DIY plastový strop

Donedávna sme si ani nevedeli predstaviť, čo sa dá robiť so stropom, okrem toho, ako vybieliť alebo prikryť vodnou emulziou. Ak ste chceli niečo „zábavné“, tapetu ste prelepili. S príchodom nových stavebných materiálov do nášho života sa začali objavovať úplne nové technológie na dokončenie stropu. Arzenál takýchto dizajnových riešení zahŕňa aj inštaláciu napínaných stropov, zavesených podhľadov, minerálnych, sklenených, zrkadlových, vitrážových, sadrokartónových a opláštených drevených alebo plastových panelov. Dnes si povieme, ako vyrobiť plastový strop.

Obsah:

Vlastnosti plastových stropov

Plastové panely pre takéto stropy sú vyrobené z polyvinylchloridu – bezpečného a neškodného materiálu. V našej krajine sa PVC panely používajú všade na dokončenie stropov a stien, ako aj na výrobu kontajnerov na potraviny a výrobky. Preto nie je potrebné pochybovať o šetrnosti materiálu k životnému prostrediu..

Je dôležité mať na pamäti, že plastové panely na steny a stropy sú rôzne a neodporúča sa kupovať jeden výmenou za druhý. Stropné panely sú oveľa ľahšie, a to je dôležitý detail, aj keď ich mechanická pevnosť je oveľa nižšia. Ak pri inštalácii stropu použijete panely na steny, dôjde k veľkému zaťaženiu rámu, a to nie je veľmi bezpečné. A pomocou plastových panelov na strop pri zdobení stien môžete v priebehu času pozorovať ich deformáciu..

Plastový strop je typ zaveseného stropu. Na ráme je namontovaný plastový plášť, ktorý je pripevnený špeciálnymi vešiakmi. Na rám potrebujete drevené lamely (môžete použiť kovový profil). Na výrobu samotného stropu môžete použiť jednoduché lacné materiály, ale je lepšie minúť peniaze na kvalitnejší plast. Upevnenie plastových panelov k stropu zabezpečujú soklové lišty pre plastové stropy a tvarovaný profil.

Pri inštalácii plastových stropov existuje jedna námietka. Vzhľad povrchu závisí od vybraných panelov. Pri kúpe lesklých panelov budú kĺbové švy na takom strope nenápadné, prakticky ich nevidieť. Lesklý strop je reflexný povrch, ktorý vyzerá celkom originálne. Ak plánujete vytvoriť strop z matných, farebných a vzorovaných panelov, pripravte sa, že švy budú celkom jasne viditeľné..

Výhody plastového stropu

Ak pri opravách vo svojom byte plánujete vyrobiť plastový strop, vaša voľba je dosť vzdialená, pretože takýto strop má mnoho výhod. Po prvé, ak vás zaplavia susedia, plastový strop nebude potrebné prerábať a ak záplavy nie sú vážne, nevšimnete si vôbec nič. A to je veľké plus, pretože strop prilepený tapetou alebo vybielený by musel byť bielený alebo lepený druhýkrát.

Na konci práce dostanete dokonale rovný strop, ktorý je v prípade potreby možné umyť vodou alebo čistiacimi prostriedkami. Ale aj keď sa nebudete starať o plastový strop, stále nestratí svoju krásu a originalitu. Aj v prípade poklesu teploty si strop zachová rovný povrch. Stropy nalepené tapetami časom vyblednú a plast si zachová svoj vzhľad mnoho rokov.

Pomocou takého stropu môžete nielen skryť veľké nepravidelnosti alebo rúrky, ale tiež ich zmeniť na častice interiéru a na tomto mieste vybaviť krásne moderné žiarovky. Strop môže byť nielen hladký, ale aj reliéfny pomocou širokých panelov s kontúrami. Ďalšou výhodou plastového zaveseného stropu je jeho cena. Toto samozrejme nie je najlacnejší typ stropu, ale napriek tomu vás to bude stáť oveľa menej ako napríklad strečový strop. Vzduchová medzera, ktorá sa tvorí medzi stropom a plastom, navyše vytvára dobrú zvukovú izoláciu..

