Stropná dekorácia s tekutými tapetami

Aby som bol úprimný, takýto dekoratívny povlak nevyzerá ako obyčajná tapeta, z diaľky pripomína kameň, ale z diaľky vyzerá ako hustá plsť. Na druhej strane materiál nie je taký tekutý – predáva sa suchý, ale nanáša sa ako sadra. A iba tu sa to nazýva “tekutá tapeta”! Napriek takýmto dvojciferným momentom sú tekuté tapety ideálnym dokončovacím materiálom. Môžu byť aplikované na horizontálne a vertikálne povrchy, ako aj na šikmo zakrivené steny a stropy.

Obsah:

Vlastnosti tekutých tapiet

Tekuté tapety sa objavili na ruskom trhu, keď bola nová nielen vinylová sieťotlač, ale aj alternatíva k dokončovaniu papiera. Mnohí naši občania spájajú také slovo ako „tapeta“ jednoznačne s papierovými rolkami, ktoré nie je vôbec ľahké nalepiť na nerovný povrch. A v prípade tekutých tapiet je to papier, ktorý je hlavnou zložkou surovej zmesi, to znamená, že kompozícia obsahuje vlákna prírodnej celulózy.

V klasickej verzii „tekutá tapeta“ pozostáva z prírodných vlákien (celulóza, hodváb a bavlna), ekologického farbiva na vodnej báze a spojiva (lepidlo CMC, akrylová disperzia). Na zabezpečenie špeciálneho efektu môžu byť prítomné mramorové a kremenné čipy a farebné kŕdle. Častým atribútom tekutých tapiet je sľudový lesk, zvyčajne sa predávajú v samostatnom balení a v prípade potreby sa môžu pridať k hmote počas miesenia..

Tekuté tapety sú určené výhradne na vnútornú výzdobu bývania. Sú skvelé do rôznych obytných priestorov a sú samozrejme šetrné k životnému prostrediu. Z dizajnového hľadiska sú tekuté tapety najvhodnejšie do škôlky a spálne, kde chcete predovšetkým pohodlie a teplo. A z pohľadu fyzických vlastností – do obývačky alebo veľkej miestnosti, v ktorej bude umiestnené domáce kino. Koniec koncov, sú to vláknité povlaky, ktoré majú vynikajúce zvukovoizolačné vlastnosti, môžu tiež zvýšiť akustický výkon miestnosti..

Na jednej strane môžete počítať s výrobcami originálnej povrchovej úpravy. Jeden a pol tuctu názvov tekutých tapiet ponúka ruská spoločnosť Silk Plaster. Podobnú kvalitu a sortiment ponúka turecký výrobca Bayramyx. Ale cena je o niečo vyššia. A materiály od francúzskych výrobcov odporúčajú pre VIP interiéry napríklad firmy Fibers de cotex a Senideco.

Výhody a nevýhody tekutých tapiet

„Tekuté tapety“ majú množstvo výhod oproti dekoratívnym omietkam aj oproti bežným tapetám. Úplne prvá výhoda je, že na ich použitie a prípravu nepotrebujú veľa priestoru. Ako obvykle, nemusia byť roztierané lepidlom a rezané, čo vedie k zvyškom na podlahe. Tiež nie je potrebné starostlivo vyrovnávať strop pred dokončením stropu tekutými tapetami..

Druhou výhodou tekutých tapiet je pohodlná práca s materiálom: žiadny zápach, žiadny nápoj. Je ľahké ho nanášať bez spojov a tiež vypĺňa medzery na križovatke stropu so stenou, okenným rámom, stropným podstavcom. Tekuté tapety sú vďaka svojej plasticite vhodné na konečnú úpravu stĺpov, oblúkov, arkýrov a iných architektonických radovánok. Aj po vysušení zostáva určitá elasticita; po zmrštení doma takáto povrchová úprava nepraská..

