Všetko o renovácii stien

Každý, kto niekedy sám dokončil dokončovacie práce, vie, že väčšina tohto procesu je presne renovácia steny. Či už ide o úplne nový, novopostavený dom alebo starý byt v päťposchodovej budove „Chruščov“, sú to práve steny, ktoré vo vzhľade zrekonštruovaných priestorov hrajú „prvé husle“. Existuje obrovské množstvo technológií, ktoré môžu z tehál urobiť dielo dizajnérskeho umenia a starú popraskanú omietku na rovný povrch, pripravené na dekoratívne úpravy. To, ktoré si vyberiete, sa musíte rozhodnúť na základe vlastných finančných možností, stavebných schopností a nakoniec aj chuti.

Obsah:

Oprava stien zvnútra

V novom dome môžete začať zdobiť steny ihneď po dokončení inštalácie komunikácií. S opravou starých stien by sa však malo začať odstraňovaním tapiet a niekedy aj omietky..

Posúdenie stavu starých múrov

Pomerne často sa ľudia, ktorí si kúpili bývanie na sekundárnom trhu, musia vyrovnať s katastrofálne pokrivenými stenami. Takéto chyby sú obzvlášť typické pre súkromné ​​domy postavené v 60. a 70. rokoch. Akým zvláštnym spôsobom sa potom omietka aplikovala, zostáva záhadou, ale v dôsledku toho môže „zakrivenie“ steny dosiahnuť 10-15 cm. Je zrejmé, že pokúšať sa napraviť takéto pobúrenie je márne zamestnanie. V tomto prípade je lepšie omietku úplne odstrániť. Ušetríte tak materiál aj plochu miestnosti..

Navyše, všetky dokončovacie práce musia byť vykonané na pevnom základe. Ak je omietka dostatočne stará a na niektorých miestach sa trochu vzdialila od steny, je lepšie ju odstrániť. Na kontrolu pevnosti povlaku stačí zľahka poklepať na stenu klbkami, paličkou alebo akýmkoľvek vhodným nástrojom. V miestach, kde sadra nedrží pevne, budete počuť charakteristický tupý zvuk a prípadne pocítite mierne vibrácie. Zostreľte všetko, čo môžete zhodiť, bez ľútosti.

Čistenie stien

Lámanie, samozrejme, nie je budovanie, ale aj tu je potrebná určitá zručnosť.

Tapetu je najlepšie odstrániť malou špachtľou a na miestach, kde sú prilepené obzvlášť tesne, stačí povrch navlhčiť horúcou vodou pomocou valčeka alebo kefy..

Je lepšie, aby ste hrubú vrstvu bielizne nevymývali, ale odstránili ju rovnakým spôsobom ako tapetu.

Dláto a kladivo sú skvelé na odstraňovanie sadry..

Dôležité! Uistite sa, že používate ochranné prostriedky: okuliare a respirátor. Cementový prach sa dostáva do dýchacích ciest a malé kúsky sadry môžu poškodiť oči.

Renovácia stien kúpeľne je často sprevádzaná potrebou odstrániť olejovú farbu. Tento proces je dostatočne dlhý a namáhavý. Vŕtacie kladivo so špeciálnou tryskou to pomôže uľahčiť a urýchliť. Ak chcete pochopiť, ako pracovať s takýmto nástrojom, pozrite si nasledujúce video:

“Mokré” metódy opravy stien

Najbežnejšími a tradičnými metódami dekorácie stien sú takzvané „mokré“ procesy: omietka a tmel. Sú perfektné pre miestnosti, ktoré nepotrebujú dodatočnú izoláciu zvnútra. Ak dokončujete nový dom alebo čistíte steny pred murovaním, musíte začať so sadrou..

Omietkarske prace

Hlavnou nevýhodou metód „mokrého“ dokončovania je oneskorenie procesu v dôsledku sušenia. Ale bude vás to stáť o niečo menej ako oprava stien v dome sadrokartónom, samozrejme za predpokladu, že sa s prácou dokážete vyrovnať sami.

Najprv musíte nainštalovať príručky. V železiarstve môžete ľahko nájsť špeciálne kovové „majáky“.

Ak aj po jednej z fáz opravy máte stále nepotrebné profily sadrokartónu, môžete ich tiež použiť:

 • Pripevňujeme prvý „maják“ bližšie k rohu. Inštalujeme ho striktne vertikálne, pričom kontrolujeme polohu pomocou úrovne a na niekoľkých miestach ho fixujeme pomocou sadrovej zmesi;
 • V opačnom rohu pripevníme ďalší „maják“;
 • Medzi vodidlami napíname 2-3 kusy hustej nite na rôznych úrovniach: nad, pod a v strede;
 • Nainštalujte ostatné vodidlá vo vzdialenosti 1-1,5 m od seba. To sa musí urobiť tak, aby sa „maják“ dotkol všetkých troch nití. Len tak bude vaša stena dokonale rovná..

Špeciálne príručky je možné nainštalovať takto:

To je obzvlášť výhodné pri opravách tehlových stien s veľkým zakrivením vo zvislej rovine..

