Ako namaľovať stropný podstavec

Farba stropného podstavca nie je v žiadnom prípade konečným akordom pri renovácii, ako sa bežne verí. Túto prácu sa odporúča vykonať pred dokončením stien, aby sa nezafarbili tapety. Napriek poradiu práce je však otázka potreby maľovania výlisku rétorická. Maľovanie stropných lišt je nevyhnutným opatrením zameraným na zabránenie priesvitnosti, stmavnutiu a žltnutiu ich povrchu, ako aj na získanie určitého odtieňa filé. Preto poďme zistiť, akou farbou namaľovať stropný sokel a ako to urobiť správne..

Obsah:

Potreba natrieť stropný sokel

Stropné filety z polystyrénu, peny alebo polyuretánu, ktoré sa najčastejšie používajú na skrytie škáry medzi stenami a stropom, sú biele. Ak je strop v miestnosti tiež biely, ľudia sa často čudujú, či je potrebné stropný podstavec vymaľovať. Pozrime sa, prečo sa odporúča maľovať stropnú lištu:

  • Bagety z uvedených materiálov majú často malé preliačiny a škrabance, ktoré budú viditeľné pri jasnom svetle.
  • Tieto materiály sa vyznačujú skôr voľnou štruktúrou, sú mierne priesvitné a farba im môže dodať pevnejší vzhľad a pevnosť..
  • V priebehu času môže nenatretý materiál, z ktorého je stropný podstavec vyrobený, stmavnúť od prachu alebo zožltnúť. Preto vzniká otázka, či je potrebné natrieť stropný podstavec a ako správne aplikovať farbiacu kompozíciu. Čistenie bude náročné, ale maľované lišty je možné ľahko umývať vlhkou handričkou..
  • Je ťažké prilepiť lištu bez spojov a tieto medzery sú nápadné najmä v rohoch. Pred lakovaním stropného podstavca je preto obvyklé utesniť škáry a vrstva farby skryje praskliny pod ním..
  • Drevené soklové lišty tiež vyžadujú natieranie, lakovanie alebo impregnáciu. Vďaka tomu budú krajšie a zabráni invázii hmyzích škodcov..
  • A nakoniec, bageta bude musieť byť natretá v prípade, že chcete, aby získala určitý odtieň a získala tón stropu alebo stien.

Teraz zistíme, či môže byť soklová lišta natretá, ak je už pripevnená na svojom mieste. Je samozrejme jednoduchšie alebo pohodlnejšie maľovať, keď bageta ešte nie je nainštalovaná na svojom mieste – nebudete musieť skákať so rebríkom a báť sa už hotových povrchov. V tomto prípade však budete musieť stále vytvárať uzavreté kĺby. Preto je obvyklé najskôr nainštalovať stropný podstavec a potom ho namaľovať. Vďaka tomu bude výsledok konzistentnejší..

Výber farby na stropné lišty

Je veľmi dôležité urobiť správnu voľbu toho, akým náterom natrieť sokel stropu. Výrobky z polyuretánu a polystyrénu sa nám pred očami doslova rozpúšťajú od bieleho liehu a iných rozpúšťadiel, preto sa odporúča vyberať si pre ne výlučne farby na vodnej báze-akrylové, vodné disperzné, latexové. Drevené bagety nie sú také náročné na farbiace kompozície.

Ak sa chystáte najskôr natrieť soklovú lištu a potom ju opraviť, môžete si kúpiť farbu na stropnú lištu v spreji, aby ste prácu zvládli veľmi rýchlo, bez pruhov a pruhov. Ak potrebujete farbu na stropnú lištu určitého odtieňa, ale nenašli ste ju v predaji, môžete si kúpiť bielu farbu na stropný podstavec a zafarbiť ju sami alebo použiť túto službu v každom železiarstve.

Ak sú na interiér predložené vážnejšie požiadavky a konečná farba a štruktúra výlisku má veľký význam, je lepšie na maľovanie použiť glazúru. Glazúra je druh tónovacej látky, ako je škvrna, ktorá sa používa na farbenie výrobkov vyrobených z prírodného dreva. Glazúra sa nastrieka na povrch, ktorý je určený na maľovanie, z rozprašovacej fľaše alebo plechovky a vtiera sa handrou, špongiou alebo štetcom.

Použitie glazúry vám umožňuje dať povrchu lišty takmer akúkoľvek požadovanú textúru – drevo, prírodný kameň, zlato alebo opotrebovaný kov:

Príprava na lakovanie stropného podstavca

Potom, čo ste si vybrali farbiacu kompozíciu na aplikáciu na bagetu, mali by ste pripraviť stropný podstavec na maľovanie a odstrániť všetky chyby na povrchu stropu. Vopred si pripravte misku s vodou, mäkkou handričkou alebo špongiou, aby ste si mohli umyť ruky od schnúceho lepidla alebo namočiť už nanesenú kompozíciu, ako aj malú gumenú špachtľu. Namiesto toho môžete použiť flexibilný plastový alebo kartónový pás, ktorý nepoškodí povrch soklovej lišty. Pracujte s rukavicami.