Treťou výhodou tekutých tapiet je jej mikroporézna štruktúra, ktorá poskytuje vysokú zvukovú a tepelnú izoláciu, ale zároveň povrch zostáva „priedušný“, nevytvára skleníkový efekt a vlhkosť, ako je to pri použití vinylových tapiet.

Povlak neabsorbuje všetky druhy pachov a nepriťahuje prach. V prípade požiaru pri spaľovaní nevypúšťa toxické plyny. Ak ste z nejakého dôvodu zafarbili tapetu alebo nejako pokazili oblasť, musíte túto oblasť vystrihnúť a potom rozpustiť zvyšky tekutých tapiet vo vode a zakryť strop rovnakou technológiou..

Hlavnou nevýhodou tekutých tapiet sú jej vysoké náklady v porovnaní s tradičnými tapetami alebo strečovými tkaninami. A aj keď sa každým rokom tekuté tapety stávajú cenovo dostupnejšími, nie všetky, cena tekutých tapiet na strope zostáva na vysokej úrovni, čo je pre mnohých ľudí dôležitým faktorom..

Ďalšou nevýhodou je, že v porovnaní s tradičnými tapetami neexistuje taká rozmanitosť farieb. Aj keď tento nedostatok nebude v blízkej budúcnosti vďaka firmám, ktoré vyrábajú tekuté tapety a prichádzajú s čoraz výnimočnejšími riešeniami s cieľom rozšíriť škálu tekutých tapiet. A poslednou nevýhodou je, že tekuté tapety nie sú určené na pranie, aj keď píšu, že sú odolné voči vlhkosti, takže pri zaplavení susedmi budú viditeľné stopy.

Príprava povrchu

Tekuté tapety je možné nanášať na akýkoľvek typ povrchu – OSB, murivo, cementový poter, sadrokartón, kov, hlinu, drevo. Tekuté tapety majú vynikajúcu priľnavosť na všetky materiály a počas prevádzky sa neodlupujú.

Hlavnými požiadavkami na povrch, na ktorý sa budú nanášať tekuté tapety, sú nasledujúce postuláty:

Najprv sa povrch, na ktorý sa budú nanášať tekuté tapety, očistí od odpadnutej omietky, tmelu a starých papierových tapiet. Odporúča sa tiež natierať veľké trhliny a to sa dá vykonať samotnou tekutou tapetou, ale ich spotreba materiálu sa zvyšuje a cena takýchto opráv sa zvyšuje..

Na zaistenie pevnosti stropu je nevyhnutné vykonať základný náter bezfarebným alebo bielym vysokokvalitným základným náterom s hlbokou penetráciou. Základný náter zabraňuje prenikaniu vlhkosti a tiež spevňuje povrch.

Na základe dlhoročných skúseností odporúčame použiť pod tekuté tapety základný koncentrát zriedený v pomere 1: 3. Nemôžete kategoricky používať základný náter Ceresit CT17 (taký základný náter môže spôsobiť, že sa na tapete objavia žlté škvrny).

Ak váš povrch môže obsahovať prvky, ktoré môžu natierať tekuté tapety (kovové predmety, ktoré korodujú, rohy, klince, tvarovky), potom je potrebné také miesta pokryť vrstvou farby na vodnej báze, ktorá sa nerozpúšťa (olej, latexová farba alebo PF smalt).

Poslednou fázou prípravnej fázy je zdrsnenie stropu. Tekuté tapety je možné ihneď aplikovať na pomerne drsný povrch, napríklad na neleštenú omietku alebo po použití tmelu. Ak sa získa hladký povrch (betón, brúsený tmel alebo hladké drevo), musí sa naň naniesť vrstva základného náteru obsahujúca kremenný prach..

Kremenný základný náter si môžete vyrobiť pridaním kremenného (mramorového) prachu alebo skôr jemného piesku do bežného základného náteru. Na ekonomické a pohodlné nanášanie materiálu je potrebný drsný povrch, na ktorý padá tekutá tapeta v rovnomernej vrstve bez prestávok a na hladkom povrchu sa pri nanášaní môže tekutá tapeta natiahnuť za špachtľu..

