Obklad steny z umelého kameňa

Použitie umelého kameňa na dekoráciu interiéru je úžasný spôsob, ako vytvoriť jedinečný interiér. Vyzerá to originálne v miestnostiach veľkých plôch, najmä ak je dekorácia vyrobená fragmentovane, napríklad sú zvýraznené iba výklenky, krby, výklenky, stĺpy. V článku sa budeme zaoberať druhmi umelých kameňov a spôsobom, akým sú obložené stenami..

Obsah:

Na steny predných dverí sa často používa umelý kameň a tu má kameň 2 funkcie – praktickú a dekoratívnu. Koniec koncov, tieto povrchy sú častejšie vystavené nečistotám, navyše materiál musí byť odolný, aby „odolával“ mechanickému poškodeniu, ktoré je súčasťou chodby.

Tip: dizajnéri neodporúčajú lepiť tapety s geometrickými tvarmi alebo kvetinovými vzormi v miestnostiach, kde je položený tento obkladový materiál.

Ako si vybrať umelý kameň

Aby ste dosiahli požadovaný výsledok, konkrétne obdariť atmosféru úctyhodným vzhľadom, a pritom míňať minimum finančných prostriedkov, musíte mať dobrú predstavivosť a riadiť sa technológiou inštalácie umelého kameňa.

Okrem svojho hlavného účelu musí byť kameň “obdarený” aj určitými vlastnosťami a charakteristikami. A pri výbere je lepšie spoliehať sa na nasledujúce kritériá:

 • vzhľad. Prednú stranu výrobku by ste mali starostlivo skontrolovať na chyby, ako sú: neprirodzené mechanické odreniny, póry, škrabance, praskliny alebo triesky. V prírode nie je možné nájsť dva identické kamene, preto ak chcete, aby bol konečný výsledok čo najviac podobný kladeniu prírodného kameňa, uistite sa, že na 1 m² nie sú žiadne opakujúce sa prvky;

 • zadná strana. Relatívne plochý, ale drsný povrch na zadnej strane výrobku je zodpovedný za silné spojenie lepidla so stenou;
 • materiál. Kameň na báze sadry je ľahký, ale krehký. Tento výrobok je spravidla určený pre interiérové ​​práce, jeho nízka hmotnosť umožňuje inštaláciu aj na sadrokartónové dosky. Takéto prvky sa ľahko spracovávajú, takže nebude ťažké prispôsobiť sa požadovaným parametrom. Betónová (cementová) verzia je ťažšia a pevnejšia, ale považuje sa za úplne univerzálny materiál, pretože sa používa na prácu vonku aj na interiérové ​​dekorácie;
 • rohové kusy. Značne zjednodušujú inštaláciu kameňa, navyše ich použitie prináša určitú chuť do celkového obrazu interiéru a umožňuje vám vykonávať zaujímavé a originálne murivo. Takéto prvky sa predávajú v bežných metroch a náklady sa takmer rovnajú cene za 1 m² kameňa;

 • Farba. Voľba by mala byť nepochybne založená na osobných preferenciách alebo na základe všeobecnej predstavy o nastavení. Vyššie výkonnostné charakteristiky však má kameň hromadne farbený, to znamená, keď sa pigment pridáva počas výrobného postupu vo fáze miešania roztoku. Výrobky s povrchovým zafarbením sú náchylné k vyblednutiu, vlhkosti a oderu. Táto metóda sa používa hlavne na spracovanie sadrových kameňov. Navyše, ak sa počas prevádzky z mechanického pôsobenia vytvorí čip, potom bude táto chyba viditeľná voľným okom;
 • balík. Platí tu základné pravidlo – obal nesmie byť poškodený. Obkladové dlaždice sa dodávajú v bežných škatuliach a pre veľké objemy sa pre pohodlie prepravujú v preglejkových škatuliach. V každom prípade musí byť vylúčené poškodenie počas prepravy materiálu. Ale spravidla nekvalitný sadrový kameň trpí viac;
 • všestrannosť. Samozrejme, nákupom kvalitného produktu si môžete byť istí jeho dlhodobým používaním. Kameň má veľké pohodlie, ktorý je vhodný na vnútorné i vonkajšie práce. Napríklad, ak časť materiálu zostane pri pohľade na fasádu, potom ho môžete použiť na ozdobenie steny alebo zvýraznenie prvku vo vnútri miestnosti. Bezpečnostná rezerva materiálu nebude nikdy nadbytočná;
 • dodatočné materiály a služby. Je lepšie ho kúpiť tam, kde je podobný produkt: kameň, zálievka, lepidlo atď. A kde si v prípade potreby môžete objednať dodávku alebo inštaláciu zakúpeného materiálu a kde môžu poskytnúť požadované informácie týkajúce sa správneho kladenia a kompetentnej prevádzky umelého kameňa;
 • skutočný nákup. Odporúča sa zvoliť materiál naživo, pretože odtieň je často nesprávne uvedený v katalógu alebo na webových stránkach internetového obchodu. Zakúpený produkt preto môže spôsobiť iba dve emócie – buď sklamanie, alebo radosť. Dlaždice a rohy by ste mali kupovať od rovnakého výrobcu a od tej istej šarže, čo zaručí presnú farebnú zhodu.

