Sadrokartón odolný voči vlhkosti Knauf: vlastnosti, vlastnosti, inštalácia

Nemecká spoločnosť Knauf je právom považovaná za štandard medzi európskymi výrobcami stavebných materiálov. Jednou z najobľúbenejších oblastí spoločnosti je výroba dokončovacích materiálov vrátane sadrokartónu.

Tento článok sa zameria na sadrokartónové dosky Knauf odolné voči vlhkosti, jej hlavné charakteristiky a rozsah. Popíšeme vlastnosti dekorácie stien sadrokartónovými doskami a poskytneme podrobné pokyny na vykonanie inštalačných prác..

Výroba a zloženie sadrokartónu odolného voči vlhkosti Knauf

Knauf má pobočky v 40 krajinách po celom svete a počet spoločností tejto spoločnosti presahuje 200. Spoločnosť vyvinula a vyrába štyri druhy sadrokartónových dosiek: konvenčné (GKL), so zvýšenou požiarnou odolnosťou (GKLO), odolné voči vlhkosti (GKLV ) a odolná voči požiarnej vlhkosti (GKLVO). Sádrokartón odolný voči vlhkosti obsahuje fungicídne a hydrofóbne aditíva, ktoré dodávajú materiálu potrebnú odolnosť a umožňujú jeho použitie vo vlhkých miestnostiach.

Podľa všeobecne uznávaného označenia je farba kartónu na zadnej a prednej strane sadrokartónu zelená.

Podľa názvu stavebného materiálu je sadrokartón vyrobený z lepenky a sadry. Na vytvorenie listu a poskytnutie ďalších funkcií je však do sadrokartónu zahrnutých lepidlo a rôzne prísady, ktoré zlepšujú technické vlastnosti materiálu..

Sádrokartón odolný voči vlhkosti Knauf má nasledujúce zloženie:

  • kartón – listy široké 1250 x 1180 mm;
  • sadra – prášok 85%;
  • škrob – 70%;
  • lepidlo (emulzia polyvinylacetátu);
  • penotvorné činidlo;
  • hydro-odolné, antifungálne a impregnované roztoky na úpravu sadrokartónu.

Na výrobu sadrokartónu sa nepoužíva jeden stroj, ale špecializovaná automatická linka. Zahŕňa množstvo strojov, ktoré vykonávajú rôzne funkcie: miesenie, dávkovanie a podávanie súčiastok, tvarovanie sadrokartónu, sušenie, rezanie a balenie. Linka na výrobu sadrokartónových dosiek stojí od 120 tisíc dolárov.

Celý výrobný proces je možné rozdeliť do niekoľkých etáp:

Sadrokartón odolný voči vlhkosti sa podrobí ďalšiemu spracovaniu. Antifungálne zlúčeniny chránia materiál pred šírením plesní, ktoré sa môžu objaviť v zle vetraných alebo vlhkých miestnostiach. Hydroizolačný roztok neumožňuje prenikanie vlhkosti hlboko do materiálu a impregnovaná impregnácia znižuje rýchlosť absorpcie vlhkosti. Táto disperzia vytvára určitý druh rovnováhy hladín vlhkosti vo vnútri materiálu a vonku..

Sádrokartón odolný voči vlhkosti absorbuje o 90% menej vlhkosti ako konvenčné sadrokartónové dosky

Technické vlastnosti a vlastnosti GKLV Knauf

Zvážte hlavné technické vlastnosti sadrokartónu odolného voči vlhkosti Knauf:

Prevádzkové vlastnosti sadrokartónu odolného voči vlhkosti:

Podľa počtu prípustných chýb na oblasť výrobku je sadrokartón odolný voči vlhkosti rozdelený do dvoch kategórií „A“ a „B“. Na opláštenie je lepšie zvoliť listy skupiny „A“, na skrytú prácu môžete použiť lacnejší materiál – listy kategórie „B“.

Rozsah sadrokartónu odolného voči vlhkosti

Vlastnosti typu sadrokartónu odolného voči vlhkosti Knauf umožňujú použitie materiálu pri vykonávaní rôznych opravných a stavebných prác. Môže byť použitý na vytvorenie ľahkej vnútornej priečky, zaveseného stropu, rôznych funkčných a dekoratívnych prevedení a môže byť použitý na obkladanie a vyrovnávanie stien v miestnostiach s vysokou vlhkosťou: bazén, sauna, sprchovací kút, kúpeľňa, WC a ďalšie. ..

