Možnosti maľovania stropu sadrokartónom

Venovali ste niekedy pozornosť tomu, na čo sa pozerá osoba vstupujúca do miestnosti? Samozrejme do stropu. Povrch stropu je najdôležitejšou súčasťou interiéru, veľkým priestorom na realizáciu akýchkoľvek dizajnových a farebných fantázií. A najlepším spôsobom, ako ich oživiť, by bolo použitie sadrokartónu. Schopnosť vytvárať akékoľvek architektonické riešenia a fantastické konfigurácie, bezpečnosť životného prostredia a vynikajúce zvukotesné a protipožiarne vlastnosti v kombinácii s úžasným dekoratívnym osvetlením určujú neporovnateľný úspech sadrokartónu medzi ostatnými stavebnými a dokončovacími materiálmi..

Obsah:

 • Príprava povrchu sadrokartónu pred lakovaním
 • Nástroje na maľovanie stropov
 • Presné dodržiavanie technológie je zárukou vynikajúcich výsledkov
 • Niekoľko tipov na farbenie

Výber farby na strop

Existuje mnoho riešení na zdobenie povrchu stropu zo sadrokartónu. Najspoľahlivejšou a najbežnejšou možnosťou je dnes maľovanie stropu. Technológia maľovania stropu zo sadrokartónu má svoje vlastné špecifické vlastnosti: napríklad celému komplexu prípravných prác predchádza priama aplikácia farby na povrch sadrokartónu: základný náter, tmel a brúsenie povrchu. Všetky tieto postupy majú spoločný cieľ – identifikovať drobné chyby a nezrovnalosti a následne ich odstrániť. Po úspešnom zvládnutí prípravných prác vzniká otázka: aký náter je najvhodnejší pre sadrokartónový strop? Uvažovanie o olejovej farbe je možné ihneď odmietnuť.

Podľa odborníkov na farby sú najvhodnejšie farby na natieranie sadrokartónových stropov vodné emulzie a vodné disperzné kompozície. Disperzná farba je zároveň výrazne lepšia ako emulzná farba v schopnosti udržať si svoj pôvodný vzhľad a odolnosť voči vlhkosti po dlhú dobu, ale je nižšia, pokiaľ ide o výber farebného riešenia, pretože sa vyrába hlavne v odtieňoch bielej. . Výrobcovia emulzných farieb ponúkajú spotrebiteľom rôzne farebné palety – jasné a bohaté farby na vytvorenie akéhokoľvek ultramódneho a klasického interiéru..

Farby a laky na vodnej báze sa vyznačujú vysokou rýchlosťou schnutia a absenciou pretrvávajúceho nepríjemného zápachu, sú netoxické a nakoniec vytvárajú silný rovnomerný film, ktorý je možné periodicky obnovovať bez akejkoľvek práce náročnej na odstránenie. predchádzajúci povlak.

Dnes je trh so stavebnými materiálmi presýtený obrovským počtom farbív na vodnej báze.. Jedná sa o silikónové, akrylové, akrylové s latexovými, silikátovými farbami s minerálnym zložením, rôznych odtieňov a výrobcov s vlastnými výhodami a obmedzeniami pri používaní.

Latexová farba je považovaný za najdrahší, pretože má množstvo výhod, napríklad sa používa na vytvorenie rovnomerného a krásneho náteru neprepúšťajúceho pary, ktorý je odolný voči rôznym nečistotám a poskytuje možnosť mokrej starostlivosti na základe pracích prostriedkov.

Aplikácia 2 vrstiev akrylovej latexovej farby na povrch sadrokartónu vám pomôže premostiť viditeľné trhliny až do hrúbky 1 milimetra..

Akrylové farby na vodnej báze, kvôli zvýšenej odolnosti voči oderu počas prania sú veľmi žiadané a sú navrhnuté na použitie takmer v akejkoľvek miestnosti.

Na povrchy, ktoré sú pravidelne vystavené vlhkosti, je najlepším riešením použiť silikátová farba – spoľahlivo chráni pred výskytom a reprodukciou mikroorganizmov a nezahŕňa dodatočné používanie antiseptických činidiel.

