Serpyanku prilepíme správne. Páska Serpyanka – rozsah a inštalácia

Po mnoho desaťročí boli serpyanki nepostrádateľné pre stavebné a opravárenské práce. Pomáhajú vyhnúť sa vzniku trhlín v nových domoch, ktoré sa v prvých rokoch môžu zmenšiť alebo pri oprave už vytvorených trhlín..

Obsah:

Funkčný účel serpyanky

 • Aj pred 70 – 80 rokmi sa na to používali pásy gázy. Ktorý bol najskôr prilepený na lepidlo na tapety a na vrch bol tmel. Táto metóda bola široko používaná pri opravách múrov v „stalinistických“ domoch. A dodnes môžete často počuť rady o použití gázy ako lacnejšej možnosti. Je však ťažké pohrať sa s tým, pretože je príliš mäkký a keď je tmel, môže sa vzdialiť od steny a zanechať nezrovnalosti.
 • Potom výrobcovia vyrobili stavebné obväzy, už mali úzky tvar, ako moderná serpyanka, boli vyrobené zo značky a impregnované tmelovou zmesou. Pred aplikáciou boli na chvíľu ponorení do vody, počas ktorej boli namočení a prilepení na povrch. Moderným analógom je serpyanka, ktorá je vysoko odolná.

 • Vystužovacie siete na steny pomáhajú vykonávať prácu efektívne a sú jednoducho nevyhnutné, ak sú v opravovanej miestnosti možné poklesy teploty alebo vysoká vlhkosť, pretože tieto faktory vyvolávajú tvorbu trhlín na stenách..
 • Rohové serpjanki môžu výrazne urýchliť prácu s tmelmi, vnútornými aj vonkajšími. Toto sú najťažšie prvky, je dosť ťažké ich vyrovnať. Vďaka rovnomernému plastovému rohu so samolepiacou páskou serpyanka po stranách bude práca uskutočniteľná aj pre neprofesionálov.
 • Vystuženie švov sadrokartónu zabráni vzniku trhlín, aj keď sa povrchová úprava dokončovacími materiálmi vykoná v rozpore s technologickým procesom.

Vlastnosti Serpyanka:

 • vytvára jednu trvanlivú vrstvu ošetreného povrchu;
 • serpyanka sa môže nezávisle impregnovať lepidlom, základným náterom alebo tekutým tmelom;
 • hladký okraj po celej dĺžke;
 • kompaktný kotúč s dlhými pásmi;
 • sa nezrúti pod vplyvom ultrafialového žiarenia.

Rozsah použitia serpyanky

 • spoje listov sadrokartónu, drevovláknitých dosiek alebo MDF;
 • vnútorné a vonkajšie rohy, spoje medzi stenou a stropom;
 • praskliny a praskliny;
 • na križovatkách svahov s dvernými alebo okennými otvormi.

Odrody serpyanky a výstužnej sieťoviny

Ak sa na stene alebo strope nájde prasklina, nestačí to len na tmel. Je pravdepodobné, že problémová oblasť sa po chvíli opäť prejaví. Musí byť vopred vystužený špeciálnou širokou sieťou alebo úzkou serpyankou.

Na prvý pohľad sa zdá, že s jeho kúpou nebudú žiadne problémy, pretože zariadenie je jednoduché a priamočiare. Ale dnes existuje niekoľko typov serpyanky a ešte väčší sortiment výstužných sietí. Čo je dôležité, cenový rozsah je tiež veľký. A aby sme pochopili, čo je v konkrétnom prípade potrebné, stojí za to ich podrobnejšie zvážiť..

Všetka serpyanka, ktorú je možné nájsť v predaji, sa vyrába výlučne v ruských továrňach. Náklady preto nezávisia od značky, ale od materiálu, na základe ktorého je vyrobený..

Rada: ak je serpyanka len domácej výroby, potom výstužnú sieťovinu nájdete od dovážaného výrobcu. Tu si treba dávať pozor. Jeho cena spočiatku nemôže byť podobná nášmu analógu. Ak teda predajca ponúka zahraničné pletivo za cenu podobnú ruskej, s najväčšou pravdepodobnosťou vám bude ponúknutý materiál nevhodnej kvality. Napríklad pod rúškom fasádnej sieťoviny môžu predať pletivo na dekoráciu interiéru..

