Vlastnosti dekorácie šindľovej steny. Na čo sa zamerať pri zdobení stien šindľom vlastnými rukami. Odborné rady v oblasti obkladov stien

Moderné technológie nezostávajú stáť, materiálov, ktoré sa aktívne používajú pri stavbe a opravách, je stále viac. Sadrokartón, plast, OSB sú žiadané a široko sa používajú, ale drevo je stále obľúbeným materiálom a nie je nižšie ako jeho polohy. Je to spôsobené vysokými výkonovými charakteristikami a chýbajúcou rovnocennou konkurenciou – vysoká šetrnosť k životnému prostrediu, netoxicita a kvalita sa neopakujú v žiadnom materiáli. Podšívka je stále veľmi populárna a žiadaná; používa sa na obkladanie stien, stropov, svahov dverí a okien. Materiál je možné použiť na vonkajšie aj vnútorné použitie.

Obsah:

Odrody podšívky

Podšívka je dobre spracovaná hobľovaná doska s vysokými vlastnosťami, s prirodzeným stupňom vlhkosti, rovnakým typom spojovacích prvkov – pero a drážka.

Výhody alebo nevýhody materiálu závisia od druhu dreva. Najpopulárnejším a najlacnejším materiálom je borovica. Je k dispozícii v širokej škále farieb. S borovicovou podšívkou sa ľahko manipuluje a inštaluje. S pomocou moderných prostriedkov môžete zmeniť nielen vonkajšie vlastnosti podšívky, ale tiež zvýšiť trvanlivosť materiálu. Aby sa zabránilo stmavnutiu dosky a strate jej vizuálnej príťažlivosti, odporúča sa pokryť povrch výrobku lakom alebo farbou.

Obrázky na požiadanie Vlastnosti dekorácie šindľovej steny

Lipová podšívka sa aktívne používa na zdobenie sáun a kúpeľov. Zahrieva sa veľmi pomaly a nevypúšťa živicu, má vysokú odolnosť voči vlhkosti, prakticky nehnije a vzhľad plesní, plesní.

Dubový obklad má značné náklady, ale je oň veľký záujem. Materiál je veľmi odolný voči rozkladu, ľahko sa spracováva a skladá bez problémov. S pomocou dubového obloženia môžete v interiéri vytvoriť zaujímavý obraz. Na zachovanie materiálu je potrebné podrobiť dubovú podšívku moreniu a moreniu..

Podšívka je známa veľkým sortimentom a rôznymi farbami. Je možné ľahko vybrať odtieň materiálu pre konkrétny interiér. Ak potrebujete prevahu žltej farby, mali by ste sa rozhodnúť pre osika alebo smrek. Olša alebo smrekovec poskytne hnedastý odtieň. Posledný uvedený materiál má veľmi vysoké vlastnosti, ale je jedným z najdrahších typov podšívky.

Drevené dosky majú veľký zoznam výhod:

 • prírodné drevo je šetrné k životnému prostrediu;
 • vzhľad miestnosti, obložený šindľom, sa vyznačuje štýlom a pevnosťou;
 • je možné vyrovnať povrch miestnosti;
 • v miestnosti sa objaví aróma prírodného dreva;
 • podšívka sa ľahko inštaluje a navzájom spája;
 • je odolný voči mechanickému namáhaniu;
 • ľahko sa čistí.

Obrázky na požiadanie Vlastnosti dekorácie šindľovej steny

Ale spolu s výhodami existujú aj nevýhody:

 • drahý materiál;
 • kvôli trvanlivosti by ste sa mali o povrch starostlivo starať.
Typ materiálu Vymenovanie
Aspen podšívka Na zakrytie kúpeľov, sauny
Smreková podšívka Na opláštenie stropov a stien
Borovicová podšívka Na opláštenie rozpočtových priestorov
Dubová podšívka Na opláštenie pevných tried a kancelárií
Modřínová podšívka Pre miestnosti s vysokou vlhkosťou a vysokými teplotami

Hlavné charakteristiky podšívky

Okrem druhu dreva, z ktorého je podšívka vyrobená, je materiál rozdelený podľa nasledujúcich kritérií:

 • Stupeň vlhkosti. Podšívka suchej alebo prírodnej vlhkosti má rozdiely nielen v nákladoch, ale aj v charakteristikách. Suchá podšívka sa získava odstránením vlhkosti z dosky a stojí o tretinu viac ako neošetrené dosky.
 • Tvar, rozmery materiálu. Existujú štyri možnosti pre dosky: podšívka, eurolining, blokový dom a obkladová doska. Voľba tohto alebo toho materiálu závisí od účelu podšívky.