Najlepšie vlastnosti silikátových a akrylových zlúčenín sú kombinované v silikónovej farbe. Jeho vysoká elasticita vám umožní preklenúť trhliny s hrúbkou viac ako 2 mm. Silikónová farba po nanesení a zaschnutí vytvorí vodotesný film, ktorý spoľahlivo chráni povrch stropu v miestnostiach so slabou hydroizoláciou – v kuchyniach a kúpeľniach. Povrch natretý silikónovou farbou je odolný voči nečistotám a eliminuje dodatočné používanie antiseptických prísad.

Maľovanie povrchu sadrokartónu zahŕňa aplikáciu niekoľkých vrstiev farby, prísne dodržiavanie pokynov na štítku farbiacej kompozície a zachovanie požadovaných období sušenia pre každú vrstvu. Farba zahraničnej výroby sa nanáša špeciálnym valčekom, zvyčajne v 2 vrstvách, domáca farba – v 3 vrstvách.

Okrem toho pri kúpe farby na vodnej báze musíte rozhodnúť o stupni jej lesku: výrobcovia ponúkajú lesklé a pololesklé, matné a polomatné kompozície. Ich hlavným rozdielom je, že matná farba vizuálne zvyšuje výšku miestnosti, významne prispieva k vytvoreniu harmonického a úplného dizajnu miestnosti, dobre sa vyrovná s odstránením drobných chýb stropu zo sadrokartónu, je však veľmi namáhavé na údržbu.

Lesklá farba je odolná voči oderu, natretý povrch sa ľahšie čistí, napriek tomu sú na ňom viditeľné všetky chyby a chyby povrchu stropu, ktoré majster urobil počas procesu lakovania. Profesionáli radia zvoliť si pololesklý alebo polomatný lak.

Je potrebné poznamenať, že v zahraničí sa na maľovanie sadrokartónových stropov stále viac používa smalt Je to kvalitnejší výrobok, ktorý rýchlo schne, je odolný voči vlhkosti a má bielu farbu. Vysoká kvalita sa samozrejme odráža aj v cene – náklady na smalt sú vysoké a to určuje jeho nízku popularitu na domácom trhu..

Pri kúpe farby si nezabudnite prečítať štítok, na ktorom výrobca informuje o účele, spotrebe na meter štvorcový a odolnosti voči oderu pri mokrom čistení..

Technológia stropného náteru sadrokartónu

Pokúsme sa zistiť technológiu a vlastnosti maľovania stropu. Je to kvalita a trvanlivosť natretého povrchu stropu, ktorá priamo závisí od toho, ako veľmi bola technológia lakovania dodržaná v každej fáze, vrátane prípravných prác..

Príprava povrchu sadrokartónu na maľovanie

1. Penetrácia spojov.

Sadrové jadro sadrokartónu je konvenčná sadra s rôznymi polymérnymi prísadami. Skúste rozdrviť kúsok sadry a pred očami sa vám zmení na prach. Každý staviteľ vám povie, že maľovať na prašnom povrchu je nepraktické. Takýto povrch v prvom rade potrebuje základný náter. Budete musieť venovať osobitnú pozornosť kvalite základného náteru spojov a tých oblastí, kde je vystavené jadro sadrokartónu.

2. Utesnenie švíkov.

Často sa verí, že praskliny v natretých sadrokartónoch sú spôsobené zlou inštaláciou. Nie je to však celkom pravda. Dôvodom praskania sadrokartónu môže byť zlá kvalita alebo porušenie technológie tesnenia švíkov. Tu je potrebné poznamenať, že kvalita tesniacich spojov je daná kvalitou surovín a skúsenosťami špecialistu vykonávajúceho prácu..

Injektážny materiál premiešajte podľa pokynov výrobcu. Za týmto účelom pridajte zmes do čistej vody pri izbovej teplote a miešajte mixér, kým sa nevytvorí hustá konzistencia kyslej smotany. Po príprave tmelu môžete začať tesniť švy..

3. Vystuženie švov.

Omietanie švíkov povrchu sadrokartónu vyžaduje použitie ďalších materiálov, napríklad serpyanka. Serpyanka je špeciálna páska na spevnenie švov. Je možné lepiť pred nanesením tmelu alebo po nanesení prvej vrstvy..

