Ako odstrániť plesne zo stropu

Problém plesne na strope je pre mnohé miestnosti celkom relevantný, najmä ak je v nich vysoká vlhkosť. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa s týmto nepríjemným javom vyrovnať. Ďalej zvážime ich vlastnosti, technológiu a spôsob odstránenia plesní zo stropu..

Obsah:

Forma na strope: dôvody vzniku

Stropná forma sa najčastejšie vyskytuje v kúpeľniach. Je to spôsobené konštantnou vlhkosťou a vysokou vlhkosťou v miestnosti. Aby ste sa vyhli vzniku tohto problému, mali by ste v miestnosti zorganizovať vysokokvalitný ventilačný systém..

Vlhké prostredie a plesne spôsobujú, že sa na povrchu stropu objavujú čierne škvrny, ktorými sú plesne. Ich odstránenie bude vyžadovať veľa úsilia, preto než sa plesne objavia, je lepšie jej predchádzať..

Hlavnými príčinami plesní sú:

 • prítomnosť vlhkého prostredia, ktoré je obzvlášť charakteristické pre kúpeľňu a kuchyňu, je najčastejšou príčinou plesní na strope;
 • nedostatok normálneho vetrania v miestnosti;
 • prudké zmeny teploty v miestnosti, čo vedie k tvorbe kondenzácie;
 • forma na strope v byte sa objavuje v dôsledku jeho zaplavenia susedmi, nie je potrebné zaplavovať váš byt, ak dôjde k úniku medzi kúpeľňou a stenou, vlhkosť sa postupne dostáva na vašu podlahovú dosku, čo vedie k rozvoju forma na strope;
 • prítomnosť fistúl a stúpačiek v podlahových doskách medzi podlahami, najmä ak sú vyrobené z pozinkovanej ocele;
 • prítomnosť vyrazeného kanalizačného spoja v byte alebo u susedov, prítomnosť úniku v liatinových kanalizačných systémoch nie je neobvyklá, preto sa v niektorých prípadoch práve kvôli nim na strope objavuje pleseň.

Zbaviť sa plesne by ste preto mali začať až potom, ako bude známa príčina jej vzhľadu. Napríklad pre miestnosti s nadmernou vlhkosťou stačí nainštalovať výkonný ventilátor.

Ak nebojujete proti plesniam, bude to okrem nepríjemného vzhľadu stropu so sebou prinášať aj zdravotné problémy. Po prvé, prítomnosť plesní v dome ovplyvňuje pľúca a vedie k výskytu chorôb na infekčnom základe. Okrem toho prítomnosť huby ovplyvňuje mnoho telesných systémov, najmä u detí a ľudí s oslabenou imunitou..

Reprodukcia, spóry huby padajú na iné časti domu, strechu, steny, podlahu, ich prítomnosť, vedie k postupnému ničeniu celého obydlia. Dom, ktorý žije niekoľko rokov v stálej vlhkosti, sa môže jednoducho rozpadnúť na častice. Preto ak existuje najmenšie podozrenie na vývoj huby alebo plesne, boj proti nim by mal začať okamžite..

Ako odstrániť plesne zo stropu: prevencia a liečba

Pri absencii plesne priamo na strope, ak existujú dôvody pre jej vzhľad, je potrebné prijať niekoľko preventívnych opatrení, aby sa zabránilo vzniku tohto nepríjemného procesu..

Prvou možnosťou boja proti plesniam, ktorá sa ešte neobjavila, je síran meďnatý. Tento nástroj má antibakteriálny účinok, ale vo svojom zložení obsahuje toxické látky. Pridaním do vápna získa jemne namodralý odtieň. Toto riešenie sa používa na bielenie stropu v miestnosti vystavenej hubám..

Tip: Ak plánujete vápniť predtým natretý strop, nemali by ste to robiť. Pretože nakoniec dostanete povrch s množstvom pruhov a škvŕn.

Na odstránenie čiernej plesne na strope použite špeciálne antiseptické zmesi vo forme základných náterov. Používajú sa pri renováciách, pred dokončením a po ukončení prác. Základný náter je schopný nielen zabíjať plesne, ale tiež predchádzať ich vzhľadu. S pomocou antiseptika je dokonca možné preniknúť na betónové povrchy a zabrániť vzniku plesní na nich..

