Tapeta do kúpeľne: vybrané funkcie – tekutá, umývateľná, fotografická tapeta

Postup pri výbere tapety do kúpeľne je dosť dôležitý proces, pretože tento dokončovací materiál sa pri návrhu tejto miestnosti používa veľmi zriedka. V kúpeľni sa používa niekoľko typov tapiet. Hovorme ďalej o ich vlastnostiach, výhodách a nevýhodách..

Obsah:

Tapeta do kúpeľne: výhody a nevýhody použitia

Kúpeľňa je miestnosť, v ktorej je takmer vždy prítomná vysoká vlhkosť. Ako viete, tapety sú vyrobené z papiera, ktorý nemá rád vlhkosť. Tapeta sa preto v kúpeľni používa ako povrchový materiál len zriedka..

Sú chvíle, keď sa bez tapety jednoducho nezaobídete. Napríklad, ak dizajn kúpeľne predpokladá imitáciu obrázku, potom je pomocou fotografických tapiet možné dosiahnuť harmóniu v interiéri.

Keramické dlaždice, často inštalované v kúpeľni, sú oveľa lacnejšie ako tapety. Ak porovnáme výhody a nevýhody inštalácie tapiet, potom nepochybne existuje oveľa viac výhod. Medzi nimi:

 • dostupné náklady – koniec koncov, aj keď si vyberiete typ tapety odolnej voči vlhkosti, ich lepenie a nákup bude oveľa lacnejšie ako nákup a inštalácia dlaždíc, navyše postup pri lepení tapiet nevyžaduje materiálové náklady na zaplatenie služby staviteľov, pretože všetku prácu je možné vykonávať nezávisle;
 • okrem toho je možné kedykoľvek zmeniť interiér bez špeciálnych nákladov, peňažných aj dočasných, na zmenu všeobecného štýlu miestnosti, stačí jeden deň;
 • rôzne tapety vám umožňujú presne vybrať možnosť a textúru materiálu, ktorý sa perfektne hodí do interiéru miestnosti.

Napriek tomu sa tapetovanie v kúpeľni vyznačuje nasledujúcimi nevýhodami:

 • prvou a najdôležitejšou nevýhodou je nízka úroveň odolnosti voči vlhkosti – pretože tapeta je vyrobená z papiera, vplyvom vlhkosti sa do určitej miery začne zhoršovať, navyše na nich môže začať plesne alebo huba;
 • negatívny vplyv vlhkosti vedie k napučaniu lepidla a zhoršeniu vzhľadu obkladu stien;
 • pod vplyvom vlhkosti sa tapeta odlupuje a vyžaduje neustále lepenie.

Vlastnosti tekutých tapiet do kúpeľne

Tekuté tapety majú konzistenciu prášku, aby sa získala určitá farba, tento prášok sa zmieša s farbou. Táto látka má pomerne vysokú rýchlosť sušenia, preto si vyžaduje veľmi rýchlu aplikáciu na steny..

Tekuté tapety sú šetrné k životnému prostrediu, pretože neobsahujú látky škodlivé pre ľudské zdravie. Na ich výrobu sa používajú materiály vo forme bavlny, celulózy, textilných vlákien, rias, kôry stromov..

Pretože tekuté tapety majú dobrú absorpciu vlhkosti, je ich použitie v kúpeľni zriedkavé. Existujú však možnosti aplikácie tapiet na steny tejto miestnosti. Maximálna životnosť tekutých tapiet v kúpeľni nie je dlhšia ako šesť mesiacov.

Postup prilepenia stien v kúpeľni tekutými tapetami pozostáva z nasledujúcich fáz:

 • základný náter stien, ich ošetrenie antifungálnymi zlúčeninami;
 • riedenie tekutých tapiet na požadovanú hustotu a farbu;
 • pridanie vody;
 • nanášanie tapety špachtľou.

