Inštalácia stenových panelov v kúpeľni

Použitie dekoratívnych plastových panelov je vynikajúcou alternatívou k moderným dokončovacím materiálom, či už ide o dlaždice alebo mramor. Ich použitie v interiérovom dizajne sa dnes stalo veľmi relevantným riešením. Na pokrytie stropov a stien je možné použiť dekoratívne panely. Sú odolné voči vlhkosti, takže sa najlepšie hodia do miestností s vysokou vlhkosťou: kúpeľne, sprchy, bazény.

Obsah:

Výhody stenových panelov

Plast je jediný materiál, ktorý sa pri priamom kontakte s vodou nezhorší. Všetky ostatné stenové panely sú viac -menej odolné voči vlhkosti, preto pri výbere materiálu na dokončenie kúpeľne je to potrebné vziať do úvahy. Úspech nástenných panelov z PVC pre kúpeľňu spočíva v nákladovej efektívnosti a rýchlosti práce s týmto materiálom. Pozrime sa na ďalšie výhody plastových panelov:

Správny výber materiálu

Ak chcete vybrať nástenné panely na inštaláciu do kúpeľne, musíte najskôr porozumieť ich klasifikácii a existujúcej farebnej schéme. Regálové panely sú zvonka podobné šindľovým doskám a dodávajú sa v nasledujúcich typoch upevňovacieho systému: tŕň-drážka, tŕň-tŕň a drážka-drážka. Rozmery lamiel sa líšia v nasledujúcich medziach: dĺžka 0,9 – 3 metre, šírka 13,5 – 30 centimetrov, hrúbka 8 – 12 milimetrov. Ak inštalujete takéto panely v horizontálnom smere, môžete steny vizuálne rozšíriť. Inštalácia stenových panelov zvisle vytvorí pocit vyšších stien.

Panelové stenové panely do kúpeľne sú zvonka podobné preglejke, ich predná časť napodobňuje vzácne drevo, kožu a prírodný kameň. Najbežnejšie rozmery sú nasledujúce: hrúbka 3 – 6 milimetrov, veľkosť 1,22 x 2,44 metra. Vzhľadom na veľkú veľkosť plechov sa inštalácia plastových panelov tohto typu vykonáva pomerne rýchlo. Dokončenie plastovými panelmi sa vykonáva pomocou spojovacích alebo tesniacich švov.

Kachľové panely sú vyrábané v tvare štvorca, rozsah veľkostí sa spravidla pohybuje od 30 do 30 až 90 až 90 centimetrov. Kachľové obloženie vám umožní znovu vytvoriť druh mozaiky.

Farba stenových panelov by mala byť v súlade s okolitým interiérom. Preto je najlepšie zvoliť do kúpeľne svetlé panely, najmä ak je miestnosť malá. Faktom je, že lesk je schopný vizuálne zväčšiť priestor, urobiť ho širším a väčším. Nasledujúce odtiene budú najvhodnejšie: svetlo ružová, broskyňová, modrá, zlatožltá, svetlo modrá.

Je lepšie zvoliť panely strednej šírky, aj keď inštalácia so širokými panelmi bude rýchlejšia, ale je ťažšie zapadnúť do problémových oblastí a zostáva viac odpadu. Úzke panely sa ľahko zmestia, ale prípad bude trvať dlhšie. Pri nákupe skontrolujte, či stenový panel kúpeľne nie je na prednej strane preliačený, čipovaný, bez dier a nenatretých oblastí. Povrch výrobku po celej šírke by mal byť plochý a bez vĺn. A nakoniec sa pokúste spojiť dva panely v obchode, po celej dĺžke by mal byť spoj úhľadný a nenápadný.

Prípravné práce

Inštalácia panelov z PVC do kúpeľne je v silách bežného človeka, ktorý nemá špeciálne schopnosti. Na to budete potrebovať veľmi bežné nástroje, ktoré sa nachádzajú v každom dome – kladivo, skrutkovač a vŕtačku. Najprv si pripravte materiál, ktorý použijete na ozdobu kúpeľne..

Na vytvorenie latovania vezmite drevené dosky, ktoré sú impregnované vodotesnou zmesou, alebo špeciálne dosky z plastu, ktoré sa predávajú v rovnakých maloobchodných predajniach, kde sú stenové panely z PVC. Pred inštaláciou je potrebné, aby stenové panely ležali štyridsať minút pri izbovej teplote. Uistite sa, že ich kĺby sú suché a čisté.

Vytvorenie dreveného latovania

Ak sú steny v kúpeľni dokonale hladké a všetky rohy nevyžadujú úpravu a sú rovnomerné, inštaláciu stenových panelov v kúpeľni je možné vykonať priamo na betónovú základňu stien pomocou špeciálneho lepidla. To sa však vždy neodporúča, pretože steny kúpeľne majú vo väčšine prípadov rôzne chyby, preto je potrebné vytvoriť latovanie z dreva, na ktoré pripevníte PVC panely.

Najprv urobte merania povrchu a vypočítajte rozmery zvislých nosníkov, ktoré tvoria drevený rám. Latovanie je vyrobené z drevených nosníkov, ktoré majú prierez 10 x 30 milimetrov, alebo z kovového profilu.

Pred inštaláciou priečnych lamiel je potrebné označiť stenu pomocou úrovne budovy, aby sa predišlo nerovnostiam a deformáciám. Ak sú steny nerovnomerné, položte pod latovanie malé kúsky dreva, aby bol povrch dokonale rovnomerný. Priečky by mali byť umiestnené vo vzdialenosti 30 centimetrov od seba, pričom najnižšia priečka musí byť v kontakte s podlahou, najvyššia tyč musí priliehať k okraju panelu..

