Inštalácia lamelového stropu

Tento článok sa zaoberá návrhom, funkciami, rozsahom a inštaláciou regálového stropu. Dizajnovo patrí do kategórie zavesených.

Vďaka svojej pevnosti, trvanlivosti, veľkému rozsahu farieb sú zavesené stropné lamely široko používané v interiéri rôznych priestorov – kúpeľne, kuchyne, garáže, bazény, kancelárie atď. Vynikajúca odolnosť proti vlhkosti ich umožňuje použiť na otvorené stavby, napríklad verandy, čerpacie stanice.

Obsah

 • Príprava pracovnej plochy
 • Označte, kde začať
 • Inštalácia, pokyny krok za krokom

Rackový dizajn stropu

Stropy pozostávajú z panelov (pásov) dlhých až 6 metrov a závesného systému. Panely sú vyrobené z ocele alebo hliníka (hrúbka 0,3-0,6 mm) a majú povrchovú úpravu lakom. Šírka panelov je 50-200 mm. Môžu byť vyrobené z kovu (hliníka, ocele) alebo plastu. Kovový regálový strop má väčšiu pevnosť, ale oceľové stropy sú náchylnejšie na koróziu a majú väčšiu hmotnosť, preto sa častejšie používa hliníkový regálový strop. Panely môžu byť perforované, čo zvyšuje absorpciu zvuku a zlepšuje vetranie.

Závesný systém pozostáva z nosných profilov (výpletov alebo inak povedané hrebeňov, traverz), zavesenia a soklových líšt. Nosný profil má tvar pásu s drážkami na upevnenie panelov. Obvykle je vyrobený z pozinkovanej ocele alebo hliníka (hrúbka 0,6-0,7 mm). Odpruženia sú pružinové alebo lúčové (pozinkovaná oceľ). Soklové lišty sa používajú na upevnenie panelov pozdĺž stien a navyše skryjú ich okraje – zdobia vzhľad. Existujú v tvare U a vo forme rohov.

Poznámka. V niektorých prípadoch (nízke stropy) vešiaky nie sú potrebné.

Typy lamelových stropov, stručný popis

Existujú dva typy stropov (určené typom panelov) – otvorené a zatvorené.

Po montáži majú otvorené stropy medzery medzi lamelami, do ktorých sú nainštalované špeciálne vložky. Viacfarebné vložky ukazujú “smer” stropu, dajú sa použiť na zvýraznenie jednotlivých oblastí. Rovnaká farba panelov a vložiek zdôrazňuje jednotnosť stropu, vďaka čomu je pevný. Vložky sú 5-10 krát užšie ako panely (na vyžiadanie).

Uzavreté stropy nemajú medzery medzi panelmi, tieto panely majú špeciálne úchytky na uzavretie medzier a nevyžadujú vložky. Takéto stropy majú pevný jednotný vzhľad (ak nepoužívate viacfarebné panely).

Rada. Pri výbere zaveseného stropu stojana dávajte pozor na násobnosť dĺžky steny rovnobežnej s koľajnicou a na jej šírku, potom sa môžete vyhnúť orezaniu poslednej koľajnice počas inštalácie.

Existuje mnoho výrobcov a predajcov falošných stropov. Lamelové stropy, ktoré ponúkajú, sa môžu líšiť vzhľadom, konštrukčnými prvkami a spôsobmi inštalácie, ale iba málo, základné princípy sú rovnaké. Dvaja najobľúbenejší výrobcovia lamelových stropov v Rusku sú Bard a Albes. Regálové stropy „Bard“ majú päť rôznych možností, vrátane laminovaných, ktoré sa vyznačujú zvýšenou pevnosťou a jasnými farbami. Medzi širokou škálou prevedení lamelových stropov Albes treba poznamenať takzvané „dizajnérske“ stropy so zakrivenými panelmi. Obe spoločnosti vyrábajú aj výrobky so zložitým profilom lamelového stropu – zakrivené, viacvrstvové atď..

