Starý strop: tipy na opravu

Potreba opravy starých stropov môže vzniknúť z niekoľkých dôvodov. Vedúce pozície zaujímajú núdzové situácie, keď bol strop zaplavený susedmi zhora, bežné opotrebovanie – praskanie vrstvy farby, odchod starého dekoratívneho náteru zo základne, výskyt žltých škvŕn. Oprava stropu v starom dome sa vykonáva aj vtedy, keď je rozšírená túžba jednoducho aktualizovať vzhľad a dekoratívny náter. V tomto prípade často nie sú žiadne problémy s povrchom stropu. Renovácia stropu bude potrebná aj vtedy, keď sa vykonáva vnútorná obnova bytu alebo súkromného domu, ktorú odborníci odporúčajú začať zhora a potom prejsť na iné druhy práce. Je to spôsobené tým, že strop je najdôležitejším detailom interiéru, ktorý ako prvý upúta pozornosť pri vstupe do miestnosti. Existuje mnoho možností na opravu stropu a výber toho najvhodnejšieho by sa mal vykonávať individuálne, pričom sa zohľadnia vlastnosti interiéru. Pred opravou stropu je potrebné posúdiť jeho počiatočný stav a až potom vyvodiť závery o potrebe kozmetických alebo veľkých opráv..

Rekonštrukcia stropu: základné princípy

Ak chcete aktualizovať iba vzhľad svojho stropu, je pravdepodobné, že nemáte veľké problémy s povrchom. V tomto prípade je vašou hlavnou starosťou osviežiť dekoratívnu úpravu. Napriek tomu, že sa táto úloha na prvý pohľad zdá byť celkom jednoduchá, je často komplikovaná mnohými faktormi spojenými s opravou..

V prvom rade je úloha komplikovaná neschopnosťou oslobodiť miestnosť od nábytku a objemných vecí, najmä ak sa oprava vykonáva v jednoizbovom byte. V tomto ohľade musíte neustále presúvať nábytok a zakrývať ho..

Dnes je takmer nemožné stretnúť tých, ktorí chcú vybieliť starý strop – naopak, pokúšajú sa zbaviť bielenia. Nie je prekvapujúce, že jednou z „najšpinavších“ etáp opravy stropu je odstránenie starého vápna alebo inej stropnej krytiny z jeho povrchu. Táto operácia je dosť namáhavá a ďalšia kvalita stropného náteru závisí od dôkladnosti jeho vykonania. Odstránenie vápna, bielenie na báze vody alebo kriedy sa vykonáva pomocou valčeka s dlhou rukoväťou, ktorý musí byť navlhčený vodou a držaný pozdĺž stropu, ktorý je potrebný na navlhčenie bielenia. Potom je potrebné odstrániť starý strop – na to sa navlhčená bielka vyčistí špachtľou. Všetky ostatné druhy farieb sa čistia špeciálnym čistiacim prostriedkom..

Algoritmus ďalších akcií závisí od zvoleného spôsobu dokončenia stropu. Ak plánujete natrieť strop alebo naň prilepiť tapetu alebo stropné dlaždice, mali by ste vedieť, že všetky druhy lepidiel a maliarske práce by sa mali vykonávať až po predbežnom základnom nátere povrchu, čo zvýši priľnavosť dekoratívnej vrstvy a hlavný povrch. V prípade inštalácie sadrokartónových alebo napínacích stropov nie je potrebná príprava podkladu.

Dôležité! V prípravnej fáze prebieha aj výmena starého elektrického vedenia v strope a inštalácia odbočiek pre zapustené svietidlá..

V ďalšej fáze prípravných prác je povrch vyrovnaný a základňa je natretá základným náterom. Škárovanie spojov medzi doskami a odstraňovanie veľkých nerovností sa vykonáva pomocou sadrovej omietky, ktorá sa nanáša v niekoľkých vrstvách. Omietanie starého stropu odstráni chyby na povrchu stropu.

Skontrolujte povrch, ktorý má byť dokončený, či neobsahuje nerovnosti, medzery medzi doskami alebo malé výmoly. Ak ich nájdete, pokryte ich cementovou alebo sadrovou omietkou, ktorej aplikácia sa vykonáva stierkou na čistenie bielenia. Pri odstraňovaní trhlín a nerovností na povrchu stropu dbajte na to, aby nevyčnievali mimo rovinu stropu a zároveň aby ​​sa neponorili príliš hlboko. Pomocou laserovej vodováhy sa uistite, že je strop dokonale vyrovnaný. Podľa výsledkov meraní by veľkosť zistených odchýlok nemala presiahnuť 5-7 mm.

