Všetko o renovácii kúpeľne s panelmi

Renovácia kúpeľne bola vždy jednou z najťažších a najnáročnejších. Je to do značnej miery spôsobené stiesneným priestorom, prítomnosťou vodovodných potrubí a objemnou kúpeľňou. Existuje však ešte jeden dôležitý faktor, ktorý mnohým majiteľom bráni vo veľkých alebo kozmetických opravách – to sú vysoké náklady na materiál a dokončovacie práce. Čas a technológie však nezostávajú stáť, vďaka čomu sa na trhu objavujú nové dokončovacie materiály. Jedným z týchto materiálov sú plastové panely. Opravu kúpeľne vlastnými rukami s panelmi je možné pripísať jednoduchej a cenovo dostupnej práci, pretože na zdobenie stien a stropu týmto materiálom nie sú potrebné špeciálne znalosti a zručnosti..

Výhody a nevýhody panelov

Renovácia kúpeľne pomocou PVC panelov má určite množstvo výhod. Ale ako každý iný stavebný materiál, plastové panely nie sú ideálne, a preto spolu s výhodami musíte vedieť aj o ich nevýhodách..

Plastové panely na steny

Medzi výhody patrí:

 • široká škála farieb a odtieňov;
 • odolnosť proti vlhkosti. Tento umelý materiál nie je citlivý na vodu, plesne a plesne, a to je obzvlášť dôležité v podmienkach vysokej vlhkosti v kúpeľni;
 • jednoduchosť inštalácie. Všetku prácu je možné vykonať samostatne, bez špeciálnych znalostí alebo zručností. Pre začiatočníkov v stavebníctve je veľmi výhodná renovácia kúpeľne s panelmi;
 • schopnosť skryť komunikáciu. Táto vlastnosť stenových panelov vám umožňuje položiť potrubia alebo rozvody kdekoľvek v kúpeľni bez narušenia krásneho dizajnu;
 • možnosť dodatočnej izolácie, zvukovej a zvukovej izolácie. Rovnako ako v prípade komunikácií môže byť priestor medzi panelmi a stenou vyplnený izolačným koláčom;
 • nenáročný a ľahko sa stará. Povrch panelov je rovnomerný a hladký, čo uľahčuje čistenie;
 • v prípade potreby jednoduchá výmena jedného alebo viacerých panelov. Vďaka jednoduchému spôsobu upevnenia panelov v prípade ich poškodenia je možné ich ľahko vymeniť za nové bez toho, aby sa museli uchýliť k rozsiahlym opravám;
 • nízka cena.

Medzi nevýhody patrí:

 • slabá odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Plastové panely bohužiaľ nevydržia vysoké mechanické zaťaženie. Ale koniec koncov, nikto sa nechystá úmyselne tresnúť niečím ťažkým o steny v kúpeľni;
 • umelý materiál;
 • v prvých dňoch po inštalácii je technický zápach. Vzhľadom na skutočnosť, že PVC panely sú umelým materiálom, ich výrobou sa zaoberá chemický priemysel. A to zase znamená použitie látok s nepríjemným a nie veľmi užitočným zápachom, ktorý v priebehu času postupne zmizne;
 • pri montáži na koľajnice sa zníži úžitková plocha miestnosti. Dôstojnosť nástenných panelov skryť komunikáciu a položiť ďalšiu izolačnú vrstvu je vyrovnaná skutočnosťou, že tento spôsob inštalácie znižuje užitočnú plochu kúpeľne. A to je nepríjemné, najmä pre kúpeľne s malou plochou..

Renovácia kúpeľne so stenovými panelmi

Ako už bolo uvedené, všetky práce na inštalácii panelov sú pomerne jednoduché a nevyžadujú si žiadne špeciálne znalosti alebo zručnosti. Predtým, ako urobíte kvalitnú opravu kúpeľne s panelmi, však musíte zistiť vlastnosti a metódy inštalácie panelov a vypočítať materiály..

Renovácia kúpeľne s panelmi – foto

Renovácia kúpeľne s plastovými panelmi

Na opravu kúpeľne pomocou plastových panelov budú potrebné určité nástroje a materiály..

