Technológia omietania stien

Vysoko kvalitná dekorácia steny s modernými materiálmi je nemožná bez dokonale rovného povrchu. Preto je po dokončení stavby alebo pred začatím opráv nevyhnutné odstrániť všetky chyby a omietnuť steny. Túto fázu je ľahké vykonať vlastnými rukami, pozorovaním technológie a počúvaním rád profesionálov. A hoci sa samočinné spracovanie stien považuje za jeden z časovo najnáročnejších procesov, domáci majster so základnými stavebnými schopnosťami si s ním poradí..

Obsah:

Ako si vybrať spôsob omietania stien vlastnými rukami?

Na pripravenom povrchu je vždy jednoduchšie pracovať, najmä keď musíte obnoviť starú vrstvu. V starých domoch, kde sú steny už omietnuté, sa to robí pri veľkých opravách. Súkromné ​​domy sa časom prepadajú, steny sa ohýbajú a je potrebné vykonať lepšie omietky stien. Pred lakovaním alebo tapetovaním cementovou zmesou a omietkou je ľahké odstrániť všetky nezrovnalosti a chyby. Dekoratívna omietka stien sa používa aj na vonkajšiu výzdobu..

Nová tehlová budova zahŕňa komplexné omietanie vrátane práce s východiskovou zmesou a dokonalého vyrovnania finálnou hmotou. V bežných domoch bez zárezov je nemožné pracovať na rovnej betónovej doske, aby omietka dobre priľnula. Dokončenie sa často dokončuje aplikáciou dekoratívnej omietky – benátskej alebo textúrovanej.

Interiérový dizajn v drevených domoch často zahŕňa vnútorné zarovnanie stien zrubového domu a priečok sadrou na tapety alebo maľovanie. Pri dokončovaní sadrokartónu a oblúkových štruktúr sa nemožno vzdať omietky..

Dnes sa rozlišujú hlavné typy omietok:

 • vonkajšie a vnútorné práce;
 • „Suché“ a „mokré“ spracovanie;
 • ručná a mechanizovaná práca.

Pracný proces je možné uľahčiť pomocou tímu štukatérov a maliarov so špecializovanými strojmi. Ale pri takom omietaní stien sa celková cena môže zdať príliš vysoká. Niektoré práce sa preto často musia vykonávať ručne, aj keď mechanizované vyrovnávanie omietkou sa považuje za kvalitnejšie..

Pri „mokrej“ metóde sa sadra nanáša vo forme pripravených kompozícií rôznych formulácií vrátane sadry, cementu a suchých východiskových zmesí. „Suchá“ metóda lapovania je opláštenie povrchu plošnými materiálmi vrátane sadrových vlákien, sadrokartónu a rôznych kompozitných materiálov. Švy a stopy po spojovacích materiáloch je potrebné ešte omietnuť, aby sa získala kvalitná omietka stien.

Niektoré typy dokončovacích materiálov samotné vyrovnávajú pripravené steny v štádiu dokončovania, na ktoré sa pod počiatočné zmesi nanáša výstužná sieť. Súčasne sú náklady na omietanie stien v počiatočných a konečných fázach výrazne odlišné s rôznymi druhmi povrchových úprav. Preto sú ceny špecifikované pre ich región priamo v stavebnej spoločnosti..

Prípravné práce

Konečný výsledok v konečnom dôsledku závisí od kvalitnej prípravy povrchu. V starých budovách a na objektoch sekundárneho trhu s nehnuteľnosťami majú steny, aj keď sú spracované, často ďaleko od ideálu. Musia byť pripravené na opravu – na maľovanie, tapetovanie, dekoratívne panely alebo dlaždice. Vo všetkých prípadoch je potrebné zarovnanie alebo konečná úprava, to znamená, že stále nemôžete robiť bez predbežného omietania, aj keď je to jedna zo stien alebo jej časť..

Akýkoľvek povrch sa najskôr dôkladne očistí malou špachtľou a odstráni sa:

 • stará tapeta;
 • odlupujúca sa farba;
 • drobená cementová zmes;
 • akýkoľvek opuch a odlupovanie dokončovacích materiálov;
 • domáce nečistoty a mastné škvrny, sadze, sadze, vosk, vytekajúca soľ atď..

