Inštalácia stropnej rímsy

Pomocou stropnej rímsy je možné rozdeliť priestor medzi stenu a strop. Existuje niekoľko odrôd, ktoré sa líšia zložením, materiálmi a spôsobom pripevnenia. Ako zavesiť stropnú rímsu, zvážime ďalej.

Obsah:

Stropná rímsa: odrody a vlastnosti

Rímsa je vyčnievajúca časť povrchovej úpravy, na výrobu ktorej používajú:

 • drevo;
 • plast;
 • kov.

Typ rímsy a materiál, z ktorého je vyrobená, sa vyberajú vo vzťahu k vnútorným vlastnostiam a typu závesov, ktoré budú na rímsu nainštalované. Vo vzťahu k zaťaženiu ríms sú to:

 • pre ľahkú tkaninu;
 • stredné zaťaženie;
 • pre ťažké záclony.

Ak sa ako záclony používa chintz alebo tyl, potom stačí strunová rímsa, ktorá je ľahká a praktická. Pomocou drevených alebo oceľových záclonových tyčí je možné nainštalovať záclony, ktoré majú väčšiu hmotnosť ako predchádzajúca verzia.

Ak plánujete nainštalovať závesy strednej hmotnosti, potom by bolo najlepším riešením použiť plastovú stropnú rímsu. Rímsy v špecializovaných divadlách sa vyznačujú prítomnosťou špeciálneho elektrického motora, ktorý je zodpovedný za pohyb záclon.

Stropné konzoly majú navyše spojovacie prvky, ktoré sa líšia počtom radov: jeden, dva alebo tri. Ak má rímsa tri rady, je určená na upevnenie záclon, závesov a lambrequinov.

Rímsy sú skvelé pre miestnosti s pomerne nízkymi stropmi. V tomto prípade je možné vizuálne zväčšiť dĺžku stien. Tiež inštaláciou ríms je možné zbaviť sa závad alebo nepravidelností na stenách a skrývať ich za hrubými závesmi..

Ak žijete v severnom regióne s chladným podnebím, potom je možné pomocou rímsy a hrubých závesov na ňom nainštalovaných priestor dodatočne izolovať. V horúcom počasí závesy chránia pred priamym slnečným žiarením.

Cena stropnej rímsy a vybrané funkcie

Typ a materiál na výrobu rímsy by sa mali vyberať na základe individuálnych vlastností interiéru. Rímsy môžu byť najjednoduchšie a úplne neviditeľné, alebo môžu upútať pozornosť kvôli prítomnosti ďalších ozdobných lemov.

Najjednoduchšie konzoly sa vyznačujú prítomnosťou iba spojovacích prvkov, na ktorých sú závesy upevnené. Najjednoduchší dekoratívny pás sa zmestí do každého interiéru. V procese výberu stačí vziať do úvahy farbu záclon. Ak miestnosť obsahuje veľké množstvo drevených prvkov, potom môže byť rímsa tiež vyrobená z dreva..

Niektoré z plastových modelov záclonovej tyče je možné vyrobiť aj na drevo alebo kov. V procese výberu drevenej rímsy dávajte pozor na jej kvalitu.

Fotografia stropnej rímsy:

Medzi výhody tejto rímsy poznamenávame:

 • vysoká úroveň pevnosti, také záclonové tyče ľahko vydržia najťažšie záclony;
 • bezpečnosť životného prostredia – neprítomnosť toxických látok v strome;
 • životnosť drevenej rímsy je asi desať rokov s miernou vnútornou vlhkosťou;
 • najčastejšie sú drevené rímsy vyrobené z duba, ihličnatého dreva, popola, orecha, smrekovca alebo čerešne;
 • strom je veľmi ľahko spracovateľný, ak s ním máte skúsenosti, tento prvok interiéru môže byť vyrobený nezávisle;
 • existuje veľa možností na výrobu takejto rímsy, môže mať jednoduchý tvar alebo rôzne druhy dekoratívnych prvkov.

Plastové záclonové tyče sú lacnejšie ako drevené, je to kvôli dostupnosti tohto materiálu. Tieto záclonové tyče sa vyznačujú trvanlivosťou a estetickým vzhľadom. Plast zároveň nepodlieha vysokej vlhkosti, teplotným zmenám, je dosť antiseptický, nehromadí prach a slúži svojim majiteľom veľmi dlho..

Rôzne druhy dekoratívnych náterov, ktoré sú prilepené na plastové záclonové tyče, dokážu napodobniť všetky druhy prírodných materiálov.

