Ako správne lepiť stropný podstavec

Keď hovoríme o soklových lištách, máme na mysli najčastejšie tie, ktoré sú určené na zamaskovanie spojenia stien a podláh. V posledných rokoch je však v mestských bytoch a vidieckych domoch často možné vidieť také soklové lišty, ktoré sa nachádzajú pod samotným stropom a rámujú miestnosť po celom obvode. Jedná sa o stropný podstavec, ktorý kombinuje mnoho výhod, počínajúc skrytím defektov steny a končiac dodaním stropu zvláštneho kúzla. Dnes zistíme, ako lepiť stropný podstavec akým lepidlom a ako naň zasadiť bagetu..

Obsah:

Nákup stropného podstavca

Spojenie stien a stropu spravidla vyžaduje dekoratívny dizajn. Najbežnejším typom dekoru je inštalácia soklovej lišty. Stropný podstavec sa nazýva filé, je to doska štandardnej dĺžky – takmer 2 metre. Filety môžu byť polyuretánové, drevené, sadrové a penové, ale bez ohľadu na to zostáva princíp ich inštalácie nezmenený, v pracovnom procese sa objavujú iba niektoré nuansy.

Začnime teda! Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je rozhodnúť o materiáli stropného podstavca. Penové a polyuretánové výlisky sú považované za najhospodárnejšie a ľahko použiteľné výrobky. Sú si navzájom podobné, pretože ide o polymérne zlúčeniny. Stropné soklové lišty z polystyrénu nemajú rovnakú kvalitu ako polyuretán.

Ak porovnáme polyuretánové výlisky s penovými výliskami, prvé sú ťažšie a drahšie, ale zároveň majú dostatočnú elasticitu. Penové bagety však nie sú vôbec ohybné, nedajú sa ohýbať, pretože je veľmi pravdepodobné, že prasknú. To všetko je veľmi dôležitý bod pri inštalácii bagety. Ak má stropná konštrukcia rôzne polomery ohybu, bude sa hodiť vysoká elasticita polyuretánu.

Polyuretán je odolnejší ako polystyrén, ktorý sa drobí a láme. Polyuretánové soklové lišty je možné použiť nielen v miestnostiach s normálnou vlhkosťou, ale aj v miestnostiach s vysokou vlhkosťou: kúpeľne, kuchyne. Ale výrobky vyrobené z polystyrénu nemajú príliš radi vlhkosť.

Ďalšia vec, ktorú musíte urobiť pred aplikáciou soklovej lišty, je zmerať obvod miestnosti a zistiť, koľko soklovej lišty potrebujete. Predpokladajme, že celkové rozmery vašej miestnosti sú 4 x 6 metrov, takže jej obvod je 20 metrov. Pretože priemerná dĺžka filé dosahuje 2 metre, podľa toho potrebujete 10 filé, ale pre prípad je lepšie kúpiť ďalší stropný podstavec.

Teraz sa musíte rozhodnúť o šírke bagety, pretože široké lišty na nízkych stropoch nebudú vyzerať primerane, čím sa zmenší veľkosť miestnosti. Rovnako dôležitá je kombinácia soklových líšt a stien. Obyčajné steny budú vyzerať zaujímavejšie, ak pre ne vyberiete bagetu so vzorom alebo nejaký druh textúry. A na steny, ktoré sú zdobené ozdobami, sa zmestia absolútne hladké soklové lišty bez akýchkoľvek vzorov.

Voľba lepidla na soklovú lištu

Všetko lepidlo na stropné podstavce, ktoré je dnes prezentované na trhu, je podľa svojho zloženia rozdelené na akryl a polymér. Pri rozhodovaní o tom, aký druh lepidla použijete na upevnenie bagety, musíte vychádzať z funkčného účelu miestnosti. Ak rekonštruujete škôlku, dajte prednosť bezpečnému akrylovému lepidlu. A pre strop v kuchyni v kúpeľni budete musieť vziať do úvahy vzorku polyméru.

