Zdobenie kuchyne stenovými panelmi

Nástenné panely sú relatívne nedávno veľmi populárne. Tieto materiály môžu radikálne zmeniť dizajn bytu bez toho, aby vyžadovali veľa peňazí. Nástenné panely sa veľmi ľahko udržiavajú, prakticky sa nezašpinia a vyznačujú sa dobrou trvanlivosťou, preto sú ideálne do kuchyne. Klasické steny môžete premeniť na jedinečné štýlové kompozície, vymyslieť jedinečný interiér a naplniť ho nádhernými dekoráciami. Dnes sa pozrieme na to, ako je kuchyňa vyzdobená stenovými panelmi..

Obsah:

Príprava na inštaláciu panelov

Najprv by ste mali pripraviť všetky potrebné materiály. Nakúpte preto vopred: stenové panely, rohy, drevené lamely, hmoždinky, vodováha, sponky, zvinovací meter, profily, ceruzka, skrutky, ochranná impregnácia atď. Potom posúdte úroveň rovnosti povrchu, na ktorý majú byť panely namontované. Ak sú steny v kuchyni dokonale ploché (čo je nepravdepodobné), môžete panely pripevniť priamo na stenu pomocou lepidla. Táto možnosť platí iba pre kuchyne s normálnou vlhkosťou..

Ak v miestnosti prevláda vysoká vlhkosť, budete musieť nainštalovať drevený rám. Môže byť tiež inštalovaný, ak má miestnosť nerovné steny. V tomto prípade zostáva medzi stenou a kuchynským stenovým panelom určitý priestor, ktorý je možné vyplniť izolačným materiálom. Okrem zvukovej izolácie zachováva teplo, a preto sa znižujú náklady na vykurovanie. Navyše týmto spôsobom môžete skryť elektrické vedenie, pod ktorým nemusíte drážkovať steny..

Ak steny nie sú príliš vyrovnané a nemáte v úmysle použiť rám, musíte ich pripraviť na dokončenie. Aby ste to urobili, dôkladne očistite steny od prachu, nečistôt a nechajte lúhovať. Uistite sa, že ste odstránili všetok zostávajúci starý dekoratívny povlak, farbu alebo tapetu. Prípadné nerovnosti je potrebné odstrániť kvalitným tmelom vhodným pre daný typ povrchu. Potom by ste mali prejsť po stenách so šmirgľom..

Výpočet materiálu na inštaláciu

Pred upevnením stenových panelov v kuchyni vypočítajte ich počet. Aby ste to urobili, je nevyhnutné poznať rozmery stenových panelov do kuchyne. Upozorňujeme, že by nemali byť žiadne chyby. Zmerajte šírku kuchynských stien a rozdeľte ju na šírku panelu. Obdržíte teda počet výrobkov potrebných na dokončenie. Nemusí to dopadnúť celé. Ak k tomu dôjde, budete musieť jeden panel opatrne odrezať a prispôsobiť ho..

Ak je v stene okno, dvere alebo oblúk, je potrebné túto oblasť zmerať. Potom odčítajte výsledné číslo od dĺžky steny. Na dekoráciu stien budete potrebovať profily a rohy, pomocou ktorých môžete stenové panely upevniť v rohoch. Odporúča sa nechať medzery, pretože panely (najmä plechové panely) sa môžu v priebehu času rozširovať. Výška každého kusu by mala byť o jeden centimeter menšia ako vzdialenosť medzi podlahou a stropom.

Potom môžete kúsky nakrájať na požadovanú veľkosť. Ak budete používať pílu na kov, je vhodné rezať z prednej strany krytu. Ak plánujete použiť kotúčovú pílu, budete musieť kusy odrezať zo spodnej strany. Najprv opatrne odstrihnite kryt a potom väčšiu silu prerežte samotný panel. Pri rezaní sa snažte držať koberec nôž striktne kolmo na panel..

Pre dokonale rezané rovné čiary je najlepšie použiť rovný pás alebo pravítko. Pri zásuvkách a vypínačoch musíte vyrezať príslušné otvory v materiáli. Pred pripevnením stenových panelov do kuchyne musia ležať v miestnosti s izbovou teplotou viac ako dvanásť hodín, aby sa úrovne vlhkosti stavebných materiálov a okolitého vzduchu mohli navzájom priblížiť. Rozbaľte škatuľu a nechajte veci na chvíľu..

