Ako si vybrať stropné panely

V posledných rokoch si stropná dekorácia s dekoratívnymi panelmi rôzneho dizajnu získava na obľube. Hlavným dôvodom je, že povrch základne nie je potrebné vyrovnávať, omietať a tmeliť, a tieto práce si vyžadujú nielen veľa času, ale aj veľa peňazí. Dekoratívne panely vyzerajú veľmi esteticky, sú dosť pevné a trvanlivé a navyše sa veľmi ľahko inštalujú, čo je možné vykonať nezávisle za jeden deň. Prvá úloha, ktorú je potrebné vyriešiť, je nestratiť sa v rozmanitosti návrhov a urobiť správny výber materiálov. Hlavnou otázkou je, ako si vybrať stropné panely. Aké materiály sú panely, aké veľkosti, pre aké návrhy stropných systémov sú určené – to všetko je mimoriadne dôležité a určuje konečnú voľbu. V neposlednom rade je tiež potrebné venovať pozornosť farbe, textúre, tvaru, odolnosti voči vlhkosti, zvukovo izolačným vlastnostiam a ďalším charakteristikám..

Typy stropných panelov

Stropné panely sú rozdelené do rôznych kategórií podľa rôznych charakteristík, napríklad podľa spôsobu inštalácie, podľa materiálu výroby, podľa veľkosti a tvaru, podľa prítomnosti a neprítomnosti spojovacích prvkov. Voľba potrebných panelov by mala začať určovaním toho, aký typ spojovacieho prvku budete používať, či už to bude zavesená konštrukcia alebo jednoducho prilepené k základni..

Podľa spôsobu inštalácie sú stropné panely:

 • Panely pre kazetové podhľady. Majú štandardné rozmery, zvyčajne 600 x 600 mm, a zapadajú do rámu zavesenej konštrukcie. Patria sem stropné panely Armstrong – najbežnejšie na našom trhu..
 • Lamelové stropné panely. Jedná sa o dlhé a úzke lamely z hliníka alebo plastu, ktoré sú pripevnené k sebe a k zavesenej konštrukcii..
 • Panely so systémom pero a drážka rôzne šírky od 3 do 400 mm, navzájom prepojené. Môžu byť pripevnené buď k vodidlám, alebo jednoducho prilepené k povrchu stropu.
 • Panely rôznych veľkostí, ktoré je možné lepiť na základňu. Môžu to byť štvorcové dlaždice z expandovaného polystyrénu, alebo to môžu byť panely široké 300 mm a dlhé 1 až 3 m..

Voľba stropných panelov, v závislosti od spôsobu inštalácie, je úplne daná tým, aký druh konštrukcie chcete vybaviť. Ak je strop veľmi nízky a neplánujete skryť komunikáciu za stropom, vyberte panely, ktoré sa dostatočne prilepia k základni. Ak to výška miestnosti dovoľuje, zvážte kazetové alebo regálové stropy.

Z akých materiálov sú vyrobené stropné panely?:

 • Hliník. Na kazetové stropy a lamelové stropy.
 • Minerálne vlákno (čadič). Pre kazetové toky a panely, ktoré je možné pripevniť na koľajnice a jednoducho lepiť.
 • Sklolaminát.
 • Plast (PVC). Pre všetky typy stropných konštrukcií.
 • MDF. Pre kazetové stropy, lamelové stropy a panely pripevnené k latovaniu.
 • Sklo – silikátové a akrylové. Na kazetové stropy.

Penové stropné panely

 • Expandovaný polystyrén. Stropné lepiace panely.
 • LED panely. Na kazetové stropy – panely s LED podsvietením.
 • Infračervené vykurovacie stropné panely. Používajú sa nielen ako dekoratívne prvky, ale aj na vykurovanie a chladenie priestorov..
 • Mäkká drevovláknitá doska. Unikátny materiál pozostávajúci výlučne z hoblín a vlákien z borovice bez pridania spojív a živíc. Na kazetové stropy, latovanie a spojovacie panely.
 • Sadrokartón.
 • Drevo.

Okrem bežných dekoratívnych panelov existujú akustické panely s výnimočnými vlastnosťami na tlmenie kročajového hluku, odolné voči vlhkosti, určené na použitie v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, tepelnou izoláciou, vykurovacími panelmi, svetelnými panelmi, dierovanými panelmi pre lepšie vetranie a ďalšími. Pozrime sa podrobnejšie na to, aké panely sú pre strop..

