Inštalácia Eurolining: pokyny krok za krokom

Steny v dome vo svojej oblasti zaberajú oveľa viac priestoru ako stropy a podlahy. Preto by sa s ich návrhom malo zaobchádzať čo najšetrnejšie, pričom by sa mal zvážiť typ obkladového materiálu a analyzovať jeho vlastnosti. Steny musia mať navyše nevyhnutne atraktívny vzhľad a musia sa dať ľahko udržiavať. Článok sa zameria na výber a spôsoby upevnenia euro podšívky.

Obsah:

Euro podšívka

Drevo je jedným z najžiadanejších stavebných materiálov. Je obľúbený ako obklad fasády domu, tak aj pre interiérové ​​práce. Koniec koncov, drevo je prírodný materiál, ktorý je pripravený slúžiť viac ako jednu dekádu a má dosť atraktívny vzhľad..

Euro podšívka foto

 • Euro podšívka je typ dokončovacieho materiálu spracovaného špeciálnym spôsobom zo všetkých strán. Na uľahčenie opláštenia sú pozdĺž jeho okrajov drážky a hroty. Rozmery podšívky euro sa môžu mierne líšiť, ale najobľúbenejší materiál je s nasledujúcimi parametrami:
 • Podšívka je pomerne praktický materiál, ktorý sa ľahko inštaluje. Pomáha pri vyrovnávaní stien, pri skrývaní defektov, ktoré vznikli nesprávnym omietaním stien. Vlastnosti závisia od druhu dreva, z ktorého je vyrobené. Koniec koncov, všetky druhy dreva sa líšia svojou štruktúrou a vlastnosťami..
 • Materiálom na výrobu tohto druhu dokončovacích materiálov je drevo, listnaté aj ihličnaté. Ihličnaté stromy majú výrazne nižšiu cenu ako listnaté. Cedrová podšívka bude teda stáť viac ako borovica. Voľba dreva by mala byť založená na oblasti použitia..
 • Na výrobu sa používajú aj iné druhy materiálov. Cenovo najefektívnejším materiálom je podšívka z PVC, ale v tomto prípade je povrchová úprava horšou kvalitou. Koniec koncov, prírodné drevo bude vždy vyzerať oveľa atraktívnejšie ako umelý plast..
 • Ak je potrebné dokončiť miestnosť zvnútra, je dovolené použiť dokončovací materiál s nízkymi vlastnosťami. V prípade vonkajšieho obkladu by ste naopak mali použiť eurolining z tvrdého dreva, ktorý sa nebojí agresívneho prevádzkového prostredia, odolného voči vlhkosti a náhlym zmenám teploty. Aby vydržal dlhšie, je ošetrený špeciálnym roztokom, ktorý mu dodáva väčšiu pevnosť a odolnosť..

Druh euroliningu

Rozdiel podľa tried

 • extra trieda. Toto je najelitnejší typ podšívky. Líši sa v tom, že nemá absolútne žiadne chyby;
 • “Trieda. Tento typ môže obsahovať menšie chyby;
 • Trieda „B“. Tu je viac uzlov ako vo vyššie uvedenej triede. Priemer uzla je tiež väčší;
 • Trieda „C“. Najlacnejší a nekvalitný typ podšívky euro. Jeho použitie na dekoráciu je nepraktické..

Rozdiel v dreve

 • Najpopulárnejším typom euro podšívky je doska borovicové drevo. Je to spôsobené nielen vysokými pozitívnymi ukazovateľmi materiálu, ale aj pomerne nízkou cenou za to. Borovicová podšívka má pomerne vysokú pevnosť a jej špecifická hmotnosť je relatívne malá. Na prepravku to nebude príliš namáhať. Toto drevo obsahuje oveľa menej vlhkosti ako tvrdé drevo. Okrem toho je čas potrebný na sušenie polotovarov výrazne kratší ako na sušenie iných druhov. Táto skutočnosť vedie k optimalizácii výrobného postupu a nižším nákladom..
 • Pretože je to borovicová podšívka, ktorá má vo svojom zložení vysoký obsah živice, je odolná a užitočná pre ľudské telo. Koniec koncov, uvoľnenie éterických olejov do vzduchu môže vyliečiť aj pokročilé chronické pľúcne choroby. A príjemná vôňa borovice nikomu neublíži, pričom navodí dobrú náladu a pocit pohodlia. Samotná živica je vynikajúcim konzervantom, ktorý výrazne zvyšuje životnosť dreva..

 • Borovicová doska navyše vyzerá celkom atraktívne a originálne. Má zvláštny žltkastý odtieň a vyznačuje sa krásnym vzorom uzlov a krúžkov kmeňa stromu..