Keď sú vodítka nainštalované a sadrová zmes zaschla, je potrebné stenu ošetriť základným náterom a nechať uschnúť po dobu uvedenú na obale. Obvykle je to 12 až 24 hodín..

Steny sú pripravené a môžete začať s omietaním. Na prácu potrebujete nasledujúce nástroje a príslušenstvo:

 • Nádoba na roztok;
 • Majster v poriadku;
 • Vedro na hádzanie sadrovej zmesi;
 • “Strúhadlo”;
 • Pravidlo.

Dôležité! Spravidla môžete použiť akúkoľvek plochú dosku dlhú asi 1,5 m.

Pri použití cementovej malty je lepšie nahodiť ju na navlhčený povrch naberačkou, ale na nanesenie viac plastových hotových omietkových zmesí stačí špachtľa..

Oprava steny – video návod na prácu s hotovými sadrovými zmesami

Pri práci s cementovou maltou je jednoduchšie ju hodiť nie zhora nadol, ale naopak, najmä ak to robíte prvýkrát..

Okrem toho na zmesi cementovej omietky pravidlo nevyhnutne zanechá otvory a drsnosť – to je normálne. Keď sa roztok trochu „prilepí“, bude stačiť naniesť tenkú vrstvu omietky a uhladiť plavákom. Až potom bude povrch dokonale plochý..

Tmel

Potom, čo sú steny omietnuté a úplne suché, môžete pristúpiť k tmelu. Táto vrstva je potrebná na odstránenie všetkých drsností. Ak sa vám podarilo vyrovnať stenu omietkou, môžete naniesť minimálnu vrstvu tmelu. Len aby sa skryla hrubá textúra omietkovej zmesi. Nasleduje iba etapa, ktorá dokončuje opravu – dekorácia steny.

Na prácu budete potrebovať:

 • Kontajner na miešanie tmelu (uistite sa, že je čistý, inak riskujete pokazenie materiálu);
 • Stavebná miešačka alebo špeciálna vŕtačka;
 • Sada špachtlí – jedna veľká a jedna malá;
 • “Sieť” na brúsenie;
 • Držiak na “siete”.

Môžete začať pracovať:

 • Povrch napenetrujeme a necháme uschnúť;
 • Príprava tmelu. Za týmto účelom nalejte požadované množstvo vody do širokej nádoby a za stáleho miešania stavebným mixérom pridajte suchý tmel. Konzistencia hotového roztoku by mala byť ako hustá kyslá smotana.
 • Zhromažďujeme tmel malou špachtľou a nanesieme ho na okraj veľkého;
 • Stierku držte v miernom uhle k stene a rozdeľte tmel.

Dôležité! Prvú vrstvu tmelu je lepšie nanášať vertikálnymi pohybmi a druhú horizontálnymi pohybmi..

 • Keď je stena úplne spracovaná, je potrebné počkať, kým nebude prvá vrstva úplne suchá, a až potom aplikovať druhú.

Pamätajte si, že porušenie technológie vedie k nevyhnutnému vzhľadu trhlín na povrchu..

 • Posledná vrstva tmelu by mala byť veľmi tenká. Aby ste to urobili, špachtľa musí byť držaná vo veľkom uhle k povrchu – takmer kolmo.
 • A nechajte stenu znova vyschnúť.

V tomto mieste by mal byť povrch úplne rovný a prakticky hladký. Povolené sú iba plytké škrabance a stopy stierky. Tieto chyby je možné ľahko odstrániť brúsením. Na konečné spracovanie použite jemné pletivo č. 150 alebo č. 180.

To je všetko, stena je pripravená na dekoráciu: tapetovanie alebo maľovanie.

Oprava stien zo sadrokartónu

Tento spôsob zarovnávania stien získava na popularite. Je to predovšetkým kvôli absencii „mokrých“ procesov. To znamená, že nemôžete čakať, kým každá vrstva nevyschne, a z takýchto opráv je oveľa menej nečistôt. Tu je niekoľko situácií, v ktorých sú štruktúry sadrokartónu nenahraditeľné:

 • Keď je potrebné izolovať steny zvnútra;
 • Keď je povrch veľmi zakrivený;
 • Pri opravách stien v kuchyni alebo kúpeľni je potrebné uzavrieť potrubia;
 • Keď potrebujete vytvoriť geometricky zložité štruktúry: oblúky, stĺpy, výklenky;
 • Keď potrebujete vykonať opravu čo najskôr.

Najprv musíte určiť tie miesta na stenách, kde budú visieť ťažké predmety: kuchynské skrinky alebo police s knihami. V týchto miestach musí byť konštrukcia posilnená.

Hlavnou vecou je správne označiť polohu profilov. Najľahší spôsob, ako to urobiť, je zobrazený na videu. Video navyše obsahuje odporúčania na skrátenie pracovného času..

