Kazetový strop pre domácich majstrov

Kazetové stropy prešli v našej dobe znovuzrodením. To neznamená, že kesóny v modernej architektúre plnia funkciu nosnej konštrukcie, ale ako prvok dekoru v modernom interiérovom dizajne sa skutočne používajú veľmi dlho. Môžete vidieť v mnohých historických filmoch spolu s luxusnými starými hradmi, stropnými kazetami určitej konfigurácie a vyrezávanými drevenými trámami, ktoré tvoria zvláštne cely a obdĺžnikové profily. Pokúsme sa oživiť kazetové stropy mimoriadnej krásy doma?

Obsah:

Vlastnosti kazetových stropov

Kazetový (lakunárny) strop je špeciálny typ stropu, ktorý pozostáva z výklenkov, nosníkov a buniek („kesón“ je polygonálne vybranie). Takéto stropy sa tiež nazývajú dekoratívne. Pokiaľ ide o kesóny, môžu byť nielen hranaté, ale aj okrúhle. Medzi kesónmi sú známe priečne a pozdĺžne trámy s ornamentami, štukové rozety, rímsy, obrubníky, profilované prechody k stenám, maľba na povrchu stropu.

Kazetové stropy boli vynájdené v starovekom Grécku. V tom čase plnili viac praktickú funkciu ako dekoratívnu – znižovali hmotnosť dosiek, čím im umožnili zmierniť zbytočné napätie z nosníkov. Pre krásu boli jednoducho ozdobené kresbami a modelovaním. Táto technológia je veľmi stará. Svedčia o tom nálezy archeológov nájdené pri vykopávkach nekropoly, keď boli objavené stropy tohto typu, datované do 7. storočia pred n. NS. V období renesancie boli obľúbené drevené kazetové stropy. Potom ozdobili paláce.

Kazetové stropy určite poskytnú pôsobivý vzhľad akejkoľvek miestnosti, či už ide o obývaciu izbu, spálňu, pracovňu, biliardovú miestnosť alebo knižnicu. Tento typ stropnej dekorácie je vhodný aj v prestížnej kancelárii, pretože vyjadruje silu a postavenie spoločnosti. Kazetový strop navyše vyzerá skvele vo vidieckom dome alebo chate, zariadený v klasickom štýle. Takýto strop vám umožní odľahčiť štruktúru a vytvoriť dobrú akustiku..

Táto technika sa najčastejšie používa v miestnostiach s vysokými stropmi, kde vzniká dojem obrovského priestoru. Kazetové stropy sa vyrábajú v miestnostiach, ktorých výška je najmenej 2,5 metra. V malých miestnostiach nebude taký strop vyzerať dostatočne pôsobivo. Mali by ste tiež zvážiť architektonický štýl, ale ak radi experimentujete a vytvárate niečo nové, môžete si vybrať kesóny rôznych tvarov a štýlov (ale štýly, ako sú high-tech a pop art, takýto strop neumožňujú dizajn).

Kazetové stropy sú vynikajúcim riešením pre budovy v starom štýle so stenami vysokými takmer 3 metre. V tomto prípade však vzniká ďalší problém: niekedy sa chcete pohnúť, znížte strop, aby miestnosť získala správne proporcie, a človek sa necíti uzavretý v obrovskej škatuli. Na záchranu prídu dekoratívne drevené dosky hnedej farby, ako na fotografii kazetových stropov..

Kazetové stropy môžu byť použité nielen na usporiadanie stropnej klenby, ale aj na zdobenie vnútorných povrchov oblúkov. Konštrukcia kazetových stropov šikovne skryje nerovnosti existujúcich nosných podláh a eliminuje potrebu vyrovnávania povrchu pred dokončením. S týmto stropným dizajnom bude ľahké skryť vetracie kanály, potrubia klimatizácie a elektrické vedenie k žiarovkám. Stropy sú z hľadiska geometrie ideálne a chránené pred rôznymi druhmi deformácií.

Typy kazetových stropov

Pri opravách vo svojom byte málokto myslí na skutočnosť, že technológie a techniky, ktoré sú dnes široko používané, majú starodávnu históriu a boli vynájdené už veľmi dávno. Kazetový strop je jednou z týchto techník. Táto zaujímavá technika vám umožňuje urobiť váš domov originálnym a útulným, okrem toho má bohatú históriu. Kazetové stropy sú v podstate druh obľúbených zavesených stropov, ktoré sú už trochu unavené a stratili svoj význam..

