Inštalácia drevených stenových panelov

Väčšina z nás, a najmä tí, ktorí robia opravy vlastnými rukami, sníva o jej skorom dokončení. Rýchlosť v tejto ťažkej záležitosti však nie vždy vzbudzuje dôveru a dôveru v kvalitu a spoľahlivosť. V skutočnosti existuje spôsob obnovy bytu v krátkych radoch, ktorý praktizuje stenové panely..

Prírodné drevo, ktoré má nepopierateľné výhody, sa sebavedomo etablovalo na trhu pred viac ako 5 rokmi, aj keď je jedným z najdrahších materiálov. Dnes sa úspešne praktizujú ako pri obnove obytných priestorov, tak aj pri výzdobe kancelárií. Drevené stenové panely zaujali pozíciu najtrvanlivejšieho, najuniverzálnejšieho a najpohodlnejšieho dokončovacieho materiálu, ktorý dokáže aktualizovať akúkoľvek časť vášho domova..

Obsah

Drevené stenové panely v interiéri

Drevené stenové panely v interiéri nemajú jasný smer, pretože sa používajú takmer všade. Všetko závisí od vašej predstavivosti a životného štýlu. Tento materiál je známy svojimi tepelnoizolačnými vlastnosťami a jednoduchou údržbou. Drevo v každodennom živote je estetickejšou a klasickejšou možnosťou, najčastejšie sa používa v knižniciach a kanceláriách..

Drevené panely sú vyrobené z mnohých cenných druhov, zakončené mahagónom, čerešňou, orechom, dyhou z ružového dreva, smrekom a lipou. Aby panely získali dekoratívny odtieň dreva, používajú zrkadlové vložky, prvky umeleckej ručnej práce, zlacenie, farebný lak, intarziu a rezbárstvo..

Druhy drevených panelov

Dnes existujú tri typy drevených panelov:

Každý z týchto druhov je možné spracovať niekoľkými spôsobmi. Podľa toho na základe zvolenej metódy závisí vzhľad dreveného panelu..

Výhody drevených stenových panelov

Okrem drevených panelov existujú aj panely z PVC (polyvinylchloridu), sú tiež plastové. Technológia ich výroby zahŕňa pevný polyvinylchlorid s minimálnym použitím zmäkčovadla. PVC, ktoré sa nedávno objavilo na trhu, si získalo vysokú popularitu. Ohňovzdorné, odolné voči priamemu kontaktu s vodou, nehorí na vzduchu a trvanlivé panely, stále majú jedno slabé miesto – strach zo silných mrazov. Prípustná teplota od výrobcu 15 ° C pod nulou.

Na druhej strane, drevené majú všetky rovnaké, iba existuje niekoľko ďalších pozitívnych vlastností..

Pred opravou je dôležité vedieť

Pomocou stenových panelov môžete skryť hlavné nevýhody nerovných stien. Ak si myslíte, že po zakúpení materiálu môžete okamžite začať s jeho úpravou, nie je to celkom pravda. Musíte začať s tým, že je to dobrý dôvod na zmenu starého vedenia. V každom prípade musia byť steny pripravené, aj keď nehovoríme o časovo náročnej a nákladnej práci, ale iba o dosť:

 • pomocou cementu zakryte všetky praskliny, aby sa vaša stena v budúcnosti pod panelmi nezrútila;
 • aby ste predišli vzniku plesní a plesní, pokryte steny základným náterom.

Po vykonanej práci nastáva tá správna chvíľa na zateplenie vášho domu. Vyplnením medzery medzi stenou a dreveným panelom polystyrénom sa dom stane oveľa teplejším..

Výpočet požadovaného počtu panelov a ich komponentov

Na začiatku budete musieť vypočítať počet panelov pre jednu stenu tak, že zmeriate dĺžku steny a vydelíte ju šírkou panelu. Dĺžka panelu sa vyberá podľa dĺžky výšky miestnosti.

Pri výpočte nezabudnite vziať do úvahy rozmery dverných a okenných otvorov v miestnosti. Výpočet pre okná a dvere je najlepšie vykonať oddelene a až potom objednať potrebné rozmery..

Počet súčiastok závisí od počtu vonkajších a vnútorných rohov miestnosti a samozrejme od špecifickosti povrchovej úpravy dverných a okenných výplní.

