Tapeta na piliny urobená vlastnými rukami: recept na výrobu

Napriek svojmu relatívne novému výskytu na trhu sa tekuté tapety už stihli zamilovať do mnohých znalcov originálnych dizajnových riešení a zanechali ďaleko za sebou svojho hlavného konkurenta – papierové tapety. Nahradením tradičných továrenských tapiet sa stali základom pre vznik nového smeru v stavebníctve a dizajne. Tekuté tapety sú konvenčným názvom dekoratívneho vrchného náteru vyrobeného na báze celulózy a určeného na obkladanie stien a stropov. Tento typ obkladu stien a stropov je suchá voľne tečúca zmes, ktorá je zabalená v plastových vreckách a pred použitím sa zriedi vodou v množstve zodpovedajúcom pokynom. Tekuté tapety vyrobené z komponentov šetrných k životnému prostrediu spájajú výhody tradičných papierových tapiet, vysokokvalitných farieb a lakov a dekoratívnej omietky, s ktorými sú často zamieňaní kvôli podobnosti textúr. Pri bližšom skúmaní však existujú jasné rozdiely v ich zložení a spôsobe aplikácie. Ak sú základom dekoratívnej omietky minerálne štiepky, čo sťažuje nanášanie, potom zloženie tekutých tapiet zahŕňa textilné a celulózové vlákna, lepidlo, farbivá a množstvo dekoratívnych komponentov. Napriek tomu, že recept na výrobu tekutých tapiet je obchodným tajomstvom, obsahujú iba dostupné komponenty, a preto je možné tekuté tapety vyrábať ručne. Jednou z bežných a dostupných odrôd domácich tekutých tapiet na výrobu sú tapety vyrobené z pilín, v súvislosti s ktorými v tomto článku zvážime recept na ich prípravu, ako aj podrobné pokyny na nanášanie tekutých tapiet z piliny.

Výhody a nevýhody tekutých tapiet

Tekuté tapety je možné kúpiť v špecializovaných železiarňach vo forme suchých zmesí alebo ich vyrobiť ručne. Ich rastúca popularita je spôsobená mnohými výhodami:

 • Jednoduché použitie na stenu a bez špeciálnych zručností;
 • V prípade povrchových defektov je ich možné ľahko opraviť nanesením malého množstva hotovej zmesi na poškodený povrch. Tekuté tapety sú navyše ideálnym dokončovacím náterom, ak máte do činenia s inherentne chybným povrchom. Tiež sa nemusíte obávať tvaru rohov;
 • Hotovú kompozíciu je možné aplikovať na pracovnú plochu bez predbežnej prípravy;
 • Po nanesení na stenu získava kompozícia poréznu štruktúru, čo prispieva k zvýšeniu zvukovej a tepelnej izolácie miestnosti;
 • Vysoká paropriepustnosť vďaka použitiu iba „dýchajúcich“ komponentov zaručuje voľný priechod molekúl vzduchu. V tomto ohľade povrch stien nevlhne, pretože cez tapetu sa odparuje malé množstvo vlhkosti, čo zabraňuje rastu plesní a inej škodlivej flóry;