Drevené kazetové stropy

Drevené kazetové stropy sú veľmi praktické a krásne. Pôsobia bohato a neobvykle, vo vašom dome pôsobia dojmom luxusu a pohodlia. Drevo je prírodný materiál šetrný k životnému prostrediu, ktorý môžete použiť pri opravách a bez obáv o zdravie ľudí vo svojom okolí. V zásade sa na výrobu kazetových stropov používa orech, jaseň, dub a niekedy aj materiály, ktoré sú oveľa drahšie ako tie, ktoré sú uvedené vyššie. Neobvyklý dizajn je vytvorený aj vďaka tomu, že prirodzený vzor samotného stromu je vždy veľmi krásny a jedinečný, jeho textúra je nenapodobiteľná.

Takýto strop skryje nerovnosti stropu (alebo ventilačný systém) a bude slúžiť ako jedinečná dekorácia miestnosti. Cena kazetových stropov z dreva je však veľmi vysoká a závisí od druhu dreva a náročnosti práce. A ak ste si vybrali lacné drevo na strop, potom môžete dať textúre expresivitu a odhaliť jej krásu ešte viac nanesením laku alebo škvrny na kazety, podšívku alebo panely. Práve toto spracovanie poskytne tým najlacnejším druhom dreva pôsobivý a elitný vzhľad..

Kazetový MDF strop

Kazetový strop z MDF panelov je najlacnejšou konštrukciou, ale zároveň vynikajúcou alternatívou k prírodnému drevu. Ak kompetentne zvládnete panely z MDF, získate neprekonateľný a elegantný výsledok..

Ďalšou výhodou je ľahká inštalácia, čo sa o drevených kazetách povedať nedá. Panely MDF však majú také negatívne vlastnosti, ako je citlivosť na vlhkosť, vysoká horľavosť a nízka odolnosť voči mechanickému poškodeniu a deformácii..

Kazetový strop zo sadrokartónu

Kazetový strop zo sadrokartónu je lacnejšou možnosťou, ktorá vám umožní ušetriť rozpočet (nesmie sa zamieňať so sadrovým stropom, pretože zahŕňa ručné vyrezávanie na povrchu). Tento typ stropu vám bude vyhovovať, ak je váš domov zariadený v empírovom, barokovom štýle a má veľké okná a vysoké stropy. Kazetový strop zo sadrokartónu znamená, že rám bude vyrobený zo sadrokartónu, ktorý môže byť ozdobený sadrovou rímsou.

Ako ďalší dekoračný materiál si môžete predstaviť aj rozety. Do takého stropu je tiež vhodné prišiť osvetľovací systém. Existuje aj iná technika na vytvorenie takého stropu – absencia rámu, ale kesóny sú vyrobené zo sadrokartónu, všetky časti stropu musia byť spojené ako puzzle tak tesne, aby štruktúra vyzerala pevná a úplná.

Kazetové stropy z polyuretánu

Kazetové polyuretánové stropy sa používajú hlavne na dekoratívne účely. Sú veľmi ľahké, čo sa nedá povedať o drevených konštrukciách, ale tiež o niečo drahšie. Kesóny je možné vyrábať na konkrétne rozmery, aby sa eliminovalo nákladné rezanie a urýchlil sa proces inštalácie.

Polyuretánové kesóny so správne zvoleným a umiestneným osvetlením budú vyzerať veľmi nádherne. Tieto výrobky si získali popularitu aj vďaka symetrii všetkých kaziet, jednoduchosti dodávania požadovaného odtieňa, vysokej vlhkosti a požiarnej odolnosti..

Kartónové kazetové stropy

Široké využitie majú aj kazetové podhľady vyrobené z kartónu. Je obvyklé lepiť lúče na lepidlo na drevo, môžete ich pokryť samolepiacou fóliou, ktorá napodobňuje nejaký druh textúry (napríklad drevo). Musíte ho však prilepiť, keď je strop pripravený, to znamená, keď sú lepené všetky lúče.

Kazetový strop pre domácich majstrov

Ak nechcete zveriť takúto prácu profesionálom, môžete si kazetový strop vyrobiť vlastnými rukami, pričom starostlivo dodržiavajte pokyny a všetky pokyny..

Prípravná fáza

Opäť nezabudnite, že kazetové stropy nie je možné vyrobiť vo všetkých moderných domoch, pretože takýto dizajn v domoch s nízkymi stropmi bude nadbytočný a ešte úplne nevhodný. Výška stropov v dome by mala byť najmenej 2,5 metra, potom budete mať šancu experimentovať.