Inštalácia lamelového stropu, tipy a triky

Tu je štandardný spôsob montáže lamelového stropu, ktorý zvládnu aj začiatočníci. Je lepšie poskytnúť odborníkom inštaláciu zložitých stropov..

Príprava pracovnej plochy

Steny a strop musia byť rovné a čisté. Je potrebné určiť, čo bude prechádzať medzi stropným priestorom: káblové kanály, vetracie kanály, potrubia, protipožiarne zariadenia atď. Od toho závisí vzdialenosť medzi lamelovým stropom a hlavným stropom. Závisí to aj od typu použitých svietidiel – zavesených alebo zapustených. Pri zavesených je vzdialenosť minimálna – musíte zaistiť upevnenie na strop a pripojenie niekoľkých drôtov. Zapustené vyžadujú určitý priestor, žiarovky – najmenej 130 mm, halogénové a LED – asi 70 mm.

Špeciálnym prípadom sú nízke miestnosti (nie vyššie ako 2,6 metra). Tu by mala byť vzdialenosť medzi stropom minimálna. Nosníky sú pripevnené priamo k doske a zarovnané s podložkami. Závesné žiarovky. Ak je miestnosť úzka (nie viac ako 2 metre), je možné výplne vynechať a panely umiestniť priamo na rohy stien (soklové lišty). Je lepšie použiť uzavreté stropy a niekoľko panelov, v závislosti od dĺžky stropu, sa pevne pripevní k stropu na tesnenia samoreznými skrutkami.

Na prácu budete potrebovať nasledujúce nástroje:

 • ruleta,
 • vŕtačka (dierovač),
 • skrutkovač,
 • kliešte,
 • nožnice na kov,
 • hmoždinky a skrutky,
 • nôž na topánky.

Značky, kde začať

Značenie by malo začínať od steny s najhladším povrchom..

Vo vzdialenosti 300 mm od tejto steny nakreslite čiaru rovnobežnú s ňou, pozdĺž ktorej bude nainštalovaný výplet. Nakreslite rovnakú čiaru z protiľahlej steny. Rovnomerne nakreslite rovnobežné čiary, aby ste zaistili zostávajúce nosníky. Vzdialenosť medzi nimi nie je väčšia ako 1,2 m.

Na týchto riadkoch označte upevňovacie body pre šnúrky. Vzdialenosť bodov od steny nie je väčšia ako 400 mm a medzi bodmi zavesenia nie je väčšia ako 1200 mm.

Kolmo na čiary nosníkov nakreslite vo vzdialenosti najmenej 300 mm čiaru na upevnenie panelov (koľajníc). Ortogonálne pletivo nanášajte v krokoch po 0,5-1 m.

Označte na strope, kde budú inštalované svietidlá (zabudované alebo závesné) a ďalšie dodatočné interiérové ​​prvky, mali by byť medzi výstuhami.

Na stenách označte úroveň falošného stropu od podlahy, na ktorú budú inštalované soklové lišty. Skontrolujte výšku zaveseného stropu na úrovni (vzhľadom k horizontu) alebo od podlahy, ak je horizontálna..

Inštalácia, pokyny krok za krokom

Krok 1. Inštalácia matríc (výpletov)

Nezabudnite, že osi nosníkov musia byť rovnobežné. Najprv sú podľa označenia nainštalované závesy. Vešiaky sú k stropu pripevnené dvoma spôsobmi:

 • Samorezné skrutky do hmoždiniek alebo predvŕtané.
 • Na kotvách, ktoré sú zatlčené do predvŕtaných otvorov (priemer 6 mm, hĺbka 40 mm).

Existuje niekoľko typov pozastavení:

 • na nastaviteľných sponkách do vlasov (napríklad zavesenie „Alpha“);
 • na nastaviteľných pružinách;
 • na samorezné skrutky (pre vzdialenosť medzi stropom nie viac ako 200 mm).

