Omietanie stien na majákoch vlastnými rukami

Omietanie stien a stropov sa v poslednej dobe považovalo za jeden z časovo najnáročnejších a najnáročnejších spôsobov obnovy. Povrch bolo potrebné niekoľkokrát opraviť a vyrovnať. Dnes pomocou moderných technológií a dokončovacích materiálov môžete nezávisle vykonávať takú prácu na veľkých plochách za niekoľko dní. Tento postup bol výrazne zjednodušený použitím nástenných majákov a pravidiel. V článku je popísaná technológia vyrovnávania stien pozdĺž majákových profilov.

Omietanie stien na majákoch: výhody metódy

Rovný, hladký povrch dosiahnete použitím dvoch zásadne odlišných typov omietok: mokrej (monolitickej) a suchej. Poslednou možnosťou je pokryť strop alebo steny sadrokartónovými doskami. Takáto povrchová úprava stojí takmer dvakrát lacnejšie ako mokrá omietka, má však určité nevýhody: nevydrží obloženie doskovými materiálmi a má krátku životnosť..

Monolitická omietka sa vykonáva nanesením pracovného roztoku na steny, stropy a priečky. Medzi hlavné výhody metódy mokrého omietania patria:

 • má spoľahlivé spojenie s rôznymi základňami;
 • odolnosť voči vysokej vlhkosti umožňuje použitie omietky pri zariaďovaní kúpeľne, bazéna, vodopádu, fontány, zimnej záhrady, suterénu alebo pivnice.

Nanášanie mokrej omietky je namáhavý proces, ale ak poznáte technológiu a postup pri vykonávaní práce, môžete vytvoriť vysokokvalitný základ pre ďalšie dokončovanie. V jednom prípade je možné dosiahnuť rovný povrch bez jedinej drsnosti a vydutia – vyrovnať steny pozdĺž majákových profilov.

Vlastnosti rôznych omietkových zmesí

Omietka sa vykonáva domácou maltou alebo komerčne dostupnou zmesou. Druhá možnosť takmer úplne nahradila prvú a dnes veľa ľudí uprednostňuje nákup hotových formulácií..

V závislosti od účelu a zložiek sa rozlišujú štyri hlavné typy pracovného riešenia:

Výber majákov na omietanie steny

Omietkové majáky sú úzke profily s otvormi z kovu alebo plastu. Inštalované majáky sú obmedzovačmi pri aplikácii pracovného roztoku. Zvyčajná dĺžka majákov je spravidla 3 m, šírka 6 alebo 10 mm..

V závislosti od materiálu výroby sú majákové profily rozdelené do niekoľkých typov.

Drevené majáky sú dnes vzácnosťou. Ich hlavné výhody: nízke náklady a viacnásobné použitie.

Kovové majáky sú najobľúbenejšie kvôli svojej dostupnej cene a jednoduchému použitiu. Tento typ profilu má však významné nevýhody:

 • nemožnosť opätovného použitia;
 • oceľové pozinkované majáky v dôsledku menšieho poškodenia počas inštalácie môžu časom zhrdzavieť a na stenách začne vyčnievať hrdza.

Pri zdobení stien sú okrem profilu v tvare T inštalované aj hliníkové vodiace lišty v tvare L. Takéto majáky sa používajú pri zdobení vonkajších rohov..

Plastové majáky sú spravidla vyrobené z uhlíkových vlákien alebo iného materiálu podobnej tuhosti a pevnosti. Takéto profily sú drahé. Niektorí odborníci nahrádzajú plastové majáky rezanými rovnými pásmi sadrokartónu. Pred inštaláciou sú domáce majáky impregnované emulziou voda-polymér. Profily zo sadrokartónu sú pripevnené k stene lepidlom alebo „navlečené“ hromadami spreja.

Vodiace majáky sa používajú pri omietaní zložitých povrchov. Tento spôsob vykonávania je v kompetencii vysokokvalifikovaných odborníkov, pretože omietanie stien na sadrových majákoch vyžaduje od interpreta určité zručnosti. Malé plochy omietky s plochými vrchmi sú umiestnené na stenu, aby zodpovedali konečnému povrchu.

V dôsledku použitia povodňových majákov sa vytvorí plochý monolitický základ s vysokou pevnosťou..

Omietka rôznych povrchov

Pre betónové povrchy je lepšie zvoliť omietanie stien majákmi ručne cementovou maltou alebo vápennou zmesou s prídavkom cementu. Čím viac cementu je v zložení roztoku, tým dlhšie omietka vydrží.

Na betónovú stenu je najskôr potrebné urobiť zárezy alebo čalúnenie sadrovou sieťovinou – to výrazne zvýši priľnavosť hladkého betónu a pracovného roztoku.

Dôležité! Na konečnú úpravu betónového povrchu nepoužívajte omietkovú zmes. Betónové diely reagujú so sadrou a sadra rýchlo začína opadávať.

Tehlové steny sú pri výbere sadrovej kompozície nenáročné. Je prípustné ich pokryť akýmkoľvek typom zmesi. Na vyrovnanie však musíte použiť veľké množstvo omietky, preto aby ste ušetrili peniaze, je lepšie uprednostniť cementovo-pieskovú kompozíciu. Pri hrúbke vrstvy viac ako 5 cm je potrebné použiť výstužnú sieťovinu.

Drevené povrchy je potrebné omietnuť výstužnou sieťovinou. Do roztoku je potrebné pridať hlinu – bude pôsobiť ako zmäkčovadlo. Alternatívnou možnosťou je plastová zmes sadry a vápna. Je dôležité, aby ste to s hlinou nepreháňali, pretože jej príliš veľa zvyšuje riziko praskania..

