Lepiace stropy: urobte to sami rýchlo a jednoducho!

Nie nadarmo sa generálna oprava prirovnáva k prírodnej katastrofe. Premyslenie dizajnu do najmenších detailov, orientácia v rôznych povrchových materiáloch a odhad s prihliadnutím na rodinný rozpočet nie je jednoduché. Preto čoraz častejšie v snahe znížiť náklady a čas na stavebné a opravné práce majitelia bytov a vidieckych domov volia ako dokončovacie materiály stropné panely alebo dlaždice..

Lepené stropy – jeden z typov povrchových úprav obdĺžnikovými alebo štvorcovými listami z expandovaného polystyrénu alebo polyuretánu s povlakom, ktorý napodobňuje povrch kameňa, rôzne druhy dreva alebo reliéf štukovej výzdoby. Stropné dlaždice je možné namontovať na akýkoľvek povrch, či už je to betón, sadrokartón alebo tehla. Rozmery polyuretánových výrobkov sú relatívne malé. Preto je materiál veľmi jednoduchý na inštaláciu a prepravu..

Obsah:

Výroba lepiacich stropov vlastnými rukami je dlhý proces, ale nie je náročný. Všetko, čo je k tomu potrebné, je vybrať potrebný materiál, vyzbrojiť sa trpezlivosťou a zoznámiť sa s inštalačnou technológiou.

Výpočet stropných dlaždíc

Aby ste sa vyhli zbytočným výdavkom, stojí za to vopred vypočítať potrebné materiály. Aby ste to urobili, musíte vykonať merania miestnosti a spočítať počet celých listov, ktoré sa zmestia do šírky a dĺžky. Vynásobte tieto čísla. Teraz vyrovnajte jednu dlaždicu, aby ste zakryli všetky väčšie medzery, a jeden list pre každú z dvoch menších medzier, ak nejaké existujú. Číslo, ktoré sa ukázalo ako výsledok počítania, je počet listov, ktoré bude potrebné prilepiť cez miestnosť.

Je lepšie kupovať panely alebo dlaždice s malou (asi 10%) rezervou. V procese prepravy a inštalácie môže dôjsť k deformácii časti materiálu. Aj keď nie je niekoľko listov správne orezaných, zostávajúce množstvo bude stačiť na dokončenie inštalácie..

Druhy stropných panelov a dlaždíc

V závislosti od výrobnej technológie sú stropné obklady rozdelené do troch typov: extrudované, vstrekované a razené.

Vstrekovacie dlaždice sú vyrobené z polystyrénu lisovaním za vysokých teplôt. Použitie tejto technológie vám umožňuje vytvoriť materiál s vysokým estetickým výkonom. Pomerne široká škála reliéfov, farieb a ozdôb umožňuje použiť ho ako ozdobu stropov v akejkoľvek miestnosti (kúpeľňa, chodba, jedáleň, obývačka, atď.) Hrúbka výrobku sa pohybuje od 9 do 14 mm. Dlaždice sú balené v malých blokoch po 8 listoch s veľkosťou 50 × 50 cm, čo výrazne zjednodušuje výpočet aj inštaláciu materiálu. Jedno balenie stačí na pokrytie dvoch metrov štvorcových stropu.

Stropné obklady z lisovaného alebo extrudovaného polystyrénu sú jedným z ekonomických materiálov prijateľnej kvality. Na tepelné razenie plechov s hrúbkou 6-8 mm sa používa špeciálne zariadenie.

Extrudované dlaždice sú vyrobené z polystyrénového pásu laminovaného dekoratívnou fóliou. Absolútne hladký povrch výrobku môže byť monochromatický alebo s použitím rôznych textúr. Takáto dlaždica je odolná voči deformáciám rôzneho druhu (vyznačuje sa schopnosťou zotaviť sa po miernom tlaku prstom), nenáročná na údržbu, oveľa odolnejšia ako listy iných stropných krytín. Okraj dlaždice je mierne ohnutý, čo uľahčuje inštaláciu.