Poslednou fázou kozmetických opráv je dokončenie stropu, ktorého zložitosť závisí od vybraných materiálov a náročnosti inštalácie. Moderná úroveň rozvoja stavebných technológií diktuje svoje vlastné pravidlá a dnes sú obzvlášť obľúbené napínané stropy, ktorých inštalácia sa odporúča zveriť odborníkom. Môžete to však urobiť sami. Napriek tomu odborníci pre nezávislé prevedenie odporúčajú zvoliť jednoduchšie možnosti montáže povrchu stropu: maľovanie, stropné obklady alebo sadrokartónové dosky.

Maľovanie stropu: sprievodca krok za krokom

Ak ste dokončili všetky vyššie uvedené fázy prípravných prác, môžete začať dokončovať strop a jeho následnú výzdobu. Zvážte, ako správne natrieť starý strop, pričom dodržte čo najkratšie časové obdobie.

Maľovanie na strop je viacstupňový proces, ktorý zahŕňa mnoho fáz:

 • V prvom rade odstráňte zo stropu vrstvu starého náteru. To sa musí urobiť, aby sa zvýšila pevnosť nového povlaku a aby sa zaistila ľahká aplikácia. Odstránenie farby z povrchu stropu je možné vykonať niekoľkými spôsobmi:

2. Tepelná metóda, ktorej princíp je založený na použití stavebného sušiča vlasov;

3. Chemická metóda, ktorá zahŕňa použitie špeciálneho roztoku na odstraňovanie farby, po nanesení sa ľahko uvoľní.

 • Ďalšou fázou je vyrovnanie povrchu stropu tmelom, po ktorom musí byť natretý základným náterom;
 • Poslednou fázou je nanášanie farby valčekom. Odborníci neodporúčajú natierať strop starou farbou, pretože to negatívne ovplyvní vzhľad aj kvalitu stropnej krytiny. V závislosti od miestnosti, ktorú renovujete, môžete starý strop natrieť farbou na vodnej báze, alebo zvoliť akrylovú alebo latexovú farbu.

Najjednoduchšie možnosti dizajnu pre maľovaný strop: odborné rady

Ak ste zmätení dizajnom maľovaného stropu, po prečítaní materiálu článku môžete využiť niekoľko možností.

 • Jednou z nich je polyuretánová rozeta ozdobená originálnym reliéfom. Môže byť v súlade s tónom farby alebo môže byť v kontraste s ním. Strop získa zvláštny šik, ak je volumetrický reliéf na štukových prvkoch pokrytý zlacením, v súlade s pozlátenými prvkami lustra;
 • To však nie je zďaleka jediný spôsob, ako ozdobiť povrch maľovaného stropu. Ďalšou možnosťou zdobenia stropu je použitie šablóny, ktorá je na správnom mieste upevnená maskovacou páskou. Potom sa na povrch stropu nanesie kresba v inej farbe, ktorá môže byť v súlade s farbou bytového textilu alebo obloženia stien. Na dokončenie stropu týmto spôsobom odborníci navrhujú použiť fluorescenčnú farbu, ktorú je možné aplikovať po obvode stropu alebo pozdĺž obrysu obrazu, aby vynikal v tme;

 • Ďalšou možnosťou je dokončiť strop natierateľnou tapetou, ktorej použitie vám umožní vytvoriť reliéf na povrchu stropu. Túto metódu dokončovania je možné šikovne kombinovať s inými materiálmi. Nasledujúci príklad ilustruje túto situáciu. Na fotografii vidíte, ako je stropná tapeta prilepená iba v centrálnej časti stropu vo forme akéhosi „koberca“. V strede je orámovaný vlysom, ktorého odtieň je v súlade s výzdobou stien. Pomocou tejto techniky môžete vizuálne upraviť konfiguráciu miestnosti. Napríklad umiestnením kontrastného koberca v pozdĺžnom alebo priečnom smere môžete miestnosť urobiť priestornejšou alebo naopak kompaktnejšou..

Ako opraviť plochý strop: možnosti dokončenia

Zvážte hlavné možnosti opravy starého dreveného stropu, ktorý sa vyznačuje pomerne rovnou základňou bez zjavných výškových rozdielov.

Stropná tapeta

Jednou z najľahších možností opravy je tapetovanie stropu. Táto metóda je najprijateľnejšia pre byty ako pre súkromné ​​domy, pretože bytový dom prakticky nepodlieha zmršťovaniu, a preto môžeme s istotou povedať, že povrchová úprava sa neodlepí od povrchu stropu. Ak váš strop nepredstavuje ideálnu rovinu, dajte prednosť tapetám s veľkým reliéfnym vzorom, ktoré skryjú drobné nerovnosti a urobia strop vizuálne hladším. Tieto odrody zahŕňajú tapety so zložitými geometrickými vzormi..

Aby bolo nanášanie tapiet jednoduchšie, snažte sa nerobiť prácu sami – majte partnera, ktorý podopiera druhý koniec tapety, namočený v lepidle. Vyhnete sa tak roztrhnutiu webu..