Výroba umelého kameňa

Technológia výroby umožňuje získať dekoratívny materiál na výstupe, ktorý napodobňuje akúkoľvek textúru. Ukazovatele ako tvar, veľkosť, farba alebo štýl nie sú ničím obmedzené. Existujú 2 výrobné možnosti, ktorých výber závisí od východiskového materiálu.

Voľná ​​náplň

 • Táto metóda je vhodná iba vtedy, ak sa za hlavnú zložku považuje sadra alebo sadrovo-cementová zmes. Celý výrobný cyklus je skrátený kvôli kratšej perióde (asi 10 -krát) držania roztoku v matriciach.

 • Prirodzená farba produktu požadovaného odtieňa závisí úplne od presnosti dávkovacieho zariadenia použitého na linke. Bohatá farba umelého kameňa sa dosahuje komplexnou metódou, kde sa používa celá paleta farieb..
 • Vyjadrite všetky nuansy prírodného kameňa, jeho najmenšie praskliny, jedinečný reliéf pod silou polyuretánových matríc. Samozrejme, existuje veľa foriem vyrobených z lacnejších materiálov, ale s ich pomocou nie je možné dať hotovému výrobku vzhľad čo najbližšie k prirodzenému analógu..

Liatie vibráciami

 • Princíp výroby obkladového kameňa na báze cementu je podobný predchádzajúcej metóde – to isté nalievanie pripravenej zmesi do špeciálnych foriem. V tomto prípade je však betónové riešenie zhutnené vibráciami, vďaka ktorým je štruktúra homogénnejšia a hustejšia..

 • Ako plnivo sa používa expandovaný ílový piesok a modifikujúce prísady spájajú všetky komponenty a dodávajú kameňu vysokú pevnosť. Minerálny pigment, ktorý je odolný voči zásaditým podmienkam a slnečnému žiareniu, dodá materiálu požadovaný odtieň.
 • Kvalita formy má veľký význam, pretože pomocou nej je možné dosiahnuť ideálnu podobnosť s prírodným kameňom. Na tieto účely sú vhodné matrice z polyuretánu alebo silikónu, ktoré sú schopné premeniť betón na divoký kameň, keramiku, stromovú kôru atď. S najmenšími detailmi..

Čo tvorí cenu obkladov stien z umelého kameňa

Vzhľadom na obkladový kameň v stánkoch obchodov alebo na stránkach stavenísk kupujúci venuje pozornosť výkonu a nákladom na výrobok. Cena je ovplyvnená kvalitnými komponentmi použitými vo výrobe, dodržiavaním technológie a niektorými ďalšími faktormi..

