo spomenuté, výber farby škárovacej zmesi je dôležitým parametrom, ktorý je potrebné vziať do úvahy pri výbere dlaždice. Je to spôsobené tým, že švy môžu dlaždicu doplniť, dodať jej iný odtieň, opraviť drobné chyby a zdôrazniť výhody. Na uľahčenie procesu výberu farebnej schémy zálievky odborníci odporúčajú použiť nasledujúce odporúčania:

 • Použitie svetlej epoxidovej zálievky, ktorej farby patria do pastelovej škály, bude vizuálne kombinovať jednotlivé dlaždice do integrálnej kompozície, zatiaľ čo epoxidová zálievka v tmavých odtieňoch je navrhnutá tak, aby vizuálne oddelila integrálnu kompozíciu do oddelených oblastí;
 • Ak je dlaždica charakterizovaná prítomnosťou komplexných vzorov a obsahuje niekoľko odtieňov, výber zálievky sa vykonáva na základe veľkosti miestnosti. Ak nie je veľká, malta by mala byť zladená s najľahšou dlažbou, čo prispieva k vizuálnemu zvýšeniu miestnosti, zatiaľ čo vo veľkých miestnostiach, ktoré plánujete vizuálne zmenšiť, by malta mala byť zladená s farbou dlaždíc. z najtmavších odtieňov;
 • Ak bola na obklad do miestnosti použitá jednofarebná keramická dlažba, škárovacia hmota sa vyberie na základe farebnej schémy interiérových prvkov. Je dôležité, aby malta bola v harmónii s farbou podlahovej krytiny – spravidla by s ňou mala kontrastovať a zároveň nevyčnievať na pozadí dlaždice;

 • Ak je dlaždica zvolená na lícovanie povrchu porovnateľná s viacfarebnou mozaikou, odborníci odporúčajú opustiť jasnú a kontrastnú zálievku a uprednostniť injektážnu kompozíciu pokojnejších odtieňov – svetlošedú alebo béžovú;
 • Napriek tomu, že biela škárovacia hmota je univerzálnou voľbou, a ak by ste sa nemohli rozhodnúť pre farebnú schému, odborníci odporúčajú tomu dať prednosť. Ak však škárujete keramické dlaždice, odborníci odporúčajú vyhnúť sa bielej injektáži, pretože čoskoro stratí svoje estetické vlastnosti a bude pôsobiť špinavo;
 • Pôvodný spôsob výberu farebnej schémy škárovacej malty je vybrať škárovaciu hmotu, ktorá sa nezhoduje s dlažbou, ale s nábytkom, vodovodom alebo iným príslušenstvom v miestnosti;
 • Keď sme vsadili na pôvodný ťah, je dôležité mať na pamäti, že v súlade so všeobecne prijatými normami by počet kvetov v kúpeľni nemal prekročiť tri.

Epoxidová škárovacia hmota Litocol na dlaždice – záruka kvality a trvanlivosti

Škárovacia malta Litocol je dvojzložková epoxidová zmes, ktorá sa vyznačuje odolnosťou voči kyselinám a zásadám a schopnosťou nezafarbovať dlaždice. Prvou zložkou zálievky je epoxidová živica, kremíkové plnivo a prísady a druhou sú katalyzátory. Tento materiál sa používa na vonkajšiu aj vnútornú výzdobu a úspešne sa kombinuje s porcelánovým kameninom, prírodným kameňom, dlaždicami a mozaikovými dlaždicami. Škárovacia malta Litocol je prezentovaná v rôznych farbách, ktoré sú prezentované v najmenej 94 odtieňoch a zahŕňajú škárovaciu hmotu s kovovými, zlatými, platinovými, striebornými a luminiscenčnými efektmi. Vlastnosti zálievky vám umožňujú používať ho aj v miestnostiach, ktoré sú v kontakte s agresívnymi chemickými médiami.

Dôležité! Charakteristickou črtou obkladov Litocol je absolútna vodotesnosť, vysoká elasticita a mechanická pevnosť, odolnosť proti prasklinám a poškriabaniu, ako aj antifungálny účinok. Okrem toho je schopný odolávať prudkým teplotným výkyvom bez toho, aby stratil svoj výkon v teplotnom rozsahu od -20 do +100 stupňov, a tiež sa nepoškvrňuje a vyznačuje sa odolnosťou voči agresívnym chemickým vplyvom.