Steny vyrobené z plynových a penových blokov sa považujú za najproblematickejšie, pretože majú veľmi nízku priľnavosť. Aby sadra dlho držala, budete musieť vyplniť pletivo a použiť zmesi so špeciálnymi prísadami.

Na konečnú úpravu povrchu obloženého sadrovými blokmi sú vhodné sadrové omietky alebo vápenno-sadrové zmesi. Cementové zmesi nie sú kompatibilné so sadrovými podkladmi. Pri dokončovaní takého povrchu nie je potrebné použitie sieťoviny..

Urobte si vlastnú technológiu omietania stien na majákoch

Potrebný materiál a nástroje

Na nanášanie omietky musíte pripraviť nástroje a spotrebný materiál:

 • kúpená suchá zmes;
 • majákové profily;
 • príklepová vŕtačka;
 • tryskový „mixér“ na miešanie roztoku;
 • samorezné skrutky, hmoždinky;
 • úroveň budovy, olovnica;
 • nožnice na rezanie kovu alebo brúsky;
 • kladivo, zvyčajne krížový skrutkovač, zvinovací meter;
 • široká špachtľa;
 • akrylový základný náter;
 • valec, kúpeľ;
 • ochranné rukavice.

Pred nákupom alebo miešaním omietky je potrebné vypočítať spotrebu materiálu. Najjednoduchšou možnosťou je vypočítať podľa plochy povrchu, ktorý sa má vyrovnať. Napríklad na omietanie steny s rozlohou 20 metrov štvorcových. s vrstvou roztoku 5 cm budete potrebovať 1 meter kubický. Riešenie.

Príprava stien

Dôležitou fázou pri omietaní stien pravidlom bez majákov alebo s majákmi je kompetentná príprava základne. Práca sa vykonáva v niekoľkých fázach:

Značky na pripevnenie majákov sú pripravené. Ďalším krokom je príprava povrchu na omietanie..

Nastavenie majákov: základné metódy

Majáky môžete nainštalovať priamo na riešenie alebo špeciálne spojovacie prvky.

Metóda 1. Pred umiestnením majákov na omietanie stien musíte miesiť roztok obsahujúci veľké množstvo cementu. Na zvýšenie rýchlosti tuhnutia je vhodné do zmesi pridať sadru..

Hoďte maltu na stenu. Hrúbka vrstvy musí presahovať hĺbku profilu majáka. Pripojte maják a zatlačte ho do sadry, kreslite podľa pravidla. Ako správne nainštalovať majáky na omietanie stien môžete vidieť na fotografii.

Metóda 2. Keď je nastavená úroveň majákov a pre inštaláciu profilov sú nakreslené zvislé čiary, pre hmoždinky musia byť vyvŕtané otvory každých 30-35 cm. Zaskrutkujte uzávery samorezných skrutiek tak, aby boli navzájom na rovnakej úrovni.

Potom nainštalujte upevňovacie prvky pre majáky a nakoniec opravte profil. Hrúbku nanesenej vrstvy upravte odskrutkovaním a naskrutkovaním samorezných skrutiek, na ktoré sú nainštalované majáky.

Ako dať majáky pod omietkové steny: video

Miešanie pracovného roztoku

Nalejte vodu do pripravenej nádoby (plastové vedro) a nalejte suchú hotovú kompozíciu. Presný pomer zložiek je uvedený na obale. Na dosiahnutie homogénnej hmotnosti sa musí miešanie vykonávať pomocou stavebného mixéra. Niektorí ľudia na tento účel používajú silnú vŕtačku so špeciálnym nadstavcom. Pri príprave sadrového roztoku sa dávka musí vykonať dvakrát s intervalom asi 2 minúty..

Dôležité! Je potrebné striktne dodržiavať uvedené proporcie – prebytok jednej zo zložiek zníži pevnosť omietky.

Hustota roztoku je daná hrúbkou nanesenej vrstvy. Ak sa plánuje hrubá vrstva omietky, pripraví sa hrubá dávka, ktorá nekĺže zo špachtle..

Omietková malta

Pred aplikáciou roztoku na stenu musíte skontrolovať, ako rýchlo povrch absorbuje vlhkosť. Ak je to potrebné, stenu trochu navlhčite a potom začnite nanášať omietku..

Postup pri nanášaní sadry:

Tvorba rohov a svahov

Rohy vnútorných stien je možné tvarovať pomocou uhlovej stierky alebo veľkého štvorcového sokola. Rohy sú vyrovnané a prechádzajú pozdĺž majákov plastovou rúrkou s priemerom 60-100 mm.

Odporúča sa vytvoriť svahy okien a dverí s expanziou dovnútra – ponechať takzvaný úsvit svahu. Tupé rohy sa vytvárajú pomocou dreveného pásu pripevneného k rámu alebo špeciálneho svahového majáka. Na vyrovnanie povrchu sú rohy valcované rúrkou.

Dokončenie zarovnania stien

Poslednou fázou je omietka. Je lepšie vykonať túto prácu, kým roztok úplne nestuhne. Na škárovanie je potrebné pripraviť zmes sadry tekutejšej konzistencie..

Zarovnanie dokončenia sa vykonáva v nasledujúcom poradí:

Dôležité! Injektáž nie je potrebná na kladenie dlaždíc. Pretože na zlepšenie priľnavosti budete musieť vytvárať umelé hrbole.

Nebuďte naštvaní, ak sa vám nepodarí prvýkrát vykonať dokonalú omietku. Všetko prichádza s praxou. Ale so samonivelačným vyrovnaním stien bude možné ušetriť na platbách za prácu profesionálnych omietačov a získať skúsenosti, ktoré sa vám neskôr budú určite hodiť..

Omietanie stien na majákoch: video

About the author