Upozorňujeme, že kvôli vyššej odolnosti tekutých tapiet voči vlhkosti sa odporúča postarať sa o to, aby ste na ne naniesli lak. Potom budú navyše umývateľné. Hlavnou výhodou lepenia tekutých tapiet je, že nie je potrebné steny pred ich nanášaním predbežne upravovať, pretože tapeta dokonale skryje všetky povrchové chyby..

Výhody umývateľnej tapety do kúpeľne

Pokiaľ ide o typ podkladu, umývateľné tapety sú troch typov:

1. Vinylová tapeta do kúpeľne.

Tieto tapety majú dvojvrstvovú textúru. Jedna z vrstiev tohto druhu tapiet je netkaná a druhá je papier. V závislosti od typu textúry sú vinylové tapety:

 • s hladkým textúrovaným povrchom – ľahko padajú na stenu, ale vyžadujú predbežné vyrovnanie, pretože po ich prilepení sú viditeľné všetky chyby steny;
 • s reliéfnou textúrou – líšia sa prítomnosťou vzoru naneseného na celý povrch alebo časť tapety;
 • niektoré druhy vinylových tapiet môžu napodobňovať rôzne druhy povrchov – napríklad omietky, tehly, drevo, kameň atď..

Okrem toho existuje klasifikácia vinylových tapiet podľa ich odolnosti voči vlhkosti v závislosti od tohto kritéria to sú:

 • odolný voči vlhkosti;
 • nie je odolný voči vlhkosti.

Prvá možnosť má niekoľko fáz. Do kúpeľne by ste si mali vybrať tapetu, ktorá sa vyznačuje maximálnou odolnosťou proti vlhkosti. Aby ste určili odolnosť tapiet voči vlhkosti, stačí sa pozrieť na ich obal, počet čiar vlnovej povahy naznačuje odolnosť tapety voči vlhkosti.

Prvá vrstva takejto tapety je papierová alebo netkaná základňa a druhá je hmota na vinylovej báze. Papier obsahuje iba papier, ktorý by sa v žiadnom prípade nemal používať v miestnosti s vysokou vlhkosťou. Netkaný materiál je však materiál na báze celulózy, ktorý má vlastnosti odolnejšie voči vlhkosti ako papier. Aplikácia hornej vinylovej vrstvy na základňu má svoje vlastné vlastnosti, v súvislosti s týmto kritériom vinylové tapety sú:

 • hladká – vinylová vrstva pokrýva hlavnú časť tapety hladkým povrchom, tieto tapety sú reliéfne alebo s hodvábnou sieťovinou, aby ste získali druhú verziu tapety, mali by ste zmiešať základ vinylového znaku s niťami ich hodvábu ;
 • tapety na báze penového vinylu sa vyznačujú prítomnosťou všetkých druhov štruktúrovaných prvkov na ich povrchu, také tapety s kvetinovým motívom vyzerajú skvele;
 • vinylové tapety z hustého vinylu sú najlepšou voľbou pre kúpeľňu, pretože tento materiál je vysoko odolný voči vlhkosti, navyše na jeho umývanie sú vhodné rôzne druhy kompozícií, ktoré zabraňujú vzniku plesní a plesní na ich povrchu;
 • tapeta s ich ďalším zafarbením je ďalším druhom vinylových tapiet, ktoré nie sú nijako vhodné do kúpeľne, odporúča sa použiť penový vinyl na nanesenie vzoru na povrch tapety, tento materiál má formu uvoľnenia – široké kotúče , sa líši v rôznych farbách, vzoroch a textúrach.