Pretože PVC panely sú prekvapivo odolné voči vlhkosti, je logické ich nainštalovať do kúpeľne. Pri zaplavení sú plastové panely schopné odolať hmotnosti vody a nebáť sa úhlavného nepriateľa vlhkosti, nazývaného pleseň. Zvlášť ak sú panely PVC inštalované aj na stenách a v kuchyniach. Z rovnakého dôvodu je taký materiál skvelý na opláštenie jednotky domáceho stravovania. Obzvlášť dobré sú plastové panely v kuchyni, pretože takýto strop je možné ľahko umývať bežnými čistiacimi prostriedkami a, ako viete, pri konštantnej prevádzke plynového sporáka sú všetky povrchy znečistené sadzami.

Voľba plastu pre montáž

Najprv musíte vypočítať, koľko materiálu potrebujete. Je to dosť jednoduché, ak poznáte oblasť stropu. Ak nie, potom sa to dá zmerať. Miestnosť s komplexnou konfiguráciou bude potrebné rozdeliť na časti – obdĺžnikové časti na strope, potom by sa výsledky mali zaokrúhliť nahor. Ak je miestnosť obdĺžniková, bude jednoduchšie všetko zmerať..

Pri nákupe sa stačí pozrieť na obal – tam musí byť uvedená plocha jedného plastového panelu. Vezmite do úvahy aj počet panelov v balení, zvážte, koľko panelov je potrebných na pokrytie celej plochy a trochu pridajte (berúc do úvahy orezávanie a podobne).

Typ a farbu plastu môžete určiť priamo pri nákupe. Dizajn celej miestnosti závisí od toho, ktoré panely si vyberiete pre inštaláciu plastového stropu. Biele panely sú najlacnejšie, zatiaľ čo vzorované a štruktúrované panely sú drahšie. Všetky panely musia mať rovnakú farbu (farebnú schému) a prípadný výkres musí byť presný a správny. Ak je panel svetlejší ako ostatné alebo je naopak veľmi tmavý, je najlepšie ho zmeniť na taký, ktorý dokonale zapadá do celkového tónu všetkých panelov..

Keď kupujete materiál, akým je plast, musíte byť veľmi opatrní a skontrolovať každý panel, pretože chybné modely nie je vhodné používať. Keď ste si kúpili plast, pri jeho preprave do vášho domu nezabudnite, že nemôže byť poškodený, pretože potom počas inštalácie nebude plniť svoju funkciu a nebude vytvárať dokonale hladké spoje.

Výber materiálov a nástrojov

Najprv by ste sa teda mali zoznámiť s najbežnejšími profilmi na pripevnenie plastových panelov:

Na určenie počtu profilov potrebujete vopred nakreslený diagram. Nakreslite na papier proporcionálne znížený strop. Je potrebné mať na pamäti, že profily by mali byť od seba vzdialené 60 centimetrov. Bude teda jednoduchšie zaobchádzať s počtom lúčov, záberom podstavca a profilu. Budete tiež musieť kúpiť zavesenie na rám, žiarovky (ak je to potrebné) a spojovacie prvky.

Tiež sú požadované profily, ktoré sú pripevnené po obvode. Počet samorezných skrutiek na upevnenie panelov a hmoždiniek, ktoré sú potrebné na upevnenie profilov, sa vypočíta s prihliadnutím na počet požadovaných profilov plus pažbu. Ak je to žiaduce, nahraďte profily drevenou tyčou a namiesto samorezných skrutiek použite sponky. Môžete teda znížiť náklady na proces a zjednodušiť montáž plastových panelov..