Technologické nuansy tapetovania:

 • Odporúča sa nalepiť tapetu na strop od okna k protiľahlej stene, vďaka čomu budú švy menej nápadné;
 • Tapetu je potrebné nakrájať na plátna, ktorých dĺžka sa rovná dĺžke (šírke) miestnosti + 4 cm (2 cm pri prekrytí). V procese práce skontrolujte, či je možné ukotviť susedné plátna, a každý rez očíslovať ceruzkou, aby sa nezamieňala postupnosť lepenia pláten;
 • Po narezaní potrebného počtu pláten zrieďte lepidlo a namažte ním zadnú stranu pláten, pričom osobitnú pozornosť venujte okrajom. Ak to vyžadujú sprievodné pokyny, zložte tapetu harmonikou, aby ste lepidlo lepšie nasýtili, a pokračujte v nanášaní lepidla na ďalšie plátno;
 • Ak pokyny hovoria, že tapety sa lepia ihneď po nanesení lepidla, pripravte si valček a suché handry, vďaka ktorým môžete odstrániť prebytočné lepidlo a vzduchové bubliny, a pokračujte v inštalácii stropnej tapety;

 • Pri pokládke tapiet na povrch stropu sklopte okraj k stene, čo je nevyhnutné na následné upevnenie okraja tapety stropným podstavcom;
 • Ďalej plátno uhlaďte valčekom a suchou handričkou v smere od stredu k okrajom;
 • Ak sú steny v miestnosti nerovnomerné, pred lepením tapety nakreslite na strop čiaru so zameraním, na ktorú položíte okraj tapety. Ak je tapeta široká 50 cm, čiara by mala byť nakreslená 50 cm od okna. Ak je tapeta široká – vo vzdialenosti 1 m od okna;
 • Po nalepení tapety, kým nie je úplne suchá, zdržte sa otvárania vetracích otvorov a vetrania priestorov, ktoré zabránia nerovnomernému vysušeniu lepidla a roztrhnutiu tkanín vo švíkoch..

Stropná dekorácia s dlažbou

Ak sa povrch stropu v opravenej miestnosti vyznačuje výškovým rozdielom viditeľným pre oči a kvôli finančným problémom nemôžete povrch úplne omietnuť, dajte prednosť stropným polystyrénovým obkladom, ktoré napriek tomu nestrácajú na popularite kvôli ľahkosti. inštalácia a dostupné náklady.

Dlaždice sú namontované na strop pomocou silného lepidla, ktoré pevne udrží povlak na povrchu stropu, aj keď existujú nerovnosti. Aby bol strop originálnejší, odborníci odporúčajú inštalovať dlaždice diagonálne.

Technologické nuansy inštalácie stropných obkladov:

 • Na strop nakreslite dve kolmé čiary, ktoré spájajú stredy protiľahlých stien. Za týmto účelom rozdeľte každú stenu na dve polovice a nakreslite čiary od bodov získaných k protiľahlej stene. V dôsledku takýchto označení by mal byť na strop nakreslený kríž, ktorého stred je umiestnený presne v strede stropu;
 • Prvá dlaždica musí byť položená v strede tak, aby jej rohy boli premietané presne na nakreslené čiary. Lepidlo je potrebné nanášať nie na celý zadný povrch dlaždice, ale bodovo, iba v rohoch a v strede;
 • Druhá a nasledujúce dlaždice sú položené presne pozdĺž nakreslených osí, postupne sa pohybujú od stredu k obvodu. Dva protiľahlé rohy dlaždice musia byť presne v jednej línii;

 • Po úplnom zlepení všetkých náprav pokračujte v vypĺňaní prázdnych priestorov;
 • Blížiac sa k dokončeniu priestoru v blízkosti stien, buďte pripravení na to, že bude musieť byť naplnený kusmi dlaždíc a pripravte si administratívny nôž, ktorý je ideálny na rezanie polystyrénu;
 • Po úplnom vyplnení stropného priestoru dlažbou nainštalujte soklové lišty a potom všetky spoje zakryte tmelom.

Bežné problémy vedúce k opravám stropov

Ako neodstrániť starú vrstvu vápna?

Ak je bielenie dostatočne silné, odborníci nie vždy odporúčajú odstrániť vápennú vrstvu. Rozmanitosť stavebných materiálov na trhu umožňuje jeho natretie základným náterom a natretie. To sa dá dosiahnuť iba modernými základnými nátermi, ktoré je možné nanášať priamo na vápennú vrstvu. Produkt o tom zvyčajne píše na obale. Jednou z týchto značiek je posilňujúci základný náter Profix Antimel.

Na povrchu stropu sa nachádzajú veľké nepravidelnosti. Ako to opraviť?

