Ako ukotviť stropný podstavec

Stropný podstavec je prilepený na spoji stien a stropu a vykonáva hlavne dekoratívne funkcie. Upevnenie soklových líšt k stenám a ich spájanie v rohoch je dosť komplikovaný postup. Samotný stropný sokel je rozrezaný na úseky určitej dĺžky a ich konce sú opatrne vyrezané pod ostrým uhlom pomocou pokosovej skrinky a píly s jemným zubom. Až potom sa tvarovacie pásy spoja. To je dôvod, prečo musíte zistiť, ako správne zapadnúť do stropného podstavca..

Obsah:

Vlastnosti použitia stropného podstavca

Stropný podstavec je primárne potrebný na maskovanie rozhrania medzi stenami a stropom. V prípade napínacích plátien je hlavným účelom soklovej lišty skryť medzeru medzi samotným závesom a povrchom stien. Na týchto miestach sa časom často objavia praskliny, ktoré je potrebné nejakým spôsobom skryť. Rohy a samotné steny v miestnosti sú často nerovnomerné; tento problém je možné úspešne vyriešiť aj inštaláciou stropného podstavca.

Soklovú lištu možno navyše použiť aj pri inštalácii skrytého dekoratívneho osvetlenia v miestnosti. Myšlienku takéhoto osvetlenia používajú dizajnéri už dlho. Jeho význam spočíva v tom, že kvôli bagete dopadá na stropy mäkké svetlo, ktoré tvorí podsvietená soklová lišta. V tomto prípade musíte tiež vedieť, ako vytvoriť spoj stropného podstavca.

Stropné podstavce sú vyrobené hlavne vytláčaním z polyuretánu alebo polystyrénu, preto sú ľahké. Také bagety môžu byť tiež vyrobené zo sadry a dreva. Tvarovka je v predaji vo forme štandardných dĺžok. Obvykle je tento údaj 2 metre. Povrch tohto výrobku môže byť hladký alebo reliéfny. Najpopulárnejší je biely stropný sokel, ale v obchodoch sú aj bagety z farebného plastu..

Sokel môžete perfektne zladiť s obľúbenými materiálmi, ako sú plastové dlaždice, tapety a panely. Pri zdobení interiéru sa tvarovanie často používa v tandeme so štukovými prvkami, aby miestnosť získala kompletný vzhľad..

Potreba ukotviť stropný podstavec

Upevnenie výlisku nie je v žiadnom prípade posledným krokom opravy, pretože stále je čo robiť. Pamätajte si, že je obvyklé lepiť bagetu pred lakovaním povrchu stropu a lepením tapety. Pri inštalácii stropného podstavca je hlavnou ťažkosťou spojenie stropných podstavcov, ktoré spočíva v spájaní jednotlivých pásov v rohoch miestnosti a spájaní, keď je pás vybudovaný po celom obvode stien..

Tradičné soklové lišty sa dodávajú v pásoch rôznej šírky a dĺžky. Je obvyklé zvoliť šírku pásu v závislosti od veľkosti miestnosti. Dĺžka pásu môže dosiahnuť jeden meter až niekoľko. Pretože inštalácia soklovej lišty je vždy vyrobená zo štandardných pásov, v procese práce to nebude možné urobiť bez ich spojenia. Zároveň nezáleží na tom, z akého materiálu sú filety vyrobené – sadra, pena, drevo alebo iný polymérny materiál..

V obchodoch môžete samozrejme nájsť filé, ktoré sú už pripravené na ukotvenie v rohoch miestnosti. V tomto prípade sa prejavuje princíp opaku. Pri práci s takou soklovou lištou budete musieť urobiť rovné, nie šikmé rezy pre predné spojenie prvkov. Je pravda, že cena takéhoto príslušenstva je v porovnaní s klasickými lamelami oveľa vyššia..

Dokovanie stropného podstavca by malo začať dôkladnou prípravou povrchu, kde bude pripevnený. Musí byť úplne suchý, hladký, bez nečistôt a prachu. Pred spojením stropného podstavca musí byť povrch vyrovnaný, tmelený a natretý základným náterom. Ak musíte bagetu upevniť na omietku, potom odborníci odporúčajú, aby ste ju najskôr pokryli farbivovou kompozíciou na báze vody.

Vysoko kvalitné spojenie soklových líšt sa považuje za uskutočniteľné, aj keď sú rohy v miestnosti nerovnomerné, hlavnou vecou je dodržať technológiu tohto procesu. Inštalácia pásu začína z rohu miestnosti v blízkosti vchodu. Na správne rezanie koľajnice pod uhlom 45 stupňov je potrebné umiestniť jej koniec do špeciálneho zariadenia – pokosového boxu, čo je box v tvare U so štrbinami umiestnenými v rôznych uhloch.

Nástroje na spájanie stropného filé

Pretože je ťažšie zariadiť rohové spojenie stropnej rímsy, musíte najskôr zistiť, ako spojiť rohy stropného podstavca. Za týmto účelom pripravte nasledujúcu sadu nástrojov: píla na kov alebo papiernický nôž, pokosnička, uhlomer, pravítko a ceruzka. Na orezanie stropného podstavca v neštandardných uhloch (viac alebo menej ako 90 stupňov) sa používa stavebný nôž a vymeniteľné čepele.