Pripomienka. Závesy sa nepoužívajú pre nízke stropy a niekedy ich jednoducho nie sú potrebné (nie je potrebný žiadny priestor medzi stropom).

Stringers sú nainštalované tak, že prvý panel je nainštalovaný úplne a posledný je rezaný na šírku blízko steny, takže medzera nepresahuje 3-5 mm (závisí od násobnosti vzdialenosti medzi stenami a šírky panely).

Po inštalácii všetkých výpletov je potrebné ich vyrovnať v rovnakej rovine. To sa vykonáva na úrovni alebo z podlahy pomocou nastaviteľných vešiakov. Na vyrovnanie výpletu posuňte sponu (pre závesné závesy) alebo dotiahnite pružinu (pre pružinové závesy). Samorezné vešiaky je možné nastaviť jednoducho zaskrutkovaním / vytiahnutím skrutiek.

Krok 2. Pokračujeme v inštalácii soklových líšt (rohy stien). Soklová lišta je ozdobný kus, ktorý zakrýva spoj medzi stenou a panelmi. Je dôležité mať na pamäti: soklová lišta musí byť nainštalovaná dokonale vyrovnaná, inak sa jej okraje nebudú dobre dotýkať. Sokel je upevnený samoreznými skrutkami s rozstupom asi 600 mm.

Krok 3. Inštalácia panelov.

Pred inštaláciou koľajníc sa musíte uistiť, že všetky komunikačné práce boli dokončené medzi stropným priestorom – k žiarovkám sú pripojené vodiče, je nainštalované vetranie a ďalšie vybavenie. Ak chcete nainštalovať závesné svetlá na strop, musíte nainštalovať príslušný držiak.

Inštalácia sa začína od steny, kde by mala byť neobrezaná koľajnica, ak je šírka panelu násobkom vzdialenosti medzi stenami, môžete začať od akejkoľvek steny. Ak dôjde k namáhaniu, skontrolujte rovnobežnosť nosníkov a v prípade potreby ich súlad s úrovňou na rovnakej úrovni. Každý panel odrežte o 3 až 5 mm menej ako miestnosť na tomto mieste.

Pred inštaláciou panelu, na ktorom je svietidlo nainštalované, v ňom musíte urobiť otvor na jeho upevnenie. Svietidlá na lamelové stropy sú zavesené a bodové (používajú sa častejšie). Pri závesných svietidlách musí mať otvor priemer dostatočný na inštalačné kovanie, bodové svetlá sú inštalované priamo na panel. Otvor je vyrezaný nožom alebo nožnicami. Pripojené vodiče musia byť zaskrutkované do vyrezaného otvoru, aby ste neskôr nemuseli rozoberať strop.

Ako reflektory sa odporúča halogén alebo LED. Prednosť by však mala mať LED, ako ekonomickejšia a odolnejšia.

Po inštalácii všetkých panelov a vložiek (pre otvorené stropy) sa vykoná konečná kontrola vizuálne alebo pomocou vodorovných a ovládacích koľajníc..

Ako vypočítať požadované množstvo materiálu

Na presný výpočet regálového stropu budete musieť vykonať merania (dĺžka, šírka), vynásobiť tieto údaje číslom 2. Na určenie dĺžky stropného rámu budete potrebovať získaný výsledok. Potom musíte vypočítať plochu stropu a plochu koľajnice; Ak chcete získať plochu, musíte šírku vynásobiť dĺžkou. Potom, čo ste urobili tieto výpočty, musíte rozdeliť plochu stropu na oblasť latovania. Zistíme teda, koľko pásov je potrebných na dokončenie daného stropu, ale bude to čo najbližšie k realite. Všetky výpočty sme urobili za predpokladu, že nebudeme mať odpad, a preto k získanému výsledku stojí za to pridať asi 15%..

About the author