Pri výbere jednej alebo druhej základnej zmesi by ste sa mali zamerať na materiál, z ktorého je strop postavený. Existuje mnoho antiseptických zlúčenín, ktoré sú vhodné na opracovanie dreva, kovu, omietnutých, lakovaných povrchov..

Ak už máte vo svojom dome alebo byte plesne na strope, potom by ste sa v tomto prípade mali o liečbu postarať.

Tip: Pred začatím prác na odstraňovaní plesní zo stropu by ste mali zistiť jej príčinu a odstrániť ju. V opačnom prípade budú všetky opatrenia na odstránenie plesní márne a čoskoro sa znova objavia..

Najprv sa povrch odstráni zo stropu, ak bol predtým bielený vápnom, potom sa na to použije obyčajná špongia navlhčená vodou. Zároveň by sa mala práca vykonávať pomerne dlho, pretože vápno na báze vápna je dosť silné.

Ak bolo na betónový podklad nanesené bielenie dostatočne silnou vrstvou, potom je najlepšie ho odstrániť špachtľou. Predtým je celý strop zvlhčený vodou, čo zníži úroveň priľnavosti vápna a betónového podkladu..

Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť bielenia, je naniesť na jeho povrch roztok, ktorý obsahuje vodu, mydlo a sódu na báze vápnika. Mydlo by malo byť nastrúhané, na desať litrov vody bude potrebných asi päť polievkových lyžíc sódy.

Po vyčistení povrchu od bielenia počkajte, kým nebude strop úplne suchý. Potom je pokrytý antiseptickým základným náterom. Naneste základný náter v niekoľkých vrstvách a počkajte, kým každá nevyschne. Čas schnutia základného náteru je uvedený v pokynoch od výrobcu. Na spracovanie švíkov medzi doskami použite kefu, je schopná dobre vyplniť medzery.

Po vysušení antiseptického základného náteru nasleduje proces aplikácie roztoku s penetračným účinkom. V tomto prípade bude možné zvýšiť úroveň adhézie betónu a omietky..

Ďalej je strop omietnutý, po vysušení omietky sa nanesie tmel. Každá z vrstiev dokončovacích materiálov nanesených na povrch stropu sa strieda s ošetrením stropu základným náterom. Po nanesení tmelu sa povrch prebrúsi a ošetrí základným náterom. Potom je strop namaľovaný.

Návod, ako odstrániť plesne zo stropu

Ak vám predchádzajúca možnosť odstránenia plesne nefunguje, potom na rýchle odstránenie plesne použite nižšie uvedené pokyny..

V takom prípade budete potrebovať akýkoľvek prací prostriedok, ktorý obsahuje látky na báze chlóru. Vynikajúcou možnosťou by bolo použiť obvyklú najlacnejšiu belosť. Pripravte si rukavice na prácu, pretože toto riešenie je dosť agresívne. Okrem toho by ste mali nosiť ochrannú masku a okuliare, aby sa tekutina omylom nedostala na sliznice očí a nosa..

Táto kvapalina sa najskôr ošetrí postihnutými oblasťami stropu a po ich vyschnutí celým stropom.

Tip: Ak ste strop ošetrili síranom meďnatým a objavili sa na ňom škvrny, potom vás spracovanie chlórovanými zlúčeninami od nich ušetrí a strop získa dokonale bielu farbu..

Ak lézie nie sú príliš veľké, potom bude stačiť zásaditý mydlový roztok. V takom prípade by ste mali trieť jedno mydlo na pranie a naplniť ho dvoma litrami teplej vody..

Ďalším dobrým liekom na plesne na strope je riešenie dvoch polievkových lyžíc oleja z čajovníka a dvoch pohárov vody. Na aplikáciu roztoku použite striekaciu pištoľ..

Niektorí odborníci odporúčajú aplikovať sódu bikarbónu na postihnuté miesto a následne ocot. Na aplikáciu použite aj striekaciu pištoľ. Po vytvorení reakcie medzi týmito látkami sa odstránia zo stropu brúsnou kefkou..

Metódy odstraňovania plesní pod napnutým stropom

Strečový strop sa najčastejšie vyrába na základe PVC fólie. Tieto materiály sú syntetické a nespôsobujú plesne ani plesne. Ak je však pod stropom vysoká vlhkosť, plesne to stále ovplyvňujú. Zle vykonaná práca na inštalácii, hydroizolácii a parotesnej zábere strečového stropu vedie k tomu, že v priestore medzi ním a bežným stropom sa objavuje pleseň. Zároveň je zbavenie sa tohto problému oveľa ťažšie ako odstraňovanie plesní na pravidelnom strope..