Sádrokartón odolný voči vlhkosti je vhodný ako pasívna protipožiarna ochrana rôznych štruktúr umiestnených vo „vlhkých“ miestnostiach. GKLV je možné použiť nielen na vnútorné, ale aj na vonkajšie stavebné práce. Panely odolné voči vlhkosti, na rozdiel od bežných panelov, je možné umývať.

Pri výbere medzi bežnou sadrokartónovou doskou odolnou voči vlhkosti, napríklad pre kuchyňu, by sa mala uprednostniť druhá možnosť. Rozdiel v nákladoch na materiál bude nevýznamný a životnosť konštrukcie vyrobenej z fólií odolných voči vlhkosti bude dlhšia

Spôsoby montáže sadrokartónových dosiek

Inštalácia sadrokartónu Knauf sa vykonáva jedným z nasledujúcich spôsobov.

Rámová metóda sa používa na steny s výraznými nepravidelnosťami, na vytvorenie dekoratívnej štruktúry alebo vnútornej priečky. V tomto prípade sú dosky sadrokartónu namontované na kovovú prepravku vyrobenú z pozinkovaných profilov. Samotný rám je pripevnený k stene pomocou skrutiek a hmoždiniek.

Dôležité! Sádrokartón odolný voči vlhkosti nie je možné namontovať na drevenú prepravku, ak bude konštrukcia použitá vo vlhkej miestnosti

Na výrobu latovania sa používajú kovové profily rôznych štandardných veľkostí:

  • W – väčší profil určený na výrobu spoločného stenového rámu;
  • D – na vytvorenie vnútorného latovania s následným upevnením sadrokartónových panelov.

Každá zo štandardných veľkostí má vodiaci profil v tvare U s hladkým povrchom (UW, UD) a nosný profil s rebrovanými stenami (CW, CD).

Pri vyrovnávaní stien sa často používa druhý spôsob inštalácie sadrokartónu – na lepiaci podklad. Je to oveľa jednoduchšie a rýchlejšie ako metóda wireframe. Na listy sadrokartónu sa nanesie lepidlo a doska sa pevne pritlačí na pripravený povrch steny.

Na steny s nepravidelnosťami do 4 mm je možné sadrokartónové dosky namontovať pomocou tmelu, napríklad „Fugenfüller“ Knauf. Ak majú steny nepravidelnosti 4-20 mm, potom musí byť sadrokartón „zasadený“ na lepidlo typu „Perlfix“

Technológia montáže sadrokartónu odolného voči vlhkosti

Rámová metóda

Pri inštalácii sadrokartónu na rám zvážte poradie práce:

Inštalácia sadrokartónu na lepidlo

Napriek jednoduchosti technológie musí byť montáž sadrokartónových dosiek na lepidlo vykonaná podľa určitého algoritmu:

Rada. Sádrokartónové dosky musia ležať na podlahe v miestnosti najmenej dva dni, aby sa po inštalácii plášť nedeformoval

Po dokončení práce je potrebné nechať lepidlo úplne stvrdnúť (2-3 dni), švy zlepiť výstužnou páskou a zatmeliť. Odstráňte kliny zo spodnej medzery a vyplňte priestor silikónovým alebo akrylovým tmelom.

Podmienky prepravy a skladovania

Sadrokartón sa prepravuje v zabalenej forme. V cestnej doprave sú balíky s materiálom umiestnené na podložky alebo palety vyrobené z dreva. Na páskovanie môžete použiť syntetickú alebo oceľovú pásku.

Ak je potrebné prepravovať malé objemy, sadrokartónové dosky je možné prepravovať bez špeciálneho obalu. Ak sa dokončovací materiál prepravuje v otvorenej doprave, musí byť pokrytý plastovým obalom, aby bol chránený pred dažďom alebo snehom..

Počas vykladania a nakladania nie sú povolené údery do sadrokartónových dosiek

Sadrokartón sa odporúča skladovať v suchej miestnosti s normálnou vlhkosťou. Balíky s materiálom je možné stohovať na seba, ale celková výška stohu by nemala byť väčšia ako 3,5 metra.

About the author