Panely pre kazetové podhľady

Kazetové stropy sú rám vyrobený z pozdĺžnych a priečnych vodítok, do ktorých komôrok sú vložené ozdobné panely. Závesné systémy kazetových stropov Armstrong sú v našej krajine také obľúbené, že sa používajú všade, dokonca aj s panelmi iných výrobcov. Je to veľmi výhodné, pretože rozmery sú jednotné..

Stropné panely Armstrong – charakteristiky:

 • Rozmery 600×600 mm alebo 600×1200 mm.
 • Hrúbka panelu 8 – 25 mm.
 • Odolnosť voči vlhkosti pri teplote + 29 ° C je 90% alebo viac v rôznych modeloch.
 • Odraz svetla od 80% a viac.
 • Okraje panelov sú vyrábané v 3 typoch: Doska – panely s hladkými hranami, inštalované v bunkách rámu z profilu 15 a 24 mm. Tegulárne – hrany vo forme širokého schodu, zdá sa, že panel klesne pod okraje profilu 24 mm. MicroLook – úzke krokové hrany.

Panely pre tento typ stropu môžu byť vyrobené z rôznych materiálov..

Panely z minerálnych vlákien

Stropné panely Armstrong sú vyrobené zo špeciálne upravenej kamennej vlny. Používa sa metóda mokrého formovania, do minerálnych vlákien sa pridáva hlina, perlit a rôzne spojivá – latex, škrob, sadra a spracovaný odpadový papier. Povrch je natretý v požadovanej farbe v niekoľkých vrstvách. Hlavnou výhodou takýchto panelov je ich úžasná zvukotesná vlastnosť. Panely, ktoré používajú viac latexu, sú odolné voči vlhkosti a vhodné na inštaláciu do kúpeľne.

Stropný panel Bajkal

Stropný panel Bajkal je považovaný za panel ekonomickej triedy určený na inštaláciu na verejných miestach a v obecných budovách – na vlakových staniciach, úradoch a iných inštitúciách. Má rozmery 595 x 595 mm, hrúbku 12 mm, hranu dosky, odrazivosť svetla 80%, odolnosť proti vlhkosti 70 – 90%, koeficient absorpcie zvuku 0,1. Stropný panel Bajkal má charakteristický biely reliéfny povrch s nesmerovými a nezaostrenými červími dierami. Upozorňujeme, že tento typ panelov je taký populárny, že sa v Číne kopíruje vo veľkom, ale čínske panely sú tenšie (7 – 8 mm) a menej trvanlivé. Náklady na panely Bajkal sú 1,5 USD.

Dekoratívny stropný panel

Dekoratívny stropný panel vyrobené v Číne. Navonok sa podobá na panely ekonomickej triedy vyrábané v Európe Armstrongom a ďalšími, ale hrúbka panelu je menšia a hustota materiálu je vyššia (390-410 kg / m3). Rozmery panelu 600×600 mm, hrúbka 8 mm, hladké hrany Doska, odolnosť proti vlhkosti 70%, odraz svetla 75%, absorpcia zvuku 0,4. Dekoratívna tvár panelu je biela s nesmerovými červími dierami a slepými perforáciami. Náklady na dekoratívne panely sú asi 2,25 dolárov..

Stropný panel Lilia

Stropný panel Lilia vyrobila v Dánsku spoločnosť Rockfon, z minerálneho vlákna Rockwool je na prednej strane nalepená sklenená podložka, ktorá je natretá požadovanou farbou. Táto výrobná technológia vám umožňuje úspešne kombinovať akustické vlastnosti, požiarnu odolnosť a odolnosť proti vlhkosti. Rozmery panelu 600×600 mm, hrúbka 15 mm, rovné hrany, odraz svetla 81,5%, nízka hustota 90 g / m3. Odolnosť panelov Lilia voči vlhkosti je 100%, čo znamená, že ani za mokra sa panely nedeformujú. Panely sa tiež neboja plesní a plesní. Vďaka týmto vlastnostiam je možné stropné panely Lilia nainštalovať v rôznych inštitúciách, kanceláriách, predajniach, triedach a vo výrobe. Panely Lilia stoja od 1,65 dolára.

