Izolácia stien v panelovom dome

Aby bolo bývanie v dome čo najpohodlnejšie, musí byť teplé a útulné. Vysoko kvalitné izolované steny najčastejšie pomáhajú chrániť teplo, ktoré pochádza z vykurovacích zariadení. Nedostatočná izolácia vedie k zvýšeniu tepelných strát a zvýšeniu nákladov na vykurovanie. Ďalej budeme hovoriť o tom, ako izolovať steny v panelovom dome..

Obsah:

Izolácia steny v panelovom dome: výhody a nevýhody

Existujú dva hlavné typy izolácie stien:

 • vnútorné;
 • smerom von.

Výber tejto alebo tej možnosti závisí od individuálnych schopností miestnosti, jej oblasti, typu budovy, v ktorej sa práca vykonáva, a počtu poschodí. Izoláciou stien vo vnútri domu získate nasledujúce výhody:

 • poveternostné a klimatické podmienky žiadnym spôsobom neovplyvňujú proces izolácie;
 • zníženie tepelných strát v miestnosti;
 • jednoduchosť a rýchlosť práce, pretože nie je potrebné vytvárať všetky druhy konštrukčných prvkov na izoláciu stien.

Napriek tomu má vnútorná izolácia steny nasledujúce nevýhody:

 • mierny pokles využiteľnej plochy miestností, obzvlášť dôležitý pre malé byty;
 • vnútorná izolácia negatívne ovplyvňuje všeobecnú mikroklímu miestnosti, pretože v zimnom období sa za stenou vytvára kondenzácia, ktorá, ktorá prechádza povrchom izolácie, sa hromadí na stene a vedie k tvorbe plesní a plesní.

Aby sa zabránilo vzniku druhej nevýhody, počas procesu kladenia izolácie by mal byť vytvorený takzvaný koláč. Obsahuje materiály s rôznymi druhmi paropriepustnosti, pričom zníženie tohto faktora sa vykonáva bližšie k vonkajšej stene.

Napríklad pri izolácii panelového domu minerálnou vlnou je nevyhnutné nainštalovať izoláciu pred izoláciu. Kondenzácia, ktorá sa tvorí v stene, bude teda postupne odvádzaná betónovým povrchom a nedostane sa do interiéru miestnosti. V miestnosti by mal byť navyše k dispozícii vysokokvalitný ventilačný systém..

Tepelná izolácia vnútorných stien by sa mala líšiť v nasledujúcich charakteristikách:

 • dlhá životnosť;
 • vysoká úroveň požiarnej bezpečnosti a odolnosti voči vznieteniu;
 • environmentálna bezpečnosť je obzvlášť dôležitá pri vnútornej izolácii, pretože použitie nekvalitnej izolácie má negatívny vplyv na zdravie ľudí žijúcich v dome;
 • odolnosť voči hlodavcom;
 • zachovanie tvaru;
 • nízke tepelné straty.

Pred kúpou ohrievača odporúčame skontrolovať osvedčenia o zhode so všetkými požiarnymi a hygienickými bezpečnostnými normami..

Ak máte možnosť vykonať vonkajšiu izoláciu, odporúčame vám, aby ste tomu dali prednosť. Na jeho implementáciu sa používajú materiály, ktoré sa vyznačujú vysoko kvalitnými vlastnosťami. Najčastejšie sa používajú v doske alebo matnom prevedení. Medzi výhody vonkajšej izolácie poznamenávame:

Realizáciu vonkajšej izolácie však musí sprevádzať ochrana izolácie pred vonkajšími faktormi. Na tento účel sú vetrané fasády vybavené na povrchu fasády alebo je izolácia dokončená mokrým typom..

Ako izolovať stenu v panelovom dome: výber izolácie

Na izoláciu stien v panelových domoch sa najčastejšie používa minerálna vlna. Na jeho výrobu sa troska alebo čadičový kameň lisuje a tepelne spracováva. Vďaka vláknitej štruktúre je teplý vzduch zachytený vo vnútri vaty, čím sa zabráni tepelným stratám. Rozlišujte medzi valcovanými a doskovými verziami minerálnej vlny. Vzhľadom na netoxickosť a bezpečnosť sa minerálna vlna používa na vnútornú aj vonkajšiu izoláciu..

