Zdobenie stien korkom vlastnými rukami. Korkové obklady na stenu

Moderný trh s materiálmi na dekoráciu stien ponúka stále viac nových odrôd ekologických výrobkov. Jedným z najobľúbenejších prírodných materiálov je korok, ktorý je vyrobený z kôry stredomorského korkového duba. Dnes budeme hovoriť o výhodách takéhoto materiálu, zdobení stien korkom vlastnými rukami a starostlivosti o korkové dlaždice..

Obsah:

Vlastnosti korkového obkladu stien

Korková stena je vyrobená z kôry korkového stromu, ktorá sa pre rastlinu získava najbolestivejším spôsobom. Tento najcennejší prírodný materiál sa zo stromu odstráni ručne, potom sa označí dátum. Nabudúce môžete získať také „šaty“ zo stromu až po 9 rokoch.

Korkový dub žije asi 250 rokov a po obnove získava každá nasledujúca vrstva stále krajšiu a hladšiu textúru a stáva sa hodnotnejšou. Farebná schéma balzovej kôry umožňuje zákazníkom vybrať si z mnohých odtieňov, od svetlo žltej po tmavohnedú..

Korok je jedinečný prírodný materiál, ktorý má mnoho výhod, ktoré sú nasledujúce:

Hlavnou nevýhodou, ktorú mnohí spotrebitelia poznamenali, je to, že korkové obklady stien sú dosť drahé. Cena zástrčky sa však líši a každý, kto chce, má vždy možnosť vybrať si zástrčku podľa veľkosti svojej peňaženky..

Druhy korkových obkladov stien

Pri výbere korkového obkladu stien sa musíte rozhodnúť, ktorý typ výrobku bude vo vašich podmienkach najvhodnejší. V prvom rade od toho závisí dekoratívny efekt vytvorený povrchovou úpravou, prevádzková životnosť povlaku, zložitosť inštalácie a cena povrchovej úpravy stien korkom. Pred odchodom do obchodu sa nezabudnite zoznámiť s vlastnosťami ponúkaného sortimentu na stavebnom trhu..

Korkové dosky

Korkové dosky sú vyrobené z granulovaného korku. Prichádzajú v jednej alebo dvoch vrstvách. Pri výrobe jednovrstvových dosiek sa granulovaný korok lisuje do požadovaného tvaru a textúry a potom sa pre väčšiu pevnosť pokryje ochranným voskom. Substrát má spravidla hrúbku 2 milimetre..

Pri výrobe dvojvrstvových dosiek sa na hlavnú vrstvu lisovaného korku nanáša lepiaca kompozícia na báze prírodných zložiek, po ktorej je povrch pokrytý aglomerovanou alebo prírodnou korkovou dyhou. Základňa dosky je veľmi často natretá určitou farbou a potom obsahuje farebné škvrny. Štandardné rozmery korkových obkladov sú 3 x 300 x 300 a 3 x 600 x 300 milimetrov (hrúbka x dĺžka x šírka).

Po nanesení dekoratívnej vrstvy je materiál pokrytý ochranným voskom, aby sa mohol používať v miestnostiach s nízkou vlhkosťou. Samotnému korkovému povlaku sa nič nestane, pretože sa absolútne nebojí vlhkosti, ale vrstva farby a lepidla môže trpieť. Životnosť korkových dlaždíc je v závislosti od typu 10-30 rokov..

Korkové rolky

Nástenný korok v kotúčoch patrí k ďalšiemu typu korkových krytín, ktorým je konštrukcia substrátu – jemne mletá a lisovaná vrstva granulovaného korku a horná dekoratívna vrstva korkovej dyhy. Materiál je vyrobený bez použitia syntetických spojív. Valcovaný korok sa predáva bez povrchovej úpravy a po inštalácii takého korku je celý povrch povlaku ošetrený horúcim voskom alebo lakom, aby sa zlepšili kvalitatívne vlastnosti..

