Hodvábna omietka. Inštrukcie na používanie

V predvečer renovácie majú mnohí otázku, aký materiál si vybrať na dekoráciu stien. Tapeta dlho neinšpiruje, nie je praktické používať farby na vodnej báze, najmä pre obytné miestnosti je perzistentná olejová farba minulého storočia. Preto spotrebiteľ hľadá materiál, ktorý je cenovo dostupný, má vysoké dekoratívne vlastnosti a dobré výkonové charakteristiky. Dekoratívna omietka spĺňa všetky požiadavky. Je prezentovaný v mnohých druhoch, medzi ktorými vyniká zmes na báze hodvábnych nití. Steny pokryté takou omietkou pôsobia príjemne na dotyk. Úroveň jasu osvetlenia vám umožňuje hrať povrch v rôznych odtieňoch. Článok bude diskutovať o druhoch hodvábnej omietky a technológii jej aplikácie..

Obsah:

Kde sa používa hodvábna omietka

Nie je žiadnym tajomstvom, že väčšina majiteľov bytov sa nemôže pochváliť nielen dokonalými, ale aspoň len plochými povrchmi. Rohy, dvere, svahy okien diktujú svoje vlastné pravidlá. Všetky druhy výčnelkov a výklenkov tiež pôsobia ako vážna prekážka pri lepení tradičných tapiet..

 • Raz a navždy sa môžete zbaviť všetkých nepravidelností výmenou všetkých šikmých otvorov a inštaláciou rámu, ktorý je neskôr opláštený sadrokartónovými doskami alebo plastovými panelmi. Je potrebné poznamenať, že realizácia tohto ambiciózneho projektu si vyžiada značné finančné investície..
 • Použitie omietky je možné s malými chybami ako na rovných povrchoch, tak aj na stenách (stropoch). Vďaka svojej plasticite je samotný materiál schopný skryť malé praskliny a iné nedostatky..

 • Použitie hodvábnej omietky je vhodné do obytných aj kancelárskych priestorov. Odtieň (od studenej zimy po bohaté letné farby) môže miestnosti dodať strohosť, eleganciu, vážnosť. Pre milovníkov avantgardných odvážnych riešení môžete použiť kombináciu omietky v kontrastných farbách. Táto možnosť zahŕňa kontaktovanie sprievodcu.

Zloženie hodvábnej omietky

 • Suchá zmes je vyrobená na báze polyesteru so zahrnutím prírodných alebo umelých hodvábnych vlákien. Obsahuje tiež minerálne plnivá, kremenné lupienky a ďalšie dekoratívne prísady, ktoré dodávajú hotovému plátnu lesk. Spojivom je akrylové alebo celulózové lepidlo.

 • Všetky prírodné zložky omietky teda umožňujú tvrdiť, že ide o materiál šetrný k životnému prostrediu, a preto je bezpečný. Vážni výrobcovia poskytujú osvedčenia o zhode so všetkými normami a normami pre dokončovacie materiály určené pre vnútorné práce.

Výhody a nevýhody hodvábnej omietky

Okrem vysokých dekoratívnych vlastností má hodvábna omietka aj nasledujúce cnosti:

 • vysoko kvalitná zmes, kompetentná aplikácia a správna prevádzka zaisťujú takmer neobmedzenú povrchovú službu;
 • sadra je vhodná na konečnú úpravu zložitých povrchov s výčnelkami, výklenkami, zaoblenými rohmi atď .;
 • na otupenie zmesi do práce je jednoducho potrebné zriediť vodou, niekedy sa pridávajú suché prísady;
 • jednoduchosť aplikácie, čo znamená, že existuje možnosť vlastnej opravy;
 • tvorí rovnomernú vrstvu bez spojov a švíkov, nevyžaduje úpravu vzoru;
 • vlastnosti materiálu vám umožňujú skryť menšie chyby na stenách a stropoch;
 • má vysoké zvukovo-izolačné a tepelno-izolačné vlastnosti;
 • aplikačná technológia vám umožňuje vytvárať výkresy, panely, kontrastné prvky;

 • hodvábnu omietku je možné čiastočne opraviť.

Nevýhody:

 • hygroskopicita a vysoká absorpcia zápachu obmedzujú používanie zmesi. Neodporúča sa pre kúpeľne alebo sprchy. Hodvábna omietka sa v kuchyniach používa opatrne; na ochranu môže byť povrch ošetrený špeciálnym lakom, ale v tomto prípade bude čiastočná obnova nemožná;
 • nízky koeficient odolnosti voči mechanickému namáhaniu. V oblastiach intenzívneho používania sa povrch rýchlo opotrebuje. V tomto ohľade sa odporúča uzavrieť všetky vonkajšie rohy ozdobnými rohmi..