Stropný panel Oasis

Stropný panel Oasis výrobca Armstrong (Veľká Británia) sa vyznačuje drsným povrchom prednej strany bez perforácie. Má rozmery 600×600 mm, hrúbku 12 mm, hranu dosky, odolnosť proti vlhkosti 70%, odraz svetla 80%, absorpciu zvuku 0,1 – 0,2. Piesčitý drsný povrch panelu je ideálne kombinovaný so špeciálnymi žiarovkami s hranolovým matným difúzorom. Cena takýchto panelov je 3 doláre, takže ich možno bezpečne nainštalovať v kanceláriách, reštauráciách, kaviarňach, telocvičniach, knižniciach, klinikách a ďalších inštitúciách..

Stropný panel Filigran

Stropný panel Filigran nemecká výroba má hladký povrch s plytkou perforáciou. Rozmery panelu 600×600 mm, hrúbka 13 mm, odolnosť proti vlhkosti 70%, odraz svetla 80%, absorpcia zvuku 0,65, má rovný okraj, stojí 1,875 cu. kúsok.

Väčšina panelov z minerálnych vlákien je v rovnakom cenovom rozpätí, preto by ste ich mali vyberať na základe preferencií vzhľadu a technických vlastností, ako je absorpcia zvuku. Výhodou stropných panelov z minerálnej vlny je ich tepelná úspornosť..

Sklenené stropné panely

Fotografické tlačené sklenené stropné panely

Zrkadlový strop, matný sklenený strop, vitráže, umelecká maľba – to všetko je možné realizovať pomocou sklenených stropných panelov, ktoré môžu byť buď silikátové, alebo akrylátové (plexisklo). Takéto panely sú k dispozícii vo veľkostiach 600 x 600 mm, čo im umožňuje použitie v závesných systémoch Armstrong..

Stropné panely z matného skla

V poslednej dobe sú stropy z matného skla mimoriadne obľúbené. Ak za panely umiestnite svetelné zdroje, lámaním cez sklo a rozptylom svetlo naplní miestnosť teplou žiarou a vytvorí atmosféru útulného slnečného dňa. Kreslenie na povrch matného skla pomocou pieskovania vám umožňuje vytvoriť jedinečný dizajn. Sklenené panely sa ľahko čistia, neboja sa vlhkosti a húb, dajú sa nainštalovať do kúpeľne, kuchyne a bazéna.

Hliníkové stropné panely

Hliníkové panely pre kazetové stropy s otvoreným systémom

Hliníkové stropné panely sa vyrábajú pre otvorené systémové kazetové stropy aj pre uzavreté systémové stropy. Predný povrch panelov môže byť matný, lesklý, so zrkadlovou vrstvou (metalizovanou) alebo polymérnym posypom, rôznych farieb. Tiež môže byť hladký, drsný, perforovaný. Výhody hliníkových panelov sú požiarna bezpečnosť, trvanlivosť (až 50 rokov), vysoká odolnosť proti opotrebovaniu, výnimočná odolnosť proti vlhkosti a jednoduchá údržba..

Hliníkové panely pre kazetové podhľady s uzavretým systémom

Panely pre uzavreté systémy sa vyrábajú so zakrivenými hranami, aby ich bolo možné vložiť do drážky vodiaceho profilu a tesne ich tam zacvaknúť. Strop takýchto panelov vyzerá takmer ako jeden povrch, na ktorom nevyčnievajú upevňovacie profily.

LED stropné panely

LED stropné panely

Panely LED pre kazetové stropy vykonávajú nielen dekoratívnu funkciu, ale sú aj svietidlami. Telo panelu je vyrobené zo zliatiny hliníka, po obvode tela sú LED diódy, ktoré vyžarujú svetlo do koncov špeciálneho LED objektívu. Za šošovkou je reflexný film, ktorý presmeruje svetelný tok nadol a ďalší difúzor rovnomerne rozdeľuje svetlo po celom povrchu svietidla..

Svetlo z takého panelu je jemné, rovnomerné, bez neustáleho blikania, ktoré môže dráždiť oči. Panely LED je vhodné inštalovať do miestností s nízkymi stropmi, pretože nevyžadujú veľa inštalačného priestoru a sú vizuálne schopné zvýšiť objem celej miestnosti. Veľkosti takýchto panelov sú rôzne: 200 x 200 mm, 300 x 300 mm, 600 x 600 mm a dokonca aj okrúhle s priemerom 240 mm. Cena LED panelov závisí od veľkosti a výkonu a pohybuje sa od 90 dolárov. až 300 USD kúsok.