 • Cement je hlavnou zložkou kompozície. Môžu sa použiť dovážané suroviny, ktoré sú oveľa drahšie ako ich ruské náprotivky. V zásade nie je veľký rozdiel v produkcii tohto materiálu, ak sú prísne dodržané všetky fázy výroby. Náklady závisia aj od farby portlandského cementu, biela je asi 3 -krát drahšia, a preto sa náklady na svetlé a tmavé kolekcie tak líšia.
 • Pomocné látky ovplyvniť aj cenu výrobku. Ak sa použije expandovaný ílový piesok, potom sa kameň ukáže ako ľahký, zatiaľ čo jeho pevnostné vlastnosti sa nezhoršujú, ale náklady na takéto výrobky sú drahšie. Expandovaná hlina so zlomkom 10×25 mm sa používa na zníženie výrobných nákladov, ale pre spotrebiteľa také úspory „idú bokom“. Faktom je, že po chvíli nehasené vápno vo vnútri expandovanej hliny začne „strieľať“ pod vplyvom vlhkosti a vzduchu a kusy odlomia kameň. Perlit sa používa aj ako plnivo, ktoré má vysokú pevnosť. Jeho prítomnosť v zmesi výrazne zvyšuje náklady na hotový výrobok..
 • Pigmenty, atraktívny vzhľad výrobku môže byť ruskej, nemeckej a čínskej výroby, čo nepochybne ovplyvňuje nielen náklady, ale aj kvalitu povlaku. Po určitom čase sa kameň, na výrobu ktorého sa použilo lacné farbivo, stáva vyblednutým a nevýrazným. Bežný človek nebude môcť okamžite „od oka“ určiť kvalitu pigmentu, takže tu ušetrí iba jedna vec – starostlivé preštudovanie certifikátu, najmä miesto, kde ide o farbivá.

Rada: pri výbere by ste mali venovať pozornosť iným kritériám, napríklad jednotnosti hrúbky výrobku, ktorá môže byť 1 až 5 cm. V procese sušenia môžu formy niekedy stáť nerovnomerne a kameň sa obracia majúce nerovnakú hrúbku – to sa dá nazvať manželstvom. Pamätajte si, že by ste nemali kupovať príliš hrubý kameň, ak sú steny vyrobené zo sadrokartónu..

 • Je dôležité poznať účel umelého kameňa, a ak je zbierka zakúpená na vonkajšiu výzdobu, vôbec to neznamená, že ich možno použiť na prestavbu krbového portálu. Nemalou dôležitosťou je taká vlastnosť ako sila a čím vyšší je tento koeficient, tým dlhšie kameň vydrží.
 • Vzhľad môže veľa napovedať. Povrch musí byť homogénny, ale ak je porézny, znamená to, že je porušená výrobná technológia. Existuje možnosť – pozorne si preštudujte vzorky uvedené vo vitríne. Prítomnosť mnohých čipov naznačuje nízku kvalitu produktu..

DIY umelý kameň

Mnohí si môžu položiť otázku, prečo si musíte formu vyrobiť sami, naliať ju do zmesi, keď si môžete jednoducho kúpiť umelý kameň a objednať si dodanie a inštaláciu po ceste. Ale pre väčšinu sa ukazuje, že je otázkou cti robiť všetku príslušnú prácu sami. Navyše, pri veľkom objeme je to aj ekonomicky výhodné..

Matica

 • Matricu z umelého kameňa je nepochybne možné kúpiť takmer v každom železiarstve, ale spravidla sa ponúka v štandardnej forme..
 • A vyplnením formulára podľa jednotlivých náčrtov môžete získať jedinečný a zaujímavý dizajn tohto obkladového materiálu..
 • Forma vyrobená z dreva, samozrejme, nie je najúspešnejším príkladom, ale má právo na existenciu. Jeho vytvorenie si vyžaduje minimálne investície a úsilie. Tu potrebujete dosku s maximálnymi chybami, chybami a niekoľkými rovnými a rovnomernými koľajnicami, ktoré budú hrať úlohu strán a ďalších priečok vo vnútri matice.
 • Modernejším materiálom je silikón. Tieto práce si budú vyžadovať určité úsilie a finančné investície..

 • Prostriedky vynaložené na implementáciu vlastného „projektu“ sa priblížia k nákladom na hotové formuláre. Ale na druhej strane nikto taký originálny kameň nenájde..

Fázy práce:

 • Najpríjemnejšou úlohou bude výber kameňov, ktoré sa vám najviac páčia, na vytvorenie umelého prototypu. Jedna strana musí byť plochá a druhá musí mať komplexný reliéf.
 • Potom je krabica zostavená, pripravené vzorky sú do nej vložené plochou stranou nahor a medzi nimi je dodržaná určitá vzdialenosť..