Výrobcovia hodvábnej omietky

Výrobcovia poskytujú spotrebiteľovi na výber hodvábnu omietku s vhodným odtieňom z najširšieho sortimentu. Cena za balenie závisí od použitia určitých prísad a krajiny pôvodu. Pokiaľ zmes obsahuje vlákna prírodného hodvábu, potom táto skutočnosť výrazne ovplyvňuje konečné náklady na výrobu..

Prvenstvo suverénne drží Francúzsko a Taliansko. Turecko ponúka dobrú kvalitu za prijateľnú cenu, zatiaľ čo výrobky domáceho výrobcu zodpovedajú výrazu „lacné a veselé“.

Tu je stručný prehľad spoločností, ktoré široko prezentujú zmesi na stavebnom trhu..

 • SÉNIDÉKO (Francúzsko) – najstaršia spoločnosť zaoberajúca sa výrobou textúrovaných náterov od roku 1864. Výrobné tajomstvo v kombinácii s inovatívnou technológiou umožňuje vynikajúce výrobky vo viac ako 150 odtieňoch.

 • Valpaint (Taliansko) – táto spoločnosť bola založená pred viac ako štvrťstoročím. Dnes je vďaka svojmu technologickému vybaveniu a moderným laboratóriám považovaná za najvyspelejšiu továreň..
 • OIKOS (Taliansko) – obzvlášť obľúbené sú výrobky vyrobené jedným z najväčších dodávateľov. Rozsiahle skúsenosti, a to je takmer 30 rokov, vám umožňujú uspokojiť chuťové preferencie akéhokoľvek spotrebiteľa.
 • Bayramlar (Turecko) – jeden z prvých podnikov (1988), ktorých hlavnou činnosťou bola výroba stavebných dokončovacích materiálov. Vďaka vlastnému vývoju, pridaniu mramorových štiepok do omietkovej zmesi, bolo možné dosiahnuť neprekonateľný efekt.
 • Hodvábny kabát (Turecko) – začala svoju činnosť v roku 1993 výrobou a predajom vtedy málo známeho materiálu – dekoratívnych omietok. V súčasnej dobe sa značka stala populárnou, čo vám umožňuje vyvážať výrobky do viac ako 40 krajín po celom svete..
 • Rodnik Art (Rusko) – sadra sa vyrába pod ochrannou známkou Silk Plaster. Charakteristickou črtou hodvábnej omietky hodvábnej omietky je jej jednoduchá aplikácia, ktorú zvládnu nováčikovskí majstri..

Hodvábna omietka ako aplikovať

Omietka je k dispozícii v dvoch typoch:

 • suchá hodvábna omietka. Vyrába sa vo forme hotovej suchej zmesi, riedi sa iba vodou na požadovanú konzistenciu;
 • omietka z tekutého hodvábu. Predáva sa ako tekuté a suché prísady, ktoré je potrebné zmiešať.

V závislosti od východiskových materiálov existuje niekoľko spôsobov nanášania elastickej zmesi na povrch:

 • špachtľou alebo stierkou;
 • pre pôvodne kvapalné zmesi možno použiť aj sprejovú fľašu. Takáto aplikácia znižuje spotrebu materiálu, ale je lepšie zveriť prácu profesionálom..

Na úľavu sa však používa valček s textúrou, špongia, pokrčená tkanina alebo iné improvizované prostriedky.

Príprava stien na hodvábnu omietku

Akýkoľvek dokončovací materiál vyžaduje predbežnú prípravu stien alebo stropov a hodvábna omietka nie je výnimkou. Napriek tomu, že tekuté tapety majú maskovacie vlastnosti, hlbšie trhliny, praskliny (nad 3 mm) je potrebné vopred opraviť. Odstránia sa zvyšky tapiet, lepidla, tmelu, farby.

 • Ak tieto práce zanedbáme, po určitom období sa na povrchu objavia škvrny a je možné miestne oddelenie zmesi. Predchádzajúci náter môže mať navyše nerovnomernú farbu, čo ovplyvní konečnú farbu omietky. V najlepšom variante sa očakávaná farba ukáže ako nie úplne rovnaký odtieň, v najhoršom prípade – „farba chorého tigra“. Preto by ste mali dodržiavať nasledujúce odporúčania, aby ste predišli neestetickým následkom..

Príprava betónovej steny na hodvábnu omietku

 • Takéto steny sú vysoko absorpčné. Na povrchu sa môžu objaviť plešaté miesta aj po 10 nanesených vrstvách farby na vodnej báze. Neodôvodnenej spotrebe náterových hmôt sa dá vyhnúť aplikáciou tmelových zmesí. Také práce zároveň budú slúžiť ako druh školenia pred aplikáciou dekoratívnej omietky..