Materiál sa vyznačuje nízkou tepelnou vodivosťou, dobrou paropriepustnosťou, dlhou životnosťou a požiarnou bezpečnosťou. Jedinou nevýhodou tejto izolácie je nestabilita pred vlhkosťou, preto by pri jej inštalácii mala byť zaistená maximálna vodotesnosť izolácie..

Inštalácia minerálnej vlny v interiéri zmenšuje jej využiteľnú plochu, preto sa podľa možnosti odporúča použiť izoláciu vonku.

Izolácia stien mimo panelového domu sklenou vatou má svoje výhody. Tento materiál je vysoko odolný voči ohňu a nízkym teplotám. Okrem toho má vynikajúcu odolnosť voči vlhkosti, hlodavcom, plesniam a plesniam. Pri inštalácii tohto materiálu by ste však mali byť obzvlášť opatrní, pretože najmenšie častice skla sa môžu dostať na sliznice tela a spôsobiť alergie a podráždenie. Pri práci s týmto materiálom by ste preto mali používať ochranný odev a respirátor..

Sklená vata má vynikajúce zvukovoizolačné vlastnosti, navyše je odolná voči zmršťovaniu a je lacná v porovnaní s inými druhmi izolácií.

Medzi výhody izolácie na báze celulózy uvádzame:

 • univerzálnosť aplikácie;
 • bezpečnosť životného prostredia;
 • vysoký tepelnoizolačný výkon;
 • priedušnosť.

Táto izolácia je však sama o sebe nestabilná voči vlhkosti, plesniam a plesniam. Preto je ošetrený špeciálnymi zlúčeninami, ktoré pomáhajú zbaviť sa týchto nedostatkov..

Polyfoam alebo expandovaný polystyrén je jednou z najekonomickejších možností izolácie. Táto izolácia sa vyznačuje odolnosťou proti vlhkosti, dobrými zvukovými a tepelnými izolačnými vlastnosťami, nízkou hmotnosťou a jednoduchou inštaláciou. Expandovaný polystyrén je odolný voči baktériám, hubám a plesniam. Malý objem izolácie sa vyznačuje vysokou tepelnou vodivosťou. Na izoláciu vo forme dosiek sa najčastejšie používa expandovaný polystyrén. Ak budete postupovať podľa technológie jeho inštalácie, potom vám tento typ izolácie bude slúžiť veľmi dlho..

Použitie extrudovanej polystyrénovej peny, ktorá je v podstate rovnakou penou, ale má tekutú formu, sa vyznačuje vyššou pevnosťou a trvanlivosťou. Na vyfukovanie polystyrénovej peny sa používa špeciálne zariadenie. Výsledný povlak je bezšvový, odolný a má dobrý výkon..

Po vysušení a zlisovaní drevených hoblín sa vytvorí izolácia nazývaná drevovláknitá doska. Na vzájomné spojenie hoblín sa používa spojivo vo forme portlandského cementu alebo magnéziovej soli. Materiál je vo forme dosiek, na vrchu ktorých je ochranný film. Práve s jeho pomocou je možné zabrániť účinku vlhkosti, húb a plesní na izoláciu. So zvýšenou vlhkosťou dochádza k poškodeniu materiálu, preto sa po jeho inštalácii odporúča omietnuť povrch. Materiál sa vyznačuje jednoduchou inštaláciou a spracovaním. Základňa po inštalácii sa stáva silnou a tuhou.

Na izoláciu stien panelového domu zvnútra sa používa izolácia na báze korkových materiálov. Táto možnosť izolácie je zo všetkých vyššie uvedených materiálov najšetrnejšia k životnému prostrediu. Korková izolácia má vysokú pevnosť, nízku tepelnú vodivosť a paropriepustnosť. Izolácia je vo forme panelov, ktoré sú ľahké, odolné voči mechanickému poškodeniu a zmršťovaniu. Materiál je funkčný a má dlhú životnosť. Po vnútornej inštalácii nie je potrebné ďalšie dokončovanie, pretože samotné dosky majú atraktívny vzhľad. Korková izolácia je navyše odolná voči všetkým druhom biologických organizmov. Jeho jedinou nevýhodou sú príliš vysoké náklady, ktoré sú plne splatené výhodami materiálu..