 • Odporúča sa utesniť všetky spoje plastelínou, robí sa to tak, aby silikón netekal pod kamene a nepokazil zamýšľaný výsledok..
 • Kamene sú namazané tukom a naplnené silikónom, ktorý je neustále vrážaný kvôli rovnomernému rozloženiu v krabici.
 • Po vysušení sa vzorky opatrne odstránia a forma je pripravená na použitie..

Zmes

Na výrobu sadrových prvkov doma potrebujete bielu sadru, tmel (1: 4) a v prípade potreby je vybraná farebná schéma. (Hotové výrobky je možné natrieť neskôr nanesením farby štetcom alebo striekacou pištoľou.)

 • Voda sa pridáva po častiach, kým sa zo zmesi nestane mäkká pasta. Všetko dôkladne premiešajte a teraz môžete začať ukladať pripravený roztok do matrice.
 • Roztok sa rozloží do stredu formy, potom sa položí propylénová sieť na zvýšenie pevnosti a až potom sa naplní celá matrica. Pri izbovej teplote bude výrobok pripravený asi za dva dni..
 • Je tiež vyrobený zo zmesi sadry a vody, potom nebude trvať viac ako pol hodiny, kým stuhne, a potom sa hotový kameň vyberie z formy. Ale skôr, ako o týždeň, ho nebude možné použiť, kým nezíska dostatočnú silu..

Kameň na báze cementu je vyrobený z takých základných zložiek, ako je piesok a voda, ako spojivo slúži cement M250 alebo vyšší s pomerom 3: 1: 1. Na tieto účely je lepšie použiť biely portlandský cement, pretože pri pridávaní farby (ale nie viac ako 25% celkovej hmotnosti) bude odtieň sýtejší. Je potrebná prítomnosť zmäkčovadla v zmesi.

 • Všetky zložky sú zmiešané a pripravené v pripravených formách. V fázach nalievania musí byť roztok vyrovnaný alebo poklepaný na matrice. To sa robí za účelom rovnomernej distribúcie zmesi, čím sa zabráni tvorbe dutín v hotovom výrobku. Ako ideálna možnosť pre tieto manipulácie bude samozrejme slúžiť vibračný stôl..
 • Kameň sa spravidla ľahko odstráni z matrice, ale ak existujú nejaké ťažkosti, potom je potrebné formu znížiť na 10 minút v horúcej vode a jemne ju zo všetkých strán poklepať. Potom môže byť výrobok voľne odstránený.

Pokládka umelého kameňa. Užitočné rady

 • Tvárou v tvár vnútorným stenám z umelého kameňa sa veľmi nelíši od kladenia keramických dlaždíc. Je tiež možné vykonávať práce bezšvíkovou metódou a vykonávať murivo so škárovaním. Mnoho ľudí volí druhú možnosť, pretože šetrí na pôvodnom produkte..
 • Švy medzi prvkami by mali byť opravované s maximálnou starostlivosťou, pretože akonáhle malta zaschne, nebude ľahké ju odstrániť z kameňa. Môžete použiť improvizovaný „dávkovač“, ktorý je vyrobený z obyčajného, ​​ale hustého plastového vrecka s malým rezom v jednom rohu.

 • Obloženie stien umelým kameňom je možné na akomkoľvek povrchu, ak ide o betónovú alebo tehlovú stenu, inštalácia sa vykoná okamžite. Kovové alebo drevené povrchy by mali byť najskôr vystužené špeciálnou sieťovinou.
 • Na spojovacie prvky sa používa cementová zmes, tmel, akrylový tmel alebo tekuté klince. Ak sú obkladové prvky vyrobené na báze cementu, potom by mala byť suchá zmes zakúpená z rovnakého materiálu. Sádrové výrobky je možné montovať pomocou lepidla na sadrokartónové dosky.
 • Rezanie dielov alebo ich upravovanie na požadovanú veľkosť sa dá ľahko vykonať pílou alebo brúskou s diamantovým kotúčom.
 • Existuje iba niekoľko požiadaviek na povrch, na ktorý sa plánuje položenie umelého kameňa, pretože na tom závisí kvalita a rýchlosť vykonanej práce: stena musí byť rovná a musí byť natretá základným náterom..
 • Niekedy môžu mať prvky v rôznych škatuliach odlišný odtieň, preto aby prechod farieb nebol taký nápadný, odporúča sa počas inštalácie striedavo brať kamene z rôznych balení..
 • Aby bol výsledok prirodzený a harmonický, na vyhodnotenie výsledného vzoru by malo byť vopred položených niekoľko desiatok prvkov na vodorovný povrch. A až potom začnú murárske práce. Toto pravidlo platí najmä pre zbierky, kde majú položky asymetrické tvary..
 • V prípade mechanického poškodenia alebo iných nepredvídaných situácií je potrebné kúpiť umelý kameň s určitou rezervou asi 10%. Je potrebné poznamenať, že môže byť pokrytý ochrannou vrstvou; pri nákupe musíte túto nuanciu objasniť. Ak nie je žiadny povlak, potom sa aplikuje nezávisle, kameň sa utrie vlhkou handričkou, aby sa odstránil prach, a potom sa štetcom nanesie základný náter..