Ak sa priamo na napínacom strope nachádza pleseň, môžete si byť istí, že pod priestorom stropu je toho oveľa viac. V takejto situácii je potrebné dbať na odstránenie a opätovné vytiahnutie celej konštrukcie. Na vykonanie tejto práce by ste mali využiť služby špecialistov, pretože je veľmi ťažké nainštalovať napínací strop sami..

Na odstránenie stropu sa najskôr odstráni soklová lišta. Film sa postupne sťahuje späť a pavučina sa demontuje. Ďalej by ste mali postihnuté oblasti ošetriť antiseptickým roztokom. Práve on pomôže v boji s plesňou. Potom sa škvrna zotrie a celý strop sa umyje vlhkou handričkou. Ak sú na strope praskliny, treba im venovať osobitnú pozornosť a tiež ich ošetriť antiseptikom.

Ďalej sú trhliny ošetrené tmelom, ktorý pomôže zabrániť vzniku plesní v ich vnútri. Na prevenciu je celý strop ošetrený antifungálnym základným náterom. V záverečnej fáze je film nasadený na špeciálne zariadenie. Potom je potiahnutý základným náterom. Aby ste plátno nainštalovali bez prehýbania, pri jeho inštalácii by ste mali použiť stavebný sušič vlasov..

Ako sa zbaviť plesní na strope a predchádzať im

Existuje mnoho spôsobov, ako bojovať proti plesniam, ale najľahším spôsobom je zabrániť ich vzniku. Aby ste zabránili výskytu plesní vo vašej domácnosti, postupujte podľa týchto odporúčaní:

 • pravidelne vetrajte miestnosť;
 • zabezpečiť v dome vysokokvalitný ventilačný systém;
 • nenechávajte vlhké prádlo v dome, vešajte ho von, aj v zime;
 • monitorujte tesnosť všetkých potrubí, ktorými v dome preteká voda;
 • monitorovať zdravie vetracích potrubí v kúpeľni;
 • pri opravách sa uistite, že väčšina materiálov je odolná voči vlhkosti.

Upozorňujeme, že na tvorbu plesní a plesní musí mať miestnosť veľmi vysokú vlhkosť, viac ako 80 percent a teplotu asi dvadsať stupňov. Preto, ak je príliš vysoká vlhkosť, je nevyhnutné miestnosť vetrať..

Ako liečiť strop pred plesňou: zbavenie sa plesní v kúpeľni

Na odstránenie plesní na strope použite materiály vo forme:

 • špachtľa, stredná veľkosť;
 • rukavice;
 • postrekovač;
 • schody;
 • podlahové krytiny;
 • výrobky na kontrolu plesní.

Ak je to možné, odstráňte všetok nábytok z miestnosti, položte na podlahu film alebo plachtu. Nalejte vodu do rozprašovača a nastriekajte ju na strop. Ďalej by ste mali špachtľou odstrániť sadru, na ktorej je huba.

Je lepšie, ak odstránite stropnú vrstvu až do 10-15 cm, pretože spóry húb prenikajú dostatočne hlboko do stien. Potom počkajte, kým strop nezaschne; Na tento účel použite protiplesňové činidlo. Medzi týmito liekmi sa rozlišujú látky vo forme:

 • chlór;
 • síran meďnatý;
 • bielidlá;
 • sóda a ocot;
 • mydlo.

Je lepšie zvoliť základný náter. Aplikuje sa na základňu stropu v dvoch alebo troch vrstvách. Pred aplikáciou základného náteru si prečítajte pokyny, zatiaľ čo niektoré formulácie vyžadujú ďalšie riedenie vodou.

Pri použití síranu meďnatého by sa mal zriediť vodou v pomere 50 gramov produktu k 5 litrom vody. Povrch je ošetrený roztokom v niekoľkých vrstvách.

Ak plánujete použiť belosť, riedite ju vodou a naneste ju niekoľkokrát. Upozorňujeme, že pred aplikáciou kompozície musí byť strop vopred navlhčený. Po dvoch hodinách od nanesenia belosti sa zo stropu zmyje bežnou vodou..

About the author