Ak chcete vypočítať požadované množstvo soklovej lišty, vydelte obvod stropu 3 (ak je segment dlhý 3 metre). Z nástrojov, ktoré budete potrebovať: pravítko, nôž na tapety, zvinovací meter, úroveň budovy, kovovú pílu, vŕtačky, rebrík. Rovnako ako vŕtačka, príklepová vŕtačka, hmoždinky, skrutky, maliarska šnúra, vešiaky a stropné profily. Keď sú všetky nástroje pripravené a materiál je zakúpený, môžete začať s inštaláciou stropu.

Prípravné práce

V zásade nie sú potrebné prípravné práce pri inštalácii plastového stropu vlastnými rukami, ale ak si to želáte, môžete ho brúsiť brúsnym papierom so stredným zrnom. Samozrejme, ak robíte taký strop v miestnosti so zvýšenou vlhkosťou, napríklad v kúpeľni, je lepšie ošetriť betónový strop antifungálnou zmesou..

Prvým krokom je určiť úroveň budúceho stropu (o koľko centimetrov sa zníži). Ak sa rozhodnete pre inštaláciu svietidiel, nezabudnite im nechať tiež priestor. V zásade majú svietidlá hĺbku päť až desať centimetrov..

Ak sa chystáte namontovať žiarovky sami, dávajte pozor na odpor drôtu, ktorý kupujete, ale bez určitých znalostí v tejto záležitosti je lepšie obrátiť sa na odborníka. Je lepšie vopred upevniť drôty nad plastom a priviesť ich k spínaču. Elektroinštalácia musí byť izolovaná a skrytá za profilmi. Ďalej urobíme značenie na stenu po obvode..

Montáž krabice na strop

Pri určovaní horizontály je dôležité mať na pamäti, že šikmý strop bude nápadný, takže musíte všetko zmerať viackrát, najskôr zmerať výšku všetkých rohov a vybrať ten najnižší. Potom by ste mali ustúpiť 5 centimetrov k podlahe a vodorovne označiť pomocou hladiny vody. V rohoch a na rímsach by ste mali zanechať stopy, ako na fotografii plastových stropov. Potom pomocou maliarskej šnúry odlepte čiary, ktoré ste predtým identifikovali.

Na označenom páse, ktorý ukazuje, o koľko nižší bude strop, musíte vyvŕtať otvory pre hmoždinky. To sa musí vykonať vŕtačkou alebo dierovačom. Priamo cez profil musíte urobiť otvory. Do týchto otvorov musíte vložiť hmoždinky a pripevniť stropný profil k stene. Zvyčajná dĺžka takýchto profilov je tri metre, ale môžu byť navzájom spojené, ak zrazu máte veľmi veľkú miestnosť a vložíte ju do jedného. V takom prípade nezabudnite profily navzájom pripevniť plošticami..

Na stenu by mal byť po celom obvode miestnosti pripevnený profil a na strop vešiaky, ku ktorým bude pripevnený stropný profil. Vešiaky by mali byť upevnené pozdĺž priamky. Potrebné čiary je možné vytvoriť pomocou maliarskej šnúry, pričom sa nesmie zabúdať na vzdialenosť (asi 60 centimetrov od seba).

Potom musíte vytiahnuť linku. To sa musí urobiť, ako je znázornené na videu o plastových stropoch, v celej miestnosti, od steny k stene. Potom by malo byť toto vlákno pripevnené k hmoždinkám, ktoré už držia profil. Je dôležité mať na pamäti, že ak ťaháte rybársku šnúru nesprávne alebo nie dostatočne pevne, nie je možné vyhnúť sa prehýbaniu, ale musíte získať dokonale rovnú vodorovnú polohu..

Profil by mal byť upevnený na úrovni závitu. Na to potrebujete asistenta, ktorý bude držať profil tak, aby bol čo najbližšie k závitu, ale nedotýkal sa ho. Po pripevnení profilu k zaveseniam ich musíte ohnúť. Keď je rám postavený, môžete pristúpiť k omietaniu stropu plastom. Samotný plast sa odporúča upevniť samoreznými chybami, pričom sa nezabúda na body kontaktu s profilom. Je lepšie utesniť aj tie najmenšie švy silikónom a prebytočný materiál odstrániť špachtľou, aby strop vyzeral úhľadne.