Ale ak máte veľkú túžbu vytvoriť taký strop vo svojom byte a výška stropu je veľmi žiaduca, stále môžete využiť šancu, ale zvoľte tenké panely a vždy svetlé farby. Pri práci na kazetovom strope dodržiavajte všeobecné pravidlo: čím je miestnosť priestrannejšia, tým viac by ste na jej výzdobu mali použiť trámy. Na prácu sa spravidla používajú štandardné pásy, ktoré majú výšku a šírku 12-15 centimetrov, aj keď je potrebné vziať do úvahy výšku stropov a celkové rozmery miestnosti..

Nosníky v bytoch s nízkymi stropmi by mali byť umiestnené v otvoroch dverí a okien, čo vytvára vizuálny kontrast s existujúcimi vybraniami a tým „tlačí“ priestor. Pamätajte si, že kazetové stropy v miestnostiach sa neodporúča vybavovať tmavým nábytkom a slabým osvetlením, pretože môžu vytvárať represívne a nepríjemné prostredie..

Je tiež dôležité pripomenúť si niektoré z tajomstiev inštalácie kazetového stropu. Ak ste si napríklad vybrali bielu a rozhodli ste sa strop posunúť o niekoľko centimetrov nadol, riskujete, že vytvoríte neobvyklý efekt, že vám strop spadne na hlavu. Buďte opatrní a pozorní pri výbere farby budúceho stropu. Ak potrebujete miestnosť zmenšiť a zútulniť, rozhodnite sa pre hnedú farbu, pomôže to vytvoriť teplo a harmóniu..

Zvážte zloženie. Môžete si kúpiť tapetu s krásnymi vzormi alebo vytvoriť štukové dekorácie. Môžete použiť aplikáciu a šablónovú maľbu, nalepiť kvety, architektonické detaily. Je lepšie urobiť stred stropu elegantnejším a jasnejším..

Materiály pre prácu

Najprv nakreslite náčrt a rozhodnite o zložení budúceho stropu. Nezabudnite vziať do úvahy výšku stropov vo vašom dome a interiéri. Všetko by malo byť harmonické a upravené. Aby ste určili, koľko materiálu potrebujete na vytvorenie kazetového stropu, nájdite stred miestnosti a vytvorte predbežný výkres nakreslením umiestnenia dosiek..

Choďte do obchodu pre materiály, vezmite si so sebou kresbu. Nezabudnite, že na strop musíte starostlivo vybrať tapetu – môžu byť veľmi jednoduché, alebo môžete zostať na tapete so vzorom, hlavnou vecou je, že je všetko kombinované. Ale najviac win-win možnosť sú svetlé tapety, ktoré sú lepené pred usporiadaním stropu..

V prvom rade si musíte kúpiť polotovary, z ktorých vytvoríte štruktúru kazetového stropu. Najľahšou možnosťou pri vytváraní kazetového stropu je nákup hotových jednotlivých štvorcov (moduly, ktoré budú hrať úlohu kesónov), ktoré sú prilepené k stropu. Časom sa môžu samozrejme uvoľniť, a to je veľká nevýhoda tejto možnosti. Rozstup kesónov by mal byť pri štandardnej výške stropu približne 80 až 100 centimetrov.

Na vytvorenie kazetového stropu v predných izbách sa najčastejšie používa borovica alebo iné prírodné drevo; drevotrieska je vhodná aj na stropy obytných bytov, ktorých používanie a spracovanie je jednoduchšie. Takýto materiál, ktorý bude navyše čalúnený prírodnou bukovou, smrekovou alebo dubovou dyhou, získa jasnú textúru a atraktívny vzhľad. Okrem dreva a svetlých tapiet budete potrebovať lepiacu farbu, vysokokvalitné lepidlo na drevo, klince, pílu, štvorec a presné pravítko..

Rám vyrobený z nosných nosníkov

Pre väčšiu spoľahlivosť upevňovacích materiálov je potrebné povrch stropu natrieť základným náterom. Ak je základný náter absorbovaný veľmi silno, potom by mal byť povrch po vysušení pokrytý ďalšou vrstvou. Pod kazetové stropy sa odporúča lepiť tapety. Vyberte vzor s malou štruktúrou alebo plnou farbou. Je lepšie lepiť tapetu dohromady, vyhladiť ju špeciálnou plastovou špachtľou.