Urobte si svojpomocný obklad steny z umelého kameňa

 • Pokládka sa vykonáva zdola nahor na pripravený povrch, čo znamená, že stena musí byť rovná, čistá, očistená od stôp starého náteru a ošetrená základným náterom..
 • Horizontálna čiara sa určí pomocou lasera alebo normálnej úrovne. Táto fáza práce je veľmi dôležitá, pretože zvyšok kladenia kameňa závisí od tejto série. Bez ohľadu na typ obkladového materiálu sa lepidlo nanáša zubovou stierkou a nanáša sa na zadný povrch kameňa..

 • Povrch steny je spracovaný rovnakým spôsobom a definuje malú plochu, aby lepidlo nemalo čas zaschnúť..

 • Kameň je spravidla namontovaný rovnakým spôsobom ako keramické dlaždice, ale existujú zbierky, ktoré by mali byť kladené bezšvovým spôsobom, to znamená, že prvky susedia navzájom..
 • Prvok je mierne pritlačený k povrchu a v prípade potreby je jeho poloha opravená, prebytočné lepidlo sa odstráni stierkou. Nasledujúce rady sú položené podľa zásady obväzu, to znamená, že švy by sa nemali zhodovať, čím by sa napodobňovala tehlová stena..

 • Odporúčaná šírka škáry by mala byť najmenej 15 mm, aby horné prvky neboli opreté o predchádzajúce dlaždice. Na druhej strane im to zabráni v radení. Môžete použiť plastové kríže, ktoré sú vložené medzi prvky a vytvárajú rovnomerné a identické švy.
 • Obliekanie v rohoch sa môže vykonávať podľa princípu muriva, to znamená pomocou rýľov, ale táto metóda vyzerá v interiéri dosť „ťažko“. Preto je lepšie rezať konce dlaždíc pod uhlom 45 °, v tomto prípade bude prechod harmonickejší.
 • Ak v procese montáže prvku na požadovanú veľkosť došlo k chybe, nemali by ste byť naštvaní. Takéto chyby je možné ľahko odstrániť tmelom natretým farbivom vhodného odtieňa..
 • Vzor alebo štruktúru kameňa na báze cementu je možné obnoviť lepidlom, ktoré sa používa na inštaláciu maltou, tu je užitočné farbivo na vodou disperzné farby, kde sú všetky chyby starostlivo namaľované štetcom..
 • Na vyplnenie škár si môžete kúpiť špeciálne zmesi alebo použiť bežnú pieskovo-cementovú maltu. Vhodný je aj obyčajný sivý cement alebo biely portlandský cement, ktorý presnejšie sprostredkuje farbu použitého farbiva..

Video na obklad steny z umelého kameňa

Umelý kameň je ideálnou možnosťou, ako v krátkom čase a za rozumnú cenu dosiahnuť estetický vzhľad rôznych povrchov. Tu vždy nájdete kolekciu pre každý vkus. Tento materiál sa vyznačuje rôznymi tvarmi a textúrami, ako aj širokou škálou farieb, ktoré ho umožňujú použiť na riešenie problémov s dizajnom akejkoľvek zložitosti. Nasledujú fotografie interiérov, v ktorých sú obklady stien z umelého kameňa.

About the author