Menej populárnou možnosťou rímsy sú kovové konzoly. Najčastejšie sa inštalujú, ak to vyžaduje štýl miestnosti. Na výrobu týchto záclonových tyčí sa používa nehrdzavejúca oceľ a mosadz. Medzi výhody oceľových záclonových tyčí uvádzame:

 • vysoká úroveň pevnosti;
 • schopnosť udržať si vzhľad po dlhú dobu;
 • odolnosť voči vysokým teplotám;
 • oceľové záclonové tyče sú schopné odolať najväčšiemu zaťaženiu, veľmi často sa používajú na inštaláciu záclon v divadle.

Oceľové závesy sú skvelým doplnkom high-tech interiéru. Okapy vyrobené z hliníka sú ľahšie a odolnejšie voči korózii. Okrem toho na starostlivosť o záclonové tyče stačí ich utrieť vlhkou handričkou..

Tip: Ak nechcete upozorniť na rímsu, stačí si kúpiť najjednoduchšiu možnosť – rímsy typu šnúrky. Ich hlavnou funkciou je držať závesy, ale nie zdobiť miestnosť..

V každom prípade by mali byť záclonové tyče vybrané nielen s prihliadnutím na závesy alebo záclony, ktoré sú na nich nainštalované, ale aj vo vzťahu k individuálnym vlastnostiam miestnosti.

Ako nainštalovať stropnú rímsu: vlastnosti inštalácie plastovej rímsy

Inštalácia plastovej záclonovej tyče má nasledujúce výhody:

 • možnosť schovania v stropnom priestore, takže vzhľad miestnosti sa stáva atraktívnejším;
 • dostupné náklady;
 • odolnosť voči vlhkosti a teplotným poklesom;
 • možnosť montáže na balkón, nad posteľ, do lodžie a na iné ťažko dostupné miesta;
 • ľahkosť a jednoduchosť údržby odkvapov zaisťuje ich dlhú životnosť.

Plastová záclonová tyč je navyše schopná uniesť hmotnosť viac ako 50 kg. Rímsy sú inštalované vertikálne aj horizontálne. Plastová záclonová tyč je inštalovaná na akomkoľvek povrchu. Môže mať akýkoľvek tvar, dokonca aj vlnitý alebo kľukatý.

Plastová stropná rímsa pozostáva z jednodielnej profilovej konštrukcie. Jeho spodná časť má miesto na inštaláciu háčikov. Kompletná sada pre rímsu navyše obsahuje prvky vo forme:

 • zástrčky a uzamykacie mechanizmy;
 • upevňovacie prvky;
 • smerovky.

Pomocou rôznych druhov zástrčiek je možné obmedziť pohyb záclon pozdĺž rímsy. Na upevnenie rímsy na strop a jej pripevnenie k nej sú potrebné plastové upevňovacie prvky. Existujú dva typy týchto spojovacích prvkov:

 • viditeľný;
 • neviditeľný.

Prvá možnosť je relevantná pre rímsu, ktorá má dekoratívne prvky, a druhá je nainštalovaná, ak je rímsa neviditeľná na celkovom pozadí miestnosti..

Pomocou otočných prvkov je možné vytvoriť uhol sklonu rímsy v jednom alebo inom smere. Na prednú časť rímsy v prípade potreby nainštalujte prvky vo forme lamiel a digestorov.

Farebná paleta plastových záclonových tyčí je takmer neobmedzená. Môžu byť čierne, biele, zlaté, strieborné, zelené atď. Niektoré záclonové tyče zahŕňajú prilepenie fólie na ich povrch, ktorá napodobňuje kameň, drevo alebo kov.

Plastové záclonové tyče sa ľahko inštalujú, pred začatím práce by ste si mali prečítať pokyny, ktoré podrobne opisujú celý proces pripevnenia záclonovej tyče k stropu.

Pred inštaláciou stropnej rímsy by mala byť zostavená. Skladá sa z bočných krytiek, háčikov a plastových hrnčekov. Upevnenie rímsy sa vykonáva pomerne rýchlo a nezaberie veľa času. Vo vzťahu k počtu riadkov oddeľte háčiky, na ktorých budú visieť závesy. Aby ste zabránili skĺznutiu hákov z rímsy, odporúčame použiť zátky. Na zaistenie zástrčky použite lepidlo. Ak potrebujete vymeniť háčiky, môžete ich odstrániť bez použitia zástrčiek. Začiatok inštalácie rímsy by sa mal vykonať s označením, čo bude vyžadovať prítomnosť:

 • ceruzka;
 • vládcovia;
 • úroveň budovy.

S úrovňou nakreslite čiaru, podľa ktorej bude rímsa nainštalovaná. Podľa predtým vykonaného značenia nainštalujte rímsu a upevnite ju samoreznými skrutkami. Súčasne je vhodné použiť pomoc inej osoby, aby sa zabránilo posunu rímsy počas jej fixácie..