 • Šetrnosť k životnému prostrediu vďaka použitiu iba prírodných zložiek šetrných k životnému prostrediu. Uprednostňovaním tekutých tapiet sa nemusíte obávať výparov a následnej škodlivosti ich účinkov. V procese používania tekutých tapiet nie sú žiadne alergické reakcie vdýchnutím ani hmatovým kontaktom;
 • Elasticita – celistvosť povlaku je zachovaná nielen pri poklesoch teploty, ale aj pri malých deformáciách nosného povrchu, ktoré je často možné pozorovať pri zmršťovaní novej budovy;
 • Antistatické – vzhľadom na výrazné vlastnosti materiálu odpudzujúce prach môžete znížiť frekvenciu mokrého čistenia miestnosti. V zásade je táto kvalita vítaná pri zdobení izieb pre deti a alergikov;
 • Dostupnosť materiálu, jednoduché použitie a možnosť vlastnej prípravy pracovnej zmesi. Osoba, ktorá si najskôr kúpila suchú zmes továrenskej výroby, sa dokáže s jej prípravou vysporiadať a prispôsobiť sa aplikačnej technológii za 10-15 minút;
 • Materiál je ideálny na konečnú úpravu povrchov s neštandardnou konfiguráciou: okenné a dverné zárubne, rôzne rohy a otvory;
 • Jednoduché opatrenia pri demontáži – ak v miestnosti zdobenej tekutými tapetami sú potrebné demontážne opatrenia ovplyvňujúce celistvosť steny, dekoratívnu vrstvu je možné ľahko odstrániť špachtľou bez narušenia jej štruktúry..

Rovnako ako pre akýkoľvek dokončovací materiál, okrem výhod má tekutá tapeta aj nevýhody. Aj keď nie sú také bohaté ako výhody, je potrebné ich zvážiť.

Nevýhody tekutých tapiet:

 • Povrch upravený tekutými tapetami potrebuje dodatočnú ochranu pred vlhkosťou;

Dôležité! Pri použití tekutých tapiet v miestnostiach s vysokou vlhkosťou môže byť povlak ošetrený konečnou vrstvou paropriepustného laku, ktorý zachová „dýchací“ efekt.

 • Doba schnutia povrchu po nanesení tekutých tapiet presahuje dva dni;
 • Významnou nevýhodou je cena. To je obzvlášť zrejmé v porovnaní s nákladmi na najbežnejší analóg – tradičný papier alebo vinylové tapety. Je pozoruhodné, že túto nevýhodu je možné ľahko napraviť, a na to stačí poznať recept na tekuté tapety doma na vlastnú prípravu..

Odrody tekutých tapiet: stručný popis

Aby sme lepšie porozumeli vlastnostiam tekutých tapiet a potom sa správne pripravili v súlade s receptom, zvážime hlavné odrody tohto materiálu. V závislosti od použitých surovín sa rozlišujú nasledujúce typy tekutých tapiet:

 • Celulóza;
 • Buničina a hodváb;
 • Hodváb.

Základ celulózových tapiet tvoria celulózové vlákna – skôr lacné suroviny zlej kvality, ktoré určujú rozpočtové náklady na dokončovací materiál a v dôsledku toho jeho krehkosť. Vzhľadom na nízku odolnosť celulózových tapiet voči UV žiareniu je možné ich použiť iba v miestnostiach, kde nie je prirodzené svetlo. Celulózová tapeta je vhodná na dekoráciu stien na chodbe, chodbe alebo chodbe;

Pri výrobe hodvábnych tapiet sa používajú prírodné aj umelé nite, vďaka ktorým povlak získava vysokú odolnosť voči ultrafialovému žiareniu. Je pozoruhodné, že si môže zachovať svoj pôvodný vzhľad 15 a viac rokov. Hodvábne tapety sa okrem trvanlivosti a odolnosti voči UV žiareniu vyznačujú praktickosťou, bezpečnosťou a estetikou. Ich jedinou nevýhodou je vysoká cena;

Vzhľadom na výhody a nevýhody predchádzajúcich dvoch možností bol nájdený kompromis – hodvábno -celulózová tapeta, na výrobu ktorej sa súčasne používajú hodvábne a celulózové vlákna. Pokiaľ ide o ich výkonnostné charakteristiky, sú o niečo nižšie ako tapety vyrobené na báze hodvábneho vlákna, ich cena je však rádovo nižšia..

Vlastnosti pestovania a aplikácie tekutých tapiet z výrobného závodu

Kúpou hotových tekutých tapiet alebo ich vlastnou výrobou z pilín, papiera, celulózy alebo bavlneného vlákna budete čeliť problému ich správneho riedenia a nanášania na povrch. Aby tekutá tapeta plne demonštrovala všetky svoje pozitívne výkonnostné charakteristiky, je dôležité správne pripraviť pracovnú zmes.

