Ako namaľovať strop akrylovou farbou

Je obvyklé začať akékoľvek opravy zo stropu, pretože aj jedna kvapka farby stačí na poškodenie čerstvo prilepenej tapety alebo drahej podlahy. Časy, keď jediným typom stropnej výzdoby bola jej obilia, už upadli do zabudnutia. Maľovanie stropu akrylovými farbami vám dnes umožňuje zdôrazniť vnútorné zásluhy tým, že povrch doplníte akýmkoľvek farebným tónom a ozdobíte originálnym podstavcom stropu..

Obsah:

Výhody akrylových farieb

Najpopulárnejšie a najuniverzálnejšie stropné farby sú farby na akrylovej báze. Akrylové farby majú mnoho výhod, a preto zaujímajú vedúce postavenie na trhu medzi ostatnými látkami. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Výber akrylovej farby

K dnešnému dňu je najlepšou farbou akrylová farba na vodnej báze, ktorá sa vyrába na báze akrylových živíc. Jeho nepopierateľnou výhodou je vysoká pevnosť a elasticita. Cenovo dostupnejšou možnosťou sú vinylové akrylové, akrylosilikónové a styrén-akrylové zlúčeniny na báze akrylových kopolymérov..

Moderná akrylová farba pozostáva z mnohých typov zlúčenín, ktoré sa líšia svojou konzistenciou a zložením. Existujú farby, ktoré sú určené na maľovanie bežných suchých miestností a kúpeľňové farby so zvýšenou odolnosťou proti vlhkosti. Neodporúča sa používať tieto látky na iné účely, ak je kompozícia určená do suchej miestnosti, je potrebné ju tam použiť a.

Roztok akrylovej stropnej farby sa najčastejšie predáva v bielej farbe, ale požadovaný odtieň môžete dosiahnuť pomocou špeciálnych farieb: v závislosti od úrovne nasýtenia je zvyčajné pridať do zmesi požadovaný počet rúrok. Tiež v predaji sú značky akrylových farieb s hotovými farbami a odtieňmi..

Podľa úrovne belosti možno všetky akrylové farby rozdeliť na 3 podmienené. Sú biele, super biele a mliečne biele. Na maľovanie stropu je lepšie kúpiť čo najviac bielej farby. Nezabudnite však, že niektorí výrobcovia píšu „biele“ na plechovku mliečne bielej farby, zatiaľ čo iní na super bielu farbu uvádzajú, že táto farba je „biela“..

Požiadajte preto predajcu v obchode, aby mierne otvoril veko vedra s farbou a porovnal farbu kompozície vo vedre s kúskom bieleho papiera, ktorý sa používa pre tlačiareň, ktorý by ste si mali vziať so sebou. Ak je belosť podobná, potom je podobná látka vhodná na maľovanie stropu. Keď sa s vami predávajúci nestretne, vopred si stanovte, že potrebujete maximálnu belosť a že nádobu vrátite, ak sa ukáže, že je to nesprávne..

Akrylový zavesený strop má po vysušení lesklý alebo matný povrch. Pri výbere farby však pamätajte na to, že nepriehľadnosť stropu je veľmi dôležitým ukazovateľom jeho belosti a je jedným z kritérií jeho dokonalého vzhľadu. Čím matnejší povrch získate, tým menej nápadné na ňom budú rôzne chyby, napríklad rôzne nerovnosti alebo nerovnosti pri nanášaní vrstiev farby..

Ale ak chcete urobiť farebný strop, je lepšie použiť lesklé farby. Túto kompozíciu je vhodné zvoliť, ak je váš strop dokonale plochý a má veľký štvorec. Zoberte si aj túto farbu, ak sú priestory neobývané. Medzi domácimi a zahraničnými výrobcami sú výrobky značiek Dulux, Tikkurila, Siro mat plus, Innetak, Himaton, Himos, Svyatozar, Supermatt vysokej kvality..

Príprava povrchu

Pred natretím stropu akrylovou farbou pokryte podlahu a všetok nábytok igelitom alebo novinami, aby počas prípravy a natierania stropu neznečistili tieto povrchy. Z tohto dôvodu noste nepotrebné oblečenie, gumené rukavice a klobúk.

Potom by ste mali strop očistiť od starého vápna a prachu. Za týmto účelom pravidelne navlhčite valček alebo kefu v teplej čistej vode a prejdite po celej ploche. Pokračujte v tomto čistiacom postupe, kým sa voda, do ktorej je valček alebo kefa ponorená, už nezakalí. Zvláštnu pozornosť venujte spojom stropu so stenami a rohmi, mali by sa umyť kefou.