Plastové skrutky pomôžu nainštalovať rímsu na strop, ukončenú tmelom a oceľové skrutky budú relevantné pre betónové povrchy.

Upevnenie samoreznej skrutky na betónovú podlahu sa vykonáva perforátorom alebo elektrickou vŕtačkou. Na začiatku by ste mali nainštalovať hmoždinky a potom skrutky.

Ak je strop vyrobený zo sadrokartónu, potom by mala byť rímsa inštalovaná iným spôsobom. Na prácu budete potrebovať:

 • spojovacie prvky;
 • skrutkovač;
 • samorezné skrutky, ktoré majú široké uzávery.

Štandardná sada na upevnenie plastových záclonových tyčí zahŕňa prítomnosť špeciálnych upevňovacích prvkov. Skladajú sa z korku a samoreznej skrutky, ale na ich zaskrutkovanie sú potrebné špeciálne kliešte. V ich neprítomnosti príde na pomoc kladivo a skrutkovač. Na zatvorenie bodov upevnenia samoreznej skrutky použite špeciálne plastové zátky, ktoré zodpovedajú farbe rímsy.

Ako zavesiť drevenú stropnú rímsu

Drevené záclonové tyče sa vyznačujú predovšetkým trvanlivosťou a spoľahlivosťou pri používaní. Na montáž stropných ríms vyrobených z dreva budete potrebovať:

 • úroveň;
 • skrutkovač alebo vŕtačka;
 • ruleta;
 • spojovacie prvky;
 • skrutky a hmoždinky, v množstve zodpovedajúcom počtu otvorov na rímse.

Pokyny na inštaláciu stropnej rímsy:

1. V prvom rade označte miesto inštalácie rímsy. To si vyžaduje minimálne dvoch ľudí. Určte výšku jeho fixácie.

2. Označte zvislé osi odkvapovej montáže. Konzola je upevnená dvoma hmoždinkami.

3. Na inštaláciu rímsy malej veľkosti budú stačiť dva upevňovacie prvky.

4. V opačnom prípade by ste mali dodatočne posilniť konštrukciu treťou samoreznou skrutkou inštalovanou v strede..

5. Po označení sa vykonávajú práce na inštalácii rímsy. Na tieto účely budete potrebovať perforátor, ak je rímsa nainštalovaná na betónovom základe.

6. S príklepovou vŕtačkou pracujte pomerne pomaly, aby boli otvory v presnom pomere k hmoždinkám..

7. Ďalej pomocou kladiva nainštalujte hmoždinky a upevnite ich konzolami. Upozorňujeme, že ak existuje ďalší tretí upevňovací prvok, ktorý sa nachádza v strede rímsy, jeho inštalácia sa vykoná po navlečení pevného prekladu.

8. V procese upevnenia konzol bude nadbytočné inštalovať kadmiové skrutky, ktoré sú odolné voči korózii a počas prevádzky nemenia svoju farbu..

9. Na dodatočnú výzdobu drevenej rímsy použite bagety, tiež z dreva.

10. Je možná možnosť dodatočného prekladu na odkvapovej ploche. Najčastejšie sú vyrobené z oceľových konštrukcií..

Ako opraviť stropnú rímsu: inštalačné funkcie

Odporúčame vám, aby ste sa oboznámili s odporúčaniami pre inštaláciu kovovej záclonovej tyče. Inštalačné práce sa vykonávajú podľa predbežného označenia základne pre rímsu. Súčasne, ak je potrebné orezať rímsu, použite pílu.

Konzoly musia byť zaistené symetricky. Ak sa inštaluje oválna rímsa, na ktorej sú krúžky, na konzolu je na každej strane nainštalovaný krúžok. Krúžky by mali byť navzájom symetrické a mali by mať rovnaké rozstupy. Ak je rímsa dosť dlhá, mali by ste sa postarať o prítomnosť dodatočného centrálneho upevnenia, ktoré mu dodá tuhosť..

Na pohyb závesov použite špeciálny ukazovateľ, aby ste predišli ďalšej deformácii záclonovej tyče. Začiatok práce zahŕňa implementáciu označení pre rímsu. Ďalej by ste mali urobiť otvory na upevnenie upevňovacích prvkov. Ak je rímsa nainštalovaná v blízkosti okna, mali by ste dodržiavať určité odporúčania:

1. Rímsa by mala byť za okenným otvorom dlhá najmenej dvadsať centimetrov.

2. Interval medzi rímsou a hornou časťou okna je najmenej päť centimetrov.

3. Vzdialenosť medzi stenou a závesom je asi desať centimetrov.

4. Interval medzi záclonovou tyčou a chladičom je asi päť centimetrov..

Po vytvorení otvorov sú do nich nainštalované hmoždinky, potom je nainštalovaná rímsa a upevnená samoreznými skrutkami.

About the author