Po vyčistení sa stena umyje vlhkou špongiou (prípadne mydlovou vodou) a vysuší. Potom sa na hladký povrch nanesie špeciálny základný náter – pre väčšiu priľnavosť. Vrstva vysokokvalitnej úpravy steny východiskovou zmesou by mala mať aspoň 3-4 cm, aj keď sa na ňu má nanášať benátska alebo textúrovaná omietka..

Steny opláštené drevenými doskami pod omietkou sú mierne rozštiepené pozdĺž línie vlákien a vrážané kliny, aby pri zmršťovaní dreva povrch nepraskol. Na kovové povrchy sa nanesie špeciálny základný náter predbežným čistením kovovou kefou. Kovové preklady, rohové a ostatné časti sú pokryté výstužnou sieťovinou.

Tip: Na betónový tovar pred tmelením urobte zárezy starou sekerou (nová bude matná), aby drsnosť prispela k vynikajúcej priľnavosti..

Najnepríjemnejšou vecou je pleseň na stenách, ako znak vlhkosti, ktorá sa začína kvôli zlej hydroizolácii. Vlhké rohy sa niekedy nedajú „vyčerpať“ roky. Aj keď na murivo odstránite celú vrstvu starej omietky, vlhkosť bez správnej hydroizolácie nezmizne.

Pozor: Je ťažké vyrovnať sa s plesňou a plesňou na stenách, ale treba to urobiť pred nanesením omietky. A to je dôležité nielen pre estetiku, ale aj pre zdravie, pretože jeho spóry sú toxické. Po hydroizolácii musia byť steny z húb a plesní ošetrené špeciálnym stavebným fungicídom!

Niekedy je prítomnosť huby pod sadrou vizuálne ťažké určiť, ale po chvíli napučia a odpadne vo vrstvách. Aby sa odhalila taká skrytá nepríjemnosť, múr sa poklepká kladivom. Neľutujte, že sa povrch sena odlupoval na kusy – to by sa stalo oveľa neskôr alebo vo fáze dokončovacích prác. Keď povrch zvlhne a zvýši sa naň záťaž, nekvalitné spracovanie odhalí všetky nečakané prekvapenia a všetko by bolo potrebné prerobiť. Posúdenie kvality steny sa preto vykonáva v prvej fáze, potom si môžete vybrať akékoľvek metódy konečnej úpravy omietky stien..

Ďalším dôležitým krokom je kontrola zvislosti stien, ktorá sa vykonáva olovnicou pozdĺž natiahnutej šnúry. Majáky sú na nich vyrobené na sadru, aby bol povrch dokonale rovný. V opačnom prípade sa chyby zistia po pripojení podsvietenia, keď obrysové svetlá ukážu všetky chyby.

V počiatočnom štádiu je možné nerovnosti a chyby v stenách odstrániť oveľa jednoduchšie ako po dokončení. Ak to chcete urobiť, uistite sa, že:

 • vyplňte jamy a priehlbiny sadrou, sadrou, hlinkou alebo cementovou zmesou (v závislosti od typu stien);
 • vydutiny odrezané alebo vyčistené;
 • posilnite trhliny a zatvorte švy;
 • skontrolujte neporušenosť stien a priečok v kĺboch ​​a posilnite;
 • spevnenie rozpadajúcich sa stien výstužnou sieťovinou (fasáda, omietka, maľba).

Na prácu s výstužnou sieťovinou sa na pripravený povrch nanesie vrstva omietky (tmelu) na vrchný náter základného náteru, kde je pletivo zapustené. Keď roztok stuhne, na sieťku sa nanesie druhá vrstva hotovej „mokrej“ zmesi. Potom môžete pokračovať v dokončovaní omietania stien vlastnými rukami.