2. Tapeta zo sklenených vlákien – druhá odroda umývateľných tapiet do kúpeľne.

Na ich výrobu sa používa metóda tkania. Tento typ tapiet sa predáva vo forme kotúčov a po ich prilepení na stenu vyžaduje dodatočnú povrchovú úpravu pomocou špeciálnych zlúčenín. Medzi výhody tapety zo sklenených vlákien treba poznamenať:

 • vynikajúca požiarna bezpečnosť, také tapety nehoria, preto sa odporúčajú používať v obytných priestoroch aj v budovách so zvýšenou úrovňou požiarnej bezpečnosti;
 • bezpečnosť životného prostredia – tento typ tapiet obsahuje komponenty, ktoré sú mimoriadne bezpečné pre ľudské zdravie, ktoré nespôsobujú alergie a nevypúšťajú škodlivé látky do životného prostredia;
 • charakteristiky vysokej pevnosti umožňujú použitie sklenených tapiet v miestnostiach s vysokou úrovňou prevádzkového zaťaženia, takéto tapety je veľmi ťažké roztrhnúť alebo poškodiť;
 • doba prevádzky tohto druhu tapiet presahuje tridsať rokov, navyše po prilepení črepu k stene sa vykoná ich takzvané vystuženie, čo je zárukou predchádzania vzniku trhlín a rôznych druhov povrchových defektov na stenách;
 • tapety zo sklenených vlákien nie sú schopné akumulovať elektrickú energiu, a preto sa na ich povrchu prakticky nehromadí prach, navyše sa ľahko čistia;
 • pomocou tohto druhu tapiet ako dokončovacieho materiálu je možné dobre ušetriť, pretože po ich nanesení na povrch stien nebudú potrebovať opravu viac ako tridsať rokov.

Každý typ črepu sa vyznačuje prítomnosťou určitej originálnej textúry, ktorá môže zdobiť akýkoľvek typ interiéru. Okrem toho je použitie črepov v kúpeľni možné iba vtedy, ak na ne po nalepení nanesiete farbu s podkladom odolným voči vlhkosti, napríklad na báze akrylu..

Upozorňujeme, že lepenie takýchto tapiet je dosť náročný proces, pretože sklolaminát má určité vlastnosti na ohýbanie, navyše na lepenie takýchto tapiet budete musieť kúpiť špeciálny druh lepidla..

3. Tapeta odolná voči vlhkosti do kúpeľne na netkanom základe.

Najčastejšie je použitie netkanej textílie spojené s výrobou iného druhu tapiet, napríklad vinylových, Existujú však tapety, ktoré obsahujú výlučne netkané textílie. Navonok je netkaná textília podobná papieru, okrem celulózy však obsahuje aj vláknitý materiál textilného pôvodu. Vďaka tomu sa tapeta stane odolnejšou a dobre si udrží svoj tvar. Postupujte podľa ukazovateľov, ktoré sú umiestnené na obale výrobku, ak je ikona vo forme niekoľkých vĺn, potom je tento typ tapety vhodný do kúpeľne, pretože má vlastnosti odolné voči vlhkosti.

Tapeta na fotografiu do kúpeľne a odporúčania pre výber

Ak si chcete kúpiť tapetu do kúpeľne, mali by ste sa obrátiť na špecializovaný obchod, kde vám skúsení špecialisti pomôžu rozhodnúť o type tapety, ktorá je ideálna na dokončenie tejto miestnosti..

Cena tapiet do kúpeľne je oveľa nižšia ako cena alternatívnych povrchových úprav, napríklad inštalácie dlaždíc.

V procese výberu tapiet do kúpeľne odporúčame, aby ste sa nezastavili pri papierových tapetách. Pretože ich životnosť nebude dlhšia ako mesiac.

Odporúčame zvážiť nasledujúce typy tapiet, ktoré sú ideálne na lepenie stien v kúpeľni:

1. Tapety s umývateľným podkladom – majú špeciálny povlak, ktorý zabraňuje vnikaniu vlhkosti do interiéru tapety, čím je možné predĺžiť životnosť v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, napríklad v kúpeľni alebo v kuchyni. Tiež sa tento druh tapiet ľahko čistí, špina, huby a plesne sa na ich povrchu nehromadia. Sú schopní slúžiť dostatočne dlho bez toho, aby zmenili svoj vzhľad..