Dlaždice alebo panely môžu byť laminované alebo nelaminované. Laminované stropné dlaždice sú pokryté tenkým ochranným filmom (biely alebo farebný). Povrch takejto polyuretánovej dlaždice môže byť volumetrický – napodobňovať drevorezby alebo sadrové reliéfy. Laminované panely oveľa lepšie odolávajú vysokej vlhkosti, sú odolné voči priľnavosti sadzí a prachu. Preto výrobcovia odporúčajú inštalovať práve takéto výrobky do kúpeľní alebo kuchýň. Nelaminované výrobky sú hladké, so zrnitým bielym povrchom. Po inštalácii sa odporúča natrieť ich akrylom požadovaného odtieňa..

Ako si vybrať dlaždicu?

V procese výberu dlaždice stojí za to starostlivo preskúmať povrch listu. Polystyrén by mal byť stredne zrnitý, ale nie porézny. Čím je štruktúra zrnitejšia, tým lepšie budú stropné panely..

Je potrebné skontrolovať veľkosť listov v samotnom zväzku a porovnať lineárne rozmery výrobkov z rôznych dávok. Nemali by byť iní. Najmenšie nepresnosti môžu spôsobiť chyby v povrchovej úprave. Nezabudnite dávať pozor na rohy panelov alebo dlaždíc. Ak sú príliš zaoblené, nebude možné dosiahnuť dokonalé spojenie okrajov..

Ak je stropná dlažba z expandovaného polystyrénu vyrobená v rozpore s technológiou, stáva sa krehkou. Zoberte roh listu dvoma prstami a jemne ním zatraste. Pri takýchto manipuláciách by sa dlaždica nemala zlomiť..

Lepidlo na stropné obklady

Pri dokončovaní stropu tradične používajú lepidlo Moment-Montage č. 40, ale dobrý výsledok prináša aj použitie tmelu a hotových zmesí poľskej výroby „Dragon“, „Titan“ alebo „Eco nset-Extra“..

Lepidlo „Eco Set – Extra“ sa nanáša na zadnú stranu výrobku a ponechá sa vo vodorovnej polohe 1-2 minúty, aby sa lepidlo lepšie prilepilo k povrchu. Potom sa dlaždice jemne nanesú na základný strop a držia na mieste niekoľko minút, aby sa dosiahla optimálna fixácia..

Lepenie na strop pomocou polymérového lepidla “Dragon” na báze syntetických živíc sa vykonáva rovnakým spôsobom ako pri lepidle “Eco nset – Extra”..

“Titan” je univerzálne polymérové ​​lepidlo. Má zvýšenú odolnosť voči prírodným faktorom. Preto môže byť použitý v miestnostiach s vysokou vlhkosťou. Lepidlo Titan SW je tiež mrazuvzdorné, čo ho robí nepostrádateľným pri dokončovaní stropov vo vidieckych domoch a iných zriedka vykurovaných miestnostiach..

Lepiaci stropný tmel na báze styrén-akrylového latexu sa používa na dokončovanie stropov s drsnými povrchmi (betón, omietka atď.). Upevnenie dlaždíc po lepení nie je potrebné. Lepidlo stačí bodkovane naniesť na povrch penového alebo polystyrénového výrobku v šachovnicovom vzore..

Príprava povrchu

Pred začatím procesu dokončovania by mali byť povrchy očistené od predchádzajúcich vrstiev dokončovacích materiálov, nečistôt a v prípade potreby vyrovnané tmelom. Ak je povrch opláštený preglejkou alebo drevotrieskovými doskami, musí byť nanesený základný náter.

Lepidlo sa nanáša iba na dlaždice. Strop nie je potrebné spracovávať lepidlom alebo tmelom, pretože hmotnosť výrobku je malá, takže zaťaženie nebude veľké.

Inštalácia stropných panelov alebo dlaždíc

Bezšvíkové lepené stropy sú skôr z ríše fantázie, ale je celkom možné namontovať dlaždice alebo panely tak, aby švy boli čo najčistejšie a najmenšie. A ak použijete dlaždicu s ornamentom a vlnitými okrajmi, potom si spoje vôbec nevšimnete.

Inštaláciu polystyrénových dlaždíc sa odporúča začať od stredu miestnosti. Za týmto účelom určte uhlopriečky a aplikujte značky. Potom je prvý list pripevnený presne v strede miestnosti..

Na obrázku nižšie číslo 1 označuje miesto lepenia prvej dlaždice pri použití metódy „pravého uhla“ a číslo 2 – ak bude dlaždica lepená diagonálne.