Na začiatku vytvorte na povrchu stropu značky, pozdĺž ktorých nanesiete mriežkovú konštrukciu. V prvom rade rozhodnite o umiestnení centrálnej dosky, ktorá v závislosti od konfigurácie priestoru prebieha v strede stropu alebo sa mierne odkláňa do strany..

Hlavným detailom kazetového stropu sú nosné trámy, ktoré majú zložitú krabicovú štruktúru: sú v určitom poradí pribité k stropu a vytvárajú ornament. Keď ste sa rozhodli pre umiestnenie hlavnej časti kazetového stropu z dreva, mali by ste začať s výrobou krabicového lúča: odrežte tyč po dĺžke stropu, po stranách ktorej sú v rovnakej vzdialenosti pribité malé dosky.

Potom pripevnite zostavený rám klincami k stropu a starostlivo skontrolujte plán rozloženia. Potom sa odporúča zmerať rozmery a vystrihnúť pásy, ktoré pokryjú strany konštrukcie. Dokončite rám zakrytím spodnej časti doskou, ktorá dokonale sedí. Na upevnenie súčiastok kazetovej stropnej konštrukcie sa najčastejšie používajú klince, ale drobné úlomky môžete spojiť aj lepidlom na drevo. Hlavnou vecou v tomto prípade je vybrať si spoľahlivé značky a bezchybne sa riadiť pokynmi na jeho použitie..

Ďalej vytvorte rámové trámy a umiestnite ich rovnobežne s centrálnou štruktúrou podľa rozvinutého náčrtu. Keď sú všetky pozdĺžne pásy pripevnené k stropu, je potrebné pristúpiť k inštalácii priečnych štruktúr, práca na tom si vyžaduje veľkú pozornosť. Aplikujte ich striktne podľa označených značiek, prikladajte osobitný význam spracovaniu rohov, ktoré susedia s pozdĺžnymi detailmi mriežky. Drevené kazetové stropy iba pri starostlivom spracovaní jednotlivých dielov budú pôsobiť solídne a slávnostne.

Na spracovanie trhlín môžete použiť aj tenké profilové lamely, ktoré sa používajú rôznymi spôsobmi, ale v každom prípade do dizajnu domu pribudnú nové výrazné akcenty. Okrem toho máte ešte niekoľko povrchových úprav. Existujúci kazetový strop môžete úplne vymaľovať. Štruktúru môžete tiež natrieť čiastočne alebo niekoľkými farbami rôznych farieb. Okrem toho môže byť na tento účel použitý špeciálne navrhnutý film..

Lepenie hotových dosiek

Ak pracujete s hotovými doskami, aby vzory a kresby vychádzali krásne a rovnomerne, pripevnite prvú dlaždicu do stredu miestnosti, aby ste sa v nej mohli jednoduchšie orientovať. Stropné kesóny je potrebné lepiť pomocou montážneho lepidla, v tejto dobe je dôležité nezafarbiť tapetu. Skontrolujte proporcie rohov vašej miestnosti. Ak niektorý uhol nie je správny, zaistite kesón tak, že ustúpite o niekoľko centimetrov. Na strop, kde budú umiestnené lúče, môžete nakresliť čiary. Doštičky zaistite sponkami a ich spojenie zásuvnými čapmi.

Hmoždinky nebudú dostatočne pevné a bezpečné. Na úplné upevnenie si zakúpte ozdobné lamely. Je potrebné ich vložiť do medzier medzi doskami. Najlepšie je vyzdvihnúť dvojité lamely. Hrúbka lamiel, ktoré budú prebiehať pozdĺž stien, by mala pokrývať všetky zarážky a nedokonalosti. To pomôže miestnosti získať požadované funkcie. Ak vo svojej práci používate sadrové prvky, zafixujte ich samoreznými skrutkami a na lepenkové nosníky použite stavebné lepidlo..

Teraz viete, ako vytvoriť kazetový strop! Po vytvorení takejto štruktúry vlastnými rukami porozumiete mnohým jemnostiam tohto fascinujúceho procesu a naučíte sa vytvárať jedinečné ozdoby – prvky výzdoby vášho domova. Prítomnosť vytvorených trámov a líšt hrá výlučne dekoratívnu úlohu, ako celý kazetový strop, pretože v moderných domoch jeho praktická funkcia ustupuje do pozadia..

About the author