Akrylové lepidlá sú na vodnej báze, a preto nevykazujú výrazný zápach. Nie sú však vhodné na použitie v miestnostiach s vysokou vlhkosťou. Polymérne zlúčeniny sú naopak odolné voči vlhkosti a trvanlivé, ale obsahujú chemické rozpúšťadlá, ktoré ich udržiavajú v tekutom stave. A kým kompozícia nezaschne, čo môže trvať až jeden týždeň, v miestnosti bude cítiť špecifický nepríjemný zápach.

Bez ohľadu na významné nevýhody sú však pri inštalácii stropného podstavca najobľúbenejšie polymérne lepidlá – „Titan“ alebo „Moment“. Kupujúci oceňujú tieto látky pre ich spoľahlivosť a všestrannosť. Rôzne úpravy sa navzájom líšia rýchlosťou tuhnutia a úrovňou odolnosti voči nízkym teplotám.

V predaji sú aj vzorky, ktoré sú určené na lepenie prakticky mokrých častí, existujú vzorky, ktoré sa dajú nastaviť v priebehu niekoľkých sekúnd, čo je veľmi výhodné v prípade práce pod stropom. Drevené filety však môžete pripevniť nielen na lepidlo, ale aj na skrutky a klince..

DIY príprava lepidla

Alternatívne môžete lepidlo primiešať z dostupných materiálov. Je zvykom lepiť sádrové a penové podstavce na tmelový roztok, pričom toto riešenie bude použité aj na utesnenie medzier, ktoré sa vytvoria pri priľnavosti profilov k sebe a k stenám so stropom.

Na prípravu tohto roztoku odoberte 1 objem jemného dokončovacieho tmelu akejkoľvek výroby a 1/4 objemu lepidla PVA na 1 objem vody. Všetko premiešajte, hnette, kým sa nedosiahne homogénna hmota, ktorá má krémovú konzistenciu bez hrudiek a zrazenín, a nechajte niekoľko minút odstáť. Tesne pred použitím opäť dobre premiešajte..

Takúto kompozíciu môžete použiť ako lepidlo aj ako tmel, na lepenie bagiet a na zakrytie medzier medzi stenami a soklovými lištami na dve hodiny. Výsledné lepidlo je na vodnej báze, preto má vlastnosti, ktoré sú vlastné akrylovému lepidlu, a nie je vhodný pre miestnosti s vysokou vlhkosťou.

Príprava na inštaláciu bagety

Pred inštaláciou stropného podstavca vyberte materiál z obalu a nechajte ho jeden deň v miestnosti, kde sa bude inštalácia vykonávať, až potom môžete začať pracovať. Jednou z ťažkostí, ktoré vznikajú pri lepení bagety, je odrezanie filé od konca. Koniec koncov, každý soklový podstavec by mal zakotviť s druhým v rohu miestnosti presne pod uhlom 45 stupňov.

Aby ste sa s touto úlohou vyrovnali, mali by ste si urobiť zásobu pokosovej skrinky, ktorá je potrebná na vedenie noža alebo píly v danom uhle. Pokosový box má niekoľko drážok v rôznych uhloch sklonu – 90, 45, 60 a 67,5 stupňov. Vložte filé do inštalácie pod uhlom 45 stupňov a odrežte kus nožom a potom konce rezu vyhlaďte. Je veľmi dôležité najskôr odrezať roh soklovej lišty a až potom ju upraviť podľa záberov..

Ak však roh nesprávne odrežete, budete ho musieť znova odrezať a dĺžka dosky, spolu s tým, už bude menšia, čo povedie k vytvoreniu medzery v strope. Aby ste netrpeli rezaním sokla a spájaním rohov, môžete si kedykoľvek kúpiť ozdobné rohy a následne ich nainštalovať na miesto spájania v mieste spojenia.