Ak je strop polomatný alebo lesklý, odporúča sa do vody pridať trochu pracieho prostriedku a po umytí strop spracovať brúsnym papierom so zrnom číslo 8..

Potom musíte povrch natrieť. Základný náter je potrebný na zvýšenie priľnavosti stropu k budúcej farebnej kompozícii, zabezpečenie trvanlivosti povlaku a zabránenie tvorbe húb a plesní. Nezabudnite vybrať plnivo a základný náter tak, aby boli plne kompatibilné. Pretože strop musí byť natretý už hladký a rovnomerný, sušené plnivo prebrúste brúsnym papierom, aby ste vytvorili povrch s hrubou textúrou..

Pred lakovaním povrchu akrylovou farbou tiež vykonajte predbežnú výzdobu stropu vopred pripravenými prvkami. Rozety, bagety, bordúry a ďalšie drobnosti si môžete kúpiť na trhu alebo v železiarstve, existuje tiež možnosť vyrobiť si taký dekor sami zo šrotu.

Miešacia farba

Výsledok vašej práce závisí od toho, či je kompozícia správne pripravená na získanie požadovanej hustoty. Pamätajte si, že hustá farba nezakryje škáry medzi pruhmi farby. V tejto fáze zrieďte farbu vodou na konzistenciu odporúčanú výrobcom a premiešajte ju pomocou mixéra, ako je znázornené na videu o maľovaní stropu akrylovou farbou..

Ak výrobca odporúča pridať do farby vodu, spravidla to nebude potrebovať viac ako 5-10%. Stáva sa, že farba nevyžaduje, aby bola zriedená, potom je na ňu jednoducho napísané: „premiešajte“, takže látku jednoducho premiešajte s veľkou opatrnosťou. Ak má natrieť povrch v jednej vrstve, potom bude také miešanie dostatočné. Najlepšou možnosťou je zriediť farbu na stav mlieka..

Ak sa na povrchu objavil film, nemal by sa miešať so zvyškom farby, pretože zaschnutá farba sa nemôže rozpustiť. Výsledkom takéhoto miešania je hrudkovitá kompozícia. Preto sa odporúča film opatrne odstrániť a zvyšnú látku precediť a až potom premiešať. Môžu byť pridané ďalšie protiplesňové zložky, ktoré sú vysoko odolné voči praniu.

Výber nástrojov

Pri výbere spôsobu maľovania povrchu môžete svoju voľbu zastaviť na valci alebo štetci. Každý nástroj má svoje vlastné charakteristiky. Použitie kefy je odôvodnené v malých oblastiach. Na veľkých stropoch je lepšie použiť valček. Pozrime sa, ako natrieť strop akrylovou farbou pomocou valčeka a štetca..

Kartáčová práca

Aby ste zabránili kvapkaniu farby po štetci pri práci, môžete pripevniť penový valček na rukoväť tesne pod samotnou kefou. Pri maľovaní by mala byť kefa držaná v miernom uhle alebo striktne kolmo na povrch. Pri spúšťaní štetca do farby dbajte na to, aby sa štetiny nedotýkali dna, inak sa nástroj zdeformuje. Pri odstraňovaní poklepte na okraj misky a týmto spôsobom odstráňte prebytočnú farbu zo štetín, ale v žiadnom prípade by ste kefku nemali otrieť o nádobu.

Rovnomerným zametaním vytvorte široké pruhy a potom tieto pruhy tieňujte. Držte kefu čo najbližšie k povrchu a pri pohybe zvyšujte uhol sklonu.

Ak je pre vás dôležitá hladkosť povrchu, skúste použiť ťahy ich krížením. Musíte urobiť dva údery – prvý nahor a druhý nadol a odporúča sa vykonať jednu sekciu naraz. Pri použití kefy je potrebné ju pravidelne otáčať okolo osi, aby sa zabránilo nerovnomernému opotrebovaniu štetín. Počas práce sa tiež odporúča vytlačiť farbu..

Pri prestávkach v práci nenechávajte kefu vyschnúť – bude tuhá a nevhodná na ďalšie použitie. Po dokončení maľovania stropu akrylovou farbou by ste mali kefu dôkladne umyť, aby na nej nezostala žiadna maliarska kompozícia. Na tieto najčastejšie používajú terpentín alebo biely alkohol..

Valčekové práce

Pri výbere valčeka na natieranie stropu musíte vychádzať z rozmerov miestnosti, ktorým musí v každom prípade zodpovedať veľkosť nástroja. Práca s valčekom bude pohodlnejšia, ak nalejete akrylovú farbu do špeciálnej nádoby. Nalejte približne polovicu farby do podobnej palety. Valec musí byť počas ponoru úplne namočený.