Miešanie tekutých tapiet

Ak ste si už kúpili tekuté tapety, musíte sa pustiť do tohto podnikania, pretože ste ich najskôr pripravili! Vrecko niekoľkokrát zatraste s plnivom, neskôr vám zmes ľahšie premiešame. A tiež sa vyhnete pomerne veľkému počtu hrudiek. Je potrebné pripraviť nádobu na miešanie tekutých tapiet: podnosy, umývadlá a vedrá, ako je znázornené na fotografii tekutých tapiet na strope.

Riad by ste si mali vyberať podľa jeho objemu – asi 7-8 litrov na 1 balenie tekutých tapiet. Pre pohodlie práce je žiaduce, aby existovala nádoba strednej hĺbky (20-30 centimetrov) a okrúhleho priemeru (40-60 centimetrov). Nádoba sa po práci ľahko umyje, a preto je celkom možné použiť kuchynské náčinie na prípravu tekutých tapiet.

Voda by mala byť čistá na prípravu tekutých tapiet a teplota vody by mala byť príjemná, aby sa hmota miešala rukami (20-30 stupňov). Teplota neovplyvňuje kvalitu tekutých tapiet, ale miešanie materiálu v teplej vode je stále jednoduchšie a príjemnejšie.

Tekutú tapetu môžete miešať po jednej, alebo niekoľko balení naraz, ale treba mať na pamäti, že s nárastom počtu pripravených tapiet sa proces ich miešania stáva komplikovanejším. Pri použití balení z rôznych šarží sa odporúča zmiešať niekoľko balení tekutých tapiet súčasne (aby nebol rozdiel v odtieňoch).

Pokyny na prípravu tekutých tapiet doma:

Tekutá tapeta je potom pripravená na aplikáciu. Mala by existovať konzistencia zmesi tekutých tapiet, napríklad silnej smotany: príliš tekutá zmes steká zo stropu na podlahu a príliš hustú je ťažké naniesť. Optimálna konzistencia tekutých tapiet na strope pre prácu sa zvyčajne dosahuje s objemom vody asi 5,5-6 litrov na jedno balenie materiálu..

Aplikácia tekutých tapiet

Je žiaduce aplikovať tento materiál ručne na strop pomocou stierky vyrobenej z plexiskla alebo nehrdzavejúcej ocele a má hladký povrch. Pohyb špachtle by mal byť pre ruky prirodzený a pohodlný. Odporúčame, aby úroveň aplikácie tapety zodpovedala úrovni vášho pohľadu (je lepšie nestáť na stole alebo rebríku na prstoch, ale pohodlne sa postaviť na rebrík alebo stoličku, neprehýbať sa). Držte špachtľu v miernom uhle k rovine, aby bola zmes tapiet vytlačená spod špachtle v smere jazdy.

Nanesený náter by mal byť ihneď voľný a nemal by byť stlačený. Tekuté tapety nie sú ani tmelom, ani sadrou, takže na stierku nemusíte tlačiť, inak sa stlačí množstvo tekutých tapiet, a preto povlak nedostane vyvýšený povrch a, samozrejme, spotrebu materiálu. vzrastie.

Môžete porovnať postup nanášania tekutých tapiet na strop s rozotieraním rybieho kaviáru na kus chleba: ak silne zatlačíte na nôž, kaviár sa vyrovná, ak nôž nestlačíte úplne, vrstva kaviáru sa otočí je hustý, takže jeho spotreba sa výrazne zvyšuje.

Jedno balenie tekutých tapiet stačí na pokrytie rovného povrchu s rozlohou 4 metre štvorcové s hrúbkou tohto povlaku 1-2 milimetre. Ak sú na povrchu rohy a nerovnosti, potom sa spotreba tapiet samozrejme mierne zvýši. Ak ste napriek tomu dostali prekročenie kapacity materiálu, prečítajte si pozorne a analyzujte pokyny k aplikácii a zistite, kde došlo k chybe..