Starostlivo pripravte povrch stropu – musí byť suchý a čistý. Ak je základňa drevená alebo plastová, nemali by na nej byť žiadne mastné škvrny. Strop by mal byť tmelený a steny by mali byť orezané tam, kde bude umiestnený sokel. Použitie tmelu umožňuje lepšie vyrovnanie. A preto bude spojenie filé v miestach, kde susedia so stenou a stropom, takmer nepostrehnuteľné. Niekedy na prípravu stropu stačí urobiť pár pohybov vlhkou špongiou.!

Postup prilepenia formy

Pri renovácii sa spravidla praktizujú dva spôsoby inštalácie stropnej lišty. Prvá technika spočíva v nalepení podstavca po tapetovaní miestnosti. Pri druhom spôsobe je lišta inštalovaná po vyrovnaní stropu a stien a ich základnom nátere. Druhá metóda je nepochybne výhodnejšia, aj keď je namáhavejšia..

Po prvé, pri výmene tapety nemusíte preinštalovať stropnú lištu. Za druhé, v prípade nerovných stien budú medzery medzi filé a stenou vyzerať veľmi škaredo, čo je oveľa jednoduchšie pred tapetovaním uzavrieť, pretože sa nebojíte, že steny zafarbíte. Preto pred lepením stropného podstavca by ste nemali lepiť tapetu, aby ste dosiahli oveľa lepší výsledok..

Pred pripevnením sokla by ste určite mali venovať pozornosť výberu miesta na lepenie prvej dosky v rohu, pretože k nej bude prilepená susedná. Ako lepiť, aby vyzeral roh. Je lepšie lepiť soklovú lištu v nasledujúcom poradí: najskôr prilepte segmenty v rohoch a až potom môžete bagetu prilepiť po obvode. Ak sú pruhy v rohoch lepené rovnomerne, potom na priamych častiach steny nebudú žiadne ťažkosti..

V prípade napínacích plátien je určite lepšie prilepiť sokel, než nalepíte na povrch tapetu. Je lepšie vybrať si soklovú lištu z PVC, ktorá je ľahká. Nepripevňujte bagetu k napínaciemu stropu – iba k stene. Je lepšie vopred chrániť panel polyetylénom. V opačnom prípade je technológia upevnenia podstavca podobná tej, ktorá je popísaná vyššie, s takou zmenou a doplnením, že namiesto tmelu alebo tmelu je lepšie použiť špeciálne lepidlo.

Ak sa rozhodnete vybaviť dekoratívne osvetlenie miestnosti pomocou stropného podstavca, nezabudnite, že medzi postupom prilepenia podstavca bez osvetlenia a spolu s ním nie sú žiadne radikálne rozdiely. Ak chcete týmto spôsobom vyzdobiť svoju izbu, položte pred upevnením stropného podstavca drôty elektrického osvetlenia.

Obvykle sa používajú LED diódy. Ďalej musia byť drôty uzavreté soklom, pričom treba pamätať na to, že stropný podstavec lepíme nie na strop, ale na stenu. Od stropnej lišty k povrchu stropu by mala byť určitá vzdialenosť. To sú všetky triky na lepenie základnej dosky v rôznych prípadoch..

Na výlisky môžete použiť dokončovací tmel alebo lepidlo. V prvom prípade na výrobnej spoločnosti nezáleží. Ak chcete skryť komunikačnú komunikáciu pod stropným podstavcom, pripevnite ich najskôr k stene alebo stropu. V tomto prípade, ako pri usporiadaní dekoratívneho osvetlenia pomocou stropného profilu, bude bageta pripevnená iba k stene. Ak drôt pri inštalácii strhne profil, bude veľmi ťažké ho lepiť.

Bezprostredne pred inštaláciou navlhčite upevňovacie body na strope a stene základným náterom alebo vodou. Môžete tak zabrániť rýchlemu vysychaniu látky a uľahčiť postup pripevnenia. Ďalej riedte tmel a tenkou vrstvou naneste malú špachtľu na celú zadnú stranu filé, aby pri prilepení v rohu nezostali žiadne dutiny.