Omietkové riešenia

Kvalita práce závisí od výberu „mokrého“ roztoku a jeho proporcionálneho pomeru. Ak je v zložení starých stien hlina, potom z nej odpadne ťažká cementová zmes. Je však ideálny pre počiatočný povrch povrchovej úpravy prefabrikátov. Zloženie malty pri omietaní stien ovplyvňuje jej plasticitu alebo „obsah tuku“, rýchlosť tuhnutia a ďalšiu tvrdosť.

Na omietku vlastnej výroby sa používa hrubozrnný riečny piesok-má dokonalú priľnavosť. Morský piesok nie je vhodný na stavbu. Používa sa aj pemza, jemná troska alebo „horúci“ piesok, treba ju však preosiať cez jemné pletivo. Pemza je najľahší prírodný materiál sopečného pôvodu, čo z neho robí ideálny ľahký agregát, aj keď vzácny..

1. Zloženie na báze ílu so stredným obsahom tuku (plasticita) – na 1 diel, 2 diely piesku a 10% vláknitých materiálov, pre väčšiu pevnosť. Najprv sa plnivo zmieša s pieskom, potom sa zavedú do hliny zmiešanej na konzistenciu kyslej smotany. Na hlinu vyjde zmes s nízkou pevnosťou, takže pod bielok sa pridá 1 ďalšia časť vápenného cesta.

2. Pre cementovo-pieskovú maltu s vápennou pastou (iného zloženia na vonkajšiu úpravu) sa 1-5 dielov vysokokvalitného piesku zmieša v 1 dieli a dôkladne sa miesi, kým nie je homogénna konzistencia. Podiel viaczložkovej zmesi závisí od značky cementu:

 • stupeň 200 – 1: 2: 16;
 • stupeň 150 – 1,0: 1,5: 10,5;
 • stupeň 100 – 1,0: 0,8: 7,0;
 • 50 – 1,0: 0,2: 3,5.

Upozornenie: Malta obsahujúca cement sa zriedi v malých častiach a pracuje rýchlo, pretože po 1 hodine stvrdne. Nastavený sadrový roztok bude tiež nepoužiteľný, nedá sa rozpadnúť a znova použiť!

3. Na základe sadry sa získa silné zloženie – na 1 diel sa zmiešajú 2 diely vápenného cesta a piesku, pričom sa pridá 20% vláknitých zložiek zriedených vodou na požadovanú konzistenciu.

4. Na začiatočné a dokončovacie práce na spracovaní vonkajších a vnútorných stien sa v stavebných supermarketoch predáva hotová viaczložková zmes. Dodávajú ho výrobcovia vo vhodnom balení a obsahujú odporúčania na použitie..

5. Existuje aj hotová sadra „terrazit“, ktorá sa nanáša vo vrstvách. Je to suchá zmes na báze cementu, hydratovaného vápna, piesku, dekoratívnych plnív a pigmentov..

6. Existujú aj ďalšie špeciálne omietky, napríklad zmes na pórobetón, „akustickú“ omietku s hliníkovým práškom – poskytuje maximálnu úroveň absorpcie hluku. A “kamenná” sadra “dáva špeciálny dekoratívny efekt. Štrukturálna zmes tiež po vysušení vyzerá ako povrch so špeciálnym vzorom. Do dekoratívnych zmesí patrí aj viacfarebná omietka, kde sa pridáva pigment. A „benátska“ omietka sa hrá so svetlom ako mramor, ale môže ju aplikovať iba špecialista.

V každom stavebnom supermarkete odporučia niekoľko typov suchých omietok a k nim všetky druhy pigmentov (farbív) a štruktúrne plnivá..

Upozornenie: Pri nákupe nezabudnite požiadať o pokyny a najskôr sa opýtajte:

 • v akom pomere zriediť suchú zmes;
 • pracovný čas pred tuhnutím a časový interval do úplného sušenia;
 • aplikačná technológia;
 • v akom teplotnom rozsahu môžete pracovať;
 • aký nástroj je potrebný.

Technológia vonkajšieho omietania povrchu

Vonkajšia stena, okrem dekoratívnych vlastností, musí spĺňať všetky požiadavky na kvalitu a spoľahlivosť v prevádzke. Je oveľa náchylnejší na deštruktívne účinky agresívneho vonkajšieho prostredia:

 • pokles teploty;
 • dážď a vysoká vlhkosť;
 • priame slnečné svetlo a extrémne nízke teploty vedú k vysušovaniu a praskaniu.