 • Aby sa odstránili znateľné výškové rozdiely, odborníci odporúčajú použiť univerzálnu sadrovú omietku Knauf Rotband, ktorá sa nanáša na povrch stropu vrstvou nepresahujúcou 5 cm, niekoľkokrát sa nanesie vrstva základného náteru špecifikovanej hrúbky;
 • Existuje ďalšia možnosť vyrovnania stropu, ktorá zahŕňa použitie sadrokartónu. K tomu je potrebné pripraviť rám vyrobený z kovových profilov, ktorý je upevnený na starom strope a opláštený sadrokartónovou doskou. Výsledné švy sú utesnené tmelom, čo má za následok dokonale rovný povrch;
 • Menšie výškové rozdiely je možné zamaskovať strečovým stropom, ktorý je nielen štýlovým a moderným, ale aj praktickým spôsobom usporiadania stropného priestoru..

Ako vyplniť medzery medzi doskami?

 • Na utesnenie spojov na strope alebo otvorov vytvorených v blízkosti potrubí je potrebné ich dôkladne vyčistiť a potom natrieť spoje základným penetračným náterom;
 • Vyplňte priestor v medzere polyuretánovou penou. Ak sú švy spočiatku úzke, musia byť rozšírené dierovačom;
 • Po 30 minútach odstrihnite vyčnievajúce kúsky peny nožom;
 • Nakoniec povrch natrieme maltou Knauf Uniflott, ktorá sa nanáša v 2 vrstvách v intervale 40 minút..

Čo robiť, ak je strop zaplavený?

 • O oprave zaplaveného stropu je možné diskutovať až po úplnom vyschnutí. Vo väčšine prípadov k tomu dôjde najskôr tretí deň odo dňa úniku. Potom, čo sa presvedčíte, že je strop úplne suchý, môžete začať s jeho opravou..
 • Ako vizuálne identifikovať miesto úniku? Nie je to ťažké. Na tomto mieste sa zvyčajne vytvorí hnedá mokrá škvrna, ktorá silne vystupuje na pozadí vrstvy bieleho vápna. Ak je škvrna malá, povrch stropu nevyžaduje úplnú opravu, pretože problém je možné vyriešiť lokálne. Ak je zaplavená viac ako tretina povrchu stropu, je nevyhnutné úplné dokončenie.
 • Postupnosť akcií v prípade opravy po úniku je podobná ako pri iných opravách, ktorých algoritmus bol popísaný vyššie. Zahŕňa to aj odstránenie starej dokončovacej vrstvy, v prípade potreby vyrovnanie povrchu s následným základným náterom. V tomto prípade sa odporúča aplikovať základný náter v dvoch vrstvách, zatiaľ čo druhá vrstva sa nanáša po 30 minútach od okamihu, keď bola nanesená prvá;
 • Potom musíte netesnosť natrieť. Po zaschnutí tmelu sa uistite, že nie sú žiadne škvrny. Ak sa znova nájdu, pokryte problémovú oblasť matnou farbou. Je možné, že farbu bude potrebné použiť viackrát, ale pamätajte na to, že každá nasledujúca vrstva sa nanáša po vysušení predchádzajúcej;
 • Potom, čo ste dokončili škvrnu, natrite na strop v projekcii škvrny valčekom a až potom naneste konečnú vrstvu farby na celú plochu stropu..

Dôležité! Pri maľovaní stropu držte valček v jednom smere, pretože iba v tomto prípade bude lakovaný povrch po zaschnutí farby dokonale hladký..

Šindle na strope: na čo sa pripraviť?

Šindle sú drevené lamely pribité priečne na strop na omietanie. Jeden z najčastejších problémov, s ktorými sa môžete v starých domoch stretnúť, je ten, že vám začne opadávať sadra priamo na hlavu. Ako sa s tým vysporiadať?

Existuje niekoľko možností:

Možnosť číslo 1: Omietku zrazte krompáčom a namontujte rám z kovových profilov, ktoré sú opláštené sadrokartónovými doskami. Vytvorený priestor medzi základňou a sadrokartónovým listom môže byť v prípade potreby vyplnený izoláciou;

Možnosť číslo 2: Odstráňte šindle a obvyklým spôsobom omietnite strop;

Možnosť číslo 3: Ak sú zrútenia omietky nevýznamné, pokúste sa ošetriť šindle lepidlom (môže to byť dokonca aj PVA) a nerovnosti vyplňte zmesou Knauf Rotband;

Možnosť číslo 4: Ak chyby postihli samotný šindel, musia byť odstránené odstránením časti omietky okolo a utesnením pomocou sadrokartónovej záplaty, ktorá je priskrutkovaná samoreznými skrutkami na rovnakej úrovni so stropom. Kĺby sú utesnené výstužnou páskou a tmelom.

About the author