Zdobenie verandy vlastnými rukami

Jednou z najvýznamnejších výhod bývania v súkromnom dome je možnosť kedykoľvek počas dňa alebo noci vyjsť na čerstvý vzduch a užiť si v lete vôňu kvetov alebo očarujúcu vôňu hnilého lístia na konci jesene. A aké príjemné je posedieť si pri šálke čaju na otvorenej verande počas prvej májovej búrky, keď je vzduch naplnený ozónom a pod pružnými prúdmi šumí jemná mladá zeleň. Uzavretú verandu vo vidieckom dome je možné ľahko zmeniť na jedáleň, kde sa celá rodina zíde na nedeľný obed: podeľte sa o dojmy, plánujte a komunikujte. Dôležitú úlohu pri vytváraní potrebnej nálady zohráva nielen pohľad otvárajúci sa z okien, ale aj výzdoba verandy. Je to ona, ktorá vám pomôže vytvoriť atmosféru domáceho pohodlia a pokoja..

Výber materiálov

Výber materiálov na dokončenie verandy je nielen estetický, ale aj praktický. Slovo „veranda“ spravidla znamená nevykurovanú miestnosť. V niektorých prípadoch vyzerá otvorená veranda skôr ako altánok pripevnený k domu, takže tu vôbec nejde o vykurovanie.

To znamená, že dekor by mal byť nielen krásny, ale aj odolný voči vysokej vlhkosti a teplotným zmenám..

Ochrana drevených konštrukcií a tepelná izolácia

Najpopulárnejším stavebným materiálom na stavbu verandy je drevo. Pred dokončením konečnej úpravy musia byť všetky drevené konštrukcie spracované špeciálnym antiseptickým prostriedkom..

Okrem toho má pri zasklených verandách veľký význam správna tepelná izolácia spodnej časti stien (pod oknami) a stropu. Interiérová výzdoba verandy začína ňou. Ak je izolácia vykonaná správne, miestnosť môže byť obývaná až do neskorej jesene..

Strop verandy môžete izolovať takmer akýmikoľvek tepelne izolačnými materiálmi: minerálnou vlnou, extrudovanou polystyrénovou penou (EPS), penou alebo polyuretánovou penou striekanou tekutinou. Pri výbere peny musíte byť pripravení na to, že pre kvalitnú tepelnú izoláciu budete musieť položiť dostatočne hrubú vrstvu tohto materiálu, čo nevyhnutne povedie k zníženiu úrovne stropu o 10-15 cm. Striekaná polyuretánová pena je účinná, ale drahá izolácia. EPS a minerálna vlna za pomerne prijateľnú cenu však môžu vašu verandu dokonale ochrániť pred jesenným chladom..

Izolácia je položená na steny a strop podľa rovnakej schémy. V prvom rade je potrebné zabezpečiť hydroizoláciu. Za týmto účelom sa pozdĺž celej steny rozotrie vodotesný film a spoje medzi jeho listami sa hermeticky zlepia metalizovanou páskou. Potom nainštalujeme vertikálne drevené bloky v rovnakej vzdialenosti od seba a medzi ne dáme izoláciu.

Dôležité! Malo by sa pamätať na to, že minerálna vlna sa veľmi bojí vlhkosti. Pod vplyvom vlhkosti sa o niekoľko rokov neskôr takýto ohrievač zmení na prach..

Poslednou vrstvou bude tepelný reflektor, ktorý je umiestnený v miestnosti s metalizovaným filmom a zapečatený páskou.

Rovnakým spôsobom izolujeme strop.

Dokončovanie stien a stropu verandy

Keď sú všetky prípravné práce dokončené, je čas premýšľať o interiéri vašej verandy. Jeho vývoj môžete zveriť profesionálnemu dizajnérovi, alebo sa s touto úlohou dokážete vyrovnať sami.Existuje veľa možností na zdobenie otvorených a uzavretých terás. Uvažujme o najobľúbenejších.

Dokončenie s PVC panelmi

Najviac rozpočtovou možnosťou zdobenia stien verandy v posledných rokoch sú plastové panely. Tento materiál je odolný voči vysokej vlhkosti a teplotným extrémom. Navyše je celkom jednoduché zostaviť a vyčistiť. Pomôže vám predstaviť si, ako zaujímavou výzdobou interiéru verandy z PVC môže byť fotografia urobená v jednom z železiarstiev.

Nevýhody plastu možno pripísať iba nízkej šetrnosti k životnému prostrediu a krehkosti – je veľmi ľahké ho zlomiť neúmyselným zatlačením stoličky dozadu alebo náhodným nárazom kolena o stenu.

Ako rám pre panely z PVC je možné použiť drevené lamely s prierezom 30 * 20 alebo 30 * 10 mm alebo kovový profil na montáž sadrokartónu. Pri použití dreva musí byť predbežne ošetrené antiseptikom.

Užitočná rada! Na stenách verandy orientovanej do ulice je lepšie použiť na latovanie drevené lamely. Upevnenie kovových profilov môže vytvárať „studené mosty“, ktoré výrazne znižujú kvalitu tepelnej izolácie. Ale pre nie príliš vnútorné steny je lepšie použiť profil na špeciálne zavesenie..