Korok v kotúčoch je tenší ako korok – 1,2 – 2 milimetre, vďaka čomu je pružnejší a vhodnejší na kombinovanie s inými dokončovacími materiálmi, ako sú napríklad tapety. Povlaky v rolkách sa vyznačujú veľkým okrajom pevnosti v ťahu, ktorý dosahuje 2 kilogramy na centimeter štvorcový.

Valcované korkové krytiny po dlhšom kontakte s vodou nenafukujú a nevytŕčajú, preto sú vhodné do miestností s vysokou vlhkosťou. Životnosť povlakov v kotúčoch je najmenej 20 rokov. Ďalšou výhodou korkových roliek na steny je absencia horizontálnych švov počas inštalácie, čo vám umožní získať takmer jednotný vzor..

Korková tapeta

Korkové tapety sú cenovo najdostupnejším typom korkových obkladov stien. Pri ich výrobe sa berie ako základ papierový pás, ktorý je následne ošetrený priehľadným alebo farebným lakom a pokrytý tenkou aglomerovanou dyhou (do 1 milimetra) rôznych štruktúr a formátov, pričom ponechávajú prázdne oblasti. Korková tapeta v modernom dizajne je veľmi dobre v harmónii s rôznymi dokončovacími materiálmi, či už ide o obyčajné tapety alebo len farby.

Korkové tapety z hľadiska svojich pevnostných charakteristík sú bližšie k ťažkým tapetám – pozrite sa na fotografiu nástennej dekorácie korkom. Ich štruktúra pozostáva hlavne z veľkého počtu pórov, takže materiál má veľmi dobrú zvukovú a tepelnú izoláciu. Tento materiál je ľahký a veľmi pružný, čo mu umožňuje odolávať značným nárazovým zaťaženiam. Pružnosť tapiet a korku uľahčuje prácu s nimi pri lepení.

Korkové tapety, rovnako ako všetky ostatné korkové krytiny, nezhromažďujú prach, neelektrifikujú, vďaka čomu sú vhodné na použitie v domácnostiach, a majú antibakteriálne vlastnosti. Vo farbách korkovej tapety sú zvýraznené prírodné tóny a rôzne farebné škvrny. Životnosť korkových tapiet dosahuje 10 rokov.

Tekutý korok

Na dekoráciu exteriérových stien je zvykom používať takzvaný tekutý korok, ktorý pre nás nie je celkom bežným a známym materiálom. Tekutá zmes pozostáva z 96% prírodných štiepok z korkovej kôry a 4% akrylového spojiva. Materiál obsahuje milióny drobných pórov, ktoré sú naplnené kyslíkom a dusíkom, obsahuje živice a miazgu suberínovej rastliny, vďaka ktorým je tekutý korok odolný voči vlhkosti.

Podobné zloženie sa nanáša na povrch striekaním vzduchom. Tekutý korok má dobrú priľnavosť k väčšine materiálov a môže byť natretý rôznymi farbami, vrátane svetlých. Použitím farebného korku môžete ušetriť na dokončení fasády a získať tak krásne steny. V závislosti od účelu existuje tekutý korok na fasádu, strechu a ohňovzdorný.

Tekutý korok je možné nanášať striekaním horizontálne alebo vertikálne, čím sa vyrovnajú určité povrchové nedokonalosti. Korková vrstva, ktorá má hrúbku 3 milimetre, dokonale skryje takmer všetky technologické švy a nerovnosti podkladu, zatvára zmršťovacie trhliny a mikrotrhlinky vo fasáde. Je tiež obvyklé používať tento materiál ako izoláciu, na hluk a hydroizoláciu budovy..

Technická zástrčka

Technický korok sa používa predovšetkým ako podklad pre iné typy dekoratívnych náterov. Technický korok sa vyrába vo forme dosiek alebo zvitkov zo stlačeného granulovaného korku bez dekoratívnej vrstvy. Rolky majú dĺžku 10 metrov, šírku 50 centimetrov a hrúbku 1 až 6 milimetrov, rozmery platní sú 1 x 0,5 metra.

Technický korok, rovnako ako ostatné materiály vyrobené z korkovej kôry, je prírodný materiál, ktorý má veľkú rezervu mechanickej pevnosti a vynikajúce zvukové a tepelné izolačné vlastnosti. Tento povlak je navyše odolný voči vlhkosti, hmyzu, hlodavcom a hubám..

