Maľovanie stropu farbou na vodnej báze pomocou valčeka

Každý developer, ktorý začína opravovať svoj domov, či už ide o byt v meste alebo dom na vidieku, chápe, že dokončenie stropu zostáva dosť ťažkou fázou práce. Dnes existujú pre strop všetky druhy riešení: stropné obklady alebo tapety, zavesené a napínané stropy. Ale nie každý vlastník si môže dovoliť také možnosti. Pretože náklady na maľovanie stropu farbou na vodnej báze sú dosť demokratické, tento typ povrchovej úpravy je stále relevantný. A ak na prácu používate najbežnejší valček, potom ešte viac.

Obsah:

Správny výber nástroja na maľovanie

Pretože väčšina stropov sú veľké a ploché povrchy, maliarsky valček je najpraktickejším nástrojom na nanášanie farby. Strop môžete samozrejme natrieť štetcom, ale všetky ťahy budú zrejmé a pre strop je takýto obrázok úplne neprijateľný, pretože bude vnímaný ako nerovnomerne zafarbený. Preto je obvyklé používať kefu iba na lakovanie rohov a ťažko dostupných oblastí..

Na trhu stavebných nástrojov je pomerne veľa rôznych typov stavebných nástrojov, čo začiatočníkom sťažuje výber postupu. Jedná sa o velúrové, penové a vlnené valce. Cena pre nich sa veľmi nelíši, čo môže byť zavádzajúce o ich údajne rovnakých vlastnostiach. Rozdiely sú však v skutočnosti veľmi významné. A vybraný valček bude mať väčší vplyv na maľovanie stropu.

Zo všetkých rôznych valcov je najlepší výsledok dosiahnutý pri použití valca s hromadami. V takejto situácii nie je penová guma vhodná, pretože absorbuje príliš veľa farby, ktorá sa hromadí na povrchu stropu, a preto sa na nej objavujú bubliny. Velúrové nástroje však zaberajú málo farby.

Ak sa chystáte maľovať veľkú plochu, je dôležité zvoliť čo najväčší valček, pretože ide o plochu maliarskej plochy. Strop môžete natrieť aj farbou na vodnej báze striekacou pištoľou, ale dnes budeme hovoriť o najjednoduchšej možnosti..

Najlepšie je vybrať strednú hromadu valčeka, pretože tá veľká absorbuje príliš veľa farby, a tým nanáša pomerne veľkú vrstvu farby a malá hromada s najväčšou pravdepodobnosťou zanechá nenatreté oblasti. Čím drsnejší je povrch stropu, tým dlhšia by mala byť hromada na valci zvolená tak, aby farba pokryla celú textúru a vyplnila všetky vybrania. Odporúčame tiež, aby ste nepoužívali valčeky s rúčkou alebo penovou gumou, pretože rýchlo zlyhávajú..

Okrem toho by ste mali vedieť, ako skúsení remeselníci vyberajú valčeky a ako rozlíšiť vysokokvalitný nástroj od nekvalitného:

Pod valec musíte vybrať plastovú maliarsku misku, do ktorej sa naleje farba a kde sa potom hmota valčekom rozvaľuje. Pamätajte si, že keď namáčate valček len do vedra s farbou, nečakáte krásne namaľovaný strop! Aby ste mohli valček používať od podlahy bez použitia lešenia, musíte si kúpiť špeciálnu teleskopickú trubicu. S tak dlhou sklopnou rukoväťou sa dostanete kamkoľvek budete chcieť.

Štetcom sa dostanete do rôznych rohov a na podobné miesta v rohoch. Na tento druh práce sa používa flautová kefa. V maloobchode existujú špeciálne druhy tohto nástroja. Tieto kefy nenechávajú za sebou charakteristické pruhy a poskytujú takmer rovnaký výsledok ako valček. Pokiaľ ide o šírku štetcov, je lepšie kúpiť kefu s veľmi malou hrúbkou (3 centimetre) a mierne širším nástrojom (8 centimetrov).

Odstránenie starého povrchu z povrchu stropu

Pred lakovaním povrchu stropu farbou na vodnej báze musíte urobiť prípravné práce a chrániť podlahy, parapety, radiátory a nábytok pred striekancami a nečistotami (je lepšie ho úplne odstrániť). Môžete ich prikryť igelitom, novinami alebo látkou a zaistiť páskou s nízkou priľnavosťou. Tiež potrebuje lepiť steny po obvode, stúpačky plynových a vykurovacích potrubí. Túto lepivú papierovú pásku je možné ľahko odstrániť a potom nezanecháva žiadne zvyšky. Môžete ho odstrániť hneď, ako farba zhustne..