Aby sa dosiahlo najlepšie premiešanie a zabránilo sa tvorbe hrudiek, musí sa vrecko so suchou zmesou pred rekonštitúciou pretrepať. Tieto opatrenia výrazne zlepšia štruktúru dekoratívneho povlaku..

Na zriedenie balíka suchej zmesi pripravte nádobu s objemom 7-8 litrov a najmenej 5 litrov vody zohriatej na teplotu 20-30 stupňov. Neodporúča sa miešať niekoľko balení naraz, pretože v tomto prípade viskozita a veľké množstvo zmesi zabránia dosiahnutiu jej homogenity. Technika prípravy zmesi je nasledovná:

Požadované množstvo suchej kompozície sa naleje do pripravenej nádoby a pridá sa asi 5 litrov vody. Kvapalina sa naleje postupne, za stáleho miešania kompozície, aby sa dosiahla jej homogenita. To sa dá urobiť ručne alebo pomocou elektrickej vŕtačky vybavenej nadstavcom. S výhradou všetkých technológií na prípravu zmesi v konzistencii by mala pripomínať ťažkú ​​smotanu.

Správna príprava zmesi ešte nie je 100% zárukou vynikajúceho výsledku. V tejto súvislosti je potrebné okrem správnej prípravy zmesi myslieť aj na predbežnú prípravu povrchu. Musí byť vyrobený tak, aby pracovná plocha spĺňala nasledujúce požiadavky:

 • Povrch by mal byť čo najrovnejší a najrovnomernejší;
 • Farba povrchu by mala byť biela alebo podobná farbe ako aplikovaná tekutá tapeta;
 • Ak sú na povrchu nerovnosti, ich hĺbka by nemala presiahnuť 3 mm.
 • Vzhľadom na vyššie uvedené body je v rámci prípravných opatrení potrebné vykonať tmelenie všetkých zistených chýb a potom povrch natrieť základným náterom. Aplikáciu tekutých tapiet, či už ide o továrensky vyrábanú kompozíciu alebo sa pripravuje nezávisle, je možné vykonať ručne alebo pomocou pomocného zariadenia, napríklad pištole s tryskou. Neskôr, keď tekutá tapeta začne schnúť, môžete jej pomocou valčeka dodať požadovanú textúru. Konečné sušenie tekutých tapiet bude trvať asi 48 hodín..

Ako si vyrobiť tekutú tapetu sami: obľúbené recepty

Tekuté papierové tapety: sprievodca krok za krokom

Ako si vyrobiť vlastnú tekutú tapetu vlastnými rukami za najnižšie náklady? Najbežnejšou možnosťou je výroba tekutých tapiet z papiera, na implementáciu ktorých je vhodný takmer akýkoľvek odpadový papier – staré časopisy, noviny, lepenka a zvyšky starých tapiet. Napriek tomu odborníci odporúčajú používať listy formátu A4, pričom vhodné sú už aj použité..

Dôležité! Skontrolujte, či dužina pripravená na tekutú tapetu neobsahuje cudzie inklúzie – pásku, sponky alebo sponky.

Ďalej odpovieme na otázku: „Ako si vyrobiť tekutú tapetu sami, recept, ktorý bol oznámený skôr?“ a dajte im podrobné pokyny, ako ich vyrobiť.