Podšívka je veľmi praktický materiál a názor, že sa vplyvom slnka, teplotných zmien alebo aktivity hlodavcov zrúti, je mylný. Pri správnej starostlivosti môže materiál vydržať viac ako dvadsať rokov. Výrobcovia spracovávajú drevo špeciálnymi materiálmi, vďaka ktorým je podšívka odolná voči vplyvom prostredia.

Existujú štyri kategórie materiálu:

 • extra;
 • trieda A;
 • trieda B;
 • trieda C..

Extra trieda sa vyznačuje veľmi vysokou kvalitou dreva, nie sú žiadne viditeľné chyby, povrchy profilu sú rovnomerné a hladké. Trieda A je tiež vysoko kvalitná, nepoškodená, ale môžu byť prítomné uzly. Trieda B má niektoré vonkajšie chyby vo forme uzlov, triesok a nerovnomernej farby. Trieda C sa vyznačuje nízkou kvalitou, môže mať uzlové otvory, rôzne povrchové poškodenia.

Najdrahšie sú Extra-class a kategória A. Ak nie je finančná príležitosť kúpiť si podšívku tejto triedy, môžete si vybrať dobré kópie tried B a C. Hlavnou vecou je starostlivo zvážiť dosky pre absenciu manželstva . Drobné chyby zistené na doskách je možné opraviť tmelom. V konečnom dôsledku je možné skryť niektoré chyby podšívky..

Vlastnosti upevnenia podšívky k základni

Podšívka je namontovaná na vopred nainštalovanom ráme. Za predpokladu, že povrch stien je dokonale plochý, môžete materiál pripevniť priamo na stenu, ale pri inštalácii latovania bude kvalita upevnenia vyššia, navyše je možné položiť vrstvu tepelnej izolácie. Mali by ste použiť úroveň, v tomto prípade bude povrch dokonale plochý. Rám môže byť tyč alebo kovový profil. Napriek tomu je vhodnejšie použiť drevený rám, pretože pri použití kovu ako základne sa strom môže zdeformovať.

Inštaláciu profilu je možné vykonať niekoľkými spôsobmi:

 • horizontálne – najobľúbenejšia možnosť, navyše niektoré druhy podšívky sú pripevnené iba týmto spôsobom;
 • vertikálne – cvičí sa pri opláštení stropu, odporúča sa opláštiť povrch v smere svetla;
 • diagonálne – dekoratívna metóda, cvičená na zdobenie miestnosti;
 • zmiešaný spôsob kladenia podšívky – umiestnenie dosiek v rôznych smeroch umožňuje vyzdobiť miestnosť a vytvoriť vzor.

Voľba možnosti závisí od mnohých bodov. Na základe účelu miestnosti, jej vlastností a očakávaného výsledku sa použije jedna alebo druhá možnosť obloženia.

Obrázky na požiadanie Vlastnosti dekorácie šindľovej steny

Ako si vyrobiť prepravku sami

Najprv musíte pripraviť lamely, ktoré si môžete vyrobiť sami alebo kúpiť na trhu. Optimálna vzdialenosť lamiel sa považuje za pol metra: je to vhodné pre inštaláciu a umožňuje vám čo najbezpečnejšie upevnenie podšívky. V závislosti od typu miestnosti je pod rám nainštalovaná parozábrana a tepelná izolácia. Neodporúča sa používať minerálnu vlnu na tieto účely v tých miestnostiach, kde je vysoká teplota..

Odporúča sa ošetriť dosky s antiseptikmi a prípravkami na ničenie hmyzu, ktorý ničí drevo. Podšívka musí byť prinesená do miestnosti v predvečer upevnenia, pretože inak môžu inštalačné práce poškodiť materiál.

V prípade silných nerovností steny sa odporúča použiť kliny alebo drevené podklady.

Manipulácia s materiálom

Výroba sústruhu, získavanie materiálu a spojovacích materiálov je len časťou úlohy. Na upevnenie je potrebné materiál náležite pripraviť. Podšívka najčastejšie neprechádza predbežným spracovaním a spracovaná je veľmi drahá. Preto pred opláštením musíte urobiť nasledujúce:

 • podšívka ihličnatých stromov musí byť odmastená, na to sa používa acetón, po ošetrení dezinfekčným prostriedkom by sa dosky mali utrieť špongiami namočenými vo vode, po všetkých manipuláciách sa dosky vysušia;
 • pre jednotný povrch je každá doska ošetrená špeciálnou zmesou peroxidu kyslíka a kyseliny šťaveľovej;
 • najmenšie poškodenie je potrebné opraviť tmelom, zmesou dreva;
 • na zmenu odtieňa sa používa lazúra alebo impregnácia na drevené povrchy.