 • Povrch tmelu je ošetrený fasádnym základným náterom a potom natretý bielou farbou. Hneď je potrebné poznamenať, že tónovanie farby pod základňou je povolené, ale iba tak, aby zodpovedalo tónu budúcej omietky.

Príprava omietnutého povrchu

 • Predchádzajúci povlak by sa nemal odlupovať ani odlupovať. Tieto chyby sa odstránia; v prípade potreby sa použijú špeciálne spevňujúce prostriedky. Podobné zmesi sa odporúčajú na úpravu starých rozpadajúcich sa betónových povrchov..
 • Vyčistené miesta sú tmelové, celý povrch je ošetrený impregnáciou alebo základným náterom. Ak na omietnutých stenách nie sú viditeľné žiadne chyby, ale súčasne sú na nich špinavé škvrny alebo škvrny, je pravdepodobné, že „bezpečne“ prejdú na nový náter.
 • Pred takýmito problémami sa môžete chrániť natretím povrchov olejovou alebo alkydovou farbou. Na iné podklady je možné použiť farby a laky, ale je lepšie najskôr skontrolovať kompatibilitu s hodvábnou omietkou na malej časti steny..

Príprava sadrokartónových dosiek na hodvábnu omietku

 • Tento materiál sa široko používa na vyrovnávanie povrchov a organizovanie vnútorných priečok. Mnohí sa mýlia v názore, že tu stačí uzavrieť iba spoje spájania plechov. Napriek tomu, že dosky sú rovnomerné a hladké, musia byť úplne tmelové.
 • Pri použití sadry svetlého odtieňa sa môžu objaviť ošetrené kĺby. Nech je to sotva nápadné, ale ich prítomnosť môže pokaziť celkový dojem z vykonanej práce. Preto sú povrchy po tmele pokryté bielou farbou, do ktorej sa odporúča pridať lepidlo PVA v pomere 3: 1..

 • Osobitná pozornosť sa venuje spojovacím prvkom, hardvér musí byť zakopaný a úplne pokrytý tmelom. Pomôže to zabrániť vzniku hrdzavých škvŕn..

Príprava povrchu dreva

 • Povrchy z drevotriesky, MDF, preglejky odolnej voči vlhkosti môžu byť tiež potiahnuté hodvábnou tekutou tapetou.
 • Pred aplikáciou musia byť omietnuté vhodnými omietkovými zmesami a ošetrené základným náterom..

Kovové prvky

 • Toto sa týka nanášania omietky na vyčnievajúce časti potrubí, vzduchových potrubí, tvaroviek atď. Predtým boli tieto prvky natreté olejovou farbou alebo nitro emailom.
 • Bez ohľadu na typ steny sú pri vyplňovaní vonkajších rohov (oblúky, otvory) nainštalované dierované rohy vyrobené z PVC. Uľahčí nielen konečnú úpravu týchto zložitých prvkov, ale tiež zvýši odolnosť materiálu proti opotrebeniu..

DIY hodvábna omietka

Hodvábne suché omietanie

 • Nalejte požadované množstvo teplej vody uvedené v priloženom návode do plastovej nádoby (súčasťou každého balenia). Iskry zaspávajú, ak nejaké existujú. Obsah vrecka sa pretrepáva, miesi a naleje do nádoby s vodou.
 • Všetko je dôkladne premiešané, pričom hmota prechádza a trie medzi prstami, aby sa zabránilo tvorbe hrudiek. Vďaka prírodným materiálom sa to dá zvládnuť aj holými rukami..

 • Hodvábna omietka sa riedi v takom množstve, že stačí na jednu stenu. Ak po práci zostane časť hotovej zmesi, pridá sa do ďalšej dávky..

Dôležité: nie je povolené žiadne čiastočné miešanie prášku. Takéto akcie povedú k nerovnomernému rozloženiu všetkých zložiek omietky, v súvislosti s ktorými môžu existovať farebné nerovnosti alebo slabá priľnavosť k povrchu..

 • Hnetenie sa vykonáva 12 hodín pred použitím, sadra sa spravidla cez noc namočí. Tesne pred použitím opäť premiešajte. V prípade potreby je možné pridať trochu vody. To zaistí jednoduchú aplikáciu zmesi na povrch. Priemerná spotreba hodvábnej omietky je 1 kg / 4-5m2.
 • V malých častiach sa zmes nanáša na steny stierkou alebo stierkou, ktorá musí byť vzhľadom na povrch udržiavaná v uhle 10-15 °. Práca začína od rohu. Hrúbka vrstvy by mala byť 1,5-2 mm, hrubšia vrstva vytvorí drsnosť, tenká – objaví sa substrát.