Inštalácia drevených stenových panelov

Prvá vec, ktorú musíte urobiť pred inštaláciou, je vybaliť panely a nechať ich jeden deň v miestnosti. Prispôsobujú sa teda vlhkosti vzduchu, kde budú inštalované.

Keďže základy inštalácie drevených panelov nie sú v prevádzke, pozrime sa na štyri možné spôsoby ich inštalácie. Koniec koncov, každý z nich má svoje vlastné výhody a nevýhody..

Inštalácia stenových panelov s lepidlami

V zásade sa táto metóda používa pri opravách s dokonale plochými stenami a absenciou prítomnosti špeciálnych stavebných nástrojov..

 • Aby ste sa vyhli absorpcii lepidla, a tým aj jeho zbytočnej spotrebe, musíte stenu najskôr natrieť základným náterom.
 • Lepidlo sa obvykle nanáša na stenu jednostranne. Špachtľou alebo valčekom jemne naneste na predtým odmastený a vysušený povrch steny.
 • Po potiahnutí požadovanej časti steny lepidlom nainštalujeme panely spájajúce drážku a hrebeň, čo vám ušetrí zanedbávanie samorezných skrutiek.

Ak je potrebné na nástenný panel umiestniť poličku alebo vešiak, zvyčajne sa nepoužije dekoratívna zóna, ale hrubá stena. Aby ste to urobili, musíte vyvŕtať hlboké otvory pre skrutky a hmoždinky. Dobre zvolený objekt a jeho farebná schéma nielenže skryje obvyklú oblasť, ale aj celkom dobre sa zmestí do celkového interiéru.

Inštalácia stenových panelov pomocou stavebných konzol

Táto metóda sa používa v prípadoch, keď sú steny miestnosti rovnomerné a samotný proces upevnenia nevyžaduje veľa úsilia, pretože konštrukčné konzoly sa dajú ľahko použiť aj pre začiatočníkov..

 • Pri použití úrovne je prvou vecou nakresliť umiestnenie počiatočného panelu na stenu z rohu miestnosti.
 • Pozdĺž značkovacej čiary nainštalujte najmenej 4 sponky a zaistite ich bežnými klincami.
 • Prvý panel inštalujeme tak, aby jeho hrebeň vstupoval do konzoly.
 • Ako ďalší krok vložíme ďalší drevený panel do už nainštalovanej drážky.
 • Na dosiahnutie optimálneho účinku celej práce sa odporúča označiť čiaru, pozdĺž ktorej môžete nainštalovať konzoly, pripevniť ich a vložiť do nich následné drevené panely..

Inštalácia drevených stenových panelov na montážny profil

Použitá metóda sa dobre používa v podmienkach nerovných stien, ako aj vtedy, keď je vlhkosť príliš vysoká, čo neumožňuje použiť štandardné latovanie drevených panelov.

Kovový montážny profil je veľmi podobný profilu pre sadrokartónové konštrukcie. Pleseň rozhodne nedostane a na teplotné extrémy a vysokú vlhkosť si veľmi potrpí. Preto sa ich výhoda prejavuje v tom, že použitie takýchto spojovacích prvkov sa odporúča v dome aj na ulici. Inštalácia stenových panelov na kovový rám sa veľmi nelíši od rozloženia na drevenej prepravke.

 • Najprv musíte jasne pripevniť kovové lamely a potom nainštalovať rohový profil.
 • K nemu pripevníme primárny rohový panel a zacvakneme do kovových konzol

Súčasný spôsob inštalácie panelov zabraňuje ich zdeformovaniu a v prípade potreby uľahčuje rýchlu demontáž celej steny. Okrem toho je montážny profil napriek svojej cene najspoľahlivejší, najtrvanlivejší a najtrvanlivejší zo všetkých.

Cena drevených stenových panelov

V tejto kategórii nie je jasne stanovená cena produktov, pretože všetko závisí od mnohých charakteristík a faktorov. Môže vám byť ponúknutá cena za meter štvorcový a potom nejaký konkrétny nástenný panel. V zásade to všetko závisí od nasledujúcich parametrov:

 • veľkosť panelu;
 • metóda povrchovej úpravy;
 • množstvo masívneho dreva vo výrobkoch a druh dreva;
 • prítomnosť obkladových dielov;
 • zavedenie efektov (pozlátenie, patina atď.);
 • prítomnosť vyrezávaných prvkov.

About the author