Od materiály potreboval by:

 • plastové panely;
 • výlisky;
 • drevené dosky s hrúbkou 10 – 20 mm alebo kovový profil;
 • špeciálne kovové držiaky;
 • samorezné skrutky, hmoždinky alebo tekuté klince;
 • špeciálna impregnácia proti plesniam a plesniam;
 • izolačné materiály.

Od nástroj potreboval by:

 • píla s jemnými zubami alebo skladačka (píla na kov je perfektná);
 • príklepová vŕtačka alebo príklepová vŕtačka;
 • skrutkovač;
 • meradlo a zvinovací meter.

Dôležité! Existujú iba dva spôsoby montáže plastových panelov: na tekuté klince a prepravku. Prvá možnosť bude vyžadovať rovný povrch stien a stropu, ale zachová si využiteľnú plochu miestnosti. Možnosť montáže na prepravku vám umožní skryť komunikáciu, vykonať dodatočnú izoláciu, ale zároveň zníži miestnosť. Ktorý z nich si vyberiete, je na rozhodnutí majiteľov.

Výpočet množstva materiálov

Výpočty počtu panelov sú celkom jednoduché. Aby ste to urobili, musíte poznať rozmery kúpeľne, aby ste mohli vypočítať plochu na dokončenie. Napríklad plocha, ktorá má byť dokončená, je 7,5 m2. Rozmery panelu sú 0,25 m x 2,7 m, čo je 0,75 m2. Teraz rozdelíme 7,5 / 0,75 = 10 kusov.

Dôležité! Pri výpočtoch je potrebné mať na pamäti, že pre krásu panelov je lepšie namontovať ich z jedného kusu. Preto na výpočet množstva môžete zmerať obvod miestnosti mínus vchodové dvere a rozdeliť ho podľa šírky panelu. Výslednú hodnotu je lepšie zaokrúhliť nahor..

Výpočet počtu panelov pre strop sa vykonáva vydelením veľkosti jednej zo strán miestnosti šírkou panelu. Dĺžku panelu volíme na základe najväčšej veľkosti jednej zo strán. Napríklad, ak šírka kúpeľne nepresahuje 1,4 – 1,5 m, potom si môžete bezpečne kúpiť panely dlhé 3 metre a rozrezať ich na polovicu. A ak je najväčšia strana väčšia ako 2 m, mali by sa zvoliť panely s dĺžkou 2,6 alebo 2,7 m..

Pri montáži panelov na rám vyrobený z drevených tyčí alebo kovového profilu by sa malo vypočítať množstvo materiálu. Aby ste to urobili, musíte poznať obvod miestnosti, ktorý v skutočnosti bude dĺžkou pre jeden rad rámu. Ďalej, po zmeraní výšky od stropu k podlahe, ju vydelíme 0,4 m. Tento krok bude maximálne prípustný, aby sa panely neohýbali. Výsledný počet riadkov vynásobíme obvodom, to bude celková dĺžka rámu.

Inštalácia panelov na rám

Inštalácia stenových panelov na rám

V prvom rade vykonávame čistenie stien a stropov od starých dokončovacích materiálov. Potom povrch ošetríme prostriedkom proti vzhľadu húb a plesní. Ak ste plánovali vyrobiť rám vyrobený z dreva, potom všetky tyče spracujeme rovnakým nástrojom.

Kým tyče schnú, označíme miesta ich inštalácie na steny a strop. Miesto inštalácie hornej lišty na stenu bude 5 cm pod stropom a spodnej 5 cm vyššie od podlahy alebo okraja kúpeľne. Na strope držíme rovnakú vzdialenosť s tým rozdielom, že bude od steny. Tyče na stenách a stropoch by mali byť inštalované kolmo na budúce panely. To znamená, že ak sú panely umiestnené zvisle, potom budú rady rámu horizontálne a naopak..

Rozpery pre nerovnosti stien pri inštalácii plastových panelov

Teraz nakrájame všetky tyče na požadovanú dĺžku a označíme na nich body pre upevňovacie prvky. Potom nanesieme blok na značku na stene a držíme ju a vyvŕtame do nej otvory, aby značky z vŕtačky zostali na stene. V získaných bodoch vyvŕtame otvory pre hmoždinky. Do otvorov zatĺkame hmoždinky a pásy pripevňujeme k stene pomocou samorezných skrutiek 6×60. Pomocou úrovne zaistíme, aby boli všetky dosky v jednej rovine. Ak je stena nerovná, potom v miestach veľkých poklesov je potrebné vložiť tesnenie z dreva alebo iného materiálu..