Keď pripevníte posledný tvarovací pás, prejdite ho akýmkoľvek jemnozrnným dokončovacím tmelom alebo bielym silikónovým tmelom, aby ste vyhladili všetky nedokonalosti a nerovnosti, ktoré sa objavili po inštalácii tvarovania. Pre drevené bagety je lepšie použiť tmel na drevo. Na nôž na tmel naneste tmel a natrite spoj pozdĺž švu zhora nadol, aby nebol viditeľný žiadny rozdiel v hladinách..

Nástroj pevne pritlačte na bagetu, ale nie tesne, snažte sa zopakovať všetky krivky profilu. Pomocou vlhkej špongie odstráňte prebytočné plnivo. Rohové spoje je možné jednoduchšie opraviť zadaním tmelu alebo tmelu na konček prsta. Odporúča sa pracovať s rukavicami. Ak sú medzi soklovou lištou a stropom alebo stenou medzery, mali by byť tiež opravené. Počkajte, kým hmota úplne nevyschne a nerovnosti povrchu vyhlaďte najjemnejším brúsnym papierom.

Technológia lakovania stropného podstavca

Ak ste už pripravili svoju formovaciu farbu, mali by ste zistiť, ako namaľovať stropný podstavec vlastnými rukami. Maľovanie stropných lišt je jednoduchá úloha, ktorá nevyžaduje žiadne špeciálne schopnosti. Ale samotná technológia lakovania stropného podstavca závisí od toho, v ktorej fáze dokončovania sa rozhodnete vykonať túto prácu. Pred začatím práce podlahovú lištu dôkladne očistite od prachu a základného náteru.

Pred lakovaním podlahovej lišty pokryte podlahu papierom alebo plastom, aby ste predišli vzniku škvŕn na povrchu. Ak sú steny už hotové, musia byť tiež chránené pred náterom. Bez ohľadu na to, že čerstvú farbu na báze vody ľahko zotriete vlhkou handričkou, tapeta sa môže stále poškodiť..

Za týmto účelom prilepte maskovaciu pásku pozdĺž základnej dosky a dávajte pozor, aby ste nenechali žiadne otvorené oblasti. Lepiaca páska by mala byť prilepená v blízkosti filé, čo zabráni zafarbeniu povrchu pri lakovaní stropného podstavca. Po zaschnutí farby nanesenej na stropnú rímsu môžete maskovaciu pásku odstrániť.

Ak sa bojíte pokaziť tapetu páskou (povrchová úprava sa môže tiež vzdialiť od steny alebo pri odlepovaní stratiť dekoratívny prach), potom by ste mali použiť inú techniku, ako správne namaľovať stropný podstavec. Pri maľovaní oblasti vezmite čistú, širokú stierku, kus lepenky alebo plastu a položte ju na stenu..

V takom prípade dajte špachtľu zo strany steny blízko bagety a natrite spodnú polovicu chránenej oblasti, potom lopatku prestavte a natrite v ďalšej časti a tak ďalej až do konca stropnej rímsy. Keď natriete spodnú časť soklovej lišty, môžete stierku prestavať tak, že ju pritlačíte k hornej časti, a rovnako natriete aj hornú polovicu..

Na natretie soklovej lišty je najlepšie použiť maliarsky štetec, pretože zložito vyrezávanú soklovú dosku bude ťažké natrieť valčekom. Zložité textúry sa najľahšie farbia pomocou sprejovej fľaše. V tomto prípade bude farba ležať rovnomernejšie a rovnomernejšie, na rozdiel od postupu nanášania štetcom. V každom prípade sa však odporúča naniesť farbu v tenkej vrstve a dobre ju rozmazať, inak sa kompozícia zhromaždí v kvapkách a steká po odstránení špachtle na tapetu..

Po nanesení prvého náteru nechajte farbu zaschnúť. Ak sa spoje nezobrazujú cez farbu a ste s výsledkom spokojní, potom možno maľovanie stropného podstavca považovať za dokončené. Ak sa vám efekt nepáči, zopakujte postup znova. Ak plánujete namaľovať neidentifikovanú bagetu na nepapierovanú stenu, môžete použiť farbu v spreji aj mäkkú kefu. Malo by sa však vyhnúť farbám na vonkajšie použitie..

Keď viete, ako namaľovať stropný podstavec, môžete to urobiť sami, bez toho, aby ste míňali finančné prostriedky a peniaze na zaplatenie najatej práce. Opäť by ste mali venovať pozornosť najdôležitejším bodom, ktoré sme popísali v článku, a môžete sa bezpečne pustiť do práce. Napríklad na dosiahnutie určitého efektu, či už je to staršie drevo alebo patina, stojí za to použiť namiesto farby špeciálnu glazúru a často viac ako jednu. Osobitnú pozornosť venujte tiež príprave soklovej lišty na lakovanie a ochrane povrchovej úpravy a nábytku pred znečistením..

About the author