Upevnite prepravku na stenu pomocou samorezných skrutiek alebo klincov; pri výbere kovového profilu na upevnenie musíte použiť samorezné skrutky. Po inštalácii latovania nainštalujte kovanie a vodidlá, ktoré sú potrebné na skrytie rohových spojov panelov. Spoj spojte s podlahou soklovou lištou z PVC, podľa potreby vyberte model s rozvodnou skrinkou.

Na upevnenie vodidiel sa odporúča použiť klince, samorezné skrutky a montážne konzoly. Ak je držiak vyrobený na prepravke vyrobenej z kovového profilu, potrebujete iba samorezné skrutky.

Inštalácia stenových panelov

Pred konečným upevnením panelov z PVC je potrebné znova pomocou olovnice skontrolovať, ako je panel umiestnený presne vzhľadom na vertikálu. Zdobenie kúpeľne plastovými panelmi začína od rohu miestnosti. Celý postup sa zníži na rezanie panelov na požadovanú úroveň výšky a ich inštaláciu do vodítok.

Najlepšie je začať pripevňovať stenové panely od dverí. Prvý panel pripevnite spojom smerom von a smerom k ďalšiemu pomocou drážky. Táto technológia je najpohodlnejšia. Panely sú upevnené samoreznými skrutkami alebo skrutkami. Môžete tiež použiť stavebnú zošívačku, takže sponky budú takmer neviditeľné. Po oprave jedného panelu musíte nainštalovať ďalší. Je zaujímavé, že vďaka zámkom nie je potrebné panely upravovať.

Pri inštalácii stenových panelov sa postupne dostanete bližšie k rohu protiľahlej steny. Posledný panel spravidla nezodpovedá veľkosti a je potrebné ho orezať. Za týmto účelom odrežte panel pomocou noža a kovového pravítka alebo uhla. Panel je veľmi ľahké rezať a nebude ťažké ho rezať, hlavnou vecou je správne zmerať časť, ktorá pôjde do odpadu.

Keď sa priblížite k rohu, zmerajte hornú a dolnú vzdialenosť od rohov k najbližšiemu panelu. Na paneli, ktorý sa zmestí na toto miesto, urobte tiež 2 značky v spodnej a hornej časti. Medzi značkami nakreslite čiaru pomocou pravítka alebo rovného pásu a pozdĺž tejto čiary vytvorte časť panelu.

Na rezanie môžete použiť aj pílu s rozstupom zubov 1 milimeter. Pri rezaní plastových panelov do kúpeľne sa snažte udržať ochrannú fóliu až do konca. Potom bude prezentácia zachovaná a vzhľad dekorácie v kúpeľni vás vždy udrží na vysokej úrovni vašej profesionality..

Kúpeľňa má také zvláštne vlastnosti, ako je prítomnosť vodovodných potrubí, kanalizácií a ďalších prekážok, ktorým je potrebné sa vyhnúť. Za týmto účelom pripevnite panel k problémovej oblasti a označte približný bod rezu značkou. Nikdy by to nemalo byť prekreslené, pretože môžete rezať príliš veľa materiálu. Je lepšie použiť panel niekoľkokrát a odrezať jeden milimeter naraz. Až potom panel bez medzier a krásne zapadne na svoje miesto.

Dokončenie kúpeľne často vyžaduje maximálne utesnenie stien, a preto sa odporúča ošetriť spoje spojov medzi stenovými panelmi silikónovým tmelom a rovnomerne ho rozložiť po celom vnútornom povrchu spoja. Tesnenie pomôže chrániť steny pred nadmernou vlhkosťou a hubami..

Konečná fáza

Po dokončení kúpeľne so stenovými panelmi môžete vykonať záverečné práce. Pozostávajú z dekorácie dverí a rohov. Na tieto účely sú určené špeciálne plastové odlivy a rohy. Do otvoru musia byť nainštalované odlivy a odlivy.

Spojenie panelov a odlivu je skryté ozdobným rohom, ktorý je vopred potiahnutý vodotesným lepidlom a po 15-20 minútach je umiestnený na svoje miesto. Nestláčajte roh príliš silno, je predsa plastový. Rovnaké rohy je možné použiť na vyhladenie spojov panelov v rohoch miestnosti..

Ďalší dotyk spočíva v nasledujúcom-na spracovanie spojov typu „stena-strop“ a „stena-podlaha“ je obvyklé používať soklové lišty. Soklová lišta môže byť vyrobená z plastu alebo dreva s impregnáciou lakom. Vhodné sú aj soklové lišty z polystyrénu. Prechod medzi stenou a podlahou sa neodporúča vykonávať s polystyrénom, pretože existuje vysoké riziko poškodenia.

Jednoduchými pohybmi zacvaknú do vzniknutých medzier medzi rámom alebo panelom. Ak ste pri inštalácii stenových panelov nedodržali úroveň, potom na niektorých miestach podstavec vyskočí.

Užitočné rady

Pri inštalácii plastových stenových panelov do kúpeľne musíte pamätať na niektoré veci, ktoré nie je možné vykonať:

Rozumiete, že pri práci s plastovými panelmi nepotrebujete žiadne špeciálne schopnosti, musíte však správne pristupovať k výberu materiálu, striktne dodržiavať pokyny pre inštaláciu stenových panelov do kúpeľne a pamätať si naše odporúčania.

About the author