Predbežné spracovanie by sa nemalo ignorovať, pretože by išlo o porušenie technológie.

Obrázky na požiadanie Vlastnosti dekorácie šindľovej steny

Prípravné práce konštrukcia rámu príprava základného povrchu a materiálu

Pred začatím prác na obložení podšívky je potrebné nainštalovať prepravku. Najčastejšie sa vyberá vertikálna alebo horizontálna prepravka. Pri horizontálnej metóde by mal byť smer dosky správne nastavený, aby vlhkosť alebo kondenzácia mohla voľne prúdiť nadol a nehromadila sa.

Podšívku môžete opraviť rôznymi spôsobmi, medzi najobľúbenejšie patria:

 • upevnenie pomocou zarážok je najbezpečnejší spôsob, pri ktorom k zničeniu povrchu dosky prakticky nedochádza;
 • zapínanie na klince – klince sa zatĺkajú do drážky alebo jazyka, treba dávať pozor, aby nedošlo k poškodeniu podšívky;
 • zapínanie pomocou zošívačky;
 • upevnenie pomocou samorezných skrutiek.

Každá z možností má svoje vlastné charakteristiky a môže byť použitá podľa uváženia majstra. Pri akejkoľvek metóde sú prvá a posledná doska pripevnené klincami s malými hlavami, ktoré sú zapustené do materiálu..

Upínanie pomáha vytvárať dokonale rovný povrch. Táto možnosť je vhodná na eurolining, je vhodnejšie upevniť bežnú dosku skrutkami. Pripojenie podšívky sponkami je rýchle, hlavnou vecou je udržať zošívačku v správnom uhle a čo najviac utopiť sponku v materiáli. Upevnenie klincami má zmysel, ak je na konci práce povrch pokrytý inými materiálmi.

Povrch podšívky po inštalácii musí byť spracovaný. Predĺžite tým životnosť výrobku a urobíte ho atraktívnejším. Odporúča sa nasledujúci pracovný postup: náter základným náterom, antiseptická impregnácia, konečná úprava farbou alebo lakom.

Postup pri vykonávaní prác na zdobení stien šindľom vlastnými rukami

Po spracovaní povrchu podšívky sa položí latovanie, nainštalujú sa tepelnoizolačné materiály a pristúpi k inštalácii podšívky. Mali by ste sa rozhodnúť pre možnosť upevnenia podšívky. Všetko závisí od osobných preferencií, ale stojí za to pamätať, že horizontálne obklady robia miestnosť priestrannejšou. Metóda vertikálneho opláštenia vám umožňuje vizuálne zvýšiť výšku stropov.

Horizontálne opláštenie začína pripevnením podšívky zo stropu na podlahu. Drážky musia smerovať k podlahe, aby sa nehromadili nečistoty a prach. Prvý list je pripevnený k tyčiam rámu a pripevnený drážkou alebo čapom z akéhokoľvek materiálu zvoleného na upevnenie. Každé tri až štyri dosky riadi rovnomernosť výslednej steny pomocou úrovne budovy. Posledná doska je vybavená pílou. Povrch inštalovanej podšívky je vymazaný z prachu a nečistôt. V prípade potreby je podšívka natretá, ale vzhľad dosiek má atraktívny vzhľad bez ďalších zásahov..

Zvislé obklady začínajú v rohu miestnosti. Prvá doska je pribitá a uzatvorená ozdobným rohom. Inštalácia je podobná možnosti horizontálnej montáže. Okrajová doska je narezaná na mieru pílou na kov.

Potrebné materiály a nástroje na obkladanie šindľových stien vlastnými rukami

Okrem materiálov musíte pripraviť aj určité nástroje, nie je ich tak veľa. Na obklady stien budete potrebovať:

 • drevený nosník;
 • hmoždinky alebo skrutky;
 • roztoky na povrchovú úpravu;
 • úroveň budovy;
 • centimeter alebo zvinovací meter;
 • rybársky vlasec;
 • súbor;
 • sekera;
 • kliny;
 • skrutkovač;
 • ceruzka a fixka.

Izbu môžete opláštiť šindľom sami. Nie je to ťažké, musíte si urobiť zásoby materiálu, ktorý bude vyžadovať o desať percent viac, ako sa ukázalo pri výpočte a nástrojoch. Ak máte stále otázky o tom, ako ozdobiť steny šindľom vlastnými rukami, mali by ste si pozrieť video. Tam nájdete odpovede na všetky vaše otázky..

About the author