Dôležité! V úzkych priestoroch, ako napríklad nad dverami, môžu byť rámovacie dosky umiestnené v malej vzdialenosti od seba. Ak sa plánuje inštalácia ďalších žiaroviek na strop, potom v miestach, kde sú inštalované, musí byť rám vystužený priečnymi pásmi, ku ktorým bude pripevnený plastový panel.

Ďalej, ak je to plánované, sa medzi rady rámu položia izolačné materiály a môžete začať s inštaláciou panelov na miesto. Začneme ich montovať z najvýraznejšieho rohu miestnosti. V prvom rade sú všetky lišty a panely narezané na dĺžku..

Dôležité! Panel má spojovaciu štruktúru pero a drážka.

Typy výliskov pre stenové panely

Potom do rohu nainštalujeme dokovaciu rohovú lištu a vložíme do nej panel so stranou, kde sa nachádza drážka. S trochou námahy vozíme panel dovnútra, kým sa nezastaví. Zostáva pripevniť panel k pásom rámu. Na to použijeme samorezné skrutky 3,5×16, ktoré zaskrutkujeme do vyčnievajúceho hrotu panelu. Na upevnenie panelov sa používajú aj špeciálne kovové držiaky, ktoré tesne podopierajú panel a sú pripevnené k lamelám rámu pomocou samorezných skrutiek alebo klincov. Nasledujúce panely sú inštalované rovnakým spôsobom. Vo všetkých rohoch a prechodoch sú umiestnené špeciálne lišty.

Upevňovacie prvky na nástenné panely

Dôležité! Ak panel na konci steny nepasuje na šírku, je možné ho rozrezať a po inštalácii skryť okraje rohovou lištou.

Inštalácia panelov na strop sa vykonáva rovnakým spôsobom. Najprv je nainštalovaný rohový výlisok a v ňom prvý panel. Ale je tu jeden trik. Pretože je strop úplne viditeľný, jeho panely musia mať symetrický tvar. Preto, ak potrebujete orezávať panely pre krásu, môžete orezať prvý a posledný tak, aby mali rovnakú šírku..

Zavesený strop v kúpeľni s osvetlením

Nespornou výhodou montáže stropných panelov na rám je možnosť inštalácie bodových svetiel. Hlavnou vecou je vopred oddeliť vedenie a vyrezať otvory v paneloch pre žiarovky..

Inštalácia panelov na tekuté klince

Zarovnanie stien pred inštaláciou stenových panelov na tekuté nechty

Tento spôsob inštalácie je o niečo jednoduchší, ale vyžaduje vysokokvalitnú prípravu povrchu. Rovnako ako pre rámový držiak, najskôr odstráňte všetky staré lišty. Potom stenu nasýtime liekom na huby a plesne. Ďalej omietneme stenu, aby bol jej povrch čo najrovnomernejší. Maximálna povolená chyba môže byť 2 – 2,5 mm.

Inštalácia stenových panelov na tekuté klince

Teraz inštalujeme rohové lišty. Tekuté nechty nanášame na povrch panelu bodovo a snažíme sa rovnomerne pokryť celý povrch. Môžete urobiť krok 20 – 25 cm Potom ho nanesieme na stenu a vložíme do drážky lišty. Nasledujúce panely nainštalujte rovnakým spôsobom..

Tieto dve možnosti upevnenia panelov z PVC je možné kombinovať: na steny použite tekuté klince a vytvorte rám pre tok. To ušetrí využiteľný priestor a zároveň vytvorí krásne podsvietenie..

Oprava kúpeľní a toaliet plastovými panelmi je jednoduchá, cenovo dostupná a hlavne lacná možnosť dokončenia. Panely majú samozrejme svoje slabé stránky, ale výhod je pravdepodobne viac. Takúto jednoduchú a rýchlu opravu si môžu dovoliť tí, ktorí majú málo času alebo obmedzený rozpočet..

Renovácia kúpeľne s panelmi: video návod

About the author