Potom, čo nástroj ponoríte do nádoby s farbou, rolujte ho na nepracovnom povrchu – sieťovine, vani alebo kúsku tapety alebo nepotrebného linolea. To vám umožní rovnomernejšie rozložiť farbiacu kompozíciu na povrch valca a získať tak rovnomerný povlak. Ak to budete ignorovať, na strope sa vytvorí takzvaný „nemaľovací náter“, ktorý na vysušenom povrchu vytvára škaredé škvrny.

Začnite proces nanášania farby vo vzdialenosti asi jedného metra od rohu. Začiatok práce spočíva v distribúcii bohatej vrstvy farby na povrch. Valček by ste mali držať ďalej od seba. Pri použití valčeka umiestnite ťahy krížom k sebe, aby bola vrstva farby rovnomernejšie rozložená po povrchu a neuvidíte značky valčeka..

Technológia lakovania

Teraz poďme zistiť, ako natrieť strop akrylovou farbou. Rovnomernosť povrchu bude závisieť od skutočnosti, ktorou kefu stlačíte. Mierny tlak spôsobí, že farba si ľahne do úzkych pruhov, zatiaľ čo vrstvy budú silné a s medzerami. A silný tlak povedie k tvorbe kvapiek, ale výsledné vrstvy budú tenšie..

Ak budete prvýkrát natierať strop akrylovou farbou, odporúča sa vybrať si sami "testovacie miesto" niekde v krajine. Musíte použiť mierny tlak a zvyšovať ho, ako sa farba spotrebúva.

Je lepšie začať od rohov pomocou špeciálnej kefy, aby ste dobre maľovali a nenechali si ujsť nenamaľované oblasti. Na druhej strane sa snažte nanášať naraz iba jednu vrstvu a neprekrývajte už namaľované oblasti. V opačnom prípade sa na strope objavia oblasti rôznej farby. Odporúča sa pohybovať jedným smerom.

Ďalšia vrstva sa nanáša kolmo na prvú. A potom sa odporúča vyhladiť farbu a spoje, na tento účel potiahnite valčekom alebo štetcom bez farby. Pred druhým natretím stropu vyhodnotte čerstvo natretý povrch z iného uhla. Nájdené nenatreté oblasti okamžite opravte a ak farba už schne, označte tieto miesta a pri ďalšom lakovaní sa pokúste najskôr tieto oblasti natrieť..

Zakryť nenatreté oblasti hrubšou farbou je nemožné, bude to horšie. Druhá vrstva by mala byť tekutá, aby sa ukázalo, že prvú trochu rozmazáte a odstránite chyby. Ale miesta, ktoré sú namaľované dvakrát, spracujte takmer suchým valčekom.

Po nanesení prvého náteru je múdrejšie počkať, kým prvý náter zaschne. Starostlivo si prečítajte pokyny, označuje čas, ktorý by mal byť dodržaný medzi nanesením vrstiev farby. Každá vrstva sa nanáša až po úplnom zaschnutí predchádzajúcej.

Ak začnete nanášať druhú vrstvu na vlhký povrch, prvá sa môže rozmazať. Maľbu zopakujte znova a poslednú naneste v smere svetla, pričom dbajte na to, aby nezostali žiadne spoje. Strop je zriedka pokrytý jednou vrstvou akrylovej farby. Zloženie zahraničnej výroby aplikujte v dvoch vrstvách, ale domáce – iba v troch vrstvách.

Po nanesení akrylovej farby na strop sa odporúča chvíľu počkať (niekoľko hodín) a uistiť sa, že celý povrch je pokrytý farbou a má rovnomernú farbu. Ale tiež sa stáva, že ste urobili všetko správne a nakoniec ste zistili, že sa vytvorili škvrny! V tomto prípade sa nepokúšajte maľovať cez „diery“, nič z toho nebude. Vyzbrojte sa jemným brúsnym papierom, najlepšie na tyči, a obrúste strop.

Presne všetky, inak špinenie zostane. Táto technika sa považuje za efektívnu, ak ste naniesli 1-2 vrstvy. Ale ak sa aplikuje viac vrstiev, v tomto prípade sa cena akrylového stropu zdvojnásobí, pretože budete mať iba jedno východisko: kompletné prepracovanie, ktoré zahŕňa brúsenie, tmel a priamo nové lakovanie stropu.

Tak ste sa oboznámili s výhodami akrylových farieb. Líšia sa typom účelu. Existujú farbiace kompozície pre bežné priestory a priestory, kde je potrebná vysoká odolnosť proti vlhkosti. V suchých miestnostiach sa neodporúča používať farbu odolnú voči vlhkosti, ktorá je určená pre vlhké miestnosti. Je to predovšetkým kvôli jeho vysokej cene..

About the author