Akustické ozdobné panely

Samostatnou kategóriou stropných panelov sú panely z mäkkých drevovláknitých dosiek. Stropné dekoratívne panely Isotex (Fínsko) sú výrazným zástupcom tejto kategórie. Rozmery takýchto panelov: so šírkou 300 mm a hrúbkou 12 mm môže byť dĺžka 1800 mm, 3000, 3600, 4200 mm. Panely sú zo všetkých strán vybavené systémom pero-drážka, takže sú navzájom ľahko a rýchlo spojené ako laminát.

Stropné panely Isotex

Stropné panely Isotex sú vyrobené zo zvukovoizolačnej dosky ISOPLAAT a potiahnuté fóliovým papierom. Existujú iba 4 farebné riešenia takýchto dosiek, každá z nich má reliéfny vzor – biely omietnutý povrch, imitácia dreva, imitácia lisovaného dreva. Stropné panely Isotex sú absolútne šetrné k životnému prostrediu, dajú sa použiť v detských izbách, nemocniciach a iných obytných priestoroch, vytvárajú v miestnosti teplo, pohodlie a tlmia zvuky a kročajové zvuky. Približná cena akustických panelov Isotex je 15 USD. na m2. Inštalácia panelov sa vykonáva na prepravku alebo lepidlo.

Lamelové stropné panely

Regálové stropy sú dlhé úzke panely pripevnené k rámu. Panely pre tieto stropy sú najčastejšie vyrobené z hliníka, pozinkovanej ocele a plastu. Každý panel má najmenej dva okraje s perom a drážkou pre jednoduchú montáž na strop.

Hliníkové lamelové stropné panely

Hliníkové lamelové stropné panely sú obľúbenejšie ako ostatné, pretože tento materiál môže vyriešiť mnoho problémov, má vynikajúce výkonové charakteristiky a môže byť natretý akoukoľvek farbou, vrátane striebornej metalízy, chrómu a zlata..

Hliníkové lamelové stropné panely

Stropné panely Albes Ruská výroba – vysoko kvalitné výrobky, ktoré v žiadnom prípade nie sú nižšie ako analógy rešpektovaných zahraničných výrobcov. Preto si ich vyberajú kupujúci v celom SNŠ. V továrni sa vykonávajú rôzne dekoratívne úpravy panelov, predná plocha môže byť natretá ľubovoľnou farbou z medzinárodnej škály farieb RAL. Biele, chrómové, zlaté, modré, čierne, červené, matné a lesklé odtiene, imitácia dreva, žula, chameleón, staršia meď – to všetko je možné pre hliníkové lamelové panely.

Panely Albes majú striktný tvar, hladké obdĺžnikové hrany, šírka je rôzna 85 mm, 135 mm, 185 mm. Existujú panely pre uzavreté aj otvorené stropy..

Lamelový strop bez medzier - uzavretý systém

Uzavretý systém predpokladá, že koľajnice sú tesne umiestnené tak, aby neboli žiadne medzery. Druhý systém predpokladá prítomnosť medzery, ktorá je uzavretá vložkou širokou 15 mm. Štrbiny zostávajúce počas procesu inštalácie môžu byť uzavreté vložkami alebo ich môžete nechať otvorené, potom sa strop ukáže ako vlnitý..

Takéto panely sú namontované na ráme vyrobenom z pozinkovanej ocele alebo hliníka. Pevnosť, odolnosť proti vlhkosti, mrazuvzdornosť, jednoduchá inštalácia, schopnosť inštalovať akékoľvek zariadenie do priestoru medzi stropom, odolnosť voči mechanickému a chemickému namáhaniu – to všetko robí hliníkové panely univerzálnymi. Môžu byť inštalované ako v obytných priestoroch, tak v kúpeľniach, kuchyniach a verejných budovách..

Plastové stropné panely

Plastové stropné panely

Stropné panely z PVC sú k dispozícii v dvoch verziách – pre lamelové stropy a panely namontované na lište. Na rozdiel od hliníka sú plastové panely menej odolné, preto si pri výbere musíte dávať pozor na výstuhy. Malo by ich byť dosť a mali by byť silné. Mnoho výrobcov znižuje počet výstuh, aby znížil náklady na výrobok a znížil jeho hmotnosť, aby sa dal opraviť bez prepravky, ale je to veľmi kontroverzné a nebezpečné..