Ak chcete prilepiť tento typ tapety, postupujte podľa týchto krokov:

 • celý povrch tapety je potiahnutý lepidlom, pričom osobitná pozornosť sa venuje koncovým a rohovým častiam;
 • plátno je pevne pritlačené k stene;
 • potom sa vyhladí špeciálnym valčekom;
 • sledujte kvalitu spoja, nemal by medzi nimi byť žiadny voľný priestor, pretože sa tam dostane voda, čo povedie k odlupovaniu tapety.

2. Ďalšou dobrou možnosťou pre kúpeľňu je tapeta na vinylovej báze. Odvedú vynikajúcu prácu nielen s prebytočnou vlhkosťou, ale aj s dymami, ktoré sú v kúpeľni úplne bežné. Hlavnou nevýhodou tohto typu tapiet sú jeho vysoké náklady. Aj keď je v procese opravy lepšie neušetriť peniaze, aby ste opravu o mesiac znova nevykonali. Životnosť vinylových tapiet je zo všetkých alternatív najdlhšia.

Aby ste ich mohli prilepiť na steny, budete musieť vykonať nasledujúce akcie:

 • pripraviť steny a suchú kompozíciu;
 • odstrihnite tapetu vo vzťahu k výške stien na samostatné pásy, postarajte sa o príspevok najmenej 12 cm;
 • nalepte prvý pás tapety;
 • pokúste sa tieto akcie vykonať spoločne, pretože vinylové tapety vyžadujú starostlivé ukotvenie.

3. Samolepiaca tapeta je druh vinylových tapiet. Vyznačujú sa predovšetkým jednoduchosťou práce, pretože ich lepenie nevyžaduje prítomnosť a aplikáciu špeciálneho lepidla, pretože už je na ich základe. Aby ste tento druh tapety nalepili na stenu, stačí ju tesne navlhčiť vodou a pritlačiť na povrch steny.

4. Použitie tekutých tapiet v kúpeľni je možné iba s jednou podmienkou – ich ďalším lakovaním. Postup nanášania tekutých tapiet je nasledujúci:

 • po prvé, dôkladný základný náter stien je vyrobený špeciálnymi zlúčeninami;
 • suchá zmes sa zmieša s kvapalinou na krémovú konzistenciu;
 • na nanášanie tapiet sa používa postrekovač alebo maliarsky valček;
 • po zaschnutí tapety ju pokryte bezfarebným lakom na podklade odpudzujúcom vlhkosť.

5. Tapeta zo sklenených vlákien je jedinečný typ tapety, ktorá sa vyznačuje nulovou absorpciou vlhkosti. Vzhľadom na svoje pozitívne technické vlastnosti sú tieto tapety veľmi žiadané, najmä v kúpeľniach. Cullety je možné natierať všetkými druhmi farieb, takže ich farebný rozsah je dosť rozmanitý. Na ich povrchu je navyše textúrovaný vzor, ​​ktorý dodáva stene zvláštnu eleganciu a sofistikovanosť..

6. Docela dobrá možnosť, vďaka ktorej bude kúpeľňa exkluzívna – nástenné maľby. S ich pomocou bude možné radikálne zmeniť kúpeľňu. Najdôležitejším faktorom pri výbere týchto tapiet je prítomnosť vrstvy odpudzujúcej vlhkosť na ich povrchu..

Okrem toho by ste sa mali pokúsiť lepiť takú tapetu mimo sprchy alebo kúpeľa..

Odporúčame zvážiť niekoľko odporúčaní pre výber tapety do kúpeľne:

 • výberom tapety s veľkým vzorom miestnosť vizuálne zmenšíte;
 • snažte sa zachovať harmóniu medzi farbou tapety a celkovým tónom kúpeľne;
 • výberom tapiet nízkej kvality by ste nemali šetriť, pretože doba ich používania vo vlhkej miestnosti je pomerne nízka;
 • pre izbu s nízkymi stropmi sú vhodné tapety so zvislými čiarami;
 • tapeta v morskej téme – bude vynikajúcou ozdobou každej kúpeľne.

About the author