Príprava stien na tapety

Pred dokončením stien by ste sa mali postarať o ich správnu prípravu na tento proces. Povrch musí mať v prvom rade rovnomernú a jednotnú textúru. Malo by byť bez farieb a lakov a cudzích telies. Ďalej zvážime, ako správne pripraviť steny na tapety..

Obsah:

Podrobná technológia na prípravu stien na tapety

Aby sa uľahčil proces lepenia tapiet na steny, odporúča sa ich na tento proces najskôr pripraviť. Navyše na správne pripravených stenách vydrží tapeta oveľa dlhšie..

V prvom rade musíte stenu oslobodiť od starých tapiet alebo farieb, ak existujú. Ak sú na stene staré tapety, odporúča sa ich navlhčiť vodou, aby sa uľahčil proces ich demontáže. Horizontálne rezy urobené v intervaloch 4-6 cm navyše uľahčia aj odstránenie starých tapiet. Na prácu potrebujete malú špachtľu, ktorá odstráni tapetu z ťažko dostupných miest.

Potom sa steny umyjú vodou, takže sa z nich odstráni bielenie alebo lepidlo zo starých tapiet. Aby ste to urobili, mali by ste stenu navlhčiť, počkať niekoľko minút a špachtľou vyčistiť nepotrebné zvyšky. Počkajte, kým stena vyschne, a ošetrite stenu antiseptickou zmesou a základným náterom.

Ak sú na povrchu steny praskliny, je potrebné ich spracovať, vyčistiť nožom, zbaviť prachu a odlupujúcich sa častíc. Ďalej sa pomocou tmelu opravia praskliny na povrchu stien.

Na tmelenie trhlín rozrieďte malú zmes tmelu v malej nádobe, pričom konzistencia tmelu by mala byť optimálna na umiestnenie do trhliny..

Aby tmel získal plasticitu, zriedi sa základným náterom. Na zvýšenie priľnavosti medzi trhlinou a tmelom je vopred namočený vodou. V tomto procese budete potrebovať dve veľké a malé špachtle. Prvý sa používa na aplikáciu kompozície na stenu, pričom musí byť držaný v uhle asi 30 stupňov. Druhá je malá špachtľa, ktorá vám umožní odstrániť tmel zo zásobníka a naniesť ho na špachtľu. Upozorňujeme, že na utesnenie trhlín by sa mali používať iba bočné pohyby..

Ak sú rozmery trhliny umiestnenej na stene viac ako desať centimetrov na dĺžku a 5 cm do hĺbky, utesnite ju alabastrom. Pri príprave tohto roztoku pripravte jeho malé časti, pretože doba jeho tvrdnutia je obmedzená na niekoľko minút. Potom, čo alabaster stvrdne vo vnútri trhliny, je spracovaný lepidlom, potom je na jeho povrch položená sieťovina zo sklenených vlákien a steny sú pod tapetou. Aby ste odstránili nerovnosti na povrchu stien, držte stierku pri nanášaní zmesi tmelu v určitom uhle tridsať stupňov. Hrúbka vrstvy, ktorou sa tmel nanáša, závisí od zvislej polohy špachtle voči stene..

Po zaschnutí tmelu prebrúste stenu jemnozrnným brúsnym papierom. Potom sú steny pokryté základným náterom. Je to nevyhnutné na zlepšenie priľnavosti dokončovacieho materiálu k stene a poskytnutie antiseptického účinku, ktorý zabraňuje vzniku plesní a plesní..

Ak nemáte možnosť kúpiť hotovú základnú zmes, je možné ju pripraviť sami. Na tieto účely budete potrebovať:

 • sto gramov síranu meďnatého;
 • pol kilogramu lepidla na drevo typu kosti;
 • jedna kocka mydla, vhodnejšia ako mydlo na pranie.

Okrem toho budete potrebovať smaltované vedro, v ktorom musíte uvariť asi desať litrov vody. Potom sa k nemu pridajú všetky vyššie uvedené komponenty. Kompozícia sa neodstráni z ohňa pol hodiny, potom sa základný náter prefiltruje a ochladí. Tenkou, malou kefkou naneste túto hmotu na stenu..

Potom, čo stena získa dokonalú rovnomernosť a je pokrytá špinou, mali by ste ju priamo prilepiť tapetou. Medzi výhody použitia tohto materiálu uvádzame:

 • jednoduchosť inštalácie;
 • dostupné náklady;
 • široká škála materiálov vo vzťahu k rôznym textúram, farbám a odtieňom;
 • všestrannosť aplikácie.