Hlavné výhody borovicovej euro podšívky:

 • atraktívny vzhľad a pôvodná textúra materiálu;
 • dlhá životnosť. Nie je ani potrebné ošetrovať túto dosku špeciálnymi impregnáciami a aplikovať ochranný náter;
 • nízka hmotnosť;
 • veľký počet výrobcov na trhu;
 • relatívne nízka cena v porovnaní s inými druhmi dreva;
 • dosť široký sortiment. Faktom je, že sú to borovicové dosky, ktoré sú na trhu prezentované vo všetkých druhoch prevedení. Veľkosti je možné zvoliť pre každý vkus. Je však ťažšie nájsť obloženie z iných typov stromov požadovanej veľkosti;
 • borovica je strom, s ktorým sa ľahko manipuluje a inštaluje. Vďaka tomu je montáž celkom jednoduchá. To sa dá urobiť nezávisle, bez zapojenia profesionálov..

Okrem borovice sa samozrejme líšia aj prospešné vlastnosti pre ľudské telo a sila spojená s prítomnosťou vysokej koncentrácie živice v materiáli smreková podšívka. Počas celého životného cyklu však uvoľňuje lepkavé kvapky živice. Táto doska sa nazýva aj doska na plač. V tomto ohľade je cena smrekového obloženia oveľa nižšia ako borovicová doska.

Prejdeme teda priamo k inštalácii samotnej euro podšívky. Vo všeobecnosti sa nelíši od inštalácie konvenčného obloženia. Jediný rozdiel je v kvalite samotného materiálu a vo veľkosti drážok.

Ako opraviť euro podšívku

 • Príprava stien na opláštenie. Spočiatku musíte stenu zarovnať. V takom prípade by ste mali použiť prepravku, ktorá je inštalovaná pod uhlom deväťdesiatich stupňov voči smeru podšívky. Latovanie nie je potrebné, ak sú steny už dostatočne ploché.
 • Určenie smeru podšívky. Existuje niekoľko typov inštalácie. Vertikálne kladenie teda vizuálne zvyšuje výšku stropov. Horizontálne – vizuálne zväčšuje priestor miestnosti. Ale položenie pod uhlom bude vyzerať štýlovo a originálne..
 • Voľba spôsobu montáže. Celkovo existuje niekoľko možností pripevnenia euro podšívky. Jedná sa o upevňovacie prvky k samotnej stene alebo k latovaniu, pripevňujúce sa k špeciálnym konzolám s otvormi na montáž. Posledná uvedená metóda sa používa, ak sa používa úzka euro podšívka. Za týmto účelom je konzola pribitá k stene, aby sa spojila s ďalším prvkom do drážky.
 • Ak potrebujete, aby bol držiak neviditeľný, musíte samoreznú skrutku zaskrutkovať do samotného euroliningového hrotu. V tomto prípade ďalší prvok zatvára hlavu samoreznej skrutky pri spájaní a vstupe do drážky do drážky.
 • Keď sú samorezné skrutky pripevnené k samotnému obloženiu, používajú sa špeciálne drevené hmoždinky. Umožňujú vám skryť držiak a dodať krytu steny jednodielny vzhľad.

Príprava na práce na inštalácii euro podšívky

 • Uložte podšívku pred inštaláciou špeciálnym spôsobom. Mal by byť v balení výrobcu v suchej a čistej miestnosti, nemali by dochádzať k náhlym zmenám teploty a priame slnečné svetlo by malo byť úplne vylúčené..
 • Aby si materiál zvykol na životné prostredie, odporúča sa ho vybrať z obalu dva dni pred začiatkom inštalačných prác..
 • Pomocou suchej alebo mierne navlhčenej handričky odstráňte prach a nečistoty z materiálu.
 • V tejto fáze je veľmi dôležité ošetriť podšívku špeciálnym antiseptickým roztokom. Zabraňuje rastu plesní, plesní a hmyzu. Potom by mali lamely dôkladne vysušiť..

 • Je potrebné poznamenať, že inštalačné práce na obložení sa vykonávajú výlučne pri teplote vzduchu najmenej 5 ° C. Vlhkosť vzduchu by tiež nemala byť vyššia ako 60%..
 • Ak chcete pokryť materiál špeciálnymi dekoratívnymi lakmi alebo farbami, potom je najľahšie to urobiť pred začatím inštalačných prác. To umožní, aby bol lak rovnomerne a suchý nanesený bez kvapkania. Pri obkladaní stien kúpeľa alebo sauny je používanie laku zakázané. V procese zahrievania bude do ovzdušia emitovať škodlivé pary..
 • Ďalším krokom bude správne vypočítať množstvo materiálu, ktoré bude potrebné na opláštenie. Na tento účel sa berie do úvahy plocha stien alebo stropu a hrúbka dosky. Nemalo by sa zabúdať na to, že pracovná šírka podšívky Euro je znížená o desať milimetrov, pretože pozdĺžny hrot vstupuje do drážky nasledujúceho prvku..

Latka na inštaláciu euro podšívky

 • Aby podšívka slúžila jedno desaťročie a počas prevádzky nestratila svoje vlastnosti, musí byť upevnená výlučne na rovnom povrchu. Preto je často nemožné ho namontovať na holé steny. Ak sú steny drevené a úplne hladké, potom v tomto prípade je možné inštaláciu začať bez prípravy povrchu. Ak je stena z tehál, betónu alebo kovu, potom musíte začať usporiadaním drevenej prepravky.