Pri lepení serpyanky dávajte pozor na nasledujúce body:

 • je potrebné lepiť serpyanku presne uprostred švu;
 • ak musíte pracovať nie s pevným hadom, lepenie sa vykonáva s prekrytím s povinným prekrytím okrajov;
 • silou zatlačte hada do švu;
 • ak sa pri lepení serpyanky na povrchu sadrokartónu vytvorí nadbytok tmelu, odstráňte ich;
 • namiesto serpyanky nepoužívajte dokončovací tmel. Dokončovací tmel nie je určený na takúto prácu a môže viesť k prasknutiu švu;
 • po nanesení prvej vrstvy tmelu serpentínom počkajte, kým nezaschne, a naneste ďalšiu vrstvu. To vám umožní získať hladké, úhľadne uzavreté švy;
 • na utesnenie švíkov je lepšie vyzbrojiť sa špachtľou, ktorej dĺžka presahuje šírku švu. V procese práce musí byť stierka vedená tak, aby bola umiestnená svojimi hranami na sadrokartóne.

4. Sadrokartónový tmel pred lakovaním.

Po dokončení tmelu švíkov a nanesení serpyanky môžete bezpečne prejsť na tmel na sadrokartón.Špecialisti rozlišujú niekoľko možností konečnej úpravy. Najhospodárnejšia metóda zahŕňa nanesenie jednej vrstvy tmelu, stierkovanie a konečnú úpravu. V dôsledku toho získame hladký a krásny povrch. Túto technológiu používajú remeselníci mnoho rokov a bola cenovo najdostupnejšia z hľadiska prevedenia a finančných nákladov..

V dnešnej dobe je však stále bežnejší 3-vrstvový tmel. Na konci počiatočného ošetrenia sa sadrokartónový plech prebrúsi, nanesie sa druhá vrstva a nová škárovacia hmota, potom sa prilepí sklolaminát, ktorý zaisťuje lepšiu priľnavosť dokončovacích materiálov a zabraňuje natiahnutiu výplňového materiálu a možnému odlupovaniu, a nakoniec je povrch hotový tmel.

Dokončovací tmel vo forme špeciálnych hotových zmesí v plechovkách vám umožní získať dokonale hladkú povrchovú hladkosť. Mal by sa nanášať veľkou špachtľou a v prípade malých nerovností sa odporúča chodiť s jemným brúsnym papierom. Na konci dokončovacej úpravy stropu zo sadrokartónu natrite povrch a pokračujte v konečnej úprave.

Pretože konečný výsledok závisí od vašich schopností a v menšej miere od zvolenej pracovnej technológie, buďte veľmi opatrní a urobte si čas, používajte iba vysokokvalitné materiály od dôveryhodných značiek..

Nástroje na maľovanie stropov

Na maľovanie stropu zo sadrokartónu budete potrebovať nasledujúce materiály a nástroje:

 • akrylová pôda s hlbokou penetráciou;
 • farba na vodnej báze;
 • farba pre zloženie na vodnej báze. Farebná paleta odtieňov vám umožní namaľovať strop v akejkoľvek farbe a urobiť interiér originálnym a jedinečným;
 • kožušinový valček s krátkou hromadou. Vďaka dlhej rukoväti je nástroj pohodlnejší. Nepoužívajte penový valček, pretože na povrchu, ktorý sa má natierať, vytvára vzduchové bubliny;
 • štetec na maľovanie ťažko dostupných oblastí stropu;
 • plastový kúpeľ na farbenie;
 • starajte sa o svoje oblečenie. Keďže maľovanie stropu možno len ťažko nazvať čistou prácou, noste oblečenie, ktoré vám nevadí zničiť. Nezabudnite na klobúk.

Presné dodržiavanie technológie je zárukou vynikajúcich výsledkov

Po odskrutkovaní plechovky farby na vodnej báze musíte jej obsah najskôr dôkladne premiešať. Na tento účel môžete použiť vŕtačku so špeciálnym príslušenstvom. Ak je farba konzistencie príliš hustá, pridajte do nej trochu vody..