Postup prilepenia stenového panelu

Listy je možné lepiť akrylovým, silikónovým alebo univerzálnym stavebným lepidlom. Odporúča sa študovať zloženie lepidla na obale a vykonať všetky činnosti s prihliadnutím na rady výrobcu. Najprv sú stenové panely prilepené k vnútornému rohu miestnosti a potom pozdĺž obvodu. Lepidlo by sa malo nanášať na celý povrch materiálu..

Lepidlo naneste rovnomernými pásmi pozdĺž dlhých okrajov, tri centimetre od okraja a trochu lepidla do stredu každých dvadsať centimetrov. Panely nespájajte tesne, nechajte malé medzery niekoľko milimetrov. Následne by mali byť naplnené silikónovým tmelom. Rovnaké malé medzery by mali zostať v spojoch panelov s oknami, rohmi a dverami..

Na okraje každého plechového stenového panelu do kuchyne je potrebné nainštalovať plastové profily vhodnej farby a naplniť ich tmelom. Potom je potrebné panely pevne pritlačiť na stenu a poklepať kladivom, aby lepidlo dobre priľnulo. Pre lepšie upevnenie materiálu môžete pripevniť dočasnú podperu z dreva. Prebytočný tmel utrite čistou handričkou a listy navyše spevnite klincami alebo skrutkami (ak je to potrebné).

Upevnenie panelov k drevenému rámu

Akonáhle sa rozhodnete pre drevený rám, začnite najskôr so základom. Na inštaláciu rámu pripravte drevené bloky. Hrúbka tyčí by mala závisieť od toho, či je medzi rámom a panelmi naplánovaný ohrievač, ktorý miestnosť navyše odhluční a urobí ju pohodlnejšou. Stojí za zmienku, že samotné stenové panely sú zvukotesné..

Ďalej by ste mali označiť steny. Nezabudnite, že ak majú byť stenové panely umiestnené zvisle, potom by mali byť lamely umiestnené vodorovne. S pomocou takého úžasného materiálu, akým sú stenové panely, môžete dokončiť steny v kuchyni vertikálne, horizontálne alebo diagonálne. Môžete si vybrať vhodnú farebnú paletu a oživiť akúkoľvek myšlienku. V každom prípade by mal byť rám umiestnený kolmo na smer stenových panelov..

Podľa označení by ste mali tyče pripevniť k povrchu samoreznými skrutkami a hmoždinkami. Nezabudnite medzi tyčami ponechať vzdialenosť päťdesiat centimetrov. V opačnom prípade stenové panely nebudú mať pri upevňovaní potrebné dorazové body. Pred inštaláciou plastových stenových panelov do kuchyne musí byť rám ošetrený špeciálnou ochrannou impregnáciou. V opačnom prípade sa môže vplyvom vlhkého vzduchu zhoršiť. Potom by ste mali nainštalovať rohové profily na inštaláciu stenových panelov pomocou konzol.

A až teraz môžete pristúpiť k samotnej inštalácii, ktorá by mala začínať od ľavého vnútorného rohu. Potom sa môžete presunúť k oknu alebo dverám. Vložte okraj prvého panelu do drážky v rohu. Upevňovacia hrana panelu musí byť inštalovaná na drevené laty. Na upevnenie môžete použiť sponky.

Druhý panel zapadá do drážky prvého. Jeho upevňovací okraj musí byť pripevnený k latke. Všetky ostatné panely sú inštalované rovnakým spôsobom. Nezabudnite skontrolovať zvislosť pomocou úrovne. Posledný panel je vložený okrajom do drážky rohu, zatvára spojenie. Keď sú všetky kuchynské steny pokryté panelmi, môžete medzi steny a podlahu nainštalovať soklové lišty, ako je znázornené na fotografii kuchynských stenových panelov..

Odporúčania pri inštalácii panelov

Pri inštalácii stenových panelov v kuchyni môžu nastať niektoré nepresnosti a nezrovnalosti. Aby ste tomu zabránili, odporúčame použiť malý trik. A sú nasledovné:

Je teda zrejmé, že stenové panely sú veľmi dobrým riešením na zdobenie kuchyne. A nezáleží na tom, či sledujete koncept možnosti rekonštrukcie rozpočtu, alebo cena panelov kuchynskej steny pre vás nehrá významnú úlohu. Ak chcete takýto materiál nainštalovať sami, mali by ste si celý proces naplánovať vopred. So správnou a dôslednou implementáciou všetkých bodov bude inštalácia stenových panelov v kuchyni jednoduchá a úspešná. Prajeme vám bezchybne dokončenú kuchyňu a dlho si užívajte ovocie svojej práce.!

About the author