 • Je to rám vyrobený z drevených lamiel, hrubých dva alebo tri centimetre a pripevnených k povrchu. Môžu byť pripevnené nielen k stenám, ale aj k stropu a podlahe. Ak sú lamely pripevnené k stropu, potom by mala byť vzdialenosť medzi nimi asi 40 cm. A ak na stenu, potom od 50 do 70 cm. Smer by mal byť zvolený tak, aby boli v pravom uhle k doskám. Na dosiahnutie najlepších výsledkov by ste mali použiť úroveň. V tomto prípade budú lamely inštalované čo najrovnomernejšie. Tiež sa neoplatí šetriť na materiáli na latovanie. Je dôležité, aby boli lamely rovné a bez výrazných chýb. Ich úloha spočíva nielen v perfektnom vyrovnaní povrchu, ale aj vo vytvorení špeciálneho vetrania medzi stenou a šindľom..

Spôsoby upevnenia euro podšívky

 • Upevnenie podšívky Euro samoreznými skrutkami. Podšívka je pripevnená k samorezným skrutkám na strane, kde je hrot. Najlepšie je zvoliť dĺžku upevňovacích prvkov v rozmedzí 1-1,5 cm, Po utiahnutí by mali byť skrutky zakryté hmoždinkou. Po dokončení obkladu je potrebné odrezať všetky vyčnievajúce prvky a starostlivo brúsiť celý povrch..

 • Eurolining s neviditeľným zošívaním. Prvá podšívková doska je nanesená na pravý roh a narezaná na veľkosť. Potom sa upevní pomocou špeciálnych konzol alebo sa im hovorí aj svorky. Pevne pripevňujú obklad k latovaniu, pričom nezasahujú do spájania nasledujúcich lamiel pomocou tŕňovej drážky.

 • Neviditeľné zapínanie na klince. Tento spôsob zapínania je podobný spôsobu zošívania. V tomto prípade sa však nepoužívajú sponky, ale úzke klince, ktoré sú pozinkované. Klobúky by však mali byť zatĺkané hlboko do materiálu, inak sa budú vydúvať a zasahovať do upevnenia ďalšej dosky.

Inštalácia euroliningu vlastnými rukami

 • Prvá doska je nastavená čo najrovnomernejšie vo zvislej polohe v pravom rohu. V tomto prípade sa nemôžete obísť bez úrovne. To je dôležité, pretože všetky ostatné dosky, ktoré sú pripevnené k štartovacej doske, musia byť dokonale vyrovnané..
 • Ďalej je podšívka pripevnená ktoroukoľvek z predtým natretých metód..
 • Nasledujúca doska musí byť zasunutá s hrotom do drážky pôvodnej a pevne pritlačená pozdĺž dosky. Ďalej skontrolujte rovnomernosť vertikály pomocou vodorovnej alebo olovnice. Ak dôjde aj k najmenším nepresnostiam, doska by mala byť nainštalovaná na novú. Uhol musí byť striktne 90 stupňov.

 • Posledná doska je narezaná na mieru a aby bol roh krajší, je uzavretý kovaním, najmä ozdobným dreveným rohom..
 • Inštalácia stropu s euroliningom sa vykonáva podľa podobného princípu..

Inštalačné video Eurolining

Starostlivosť o euro podšívku

 • Aby obkladová doska nestratila svoju príťažlivosť a slúžila čo najdlhšie, bez zmeny vlastností, vyžaduje správnu a systematickú starostlivosť, ktorá priamo súvisí so spôsobmi spracovania a účelom podšívky.
 • Ak je miestnosť, v ktorej bude umiestnená podšívka, nadmerne vlhká alebo náchylná na výrazné zmeny teploty, potom samotné dosky môžu čoskoro zmeniť svoj vzhľad, prasknúť a zdeformovať sa.
 • Na ochranu môžu slúžiť všetky druhy prírodných impregnácií, olejov a lakov. Môžu byť aplikované počas prevádzky obkladu, čím sa aktualizuje jeho vzhľad..
 • Ak podšívku ošetríte antiseptikom obsahujúcim boritú soľ, môžete s ňou opláštiť nielen sauny a kúpele, ale aj vonkajšiu fasádu domu. V takom prípade sa nebude báť dažďa, vetra ani mrazu..
 • Na starostlivosť o podšívku je zakázané používať abrazívne látky. Drevo bude stačiť utrieť vlhkou handričkou namočenou v mydlovej vode. Ak je potrebné odstrániť škvrnu na doske, môžete rozpúšťadlo použiť lokálne. Následne miesto ošetrenia ošetrite lakom alebo olejom, podľa toho, akým materiálom bol predtým ošetrený.

Ako vidíte, Euro podšívka je všestranný prírodný materiál, ktorý nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, je relatívne lacný a jeho inštalácia je dostatočne jednoduchá. Spoľahlivosť, praktickosť a úžasný vzhľad euro podšívky z neho robí lídra medzi obkladovými materiálmi..

About the author