Potom by mal byť strop zbavený vrstiev starého náteru alebo bielenia. Aby ste sa zbavili vápna alebo kriedového bielenia, je potrebné ho hojne navlhčiť vodou pomocou maliarskeho valčeka a potom zoškrabať pomocou oceľovej špachtle alebo dláta. Na konci strop umyte špongiou.

Na renováciu stropu natretého farbou na vodnej báze musíte stráviť viac času prípravnými prácami. To všetko je spôsobené tým, že proces odstraňovania starého náteru je namáhavá práca, pretože predchádzajúca vrstva sa vo vode prakticky nerozpúšťa, a preto nie je možné strop úplne zoškrabať zo stropu..

Takáto práca najčastejšie spočíva v odstránení odlupujúcej sa farby špachtľou, ako je znázornené na fotografii o maľovaní stropu farbou na vodnej báze. Na uľahčenie tejto nie celkom príjemnej práce môžete použiť nasledujúcu techniku. Predchádzajúci náter navlhčite veľkým množstvom vody pomocou penového valčeka alebo rozprašovača. Tento postup sa musí opakovať dvakrát s intervalom dvadsať minút..

Vlhkosť by mala dôkladne nasýtiť predchádzajúci náter. Potom musíte urobiť návrh otvorením všetkých okien a dverí. Vrstva nabobtnaná od vody vytvára napúčanie starého náteru na vodnej báze, ktoré nie je ťažké odstrániť špachtľou. Takúto prácu je potrebné vykonať pomerne rýchlo, aby povrch, na ktorom sa práca vykonáva, nemal čas zaschnúť. Ďalej musíte ošetriť hrdzu a škvrny od šmúh 5% roztokom síranu meďnatého.

Ak sú na vašom strope ťažko odstrániteľné škvrny, môžete použiť nasledujúce zloženie: 2 alebo 3% roztok kyseliny chlorovodíkovej (škvrny jemne utrite, dávajte pozor, aby ste sa nedostali na pokožku). Také recepty sú tiež známe: roztok dvadsiatich dielov drveného vápna, ktorý sa zriedi jedným dielom sušiaceho oleja, hustým roztokom vápna a vody s prídavkom denaturovaného alkoholu (asi 50 ml). Každá z posledných dvoch zmesí sa aplikuje na špinu 10 až 15 minút. A to všetko opakujte, kým sa znečistenie úplne neodstráni. Obvykle stačia dva postupy.

Vyrovnanie stropu pred valcovým lakovaním

Po úplnom vyčistení povrchu stropu musí byť vyrovnaný. Na tento účel je najvhodnejší tenkovrstvový tmel, ktorý má dobré adhézne vlastnosti. Má vynikajúcu plasticitu a poskytuje takmer plochý povrch, ktorý je možné perfektne spracovať jemnozrnným šmirgľovým papierom. Pomocou špachtle sa látka nanáša na strop. Docela často je strop vyrovnaný nanesením bieliaceho tmelu na báze lepidla na báze oleja, ktorý je rovnomerne rozložený po povrchu štetcom, špachtľou alebo valčekom.

Nezabudnite, že pred tým je potrebné uzavrieť všetky praskliny a praskliny v strope sledovaním videa o maľovaní stropu farbou na vodnej báze a ich vyplnením špeciálne pripravenou kompozíciou. Na úplné vyplnenie medzier tmelom je potrebné ich pred aplikáciou rozšíriť. Ďalšou prípravnou operáciou je povrchový základný náter, ktorý sa vykonáva rovnakou farbou. Aplikuje sa vo veľmi tenkej vrstve, potom sa kompozícia nechá dôkladne vysušiť, aby sa tmel neodtrhol..

Prípravné práce pred natieraním stropu

Najprv otvorte pripravenú farbu a podľa pokynov farbu zrieďte na požadovanú hrúbku. Výrobcovia veľmi často odporúčajú pridať do roztoku asi 5-10% vody. Ak napriek tomu výrobca neodporúča riediť farbu, musí sa iba premiešať. To sa dá ľahko vykonať pomocou miešacieho nadstavca na elektrickej vŕtačke. Na natretie povrchu v jednej vrstve bude toto miešanie úplne stačiť..

Valček, pomocou ktorého ste použili základný náter, nemôžete použiť na natretie stropu emulziou na vodnej báze; je lepšie vziať nový alebo nahradiť kožušinový náter starým. Vezmite valček do rúk a ponorte ho do misky s farbou. Je dôležité poznamenať, že podľa technológie natierania stropu farbou na vodnej báze by ste ho nemali úplne spustiť do nádoby, ale iba namočiť. Valec zvyčajne na jednej strane zvlhne a okraj, ktorý zvlhne, bude ťažší. Musíte však zabezpečiť, aby celý obvod nástroja absorboval farbu rovnomerne..