Vonkajšia omietka musí byť súčasne:

 • elastické a trvanlivé;
 • vodotesné a pórovité;
 • dekoratívne a trvanlivé.

Všetky tieto požiadavky spĺňajú hotové zmesi na omietanie vonkajších stien. V ideálnom prípade by mali byť 2 druhy omietky – počiatočné a dokončovacie, upevnené výstužnou sieťovinou. Tieto práce je ľahké vykonať sami, ale vykonávajú sa v niekoľkých fázach:

1. Vyčistite povrch steny a skontrolujte, či je zvislý.

2. Odstráňte všetky chyby.

3. Navlhčite cementovou maltou alebo naneste špeciálny základný náter.

4. Upevnite na stenu špeciálne majáky na omietku, ktoré pomôžu vydržať dostatočnú vrstvu a zvislo.

5. Pripravte si sadrovú zmes podľa receptu, v malých porciách, ktoré sa ľahko inštalujú za 40-60 minút..

6. Východiskový roztok sa vrhá ostrými pohybmi, silou, rýchlo sa vyrovná a vyplní póry, švy a zárezy.

7. Je oveľa bezpečnejšie pracovať, ak je v prvej vrstve zapustená výstužná sieťovina, ktorá sa odporúča pre všetky typy vonkajších omietok. Na ňu sa nanáša omietka na konečnú úpravu, dekoráciu alebo textúru..

8. Hotová vrstva sa vyrovná a trení v kruhovom pohybe špeciálnou stierkou.

9. Pod bielenie sa v malej vrstve nanesie omietka na báze vápna a po vysušení sa opäť nanesie, potom vybieli (natrie) striekacou pištoľou alebo špeciálne striekacou pištoľou..

Príklad – omietanie stien vlastnými rukami, video na konci článku.

Technológia vnútorných omietok

Vo vnútri obytných budov a vnútorných priestorov môžete používať druhy omietkových zmesí, ktoré sú citlivejšie na vonkajšie faktory, určené iba na vnútorné obklady stien. Ak sa však nanáša na tehly alebo murivo so švami, je nevyhnutné povrch všeobecne vyrovnať, aj keď ide o „kamennú“ omietku..

1. Neodporúča sa omietať žiadny povrch, kým sa steny úplne nezmrštia a murovacia malta nevytvrdne. Po príprave povrchu a nanesení základného náteru alebo navlhčení steny sa hotová zmes nanesie na povrch tenkou vrstvou – menej ako pri práci vonku..

2. Najprv sa nastavia majáky na úpravu vrstvy omietky. Vo výslednom priestore (zvislé pruhy) sa nanesie a vyrovná omietka.

3. V počiatočnej omietke, ak je potrebné dodatočné upevnenie vrstvy, je vložená výstužná sieť. Aby ste to urobili, musíte odstrániť majáky a vyplniť z nich stopy kompozíciou..

4. Nie je potrebné vytvárať majáky na rovnom povrchu opevneného múru, ale zároveň je nevyhnutné pravidelne kontrolovať vertikálne a horizontálne úrovne budovy..

5. Je lepšie naliať roztok zo spodného povrchu a dokonale rovnomerne ho odstrániť nástrojom. V závislosti od typu omietky sa nanáša rôznymi spôsobmi. Hádzajte hustú zmes hladkou fackou hladidla, ostrým hodom hádzajte tekutú zmes.

6. Vrstva omietky sa vyrovná kľukatým plavákom a vysušený povrch sa trení krúživými pohybmi.

7. Ďalej opatrne omietnite spoj so stropom, rohmi a mnohostrannými povrchmi, pričom skontrolujte horizontálne a vertikálne.

8. Spoj omietky s niektorým dokončovacím a stavebným materiálom vytvára trhliny. A sú eliminované iba pomocou kompetentnej injektážnej mriežky. Príklad – omietanie stien, video:

About the author