 • Lamely musia byť pripevnené kolmo na smer inštalácie panelov. Ak je plast umiestnený vertikálne na stenu, potom sú lamely zabalené horizontálne s krokom nie väčším ako 50 cm..

Dôležité! Steny verandy sú zdobené vzorovanými panelmi zľava doprava. Inštaláciu obyčajných panelov môžete začať z oboch strán steny..

 • Keď je prepravka pripravená, v rohu miestnosti je pomocou klincov alebo samorezných skrutiek pripevnený štartovací profil alebo montážny roh. Prvý sa používa, ak je susedná stena dokončená iným materiálom, a druhý umožní spojenie panelov PVC k sebe..
 • Potom sa prvý panel vloží do vodiaceho profilu tak, aby široká montážna polica smerovala k inštalácii.
 • Na pripevnenie panelu k prepravke môžete použiť kovové držiaky alebo ho jednoducho priskrutkovať na koľajnicu samoreznou skrutkou.

Dôležité! Ak na montáž panelov nepoužívate držiaky, samoreznú skrutku neutiahnite. V opačnom prípade panel „povedie“.

 • Vložíme ďalší panel tak, aby nezostala žiadna medzera, a opravíme ho.

Panely z PVC podliehajú tepelnej rozťažnosti. Aby ste to vykompenzovali, je potrebné nechať v hornej a spodnej časti steny medzeru 2-3 cm a uzavrieť ju podstavcom..

MDF – lacná imitácia dreva

Ďalším obľúbeným dokončovacím materiálom sú panely MDF. Sú o niečo pevnejšie ako plast, ale menej odolné voči vlhkosti. Tento materiál nestojí za to používať na otvorených verandách, ale pre uzavreté je celkom vhodný.

Panely MDF sú inštalované rovnakým spôsobom ako plastové.

Drevená podšívka – klasika žánru

Pri vymenovaní materiálov na dokončenie verandy nie je možné nespomenúť najtradičnejšie z nich – drevo. Najčastejšie sa jedná o takzvanú podšívku.

Podšívka – obkladová doska s hrúbkou až 22 mm so špeciálnymi drážkami, ktoré uľahčujú inštaláciu a spájanie.

Tento materiál je opláštený nielen na stenách, ale aj na strope verandy. Po ošetrení antiseptikmi vám podšívka poslúži až 20 rokov. O výhodách dreva oproti umelým materiálom nie je potrebné dlho hovoriť. Čo je to len lahodná drevitá vôňa, ktorú budete na svojej verande cítiť dlhé roky.

Voľba drevenej podšívky

V prvom rade by malo byť povedané, že podľa spôsobu výroby je podšívka rozdelená na spájané a pevné. V prvom prípade sú kusy dreva najvyššej kvality spojené špeciálnym spôsobom. Napriek tomu, že tento materiál vyzerá vynikajúco – nie sú na ňom žiadne uzly, praskliny a iné chyby tmelu – nie je vhodný na dokončenie otvorenej verandy. Pri vysokej vlhkosti môžu na spoji vzniknúť praskliny, ktoré výrazne pokazia vzhľad povrchovej úpravy..

Podšívka je navyše rozdelená do 4 tried. Najdrahšie a najkvalitnejšie – „extra“ trieda – takmer vždy spojené. Materiál triedy A, B alebo C je však spravidla vyrobený z masívneho dreva. Na takejto podšívke sú uzly a výmole. Najčastejšie sú počas výroby ošetrené tmelom..

Dôležité! Pri nákupe materiálu ho rozbaľte. V strede balenia sú veľmi často chybné alebo nekvalitné dosky..

Príprava a montáž podšívky

Príprava podšívky na inštaláciu spočíva v ošetrení antiseptikom a prispôsobení materiálu. Je potrebné nechať obloženie v miestnosti niekoľko dní hotové a potom ho zakryť ochrannou zmesou.

Pri použití podšívky je veranda orezaná drevom takmer rovnakým spôsobom ako pri paneloch z PVC alebo MDF. Latovanie sa vykonáva podľa rovnakej schémy, ale existuje niekoľko spôsobov upevnenia:

 • Upevňovacie prvky s pozinkovanými klincami. Toto je najľahší spôsob. Klinec sa jednoducho zatlačí do stredu dosky a potom sa klobúk pomocou doboinera potopí..
 • Zapínanie zošívačkou. V tomto prípade sa pomocou pneumatickej alebo mechanickej zošívačky do nainštalovanej dosky zasunú montážne konzoly..
 • Zapínanie na svorky. K zadnej stene drážky prvej dosky musí byť pripevnená spona. Potom je doska pripevnená k stene klincami alebo samoreznými skrutkami a až potom je kleimer upevnený. Na ďalšej doske je kleimer opäť nainštalovaný. Je vložený do drážky predchádzajúceho a kleimer je pripevnený k prepravke.