Umiestnite soklovú lištu na jednu stranu stropu, druhú na stenu a zatlačte nadol. Upečený tmel jemne vyberte prstom alebo špachtľou. Potom odstráňte zvyšok tmelu z bagety vlhkou handričkou. Tiež spoje výliskov natrite tmelom a umyte vlhkou handrou.

Alternatívne môžete stropný podstavec prilepiť. Aplikácia stropného podstavca lepidlom je jednoduchšia ako použitie tmelu, ale vyžaduje si ďalšie investície. Tmel takmer vždy zostáva po takmer vyrovnaní stropu a stien a budete si musieť kúpiť lepidlo. Napríklad pre izbu so záberom do 20 metrov štvorcových budete potrebovať dve balenia akrylového tmelu.

Nezabudnite, že na lepenie soklovej lišty musia mať steny a strop dobre upravený adhézny povrch. Je obvyklé nanášať lepidlo špachtľou alebo pištoľou. Lepidlo rozotrite tenkým pásikom na zadnú stranu soklovej lišty, ktorá má priľnúť k stropu alebo stene. Ak máte strečový strop, lepidlo by sa malo nanášať iba na spodnú časť bagety, ktorá bude priamo pritlačená na stenu.

Po nalepení stropného podstavca chvíľu počkajte a potom prúžok pevne pritlačte na miesto lepenia. Lepidlo rýchlo tuhne. Po stlačení rukami počas zapínania môžu na podstavci stropu zostať stopy a špinavé miesta. Aby ste sa vyhli výskytu výtlačkov na bagete, musíte si častejšie umývať ruky..

Vyčnievajúci prebytok kompozície sa musí otrieť suchou handričkou. Na vytvorenie rohu soklovej lišty použite narezaný kus filé tak, aby opakoval profil už narezaného, ​​a prilepte ich k sebe. Techniku ​​lepenia opakujte, kým nezlepíte všetky dosky pozdĺž celého okraja stropu.

Maskovanie spojov a lakovanie

Ak sú po lepení stropného podstavca medzi doskami malé medzery, nie je to absolútne žiadny problém, pretože sa dajú ľahko odstrániť trením v bielom tmele. Ak ste ešte nebielili a nenamaľovali strop, potom by bola najlepšia možnosť nasledujúca..

Ľahkým tmelom musíte prejsť všetky lepené pásy, rozmazať ich ako farbiacu hmotu a po vysušení by ste mali prebytok odstrániť jemným brúsnym papierom alebo špeciálnou brúsnou špongiou na omietanie. Po takom konečnom prevedení sa strop a lišty stanú jediným celkom a vy zase nenájdete ani jednu medzeru..

Potom, čo ste podlepili stropný sokel a odstránili všetky chyby, môžete začať maľovať sokel. Proces natierania soklovej lišty sa považuje za voliteľný, ale ak chcete svojmu stropu dodať hotový a atraktívnejší vzhľad, musíte sokel natrieť..

Ale ak je sokel biely, musí byť natretý, inak začne časom získavať žltkastý odtieň. Na tento účel sa spravidla používajú akrylové alebo latexové farbivá na vodnej báze. Môžete si vziať nitro farbu, ale povrch bagety by mal byť pred nanesením základného náteru..

Spravidla platí, že pre najlepšiu priľnavosť lepidla by malba byť vykonaná najskôr deň po prilepení. Najpraktickejšou farebnou kompozíciou je akrylová farba alebo farba na vodnej báze. Každé filé opatrne natrieme štetcom, aby neprefarbilo všetko naokolo. Najlepšie je, ak to urobíte pred použitím tapety..

Teraz sme zistili, ako správne prilepiť stropný podstavec. Vezmite do úvahy všetky jemnosti inštalácie, inštaláciu vykonajte pred konečným dokončením stien, začnite od rohov a potom pripevnite bagetu v priamke. Pri pripájaní výlisku pod dekoratívne osvetlenie alebo strečovú tkaninu bude technológia odlišná, ale nie zásadne, je dôležité pamätať si na niektoré nuansy a práca pôjde ako hodinky.

About the author