Tajomstvo úspešného rezania stropného podstavca spočíva v tom, že sa odporúča rezať dosku aj z prednej strany, a nielen z vonkajšieho okraja. Ak urobíte vonkajší roh, potom vnútorný roh. Ak chcete získať kĺby nie horšie ako ctihodní opravári, budú pre vás užitočné nástroje ako pokosová skriňa alebo elektrická pokosová píla, ktoré vám umožnia dosiahnuť vysokú presnosť rezania..

Stropné soklové lišty môžete tiež orezávať ekonomickejšími nástrojmi, ako je napríklad ručná pokosová skrinka alebo píla. Jednoduchá píla je lacná, práca s ňou je mimoriadne jednoduchá, ale nevýhodou takéhoto zariadenia je jeho drsnosť. Vždy existuje riziko pokazenia materiálu. Ak ste si napríklad kúpili drevo alebo plast nízkej kvality, výrobok sa počas prevádzky môže začať delaminovať alebo rozpadať..

Nástroj nazývaný skladačka pomôže vytvoriť roh bez otrepov na stropnom podstavci. Výhodou tohto nástroja je okrem vysokej účinnosti a presnosti práce aj jednoduché použitie. Skladačku môžete nastaviť na ľubovoľný smer pohybu a vykonávať najkvalitnejšie rezy.

Pokosový box však často nie je po ruke a pravé uhly sa v našich bytoch vyskytujú len zriedka. V takom prípade sa môžete pokúsiť zaobísť iba pomocou improvizovaných prostriedkov. Z hrubého papiera alebo lepenky vytvorte šablónu, ktorá bude jasne opakovať vnútorný alebo vonkajší roh steny..

Ak je sokel vo vnútri dutý, potom je nereálne držať ho pri orezávaní rukami vzpriamene – z dostupných materiálov musíte postaviť roh, do ktorého dáte bagetu, ako do pokosovej škatule. Je to v poriadku, ak roh nie je dokonalý. Môžete dokonca dať dohromady dve dosky. Je dôležité, aby ste s ich pomocou mohli bezpečne držať výlisok v jednej polohe..

Ďalej umiestnite roh nad šablónu takým spôsobom, aby bol koniec rohu presne nad rohom šablóny. Umiestnite soklovú lištu do štvorca a nakrájajte ju pomocou šablóny. Na rozdiel od postupu rezania pokosovou skriňou môže čepeľ noža alebo píly spočívať iba v rohu, takže musíte byť obzvlášť opatrní a pozorní..

Pri práci s penou nemá zmysel používať takú komplexnú techniku ​​ako pokosový box. V tomto prípade budete potrebovať obyčajný stavebný nôž. Hlavnou vecou je uistiť sa, že má ostro nabrúsenú čepeľ, potom bude možné vykonať vysokokvalitný rez bez delaminácie a roztrhnutia materiálu..

Rohové spojenie stropného podstavca

Dokovanie stropného podstavca v rohoch môže byť tvorené 2 druhmi rohov – vnútornými rohmi medzi stenami a vonkajšími. Vnútorné rohy sa nachádzajú v akejkoľvek miestnosti a ich hodnota je vždy nižšia ako 180 stupňov, zvyčajne 90. Vonkajšie rohy je možné vidieť o niečo menej často. Spravidla sú väčšie ako 180 stupňov – vo väčšine prípadov 270. Každý rohový spoj bude pozostávať z dvoch soklových líšt – pravej a ľavej. V závislosti od toho, ktorý roh rímsy je vybavený, sú dosky rezané rôznymi spôsobmi..

Vnútorné rohy

Hlavné rohy, ktoré je potrebné najčastejšie rezať, sú vnútorné, inými slovami, sú to rohy miestnosti. Pred spájaním rohov stropného podstavca nezabudnite, že strana sokla, ktorá je pri rezaní rohov pritlačená k bočnej stene pokosovej skrinky, je pri lepení prilepená k stene a strana pritlačená k spodnej časti pokosová skriňa bude prilepená k povrchu stropu. Na vytvorenie vnútorného rohu stropného podstavca by jeho spodná časť mala vyčnievať nad horný, pre vonkajšie rohy – opak je pravdou..

Prvým krokom je meranie uhla medzi stenami miestnosti. Ak je to zhruba deväťdesiat stupňov, orežte okraje dosky v 45 -stupňovom uhle. Pri nerovných spojoch medzi stropom a stenami musí byť polomer rohu delený dvoma. Nezamieňajte si navzájom detaily: bageta, ktorá by mala byť prilepená vľavo, by mala mať strih na pravej strane a pravá doska na ľavej strane.

Je potrebné odrezať stropnú lištu pre vnútorný roh týmto spôsobom: nainštalujte soklovú lištu do pokosovej skrinky, zatlačte okraj soklovej lišty o niečo ďalej ako je štrbina na pravej 45 stupňovej značke a odrežte pílou . Ak je dlhá časť soklovej lišty pri orezávaní rohu umiestnená vľavo, potom by mal byť orezaný roh ľavostranný, vpravo-pravostranný.