Jednou z charakteristických vlastností tohto materiálu je jeho seizmicita, to znamená schopnosť tlmiť vibrácie. Technická zátka je v závislosti od hrúbky povlaku schopná znížiť úroveň výkyvov až o 30%. Životnosť technického korkového materiálu nie je obmedzená.

Dekorácia na stenu s korkovými dlaždicami

Modulárne korkové dlaždice sú vhodné na obklady stien vo všetkých miestnostiach vrátane tých, ktoré sú klasifikované ako „mokré“. Všeobecne platí, že postup zdobenia stien korkom možno nazvať podobným procesu ako prilepovanie tapiet. Existujú iba malé rozdiely a teraz zistíme, čo.

Nástroje a materiály

Pri výpočte požadovaného počtu korkových dlaždíc je potrebné mať na pamäti, že väčšina dosiek sa vyrába vo veľkostiach 300 x 300 alebo 300 x 600 milimetrov. Hrúbka dlaždíc je rôzna – 2 – 6 milimetrov. Pred dokončením stien korkom musíte pripraviť nasledujúce nástroje: olovnica, vodováha, železné pravítko, montážne nožnice, montážny nôž, zubová stierka, velúrový valček, nádoba na lepidlo, valček na šev.

Korkové dlaždice sú pripevnené k stene lepidlom. Na tieto účely si môžete vybrať kontaktné alebo akrylové lepidlo. Použitie poslednej uvedenej kompozície znamená jednostranné lepenie. Je však lepšie zvoliť si prvú možnosť, bude mať lepšiu kvalitu.

S kontaktným lepidlom sa pracuje ťažšie, pretože vyžaduje obojstranné lepenie: musia pokrývať nielen stranu korkovej dosky, ale aj stenu. Uistite sa, že nie sú žiadne bubliny a lepidlo je nanesené rovnomerne na celý povrch. Po nanesení lepidla musíte chvíľu počkať, kým nezačne tuhnúť..

Pretože je korkový materiál vyrobený z prírodných surovín, môže meniť svoje štandardné veľkosti v závislosti od mikroklímy v miestnosti. Preto by ste pred začatím práce mali vybaliť korkové dlaždice a nechať ich aklimatizovať a namočiť v interiéri najmenej 24 hodín pri izbovej teplote. Tento postup pomôže vyhnúť sa deformácii dlaždíc pred ich namontovaním na stenu..

Príprava stien

Je povolená akákoľvek základňa, na ktorú je možné korok pripevniť (tehla, betón, sadra, drevo). Odporúča sa pracovať s vlhkosťou vzduchu asi 35 – 65%, v extrémnych prípadoch môžete vždy použiť zvlhčovač. Zároveň by teplota vzduchu v miestnosti nemala klesnúť pod 18 stupňov. Nezabudnite, že vlhkosť stien v miestnosti by nemala prekročiť 3%.

Pred pripevnením korkových dlaždíc na steny je potrebné povrch stien starostlivo pripraviť. Ak je to potrebné, vyrovnajte ich a zakryte základným náterom. Na základný náter a vyrovnanie steny stojí za to použiť iba tie zmesi, ktoré sú kompatibilné s týmto typom povrchovej úpravy. Neodporúča sa používať rôzne tmely, potery a tmely na báze sadry.

Potom určte stred steny, preto je obvyklé používať olovnicu a úroveň. Potom nakreslite dve čiary: zvislú a vodorovnú, aby ste ich mohli nakresliť rovnomerne, musíte použiť olovnicu a pravítko. Tieto čiary musia prechádzať stredovým bodom. V dôsledku toho sa ukazuje, že stena je horizontálne a vertikálne rozdelená na dve rovnomerné časti.