 • Serpyanka – ako základ sa používa lavsan. Je vyrobený tepelným spojením a má dobrú absorpciu vlhkosti. V priemere je jeho hustota 50 g / m. Poskytne potrebnú silu, keď sa steny „zmenia“ počas zmršťovania domu..
 • Net – plátno je vyrobené zo sklenených nití a pevnosť sa dosahuje ich špeciálnym tkaním. Na zvýšenie odolnosti voči zásadám voči výrobkom ich svedomitý výrobca impregnuje špeciálnymi zlúčeninami. To ich ochráni pred rozpustením v agresívnom prostredí sadry..
 • Redinka – navonok podobný serpyanke, ale na rozdiel od neho je vyrobený na báze polypropylénu. Navrhnuté pri práci s tenkými vrstvami tmelu, ktorých hrúbka najčastejšie nepresahuje 2-3 mm. Je tenší, na rozdiel od lavsanu serpyanka horšie absorbuje vlhkosť. Hustota nepresahuje 30 g / m.

Výstužné siete nemajú samolepiaci základ a na rozdiel od serpyanky sú oveľa širšie.

 • Sieť na maľovanie – najtenší, má veľkosť bunky 2×2 mm. Používa sa na hrubé omietanie stropov a stien. Je impregnovaný polyakrylovou disperziou, vďaka čomu je vysoko odolný voči zásaditému prostrediu, čo znamená, že sa časom degraduje. Navyše má nízku hmotnosť, ale zároveň poskytuje maximálnu pevnosť budúceho náteru..
 • Omietkové a fasádne pletivo – má bunky 5 x 5 mm. Je určený na spevnenie zateplených fasád, hydroizolačných vrstiev, samonivelačných podláh, miest, kde k stene priliehajú okenné a dverné otvory, ako aj na obnovu starého omietkového náteru. V predaji je aj špeciálna ponuka zosilnená sieťovina alebo brnenie zo sklenených vlákien, je určený na spevnenie omietky v suteréne a na prvých poschodiach.

Ak je veľkosť bunky zo sklotextilnej siete 1 x 1 cm, je tiež vhodná na kladenie dlaždíc na sadrokartónové dosky.

 • Na ochranu rohov alebo ich opravu existuje aj špeciálny rohové ochranné sklotextilné pletivo. Je to všestranný materiál, ktorý je rovnako vhodný na spevnenie a spevnenie vnútorných a vonkajších rohov pri tmelení v interiéri a na fasádach..

Ako si vybrať serpyanka

 • Na utesnenie dokonca aj švov sadrokartónu je najvhodnejšie kúpiť samolepiacu pásku-serpyanka. Vďaka lepidlu nanesenému na jednej strane sa ľahko odvíja z rolky a pevne prilepí na povrch lepenky ako lepiaca páska a tmel. Vďaka svojej širokej sieťovej štruktúre tmel ľahko preniká dovnútra a úplne vyplní kĺbovú dutinu alebo prasklinu.
 • Ak sa serpyanka pevne drží, nie je dôvod sa znepokojovať, pretože táto fixácia je dočasná a je určená na jednoduché použitie. Upevňovacia hmota je tmel.
 • Na vystuženie švíkov bez tmelu nestojí za to používať samolepiacu serpyanku. Aj reďkovka je na to dostatočne hrubá a vynikne cez tapetu..

Rada: lepidlo PVA nemôžete používať na samolepenie serpyanky, ak sa práca vykonáva na skrutkovaných listoch sadrokartónu. Faktom je, že toto lepidlo je vyrobené na vodnej báze, a keď príde do kontaktu s kovovými krytkami skrutiek, objaví sa hrdza a cez povrch sa prejaví vo forme žltých škvŕn.

 • Pri samomiešaní omietky je veľmi ťažké presne vypočítať pomery zložiek. To však vedie k praskaniu, delaminácii atď. V tomto prípade to môžu vystužovacie siete zo sklenených vlákien kompenzovať pri zachovaní integrity dekoratívneho povlaku..
 • Na spevnenie fasády nepoužívajte maliarsku sieť. Vzhľadom na prevádzkové vlastnosti im výrobca dodáva rôzne fyzikálne a mechanické vlastnosti. V prvom rade bude dekoratívna úprava fasády prenášať na sieťovinu oveľa väčšie zaťaženie ako povrchová úprava vo vnútri miestnosti. Okrem toho výrazne ovplyvnia poklesy teploty a sezónny význam.
 • Pri nákupe výstužnej sieťoviny v obchode v prvom rade dávajte pozor na jej hustotu. Na prácu v interiéri je teda vhodný materiál so špecifikovanou hustotou v rozmedzí 100 – 150 g / m2 a veľkosťou ôk 5×5 mm. Pri fasádach by mal byť index hustoty vyšší ako 160 g / m2. Profesionáli odporúčajú vybrať ten najtrvanlivejší do suterénu a prvého poschodia, kde je väčšia pravdepodobnosť mechanického poškodenia.