Maľovanie stropu zo sadrokartónu začína namaľovaním ťažko dostupných miest a oblastí dosadania stropnej konštrukcie na steny a rohy. Na to použite kefu. Pohyby štetca by mali byť strčené, nie tam a späť. Metóda poke nezanechá v budúcnosti pruhy a pruhy.

Potom valček ponoríme do kúpeľa s farbou a vyvaľkáme ho na rebrovaný povrch. Tým sa z valca odstráni prebytočný atrament. Podľa technológie natierania povrchov stropov sa prvá vrstva kompozície farby a laku nanáša rovnobežne s oknami. Pamätajte si: pri nanášaní prvého náteru musíte urobiť "vstup" každý nasledujúci prúžok farbiacej kompozície k predchádzajúcemu o 10-15 cm.

Po zaschnutí pokračujte druhým náterom. Tentoraz by sa farbenie malo vykonávať kolmo na prvú vrstvu, t.j. v smere od okenných otvorov k protiľahlej konštrukcii dverí. Táto krížová aplikácia poskytne dokonale rovnomerný a rovnomerný povrch..

Pozor: pri natieraní povrchu valčekom v stoji s hlavou hore nemusíte vidieť nenamaľované alebo zle namaľované oblasti. Pravidelne odstupujte a kontrolujte strop z iného uhla alebo pritiahnite asistenta, ktorý vás okamžite spozoruje nenamaľovaného a bude vás informovať o včasnom odstránení..

Môžete sa zoznámiť s technikou maľovania stropu zo sadrokartónu pomocou striekacej pištole sledovaním videa na youtube.

Na internete nájdete veľa možností, ako natrieť sadrokartónové stropy. Rôznorodosť dizajnových a farebných riešení, vysokokvalitné lakovanie a trvanlivosť lakovaného povrchu určujú úspech tejto metódy dekorácie stropu. Tu je niekoľko fotografií úspešného maľovania stropu zo sadrokartónu:

Niekoľko tipov na farbenie

1. Ak ste začali maľovať strop zo sadrokartónu, potom neprerušujte proces, ale naneste prvú vrstvu farby na koniec celého povrchu. Nemeňte valček, s ktorým už maľujete, pretože zanecháva svoju vlastnú jedinečnú, dekoratívnu vrstvu..

2. Nemaľujte cez určité oblasti povrchu stropu, ktoré začali schnúť, s dobrým účelom vylepšenia nanesenej vrstvy farby. Ak sa toto pravidlo nedodrží, môžete získať strop s škaredými pruhmi alebo škvrnami..

3. Maľovanie vždy začína v rohoch stropu. Na tento účel budete potrebovať malý štetec, s ktorým budete opatrne manipulovať, aby nezafarbil stenu farbou. Po natretí rohov po celom obvode musíte urobiť malú odbočku a prechádzať po strope maliarskym valčekom. Táto technológia vás ochráni pred nanesením farby na stenu..

4. Pri maľovaní valčekom by mal byť úplne ponorený do zásobníka na farbu a potom odstrániť všetok prebytok na rebrovanom povrchu. Neskúsení interpreti sa často boja úplne ponoriť valček do farby, aby sa vyhli prebytočnej farbe. Namiesto toho sa pokúšajú jemne namočiť valček do farby na jednej strane. Toto je nesprávny prístup. V tomto prípade nie je farba na valci rovnomerne rozložená a kvalita zafarbenia tým môže trpieť..

5. Maľovanie stropu eliminuje chaotické pohyby valčeka. Pohybujte sa jedným smerom. Jeden náter – jeden smer. Ďalšia vrstva sa nanáša kolmo na predchádzajúcu. Ak máte v pláne namaľovať strop v 2 vrstvách, prvá vrstva bude vodorovná a druhá zvislá. Farbenie v 3 vrstvách predpokladá nasledujúcu schému: prvá vrstva je zvislá, druhá je vodorovná, tretia je opäť zvislá. Dodržiavanie tejto postupnosti vám umožní dosiahnuť najlepší výsledok pri zdobení stropu zo sadrokartónu. Úspech!

About the author