 • Prvou fázou je príprava celulózového základu. Za týmto účelom nakrájajte pripravené listy papiera na kúsky s veľkosťou až 10 cm, zvyšok odpadového papiera na úzke pásy s dĺžkou 1-3 cm. Odstrihnutý papier vložte do plastovej nádoby a naplňte ho teplou vodou zohriatou na 30-40 stupňov, v pomere 1: 5;
 • Je potrebné počkať na napučanie zvyškov; na to ich namočte do vody na 3-4 hodiny;
 • Ak lepidlo, ktoré plánujete použiť, neobsahuje fungicídy, už v tejto fáze musí byť pridané do vody;
 • Výslednú stavebnú zmes premiešajte pomocou stavebného mixéra, kým nezískate homogénnu hmotu podobnú konzistenciu ako mäkký tvaroh;
 • Ďalším krokom je pridanie lepidla. Na tieto účely je vhodné bežné lepidlo na tapety, PVA alebo Bustilat. Môžete tiež vyzdvihnúť prírodné zlúčeniny, jednou z nich je prírodný základný íl na báze pasty z pšeničnej múky.

Dôležité! Ako vypočítať požadované množstvo lepidla? Pretože množstvo použitého lepidla sa musí rovnať množstvu papiera, musíte poznať jeho hmotnosť. Na porovnanie: jeden list formátu A4 váži 5 g.

 • Spolu s lepidlom sa do pracovnej zmesi pridáva farbiaci pigment, pri výpočte ktorého je potrebné vziať do úvahy, že tapeta nanesená na stenu po vysušení bude pôsobiť svetlejšie ako mokrá hmota. Aby bol tón tapety jednotnejší, odborníci odporúčajú používať tekuté farbivá;
 • Potom, čo zmiešate všetky požadované prísady, uzavrite zmes. Za týmto účelom ho umiestnite do bežného plastového vrecka, kde do 12-14 hodín dôjde k „zreniu“ hmoty;

 • Po držaní hmoty sa k nej pridajú rôzne dekoratívne prvky a jemne sa ručne miešajú. V rovnakej fáze môžete pridať pastovité farbivo, ktorého nerovnomerné miešanie vytvára jedinečný dúhový efekt;
 • Niekedy sa na zvýšenie pevnosti kompozície pridáva sadra (najčastejšie sa používa, ak je zmes vyrobená na základe PVA). Vzhľadom na takmer okamžité stuhnutie sa však pridáva bezprostredne pred aplikáciou na stenu. Množstvo sadrového prášku závisí od množstva papiera a odoberá sa v pomere 1: 1.

Diy piliny tekuté tapety

Odpad po pílení palivového dreva a drevených vlákien iného pôvodu sa používa v mnohých priemyselných odvetviach a domácnostiach, vrátane výroby obkladov stien a stropov.

Výhody tekutých tapiet z pilín:

 • Vyznačujú sa účinnými tepelnými a zvukovými izolačnými vlastnosťami;
 • Povrch pokrytý pilinovou tapetou, priedušný, bez plesní;
 • Lacnosť a široká dostupnosť materiálu a jeho zložiek;
 • Komponenty, ktoré tvoria tekutú tapetu pre domácich majstrov, sú šetrné k životnému prostrediu a bezpečné pre ľudské zdravie;
 • Povrch, na ktorého návrh boli použité tekuté tapety z pilín, je dekoratívny a esteticky príjemný. Je vyrazená a príjemná na dotyk.

Potrebné materiály:

 • Kilogram pilín;
 • Spojivo (lepidlo v množstve 500 g);
 • Antiseptické zloženie;
 • Farbivá a iné ozdobné súčasti.

Pokyny na výrobu tekutých tapiet s efektom „drevenej omietky“

 • Pred začatím procesu výroby tapiet z pilín pripravte najmenšie štiepky (na to ich musíte preosiať cez hrubé sito) a nalejte do hlbokej plastovej nádoby;
 • Naplňte ich lepidlom (výber lepidla a jeho množstvo je rovnaké ako pri výrobe tapiet z papierového odpadu);
 • Pridajte farbu a výslednú zmes rozmixujte pomocou stavebného mixéra alebo ručne, potom nechajte 8 hodín pôsobiť, kým nie sú úplne zrelé..

Dôležité! Je lepšie zvoliť farbivo, ktoré neprekrýva prirodzený odtieň dreva, preto odborníci odporúčajú zvoliť broskyňové, béžové a hnedé odtiene.