Plastové stropné opláštenie

Keď ste začali pracovať priamo s plastom, dávajte pozor na miestnosť. Ak je po obvode mierne zošikmený a nerovný, musí byť prvý plastový prúžok veľmi opatrne odstrihnutý, aby sa táto chyba poriadne skryla. Je potrebné, aby boli nasledujúce pásy pripevnené k profilu dokonale, v pravom uhle.

Pred výrobou plastového stropu je dôležité vedieť, že inštaláciu panelov je možné vykonať nielen v celej miestnosti. Panely môžete nainštalovať pozdĺž a diagonálne a farby sa tak dajú ľahko kombinovať, ak chcete v dôsledku toho získať originálny strop s neobvyklým vzorom. Ak ste si vybrali tenký plast, potom ho možno ohnúť a dokončiť rohy, pomôže to vytvoriť neobvyklý dizajn. K dispozícii je tiež špeciálny rohový plast, ktorý skrýva spoje panelov. S pomocou plastu môžete tiež vytvoriť viacúrovňový strop.

Inštalácia panelov z PVC na strop začína od jednej steny. Je potrebné ich rezať presne na dĺžku povrchu pomocou kovovej píly, skladačky alebo brúsky. Pri orezávaní prvého panelu je potrebné, aby bol o niečo kratší ako šírka miestnosti, asi o 3 až 5 milimetrov. Okraje obrúste brúsnym papierom alebo brúsnou sieťovinou. Panely sa snažte nepokrčiť. A čo je najdôležitejšie – pred inštaláciou z nich nezabudnite odstrániť film.!

Je potrebné pracovať opatrne, pretože tento materiál je dosť krehký. Pred opláštením musíte s plastom starostlivo zaobchádzať. Ak sa vám už podarilo poškodenému plastu spôsobiť škodu, môžete ho skúsiť skryť silikónom, najlepšie bielym. Táto možnosť nebude fungovať, ak ste sa rozhodli pre farebný plast, pretože silikón je biely a priehľadný.

Prvý panel pevne pripevnite samoreznými skrutkami na profiloch, všetky nasledujúce panely upevnite na koľajnice montážnych profilov podľa typu konštruktéra. Najťažšou fázou celého postupu je inštalácia posledného panelu. Musíte skrátiť dĺžku o milimeter kratšiu, ako je vzdialenosť od jednej steny k štartovaciemu profilu na opačnom. Vložte panel jednou stranou až na doraz do profilov, priamo do rohu.

Súčasne sa druhý koniec voľne zavesí, vysuňte panel z prvého rohu a vložte ho. Medzi predposledným a posledným panelom budete mať malú medzeru, ale treba ich nejako prepojiť. Niekedy to môžete urobiť sami, ale častejšie nie. Potom môžete použiť maskovaciu pásku. Prilepte pár prúžkov cez posledný panel a potiahnite ho k predchádzajúcemu.

Na upevnenie svietidla označte miesto na paneli ceruzkou. Potom musíte vyrezať dieru pomocou kancelárskeho noža. Vložte lampu do otvoru a pripojte k nej drôt. Drôty musia byť vedené k stropu. Ak potrebujete nainštalovať niekoľko svietidiel, odporúča sa ich pripojiť paralelne k sebe..

Na konci inštalácie sa miestnosť veľa zmení. Ale stále to bude potrebné prilepiť vlysom ​​po obvode. To sa robí s cieľom skryť plastové upevňovacie body. A ak vezmeme do úvahy odolnosť proti vlhkosti a praktickosť takéhoto stropu, môžeme povedať, že je to dosť výnosná voľba na opravy vo vašom dome..

About the author