Za týmto účelom prevalcujte valček cez žľab (špeciálne náčinie predávané v špeciálnych maliarskych súpravách), sieťovinu alebo čistý list sololitu, linolea, ale nie na povrch stropu. Trochu pritlačením valčeka k listu môžete rovnomerne nasýtiť celý jeho povrch farbou. Potom musíte valček znova namočiť do farby a znova ho rozvinúť. Ak zrazu nemôžete valček rovnomerne navlhčiť, potom po dokončení opravy sa objaví náter. Po vysušení sú to oni, kto tvorí nešťastné škvrny, o ktorých sme hovorili na úplnom začiatku..

Dostatočne skúsení maliari to robia automaticky a vy, samozrejme, musíte cvičiť. Táto práca nie je veľmi náročná, ale tu musíte byť opatrní. Pre väčšiu istotu môžete cvičiť na ploche nepripravenej steny, kúsku sadrokartónu alebo na akomkoľvek povrchu, ktorý vám nevadí použiť na experiment..

Maľovanie stropu vodnou emulziou pomocou valčeka

Akonáhle ste valček rozvalili a nite boli rovnomerne vyplnené farbou, začnite natierať strop farbou na vodnej báze. Všetku prácu je najlepšie vykonať za denného svetla, začínajúc zo vzdialeného rohu. Hlavnou vecou je zapamätať si, že farba sa musí nanášať na povrch stropu rovnomerne, bez toho, aby sa celý proces odďaľoval. Dekorácia stropu aj vo veľkej miestnosti trvá iba 15-20 minút.

V rovnobežných pruhoch naneste na strop farbu na vodnej báze. Pokúste sa vytvoriť pruhy široké takmer 50 centimetrov. Musíte maľovať s prekrytím, každý nový pás by mal byť položený na predchádzajúci o 8 – 10 centimetrov. Farbu dôkladne votrite a uistite sa, že okraj farby na vrstve nevyschne.

Pri práci nestrhávajte valček z povrchu, čím sa zvyšuje tlak pri konzumácii atramentu. Značky z okrajov valčeka sa musia vyvaľovať v kolmom smere. Ak plánujete natrieť strop vodou riediteľnou farbou v niekoľkých vrstvách, nezabudnite, že posledná vrstva by mala byť umiestnená v smere okien a predchádzajúca – v kolmom smere..

Pomocou štetca natrite rohy stropu. Namočte ho do farby o jednu tretinu a vytlačte prebytočnú kompozíciu na okraj plechovky. Farbu naneste malými ťahmi po obvode stropu pásikom širokým asi 5 centimetrov a dôkladne votrite. Získate tenkú a rovnomernú vrstvu, ktorá sa v budúcnosti spojí s čerstvou vrstvou farby na hlavnom povrchu..

Maliar maľujúci strop sa na neho pozerá v pravom uhle a nevidí miesto, kde už „prešiel“ valčekom. Jeho vízia mu tiež nedovoľuje vidieť, koľkokrát sa valcom dotkol určitej oblasti. Celý strop pre neho získal vlhký rovnomerný odtieň, a preto sa vizuálne zdá, že celá rovina je namaľovaná rovnako. Tu je skrytá ďalšia bambuľka. Maliari s rozsiahlymi skúsenosťami v tomto prípade niekedy ustúpia a pozerajú sa pozorne na strop z iného uhla, pretože nenamaľovaní sa okamžite stávajú viditeľnými..

Keď vzniknú nepekné veci, treba sa s nimi vysporiadať. Stáva sa, že škvrny zostanú aj po vašom úsilí o oživenie stropu. Ďalšia práca je zbytočná a vedie len k plytvaniu materiálom. Tento druh práce je potrebné prerobiť. Jediným spôsobom, ako opraviť chyby, je prebrúsiť celý strop jemným brúsnym papierom. Ak ste namaľovali iba 1-2 vrstvy, potom všetko vyjde. Ale ak ste s valčekom šli oveľa viac, potom budete musieť všetko brúsiť a tmeliť a znova natrieť.

Odstráňte všetky prievany v miestnosti, zacloňte okná, aby sa na povrch stropu zabránilo priamemu slnečnému žiareniu. Na urýchlenie procesu sušenia nemôžete použiť ďalšie vykurovacie zariadenia, pretože teplotný režim v miestnosti musí úplne zodpovedať pokynom, ktoré sú uvedené na štítku plechovky farbou na vodnej báze.

A nakoniec, nezabudnite, že by ste sa nemali zameriavať iba na nízku cenu natierania stropu farbou na vodnej báze, musíte prísne dodržiavať technológiu! Prácu je najlepšie vykonať popoludní, aby ste ráno mohli postup zopakovať. Nezabudnite, že povrch musí po každom nátere dobre zaschnúť. Ak prvá vrstva nesmie zaschnúť, potom druhá navlhne a vyberie existujúcu farbu..

About the author