Schéma inštalácie dlaždíc v pravom uhle:

Diagonálne rozloženie dlaždíc:

Ako diagonálne lepiť dlaždice sa môžete naučiť z video tutoriálu.

Táto metóda sa používa aj pri zdobení stropu v šachovnicovom modeli výrobkami dvoch farieb. V procese upevnenia je dôležité, aby ste to nepreháňali, pretože pri silnom tlaku sa povrch panelov môže zdeformovať.

Niekedy nie je ekonomicky racionálne začať s inštaláciou zo stredu. Ak je miestnosť malá, odporúča sa začať lepiť z jedného z rohov steny umiestnených oproti vchodu do miestnosti.

Lepidlo sa nanáša na povrch panelu bodovo: v rohoch a v strede výrobku. Potom, čo sa dlaždica na niekoľko minút „položí“, je plachta pripevnená k stropu. Akékoľvek prebytočné lepidlo, ktoré vyteklo, musí byť ihneď odstránené suchou handričkou. Prilepte dlaždicu rukou na miesta, kde sa nanáša lepidlo, na 1-2 minúty.

Aj pri rozdiele v lineárnych rozmeroch dlaždíc niekoľko milimetrov môžu pri kombinovaní ornamentu nastať ťažkosti. Potom ho pred montážou pripevnite k už prilepeným panelom a prebytočný kus odrežte administratívnym nožom. Je lepšie rezať dlaždice pod kovovým pravítkom na liste vlnitej lepenky. Ak sú na strope nezrovnalosti, potom sa nedá vyhnúť vzniku malých medzier. Môžete ich skryť pomocou bieleho akrylového tmelu..

Lepíme stropný sokel

Uistite sa, že medzery medzi okrajom panelu a stenou nie sú väčšie ako hrúbka zaoblenia (sokla). Stropné lišty sú vyrobené z polyuretánu alebo polystyrénu rôznych odtieňov a textúr. Sú prilepené po celom obvode stropu. Veľké medzery je najlepšie zamaskovať malým pásom panelu. Pri inštalácii filé často vznikajú problémy so spájaním rohov. Na rezanie dosiek je preto lepšie použiť pokosový box. Stropné filé je nainštalované v pokosovom boxe a tesne pritlačené je narezané pílou.

Inštalácia dosiek sa vykonáva pred lepením tapiet alebo maľovania a po nich. V prvom prípade sú praskliny na križovatke filé a steny pomocou tmelu oveľa jednoduchšie odstrániť. Ale inštaláciou soklovej lišty v poslednej fáze dokončovacích prác je jednoduchšie opraviť drobné chyby v tapetovaní.

Na ozdobu veľkých miestností sa používajú rozety, rímsy a ďalšie príslušenstvo pripomínajúce štuk. Všetky tieto ďalšie dekoratívne prvky môžu byť biele alebo farebné. Biele, v klasickom štýle, filé a rozety sú najlepšie natreté akrylovou farbou, pretože keď sú vystavené slnečnému žiareniu, tieto výrobky rýchlo zožltnú.

Údržba lepených stropov

Súlad s niekoľkými jednoduchými pravidlami pomôže zlepšiť výkonnosť dlaždice:

  • keď sa znečistí, utrite dlaždice vlhkou handričkou od prachu;
  • na odstránenie stôp tuku používajte výrobky na báze alkoholu;
  • na čistenie polyuretánových výrobkov sa neodporúča používať rozpúšťadlá;
  • na ošetrenie laminovaných panelov použite teplú mydlovú vodu;
  • je prísne zakázané klásť dlaždice v blízkosti zdrojov otvoreného ohňa (napriek ochrannej vrstve výrobky z polystyrénu a polyuretánovej taveniny).

Výhody dokončovania stropov polyuretánovými alebo polystyrénovými dlaždicami sú zrejmé: jednoduchosť inštalácie, jednoduchosť pravidelnej údržby, ako aj veľký výber farebných riešení pre náter. Lacnosť výrobku robí tento výrobok ešte obľúbenejším na trhu dokončovacích materiálov. Úspešná voľba a správna inštalácia takejto dlaždice môže zmeniť dizajn miestnosti v priebehu niekoľkých hodín. A lacné a krásne!

About the author