Potom, čo ste tapetu aplikovali na určitú oblasť, znova sa pozrite na výsledný povlak a skontrolujte, či nemá hrbole, slzy, previsnutie a či neprechádza. Všetky vlastnosti povlaku, vzhľadom na textúru materiálu, sú celkom jasne viditeľné aj vo fáze aplikácie, čo znamená, že v prípade potreby je možné chyby ľahko opraviť..

Aby sa zabránilo vytváraniu viditeľných švov a spojov na strope povlaku, je potrebné materiál nanášať na rovinu ako celok bez zastavenia v časti práce vykonanej od rohu do rohu. V prírodných podmienkach sa povlak suší pri teplote okolia. V závislosti od úrovne vlhkosti a teploty vzduchu bude náter po 24-48 hodinách pripravený na použitie (pre voľný prístup vzduchu sa odporúča otvoriť okná).

Použitie akrylového laku

Tekuté tapety majú jednu z vlastností – nízku odolnosť proti vlhkosti. Preto musí byť na predtým uvedené dokončovacie materiály nanesený akrylový lak. Je špeciálne navrhnutý tak, aby zvýšil odolnosť tohto typu náteru proti vlhkosti, a môže byť tiež vybraný na aplikáciu na bežné papierové tapety..

Akrylový lak je kompozícia vyrobená na báze akrylového spojiva, ktorá neobsahuje organické rozpúšťadlá a je šetrná k životnému prostrediu. Je dôležité, aby akrylový lak po vysušení spevnil dokončovacie materiály a zároveň vytváral paropriepustné, tvrdé a vodotesné nátery, ktoré vydržia mechanické čistenie a namáhanie, ako aj čistenie saponátmi a zaplavovanie susedmi zhora..

Akrylový lak môžete použiť v niekoľkých krokoch, ako je znázornené na videu na tekutých tapetách na strope. Prvou fázou je pridanie určitého množstva laku do zmesi zmiešanej tekutej tapety. Tento spôsob použitia akrylového laku robí povlak odolným voči mechanickému poškodeniu a vytvrdzuje ho..

Druhou fázou je nanesenie tenkej vrstvy akrylového laku na vysušený povrch tekutých tapiet. Pamätajte si, že tento krok nie je povinný a je všeobecne odporúčaný pri práci s povrchmi, ktoré sú dostatočne často mokré. Spotreba akrylového laku je nasledovná: pri jednostupňovej aplikácii – 1 liter na 20 metrov štvorcových stropu a dvojstupňovom nanášaní – 1 liter na 4 metre štvorcové povrchu.

Oprava tekutých tapiet

Ak je potrebné čiastočne odstrániť určitú oblasť tekutých tapiet, napríklad pri opravách elektrického vedenia alebo poškodení povrchu, je potrebné časť stropu, ktorú je potrebné opraviť, navlhčiť čistou vodou z vodovodu pomocou striekacej pištole ( na tento účel je vhodný zvlhčovač na žehlenie odevov). Ďalej odstráňte nasiaknutú tekutú tapetu zo stropu špachtľou alebo podobným širokým plochým nástrojom a zozbierajte ju v čistej plastovej alebo sklenenej nádobe..

Potom, čo ste vykonali potrebné opravy (mali by ste zatmeliť výmole a švy a omietnuť drážky), musíte stropnú časť natrieť dvoma vrstvami smaltu alebo základného náteru PF, s medziľahlým (najmenej 6 hodín) sušením. vrstvy. Ďalej pomocou striekacej pištole po zaschnutí základného náteru musíte namočiť okraje povlaku, ktoré susedia s opravovanou oblasťou..

Predtým sa odstránené tekuté tapety z miesta opravy musia riediť čistou vodou, aby sa získala hmota podobná cesta, a nanášať na strop stierkou, pričom sa pokúšajú trieť priľahlé okraje povlaku novo nanesenými. Miesto opravy sa po úplnom vysušení opäť stane homogénnym, monochromatickým a úplne neviditeľným.

About the author