 • Po niekoľkých hodinách sa na úplné vyhladenie omietnutého povrchu odporúča prejsť špachtľou pravidelne navlhčenou vo vode. Čas sušenia závisí od teploty a vlhkosti miestnosti. Za normálnych podmienok bude stena pripravená na prevádzkové zaťaženie do 48-72 hodín.
 • Na urýchlenie procesu sušenia môžete miestnosť vetrať (pri plusových teplotách), je tiež dovolené používať vykurovacie zariadenia.
 • Malá časť hotovej omietky sa môže zmraziť, aby sa neskôr použila ako opravný materiál. Nízke teploty neprispievajú k strate účinnosti zmesi.

Aplikácia tekutej hodvábnej omietky

 • Tekutý základ, podobne ako samotná farba, sa dôkladne premieša, najskôr oddelene a potom potom, ako sa spoja. Na získanie požadovaného odtieňa hodvábnej omietky existuje pokyn, ktorý je uvedený na obale. Na plechovke je aj špeciálne zariadenie, ktoré vám umožňuje presne zmerať mililitre farby.
 • Nanáša sa na povrch špachtľou. Zmes je dosť tekutá, preto sa odoberá v malom množstve. Hrúbka vrstvy by nemala presiahnuť 2 mm.

Na takúto prácu je oveľa pohodlnejšie použiť valček s krátkym spánkom. Je dôležité monitorovať tlak nástroja a rovnomernosť aplikácie..

Dekorácia hodvábnou sadrou

Samotný hodvábny povrch vyzerá elegantne a veľmi úctyhodne, ale ak existuje veľká túžba, je možné vykonať ďalšie dekorácie..

 • Na to je vhodná rovnaká stierka, ktorá sa vykonáva cez nevysušenú vrstvu. Pohyby môžu byť ľubovoľné (vo forme vianočného stromčeka, vĺn atď.), Hlavnou vecou je, že sú usporiadané v jednom smere, to znamená zhora nadol alebo sprava doľava.

Video z hodvábnej sadry

Ako nástroj je možné použiť stredne tvrdú kefku, žinku alebo pokrčenú handričku. Odporúča sa predbežne načrtnúť vzor na hrubom povrchu. Nasledujúce rady pomôžu dosiahnuť väčší efekt pri zdobení povrchu:

 • zmes sa naleje do malého podnosu natretého svetlejším alebo tmavším odtieňom ako samotná základňa. A pomocou špongie sa prenáša na stenu;
 • ale predtým je potrebné zo špongie odstrániť prebytočný materiál, na to je vhodný akýkoľvek drsný povrch. Tento spôsob dekorácie vyžaduje pevnú ruku, preto sa neodporúča zdobiť touto technológiou vlastnými rukami..

Striekacia pištoľ

 • Nie všetky omietkové zmesi je možné nanášať striekacou pištoľou. Balenie musí mať príslušné označenie MH – strojová aplikácia.
 • Udáva tiež viskozitu materiálu a ďalšie parametre, ktoré pomôžu vybrať výkon kompresora, priemer trysky atď..
 • Hneď je potrebné poznamenať, že domáci vysávač nie je na tieto účely vhodný..

Kreslenie výkresov

 • Kvetina alebo nejaký vzor vyrobený zo sadry iného odtieňa môže slúžiť ako fragmentárna ozdoba jednej steny. V zásade môže byť táto úloha jednoduchá, ak má rodina alebo blízky priateľ umelecké schopnosti..

 • Na požadovanú časť steny je ručne nakreslený vzor, ​​ktorý sa vám páči, môžete tiež použiť šablónu. Pomocou stavebného noža je vnútorná časť vzoru vyrezaná. Okraje sú chránené širokou maskovacou páskou. Ďalej stačí vyplniť prázdny priestor hodvábnou omietkou iného odtieňa..

Starostlivosť o hodvábnu omietku

 • Tento povlak nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Stačí, ak z času na čas povysávate steny. Nečistoty v blízkosti zásuviek, vypínačov atď. Sa odstránia gumou.
 • Ak bola hodvábna omietka potiahnutá ochranným lakom, povrch sa vyčistí vlhkou handričkou..

Tu je taký materiál, ktorý sa vyznačuje vysokými dekoratívnymi vlastnosťami, za prijateľnú cenu, pokiaľ si samozrejme nekúpite originálne francúzske výrobky a jednoduchou aplikáciou dodá každej miestnosti sofistikovanosť. Dodatočná dekorácia zdôrazní jedinečnosť dizajnu..

About the author