Litocol ponúka päť typov epoxidových zálievok na dlaždice:

 • Hviezdny kryštál C.350 je bezfarebná škárovacia hmota s chameleónovým efektom, ktorá sa používa na škárovanie skla a umeleckých mozaík. Vyzerá najatraktívnejšie na priehľadných podsvietených podkladoch. Hrúbka švov nepresahuje 2 mm;

 • Hviezdny obranca Je dvojzložková epoxidová škárovacia hmota odolná voči kyselinám s antibakteriálnymi a protiplesňovými účinkami. Je to najlepšia možnosť v prípade vyplnenia škár dlaždíc s hrúbkou 1 až 15 mm a používa sa aj v procese kladenia mozaiky a dlaždíc. K dispozícii v siedmich farbách;
 • Hviezdny farebný kryštál – iná verzia epoxidovej škárovacej zmesi na škárovanie umeleckých a sklenených mozaík, ktorej šírka nepresahuje 2 mm;
 • Litochrómový hviezdicový – je dvojzložková epoxidová škárovacia hmota na dlaždice alebo mozaiku, ktorej hrúbka sa pohybuje od 1 do 15 mm, a môže byť použitá na vonkajšie aj vnútorné práce. Injektážna zmes je prezentovaná v širokej škále farieb (103 možností odtieňa) a je charakterizovaná prítomnosťou rôznych dekoratívnych efektov – od luminiscenčného po metalický efekt. Na pridanie rôznych optických efektov k základnému efektu je potrebné použiť špeciálne aditívne komponenty;

 • Epoxystuk X90 – dvojzložková epoxidová zálievka, charakterizovaná zvýšenou odolnosťou voči kyselinám a používaná v exteriéri aj interiéri.

Ako trieť epoxidovou zálievkou: pokyny krok za krokom

Materiály a nástroje

Aby bola práca s epoxidovou zálievkou pohodlnejšia, odborníci odporúčajú nákup nasledujúcich nástrojov:

 • Elektrická vŕtačka vybavená mixérom na miešanie injektážnej zmesi;
 • Gumová stierka s držadlom na epoxidovú zálievku;
 • Kombinovaná celulózová špongia, ktorú je možné nahradiť bežnou penovou gumou, ktorá rýchlo zlyhá. Celulózová špongia prispieva k pohodlnejšiemu a rýchlejšiemu vytváraniu švov a zachováva si svoje výkonové charakteristiky pri spracovaní 20-30 metrov štvorcových. metre dlaždíc;
 • Skipper je špeciálne vedro vybavené valčekmi na stláčanie;
 • Strúhadlo s vymeniteľnou celulózovou dýzou, používané aj na odstraňovanie zvyškov zálievky;
 • Gumové rukavice.

Technológia miešania

Zmes stierky sa predáva nezriedená a je reprezentovaná dvoma zložkami. Prvá zložka je epoxidová živica + kremenný piesok + farbivo + zmäkčovadlo, druhá zložka je tvrdidlo. Po zmiešaní dvoch zložiek do 60 minút je potrebné úplne použiť celú zmes, s čím sú spojené určité ťažkosti. Aby sa im zabránilo, výrobca spočiatku balí všetky komponenty do určitých pomerov, ktoré je potrebné striktne dodržiavať. Odborníci odporúčajú naraz zmiešať najviac 200-300 gramov zmesi.

Ako vyplniť a tvarovať šev?

 • Plnenie a škárovanie epoxidovou zálievkou sa vykonáva obvyklým spôsobom na malom držadle;
 • Vytváranie a brúsenie spoja sa musí vykonávať ešte za mokrej injektáže;
 • V boji vezmú čistú vodu a penovú gumovú špongiu a švy umyjú tradičnou metódou. Aplikácia injektážnej malty sa vykonáva na suchom povrchu, a preto je potrebné, aby ste špongiou nedosiahli až na samotný koniec, takže okraj trecích švov zostane suchý;

Dôležité! Po nanesení zálievky sa odporúča povrch nepoužívať (v prípade podláh). Pri plnom zaťažení musí byť operácia švov vykonaná najskôr po piatich dňoch..

 • Potom, čo je šev takmer hotový, vymeňte špongiu a vodu a pokračujte v práci až do konca. Zálievka zároveň zostáva v kvapalnom stave;
 • Potom premiešajte novú časť zmesi a zopakujte operácie;

Funkcia Litocol: Na dosiahnutie dokonalého povrchu švu po 30-60 minútach. po vytvorení ho navlhčite rozprašovačom a povrch uhlaďte prstom.

Odstránenie plaku

 • Nasledujúci deň sa epoxidový povlak odstráni koncentrovanou zmesou Litonet. Za týmto účelom postriekajte povrch koncentrátom, počkajte na čas uvedený v pokynoch a povrch očistite. Na tento účel sa odporúča použiť samovíjací mop alebo umývací vysávač..
 • Zostávajúce zrná piesku alebo plaku sa odstránia celulózovou špongiou;
 • Po vyčistení je potrebné počkať, kým povrch nevyschne a v prípade zistenia odstrániť zvyšný povlak.

Epoxidová škárovacia hmota

About the author