Upevňovacie drážky plastových panelov sú vyrobené rôznymi spôsobmi. Tzv bezšvové panely majú hladké hrany, po inštalácii sú spoje panelov sotva viditeľné. Reliéfne panely sú spojené tak, že je medzi nimi vytvorený reliéfny šev, ktorý trochu pripomína podšívku. Tento typ panelov sa odporúča inštalovať do miestností, ktorých stenové a stropné konštrukcie menia svoje rozmery, znižujú sa a rozširujú. Kĺzanie hrotu v drážke panelu vám umožňuje zaistiť, aby sa zavesený strop nedeformoval. Šev po inštalácii panely s hrdzou pripomína šev medzi podlahovými doskami, čistý a malý.

Farby plastových stropných panelov

Riešenie farieb a textúr plastových stropných panelov je veľmi rozmanité. Povrch môže byť matný a lesklý, monochromatický a vzorovaný. Drahé panely napodobňujú prírodné materiály – tkaninu, podložku, kožu, drevo a môžu mať reliéfny vzor. Pri nákupe je potrebné starostlivo preskúmať predný povrch panelov, pretože ľahko zanechávajú škrabance, preliačiny, poškodený laminát a škvrny.

Stropné panely z MDF

Stropné panely z MDF

Panely MDF sú pripevnené k stropu na latovaní pomocou stavebnej zošívačky. Rôzne farby, odolnosť proti vlhkosti, jednoduchá údržba a inštalácia umožňujú nainštalovať tieto panely do akýchkoľvek priestorov, vrátane priestorov s vysokou vlhkosťou (laminované panely s ochrannou fóliou). Pred inštaláciou je vhodné ošetriť povrch stropu a zadnú stranu panelov antifungálnymi prostriedkami. Panely MDF sú tvarom a veľkosťou plechové po celej dĺžke miestnosti a vo forme štvorcových alebo obdĺžnikových dosiek. Druhý typ panelov vám umožňuje vytvoriť strop vo forme vzoru z panelov rôznych farieb a textúr.

Infračervené stropné panely

Infračervené stropné panely

Moderná inovácia – ozdobné vykurovacie panely na strope si s istotou získavajú na popularite. Umožňujú vám vytvoriť ideálnu vnútornú klímu bez prievanu a ušetriť 40% nákladov na vykurovanie..

Princíp činnosti stropných infračervených ohrievačov

Stropné panely Zehnder – vodné infračervené stropné panely vyrobené v Nemecku. Miestnosť, v ktorej sú tieto panely nainštalované, sa rýchlo zohreje a rýchlo ochladí, teplota v nej je rovnomerne rozložená; je možné použiť aj alternatívne zdroje energie bez viazania na elektrickú energiu. Panely Zehnder sú moduly rôznych dĺžok, ale rovnakej šírky, takže je možné ich kombinovať do produktu ľubovoľnej požadovanej dĺžky. Moduly sú spojené pomocou špeciálnych tlačných tvaroviek. Rúry vo vnútri môžu byť vyrobené z medi, ocele alebo pozinkovanej ocele. Boky panelov majú špeciálny profil, ktorý im umožňuje montáž do zavesených štruktúr Armstrong..

Hlavným argumentom pre použitie stropných panelov Zehnder je ich jedinečná účinnosť. Často sa používajú v reštauráciách, kaviarňach, kinách, verejných budovách, kanceláriách, hotelových halách a iných priestoroch, ktoré je vzhľadom na ich veľkú plochu náročné vykurovať obvyklým spôsobom..

Výber stropných panelov na modernom trhu je taký veľký, že nie je ťažké sa nechať zmiasť. Najprv sa musíte rozhodnúť o návrhu stropného systému a potom sa rozhodnúť, z akého materiálu sú panely v tomto alebo inom prípade vhodnejšie. Panely z minerálnej vlny a panely z mäkkých drevovláknitých dosiek sú napríklad vhodné na tepelnú izoláciu a zvukovú izoláciu miestnosti a hliníkové alebo sklenené panely sú vhodné do miestností s vysokou vlhkosťou a agresívnymi prevádzkovými podmienkami. Ekonomickou možnosťou sú plastové panely a MDF panely. Strop môže byť tiež doplnený o LED panely – žiarovky, ako aj diverzifikovať povrch vzormi alebo perforáciami.

About the author