Odrežte dva pravé a ľavé rohy naraz a potom pritlačte narezané soklové lišty do rohu, aby ste skontrolovali presnosť vyrezaných rohov. Ak je uhol v miestnosti asi 90 stupňov, potom s inštaláciou podstavca nebudú žiadne problémy. Malé nezrovnalosti v uhle môžete vždy vyrezať nožom..

Vonkajšie rohy

Vonkajší roh v miestnostiach je oveľa menej bežný ako vnútorný roh, ale stále je užitočné vedieť, ako spojiť stropný podstavec vo vonkajších rohoch. Rezanie je tiež jednoduché. Tu musíte urobiť opak. Najprv označte začiatok takého rohu, za týmto účelom pritlačte podstavec k stene podľa označení, potom ceruzkou označte značku okraja rohu, kde odrežete vonkajší roh, potom môžete začať postup výroby vonkajšieho rohu sokla.

Pamätajte si, že soklová lišta musí byť pripravená na lepenie predtým, ako použijete značku, to znamená, že už musíte odrezať vnútorný roh, alebo byť pripravená na priame spojenie. Umiestnite stropný podstavec do pokosovej skrinky, stlačte.

Ak je najdlhšia časť soklovej lišty vľavo, odrežte ju vľavo o 45 stupňov, ako pri rezaní vnútorného rohu, strana, ktorá je pritlačená k bočnej stene pokosovej skrinky, bude prilepená k stene, keď lepenie. Potom odrežte pravú stranu rohu rovnakým spôsobom ako ľavý. Pred lepením musíte podstavec znova vyskúšať, aby ste mohli ovládať spájanie podstavca.

Neštandardné uhly

Potom, čo ste sa zaoberali vonkajšími a vnútornými rohmi, stojí za to zistiť, ako správne spojiť stropný podstavec v neštandardných rohoch. Niekedy existujú byty so zaoblenými rohmi, musia tiež prilepiť stropný podstavec.

V takejto situácii musíte podstavec rozrezať na kusy, v závislosti od zakrivenia rohu, napríklad 5 centimetrov. Na lepenie v tomto rohu sokla budete potrebovať asi 4 – 5 dielov. Po nalepení zaoblenej časti odstráňte prebytočný tmel špachtľou, potom môžete stropný podstavec prilepiť ďalej v priamke.

Dokovacie soklové lišty v rovných častiach

Už sme zistili, ako spojiť rohy podstavca, teraz musíme určiť, ako sa spájanie dosiek vykonáva na rovných častiach. Časti musíte spájať veľmi opatrne, pretože všetky chyby sú zarážajúce, a nielen chyby v rohoch. Hladké oblasti sú vždy lepené po spojení rohov. V tomto prípade je tiež potrebné upraviť okraje soklovej lišty do pravého uhla 90 stupňov, pretože dosky by sa vo výrobe mohli rezať nerovnomerne.

A postup spájania sokla na rovných častiach je dosť jednoduchý. Po nastavení rohov stropnej rímsy sa dosky s rovným koncom zvaria na jednu rohovú dosku a pripevnia sa. Nasledujúca lišta s predchádzajúcou sa spojí rovnakým spôsobom..

Keď rovná tyč vzdialeného rohu, ktorá sa nachádza na tejto stene, dosiahne rohovú lištu, musí sa to skúsiť pozdĺž dĺžky v mieste inštalácie a potom sa musí použiť značka, aby sa to prerušilo. Ďalej opatrne prerežte soklovú lištu v pravom uhle k značke. Aby časti stropného podstavca vytvorili dokonalý spoj, musia byť narezané hrany opatrne prebrúsené jemnozrnným šmirgľovým papierom..

Pri spájaní častí soklovej lišty „koniec-koniec“ je potrebné do stropného podstavca pridať lepidlo, bageta sa na požadovanom mieste dobre pritlačí, aby sa prebytočné lepidlo vytlačilo na stenu a strop. Odporúčame podlahovú lištu stlačiť, ak je to možné, okrajom dlane, pretože stropnú lištu, najmä penovú, je možné ľahko pritlačiť, a potom zostanú preliačiny na prstoch. Prebytočná kompozícia sa odstráni vlhkou handričkou.

Po pripevnení je potrebné tmeliť medzery vytvorené po inštalácii stropného podstavca a starostlivo zarovnať, také medzery môžete vyplniť aj špeciálnym tmelom. Následne môžete stropný filet vymaľovať alebo zachovať pôvodný vzhľad bagety..

Ak ste urobili všetko opatrne, inštalácia podstavca do miestnosti pod stropom pre vás nebude zdrvujúca úloha. Budete môcť úspešne spojiť lištu na rovných častiach stropu a v rohoch miestnosti. A tiež stojí za to vidieť, ako ukotviť stropný podstavec vo videu a vopred sa vyzbrojiť potrebným nástrojom, bez ktorého sa v žiadnom prípade neodporúča začať pracovať sami..

About the author