Upevnenie dlaždíc

Potom vezmite prvú dlaždicu a pripevnite ju k priesečníku osí, načrtnite ju pozdĺž obrysu a naneste približne 1 meter štvorcový tenkou vrstvou lepidla. Po nanesení lepidla sa dlažba položí tak, aby sa jej spodný okraj nachádzal na línii priľnavosti k stene. Najprv musíte prilepiť spodný okraj dlaždice a potom zatlačiť na zvyšok povrchu tak, aby sa pod dlaždicou nevytvárali bubliny a dlaždica sa pevne prilepila..

Pri lepení dlaždíc na steny je potrebné vziať do úvahy prírodný pôvod korku. Štruktúra tohto materiálu je taká, že sa dá celkom ľahko zlomiť, takže dosky nemôžete zdvihnúť za rohy, pretože sa môžu odlomiť a zostať medzi prstami. Je potrebné opatrne presunúť materiál, ako je znázornené na videu o dekorácii steny korkom..

Ďalej musíte celý rad prilepiť technikou „rozloženia“, ktorá sa používa na kladenie tehál. Táto metóda eliminuje výskyt zubatých zvislých čiar a vyskytujú sa s najmenšou zmenou veľkosti dlaždíc. Je teda obvyklé položiť druhý rad s posunom vzhľadom na prvý.

Okraj prvej dlaždice bude umiestnený presne v strede spodnej dlaždice, to všetko sa bude opakovať pre každý nasledujúci riadok. Nebojte sa, ak bola doska okamžite položená nie veľmi rovnomerne – môžete ju posúvať po povrchu stien, kým lepidlo nestvrdne. Kĺby spojte špeciálnym valčekom, aby ste sa vyhli odlupovaniu rohov.

Okrajová ozdoba

Dekorácia okrajov sa považuje za dôležitú pri zdobení povrchu stien korkovými dlaždicami. To sa deje tak, že sa jedna doska položí na druhú, pomocou ktorej sa povrch dokončí. Aby ste to urobili, musíte zmerať vzdialenosť od stien a označiť miesto na lepenie okrajov. Potom dlaždicu rozrežte podľa vyznačených čiar montážnym nožom. Ak sú oblasti okrajovej dekorácie úzke, potom v tomto prípade stojí za to použiť lepidlo na dlaždice..

V miestach prepínačov a zásuviek musíte na zjednodušenie práce použiť šablóny, ktoré je potrebné vystrihnúť aplikáciou na vypínač alebo zásuvku. Na šablóny sa odporúča použiť hrubý papier. Potom, čo je šablóna vyrobená, nanesie sa na korkovú dosku a vyreže sa, potom sa nalepí na určené miesto.

Starostlivosť o korkové dlaždice

Napriek vášmu úsiliu niekedy medzi korkovými listami zostanú praskliny a medzery. Je to však tiež spôsobené schopnosťou produktu expandovať a kontrahovať sa. Nenechajte sa odradiť, pretože oprava je dosť jednoduchá. Opatrne vložte a prilepte do otvoru tenký pás korku. Nadvihnite uvoľnené okraje a rohy a pomocou tenkého štetca potrite lepidlom. Prebytočné lepidlo nechajte úplne zaschnúť a potom odstráňte nožom.

Na ochranu korkového povlaku pred predčasným opotrebovaním a zvýšenie jeho výkonu je obvyklé používať špeciálne výrobky. Od staroveku boli povlaky vyrobené z prírodných materiálov potiahnuté olejmi a voskom. Moderným analógom týchto látok je špeciálna kompozícia nazývaná olejový vosk. Korkové dlaždice ošetrené touto zmesou neabsorbujú vlhkosť a môžu byť použité v kuchyniach a kúpeľniach.

Ďalším spôsobom ochrany povrchu korku na stenu je nanesenie špeciálneho laku: dvojzložkový polyuretán, akrylát alebo keramika na vodnej báze. Nezabudnite, že používanie parketového laku je zakázané..

Okrem toho sú korkové dlaždice, rovnako ako ostatné prírodné produkty, citlivé na slnečné svetlo. Pod vplyvom ultrafialových lúčov sú tieto dosky schopné zmeniť svoju farbu. Aby ste predišli takému vyblednutiu korku, starajte sa o prítomnosť záclon pri dokončovaní zvislých povrchov..

About the author