Tip: Veľký sortiment serpyank a stavebných sietí povzbudzuje kupujúcich, aby si vybrali najlacnejšiu možnosť. Zlúčeniny omietky a tmelu majú zásadité prostredie, ktoré je agresívne a je schopné zničiť materiál. Preto musí byť serpyanka ošetrená polyakrylovou disperziou. Navonok to nie je možné vidieť, ale výrobca musí skontrolovať každú dávku a uviesť údaje do pasu. Svedomití výrobcovia, ktorí si tento technologický moment nenechajú ujsť, nemôžu uvádzať na trh veľmi lacné výrobky..

Suma sumárum, môžeme rozlíšiť tri polohy, ktoré je potrebné pri kúpe serpyanky riadiť:

 • výrobca. Ak je serpyanka reprezentovaná takmer výlučne domácimi výrobcami, potom pri nákupe sieťoviny je to dôležitý bod, ktorý bol uvedený vyššie. Náklady na dovážané a domáce príslušenstvo nemôžu byť v rovnakom cenovom rozpätí;
 • povrchová hustota. S jeho pomocou sa určí účel siete a jej pevnosť;
 • odolnosť voči zásadám. Ak sieťka nie je správne spracovaná, po čase sa jednoducho rozpustí v sadre. To povedie k delaminácii dekoratívnej vrstvy..

Ako správne nalepiť serpyanku

 • Ako bolo uvedené vyššie, takmer všetky serpyanky majú lepivú stranu. V závislosti od kvality je pevne prilepený k natretému povrchu sadrokartónu alebo je dosť slabý. V druhom prípade to vedie k zníženiu kvality dokončovacích prác. Napriek tomu, že serpyanka sa v budúcnosti bude konať kvôli sadrovej kompozícii, pri práci so špachtľou sa jej dá omylom dotknúť a vytiahnuť.
 • Tento problém je možné vyriešiť buď nanesením dodatočného lepidla PVA na povrch kĺbov.

 • Racionálnejšie a spoľahlivejšie je však prilepiť ho rezom na vrstvu tmelu, čo sa má urobiť..

Inštalácia serpyanky na steny tmelom

 • Najprv sa na spoj plechov alebo trhlinu po celej dĺžke tenkou vrstvou nanesie hotový tmel. Na vrch naneste serpyanku a vyhlaďte ju špachtľou, mierne ju prehĺbte do kompozície. Vďaka svojej ľahkej bunkovej štruktúre ľahko priľne aj k veľmi tenkej vrstve malty.

 • Bez toho, aby ste čakali na nastavenie roztoku, nanesie sa ďalšia vrstva na vrch a okraje sa vyrovnajú tak, aby vo vzťahu k zvyšku povrchu steny neboli žiadne výčnelky. Nebojte sa, že sa serpyanka môže „vysťahovať“, pevne drží na svojom mieste. V tejto forme sa tmel nechá jeden deň zaschnúť, potom sa vyčistí plavákom..

Rada: keď potrebujete nalepiť serpyanku na veľmi dlhý úsek, je veľmi ťažké to urobiť jediným plátnom. Tenká páska sa bude ohýbať a vytvárať nepravidelnosti. Na uľahčenie úlohy je spočiatku rozrezaný na malé segmenty. Aby pri tomto spevnení sila švu neutrpela, každý segment by mal byť prekrytý predchádzajúcim s prekrytím 1 cm.

Serpyanka namontujte na strop podobným spôsobom.

Tipy, ako používať serpyanku pri nanášaní sadry

 • Čo je najdôležitejšie, pri lepení lepidlom alebo tmelom dbajte na to, aby po celej dĺžke pevne priľnulo k povrchu. Ak dôjde k výboju, potom pri ďalšom brúsení plavákom bude sieťka úplne vymazaná a táto oblasť zostane náchylná na praskanie..
 • Pri lepení pásky na tmel je dôležité zabezpečiť, aby sa pod materiálom nevytvárali žiadne dutiny..
 • Hadca je potrebné strihať opatrne, aby bol rez rovnomerný a nevyčnievali z neho dlhé nite.

Ako lepiť video serpyanka

About the author