 • Ak chcete, pridajte ozdobné komponenty (v tomto prípade sa odporúča použiť prísady, ktoré vytvárajú efekt malých inklúzií, napríklad sľudového prášku alebo kremenného piesku);
 • Pred priamym nanesením na stenu pridajte do zmesi sadru na základe pomerov opísaných v predchádzajúcom recepte a dôkladne premiešajte na konzistenciu tmelu;
 • Naneste zmes na stenu a s prihliadnutím na rýchlosť tuhnutia omietky sa snažte pracovať najrýchlejším tempom.

Tekuté tapety, ktoré vytvárajú efekt “gobelínových” stien “

 • Obvykle sú také tapety vyrobené na báze bavlneného vlákna, obyčajnej vaty alebo “Ecowool”, ktoré obsahujú celulózové vlákno. Okrem toho môžete použiť:
 • Vláknitá hmota – vlna, polyester, syntetický zazimovač alebo ľanový kúdeľ;
 • Nite prírodného alebo umelého pôvodu – na to potrebujete loptičky, cievky, syntetický zazimovač alebo ľanový kúdeľ.
 • Všetky vlákna by mali byť čo najmenšie, na tento účel použite bežné nožnice alebo ostrý nôž, napríklad tapetu.

Dôležité! Rovnomernosť povlaku závisí od stupňa mletia plniva: čím je jemnejší, tým bude rovnomernejší. Ak chcete povrchu dodať šťavu, použite väčšie kusy.

Čo potrebujete vedieť pri výrobe tekutých tapiet?

 • Po príprave všetkých potrebných surovín na výrobu tapiet pripravte malý počet vzoriek zmesi, ktoré môžete neskôr vyskúšať na častiach steny pokrytej nábytkom. V prípade poruchy môžete povlak zo steny odstrániť, kým lepidlo nestvrdne;
 • Ak sa zmes ukázala ako nadmerne drobivá a po vysušení sa ošetrený povrch začal odlupovať, je potrebné zvýšiť hmotnostný podiel spojiva v zmesi (lepidlo, sadra);
 • Ak existujú problémy s upevnením zmesi a pri práci s ňou ste si všimli, že začala padať a kĺzať zo steny, je potrebné zvýšiť priľnavosť. Za týmto účelom pridajte do zmesi ďalšie množstvo lepidla;
 • Ak sa stretávate s nízkou elasticitou tekutých tapiet, ktorá sa prejavuje popraskaním povrchu po zaschnutí, pridajte do zmesi ďalšie množstvo výstužných prvkov – vlákien alebo nití.

Dôležité! Aby bol povrch reliéfnejší a štruktúrovanejší, zvýšte množstvo minerálnych a vláknitých zložiek základne.

Ako aplikovať tekuté tapety?

 • Aplikácia tekutých tapiet na stenu je podobná aplikácii tenkej vrstvy omietky.
 • Malé množstvo zmesi naneste na stenu a pomocou stierky rozotrite po povrchu vo vrstve 2-3 mm. V prípade veľkých nerovností je možné hrúbku vrstvy zvýšiť. V tomto prípade je stierka držaná v uhle 5-15 stupňov k stene, pričom sa vykonávajú kruhové, zvislé a vodorovné pohyby. Aby sa zabránilo zmiznutiu reliéfu povrchu, snažte sa na nástroj silne netlačiť;
 • Ďalší „ostrov“ naneseného materiálu sa rozloží rovnakým spôsobom a roztiahne sa na predtým nanesenú oblasť. Algoritmus sa musí opakovať, kým nie je povrch úplne dokončený;
 • Po dokončení práce na povrchu je potrebné chodiť s navlhčenou stierkou, čo umožní dosiahnuť jej rovnomernosť;
 • Po zaschnutí materiálu odstráňte prebytočnú kompozíciu ostrým nožom.

About the author