Aby vám však tapeta slúžila viac ako jeden rok, mali by ste prísne dodržiavať technológiu ich inštalácie, ako aj fázovú prípravu stien. Pomocou tmelu a základného náteru je možné pripraviť stenu, zabrániť tomu, aby ju lepidlo absorbovalo a zlepšiť priľnavosť medzi tapetou a podkladom, na ktorý sa nanáša..

Ako pripraviť steny na tapetovanie

V prvom rade je postup prípravy tapety nasledujúci:

 • je potrebné zbaviť sa starých dokončovacích materiálov, ak existujú;
 • ak sú steny úplne rovnomerné, potom by mali byť tmelové;
 • inak sa odstránia chyby na stenách a potom sa pokryjú základným náterom.

V procese práce budete potrebovať také nástroje, ako sú:

 • igelitové a škótske pásky na maľovanie;
 • vedro obsahujúce teplú vodu;
 • valčeky a široké kefy;
 • papiernický nôž;
 • niekoľko špachtlí rôznych veľkostí;
 • zmes tmelu;
 • sadrová zmes;
 • sklolaminát;
 • lepidlo;
 • brúsny papier s jemnou zrnitosťou.

Pred začatím práce sa odporúča odstrániť nábytok, vybavenie a ďalšie položky z miestnosti; pracovný priestor musí byť úplne čistý. Na ochranu podlahy a soklových dosiek na ne položte polyetylénový film a prilepte ho páskou.

Aby ste uľahčili proces inštalácie tapety, odporúčame vám dočasne sa zbaviť zásuviek a vypínačov tak, že z nich odstránite časti tela. Navyše v žiadnom prípade nie sú povolené prievany v miestnosti, ktoré vedú k napučaniu tapety. Teplota v miestnosti by mala byť konštantná a mala by byť asi 17-21 stupňov. Ak je teplota nízka, doba schnutia tapety sa výrazne zvýši. V opačnom prípade príliš vysoká teplota vedie k divergencii trhlín medzi spojmi..

Niektorí majitelia, aby ušetrili čas, lepia nové tapety na staré. Táto možnosť nie je úplne správna, aj keď prax vykonávania takýchto akcií ukazuje, že ak je stará tapeta pevne držaná na stene, nové budú trvať dosť dlho. Aby ste to však neriskovali, je lepšie steny vopred pripraviť tak, že z nich odstránite starú povrchovú úpravu. Navyše v žiadnom prípade nie je dovolené lepiť nové tapety na staré, ak tie prvé majú viac ako len podklad z papiera..

Okrem toho, ak budú v procese prípravy stien na tapety lepené na omietnutú stenu, musíte najskôr skontrolovať jej pevnosť. Na to budete potrebovať obyčajnú škótsku pásku, ktorá je prilepená k stene, ak po odlepení sú na jej povrchu kúsky dokončovacieho materiálu, potom omietka nie je príliš pevná a pred lepením tapety potrebuje ďalšie posilnenie.

Aby ste sa zbavili papierových tapiet, mali by ste ich navlhčiť teplou vodou pomocou valčeka alebo kefy. Po pätnástich minútach sa tapeta ľahko odlepí zo steny. Na odstránenie ťažko dostupných oblastí použite nôž na tmel.

Ak potrebujete odstrániť tapetu na vinylovej báze, postup odstránenia bude rovnaký. Budete však musieť počkať dlhšie, pretože tapeta má viacvrstvovú štruktúru. Na urýchlenie procesu zmäkčovania tapety sa do vody pridáva rozpúšťadlo alebo iné abrazívne chemické činidlo. Niektoré tapety sú odstránené pomocou špeciálnych zariadení, ktoré na ne pôsobia pomocou pary.

Ak boli steny predtým natreté alebo na ich povrchu je farba v malom množstve, musíte sa toho tiež zbaviť. Pretože nová tapeta nebude dobre priľnúť k týmto oblastiam steny.

Ak je na stene huba alebo pleseň, musia byť odstránené a ich umiestnenie je ošetrené antiseptickým prostriedkom. Okrem toho by mal byť odstránený zdroj rastu plesní. Môže to byť nekvalitná hydroizolácia alebo nedostatok tepelnej izolácie v miestnosti..

Na odstránenie škvŕn použite teplú vodu a brúsny papier. Pokúste sa ich úplne zbaviť a po zaschnutí steny ošetrite stenu základným náterom.