Keď je označenie hotové, môžete pristúpiť k inštalácii rámu z profilov a sadrokartónových dosiek. Tento proces je celkom jednoduchý. Sled akcií je jasne viditeľný v nasledujúcom videu:

Niekoľko dodatkov k videu:

 • Ako vodidlá sa spravidla používajú profily so šírkou 27 mm;
 • Všetky ostatné konštrukčné detaily sú vyrobené z profilu so šírkou 60 mm;
 • Ak plánujete vykonať takú opravu steny, ktorej fotografiu ste našli v módnom časopise, upozorňujeme, že inštalácia kučeravých štruktúr bude vyžadovať ďalšie zručnosti..
 • Na miestach, kde sa plánuje zavesenie ťažkých predmetov, je potrebné medzi profilmi usporiadať vodorovné mosty a posilniť ich. Na to potrebujete profil 60 cm dlhý a 60 mm široký. Upevňuje sa samoreznými skrutkami v požadovanej výške. Profil môžete spevniť jednoduchým vložením dreveného nosníka vhodnej veľkosti. Z dôvodu spoľahlivosti sa odporúča posilniť nielen horizontálny preklad, ale aj zvislé profily, ku ktorým je pripevnený.
 • Okrem toho by prepojky mali byť aj v miestach horizontálnych spojov sadrokartónu..
 • Ak plánujete položiť dlaždice na sadrokartón alebo opraviť iné dokončovacie materiály s dostatočne vysokou vlastnou hmotnosťou, odporúča sa umiestniť profily vo vzdialenosti 40 cm od seba. V tomto prípade bude konštrukcia pevnejšia a spoje plechov budú stále presne padať na profil..

Dôležité! Vzdialenosť medzi profilmi sa musí merať od stredovej čiary jedného k stredovej čiare druhého, nie medzi vonkajšími okrajmi..

Oprava omietky stien

Všetky vyššie uvedené metódy sú dosť radikálne. Existujú však prípady, keď na takú globálnu opravu nie sú peniaze ani čas, ale je potrebné dať steny do poriadku. Potom sa môžete pokúsiť obnoviť starú omietku a prilepiť ju na steny novou tapetou. Veľmi zakrivené steny samozrejme nemožno týmto spôsobom vyrovnať, ale je celkom možné dať miestnosti obytný vzhľad..

 • Najprv musíte zo stien odstrániť staré dokončovacie materiály;
 • Teraz „vyšijeme“ najväčšie trhliny.

 • Za týmto účelom urobíme na mieste trhlín lievikovité priehlbiny, stenu natrieme základným náterom a necháme vyschnúť. Teraz povrch navlhčíme, zlepíme nylonovou sieťovinou a trhlinu zalepíme sadrovou zmesou.

Dôležité! Aby riešenie získalo osobitnú pevnosť, môžete do neho pridať malé lepidlo na dlaždice.

 • Keď je roztok úplne suchý, začneme tmeliť. V tomto prípade používame východiskovú zmes pre prvú vrstvu a dokončovaciu zmes pre druhú a nasledujúce. Budete potrebovať celkom 3 vrstvy. Ak je stena relatívne plochá, dve.
 • Opäť povrch napenetrujeme a tapetu môžete nalepiť..

Oprava vonkajších stien

Zistili sme vnútornú výzdobu stien, ale čo robiť vonku?

Fasádna maľba

Najjednoduchším a najlacnejším spôsobom, ako ozdobiť fasádu budovy, je rovnaká omietka. Práce sa vykonávajú pomocou rovnakej technológie ako v interiéri. Omietnuté steny je najlepšie vyplniť a natrieť. Je potrebné vybrať iba špeciálny fasádny tmel a rovnaký náter.

Hlavnou nevýhodou tejto metódy je krehkosť povlaku. To znamená, že každých niekoľko rokov bude potrebné dom vymaľovať..

Dekorácia vlečky

V posledných rokoch si výzdoba domov zvonku vlečkou získala osobitnú popularitu. Je to spôsobené niekoľkými faktormi:

 • Jednoduchá inštalácia – taká oprava steny vlastnými rukami je pomerne jednoduchá;
 • Rozmanitosť farieb;
 • Trvanlivosť – materiál môže trvať niekoľko desaťročí;
 • Jednoduché čistenie – vlečku stačí umyť hadicou a opäť vyzerá ako nová;
 • Možnosť dodatočného zateplenia fasády – pod vlečku sa ľahko zmestí akákoľvek izolácia.

Inštalácia tohto materiálu nevyžaduje žiadne špeciálne schopnosti ani sofistikované vybavenie. Ako to urobiť sami alebo s priateľom, pochopíte z nasledujúceho videa:

Ďalším moderným dokončovacím materiálom sú fasádne panely. Inštalujú sa tiež celkom jednoducho:

Skvelý vzhľad dodá vášmu domu kombináciu týchto dvoch. Suterén je teda opláštený fasádnymi panelmi s imitáciou kameňa a steny s obkladmi ladia s tónom.

Existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako zlepšiť vzhľad a výkon budovy: tehla, divoký kameň atď. Bohužiaľ, všetky vyžadujú špeciálne schopnosti a sú nad sily laika..

About the author