Na vytvorenie izolačnej bariéry, ktorá je vysoko odolná voči vlhkosti, sa používa izolácia vo forme polyuretánovej peny. Na aplikáciu tohto materiálu je potrebné špeciálne vybavenie a inštalácia debnenia. Pretože materiál veľmi rýchlo polymerizuje, na vytvorenie rovného povrchu by malo byť debnenie postavené z drevených dosiek.

Po aplikácii penového polyuretánu je potrebné zaistiť jeho hydroizoláciu a paropriepustnú vrstvu. Na tieto účely je izolácia najčastejšie pokrytá vrstvou polyetylénu. Pretože materiál má nízku pevnosť, pre ďalšie dekorácie stien by mali byť steny vyrobené zo sadrokartónu, preto táto možnosť izolácie nielenže zníži využiteľnú plochu, ale bude tiež vyžadovať dodatočné náklady na inštaláciu stien zo sadrokartónu alebo preglejky.

Izolácia vonkajších stien panelového domu: odporúčania na implementáciu

Pred začatím izolácie stien v panelovom dome by ste mali vykonať nasledujúce akcie:

 • vyberte spôsob izolácie, typ materiálu a jeho tvar;
 • v prípade potreby nákup materiálu a dodatočných nástrojov;
 • izolácia vonkajších stien sa vykonáva iba pri pozitívnych teplotách, najlepšie v lete;
 • steny by nemali byť mokré, na dodatočné sušenie použite pištoľ;
 • všetka výzdoba by mala byť odstránená zo stien, pre vnútorné steny – tapety, farby, dekoratívne dokončovacie materiály, pre vonkajšie steny – fasáda by mala byť tiež dobre vyčistená a vysušená;
 • na čistenie stien použite vysávač a metlu;
 • pred inštaláciou izolácie naneste na povrch stien antiseptickú zmes;
 • potom by mal byť na stenu nanesený základný náter s hlbokou penetráciou, ktorý zabezpečí vysokú priľnavosť izolácie k stene.

Pred nanesením základného náteru sa uistite, že je stena po antiseptiku čo najsuchšia. Na dodatočné vyrovnanie stien sa používa omietka. Až po vyschnutí nasleduje proces inštalácie izolácie na panelové steny.

Na ďalšie utesnenie všetkých spojov použite tmel na báze silikónu. Technológia inštalácie izolácie závisí od toho, aký typ izolácie bol zakúpený skôr. Možnosti dosky alebo valca sú najčastejšie pripevnené k stene pomocou špeciálnych upevňovacích prvkov s veľkými hlavami. Na inštaláciu možností penovej izolácie v tekutej forme sa používa kompresorové zariadenie..

Ďalej by ste mali počkať, kým nebude stena úplne suchá, a pokračovať v inštalácii druhej steny a dokončení.

Kúrenie v stene panelového domu: izolácia penou

Po príprave povrchu, jeho vyrovnaní a natretí základným náterom nasleduje inštalácia izolácie. V prípravnej fáze sa uistite, že švy v spojoch stien sú tesné. Ak dôjde k rozpadnutiu, malo by byť odstránené..

Na inštaláciu peny na vonkajšiu stenu panelového domu pripravte niekoľko stierok na nanášanie lepidla. Je bezpečnejšie inštalovať izoláciu kombinovanou metódou, to znamená pomocou lepidla a hmoždiniek.

Mali by ste začať pracovať zo spodnej časti steny, postupne sa presúvať na vrchol. Nainštalujte štartovaciu lištu v spodnej časti fasády. Na nanesenie lepidla je najlepšie použiť špachtľu alebo hrebeň..

Pokúste sa úplne pokryť stenu lepidlom, dokonca aj v nerovných oblastiach a švoch. V opačnom prípade sa cez mosty chladu zvýši úroveň tepelných strát v dome. Po povrchovej úprave lepidlom sa penová doska nanesie na stenu a stlačí. Po niekoľkých dňoch práce pokračujú. Na dodatočné zaistenie peny používajte špeciálne upevňovacie prvky alebo plastové klince. Ak existujú malé medzery, vyplňte ich polyuretánovou penou. Na odstránenie nerovností zo steny po izolácii použite plastový plavák.

Na dodatočné spevnenie penou použite sieťovinu. Po prvé, s jeho pomocou sú lepené rohy, potom zvyšok steny. Na upevnenie pletiva na povrchu sa používa lepidlo a po zaschnutí sa steny vyrovnajú sadrou alebo špeciálnymi zmesami a dokončí sa.

About the author