Ak sú na stene škvrny hrdze, potom ich odstráňte odstránením omietky na oceľový rám, obrúsením a zakrytím antikoróznou impregnáciou. Až potom by ste mali začať s prípravou steny na dekoráciu..

Ak bola stena predtým pokrytá vodnou emulziou, na jej odstránenie stačí stenu dobre umyť. Olejová farba sa zo steny odstráni konvenčnou stierkou alebo špeciálnym riešením. Na lakované povrchy použite brúsny papier.

Príprava a natieranie stien tapetami

Pri kúpe bytu v novostavbe by ste mali pripraviť aj steny na tapetovanie. Ak to chcete urobiť, postupujte nasledovne:

1. Naneste sprej s hrúbkou maximálne jeden centimeter. Konzistencia tohto materiálu naneseného na stenu by mala pripomínať hustú kyslou smotanou. Odstránia sa teda všetky drobné chyby na stenách..

2. Ďalej sú steny pokryté základným náterom, hrúbka tejto vrstvy je asi 5 mm. Niekedy sa však základný náter nanáša v dvoch alebo dokonca troch vrstvách..

3. Hrúbka tretej vrstvy je asi 2 mm a predpokladá obloženie steny. V tomto prípade sa na povrchu steny vytvorí povlak, ktorý sa ďalej leští..

4. Ďalej sa steny vyrovnajú pomocou brúsneho papiera.

Ako pripraviť steny na tekuté tapety

Ak povrch vyzerá ako holý betón, na jeho prípravu by ste mali v prvom rade natrieť steny pod tapetu. V tomto prípade musí mať kompozícia sadrovú základňu. Aby sa stena stala bielou, je potrebné ju natrieť bielou farbou. Ďalej je stena ošetrená základným náterom a lepidlom PVA v pomere dva ku jednej. Ak má stena voľné oblasti náchylné na rozpadnutie, je potrebné ju pokryť základným náterom s posilňujúcim účinkom..

Aby bol povrch sadrokartónu pripravený na aplikáciu tekutých tapiet, mal by byť pokrytý sadrovým tmelom. Je vhodnejšie natrieť stenu po celej jej ploche. Hrúbka vrstvy tmelu by mala byť minimálna, pretože hlavným účelom jeho aplikácie nie je vyrovnať povrch, ale dať mu belosť..

Aby sa tekutá tapeta mohla nanášať na drevený povrch, mala by byť ošetrená špeciálnym základným náterom.

Odporúčania na prípravu stien na vliesové tapety

Aby ste pripravili stenu pred lepením netkaných tapiet, mali by ste najskôr vykonať vizuálnu kontrolu. Za prítomnosti veľkých nezrovnalostí je potrebné sa ich zbaviť nanesením tmelu na stenu, ktorý si urobíte sami, pod tapetu.

Po vyrovnaní stien sú pokryté základným náterom v niekoľkých ďalších vrstvách a až potom je možné lepiť vliesové tapety.

Ak boli steny predtým natreté, v každom prípade by sa mali zlikvidovať farby a laky. Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s metódami čistenia stien zo starého náteru:

1. Stavebný sušič vlasov – umožňuje ohriať stenu na určitú teplotu, pod vplyvom ktorej sa farba odlupuje. Po zmäknutí farby na stene ju stačí odstrániť špachtľou. Upozorňujeme, že v tejto chvíli musí byť miestnosť vetraná a odporúča sa pracovať v respirátore, pretože počas procesu zahrievania farba uvoľňuje látky toxické pre ľudí..

2. Brúsne zariadenie alebo brúska so štetcom tiež pomôže odstrániť farbu, ale v procese vykonávania tejto metódy bude v miestnosti veľa prachu. Preto by z neho malo byť odstránené všetko vybavenie, nábytok a domáce spotrebiče..

3. Špeciálny chemický odstraňovač vám umožní rýchlo, efektívne a ľahko sa zbaviť farby na stenách. Pri jeho použití, použití ochranných rukavíc, respirátora a masky je to však nevyhnutné.

Ak sú steny v miestnosti veľmi krivé, musia byť najskôr vyrovnané nanesením omietky alebo inštaláciou sadrokartónu. Prvá možnosť je pracnejšia, ale kvalitnejšia. Až potom sú steny tmelom v dvoch fázach – počiatočné a dokončovacie tmelenie. Ďalej je stena brúsená, pokrytá zeminou a na ňu sú prilepené tapety..

Omietnuté steny pod videom s tapetami:

About the author