Dôležité! S pomocou kleimerov je možné dokončiť iba verandu vo vnútri.

Keď je inštalácia obloženia dokončená, musíte rohy a spoje v oblasti dverí a okien uzavrieť rohom a pokračovať v dokončovaní. Aby drevo získalo odtieň, používajú sa farebné laky alebo lazúry.

Dôležité! Pred začatím práce pokryte nútiaci rez zvoleným lakom a nechajte uschnúť. Niekedy sa farba po zaschnutí úplne líši od farby. Bude veľmi ťažké odstrániť lak, ktorý sa vám nepáči, zo stien. Z rovnakého dôvodu nekupujte naraz veľké množstvo laku: nakúpte málo, vyskúšajte a ak sa vám páči, kúpte si ho..

Ak chcete zachovať pôvodný vzhľad dreva, naneste naň bezfarebnú glazúru s ultrafialovým filtrom. To pomôže zabrániť zafarbeniu materiálu pri vystavení slnečnému žiareniu..

Musíte použiť lak zhora nadol: najskôr pokryjeme strop a potom steny.

Vonkajšia úprava

Preskúmali sme teda hlavné možnosti dokončenia verandy zvnútra. Ako ho dyhovať zvonku? V zásade tu môžete použiť podšívku, ale stojí to za to? Napriek všetkým druhom impregnácií a antiseptík strom, ktorý je neustále vystavený negatívnym vplyvom prostredia, rýchlo stráca svoj dekoratívny účinok. To znamená, že ho budete musieť každoročne prepracovať..

Ak sa napriek tomu rozhodnete pre drevo, pamätajte na to, že obloženie steny môžete zvonku namontovať iba horizontálne s hrotom hore. Súčasne musí byť upevnený v dvoch radoch – zo strany tŕňa a zo strany drážky..

Vlečka

V posledných rokoch si výzdoba vlečkovej verandy získala mimoriadnu popularitu. Aj keď je dom vydláždený tehlami alebo pokrytý dekoratívnou omietkou, môžete si ľahko vybrať odtieň vlečky, ktorý dokonale zapadá do súboru..

Najbežnejšie používaným typom tohto materiálu sú vinylové obklady. Za svoju popularitu vďačí pomerne demokratickej cene, dobrému výkonu a jednoduchej inštalácii..

Pri fasádach sa najčastejšie používa horizontálna vlečka so zámkovým spojom. Technológiu jeho inštalácie zvážime podrobnejšie:

 • A opäť, dokončenie verandy vlastnými rukami začína inštaláciou latovania. Na tieto účely môžete použiť neomietanú dosku s hrúbkou 30 mm alebo lištu 40×50 mm. Po celej ploche steny ju vertikálne fixujeme krokom 40-50 cm. Okrem toho inštalujeme ďalšie trámy okolo okien, v rohoch domu a pozdĺž horných a dolných okrajov budúcej výzdoby..
 • V spodnej časti nainštalujte štartovací profil a pripevnite ho k prepravke samoreznými skrutkami. Uistite sa, že je umiestnený striktne horizontálne..
 • Teraz namontujeme rohové profily vo vnútornom a vonkajšom rohu, ako aj okolo okien a dverí.
 • Dôležité! Spodný okraj rohového profilu musí byť znížený pod štartovacou koľajnicou o 5-6 mm.

Pokračujeme k rezaniu a inštalácii panelov. Rezanie vinylových obkladov je dosť jednoduché. To je možné vykonať nožnicami na kov, pílou na kov alebo skladačkou..

Dôležité! Vinyl je veľmi citlivý na tepelnú rozťažnosť. Každý panel by preto mal byť o 5-7 mm kratší ako stena..

 • Panel mierne ohnite v strede a umiestnite jeho okraje do drážok rohových profilov.
 • Zarovnajte panel a umiestnite jeho spodný okraj do štartovacej lišty.
 • Horný okraj panelu pripevníme samoreznými skrutkami cez pripravené otvory.

Dôležité! Samoreznú skrutku nemôžete pevne pritlačiť na prepravku. Oválny otvor na upevnenie je navrhnutý tak, aby sa materiál mohol počas kolísania teploty voľne pohybovať pozdĺž samoreznej skrutky. Vzdialenosť medzi hlavou a prepravkou by mala byť 1-1,5 mm.

 • Nasledujúcu tyč vložíme aj do rohových profilov, zacvakneme do drážky predchádzajúcej a pripevníme k prepravke.
 • Pred inštaláciou poslednej dosky na úroveň namontujeme dokončovací profil, odrežeme požadovanú šírku vlečkového pásu, zacvakneme ho do predchádzajúcej dosky a voľný okraj jednoducho vložíme do dokončovacieho profilu.
 • Tu je podrobný video návod na inštaláciu tohto materiálu:

To je všetko. Z vonkajšej strany vyzerá vaša veranda perfektne.

Dokončenie verandy – výber fotografií

Aby sme vám uľahčili konečnú voľbu v prospech jedného alebo druhého dokončovacieho materiálu, pripravili sme malý výber fotografií:

About the author