Stropný tmel pre domácich majstrov. Vlastnosti vyrovnávania tmelom

Voľba tmelu ako dokončovacieho materiálu pre strop vám umožní získať dokonale rovný povrch, pripravený na lakovanie alebo na iné dokončovacie práce. Tento postup je vyžadovaný od osoby, ktorá ho vykonáva, predovšetkým pozornosti a súladu so všetkými technologickými bodmi, o ktorých budeme hovoriť ďalej.

Obsah:

Stropný tmel – vlastnosti a výhody

Medzi výhody výberu tmelu ako hlavného alebo dodatočného prvku pri dokončovaní stropu treba zdôrazniť:

 • dostupné náklady na materiály použité v procese práce;
 • ušetríte na prenájme špecialistov zapojených do vykonávania týchto prác, je celkom možné vykonávať všetky procesy nezávisle, ak budete postupovať podľa všetkých pokynov a kupovať vysokokvalitné materiály;

 • rôzne materiály a zmesi tmelov vám umožňujú vybrať si presne takú kompozíciu, ktorá je ideálna pre vlastnosti miestnosti;
 • výber materiálov šetrných k životnému prostrediu používaných v detských a sanatórno-lekárskych inštitúciách;
 • požiarna bezpečnosť materiálu – pretože tmel patrí do kompozícií s veľmi nízkou horľavosťou;
 • atraktívny pohľad na tok, na konci sú dokončovacie práce hlavnou výhodou výberu tmelu.

Medzi nevýhody tmelu pri dokončovaní stropu treba poznamenať jeho neschopnosť pôsobiť ako tepelný a zvukový izolátor. Preto je pred aplikáciou v prípade potreby kompenzovaná zvuková izolácia a zníženie tepelných strát špeciálnymi materiálmi..

Vlastný stropný tmel-výber materiálov a nástrojov

Aby bol povlak na strope vysoko kvalitný a trvanlivý, mali by ste venovať osobitnú pozornosť procesu výberu materiálov, ktoré sa používajú pri jeho dekorácii..

Budete potrebovať nielen tmel, ale aj farbu, ako aj materiály, ktoré zlepšujú priľnavosť medzi všetkými nanesenými vrstvami.

Najprv si musíte vybrať kvalitný základný náter. Bude potrebné spracovať predtým vyčistený strop, tiež po každom vyrovnaní tmelovou zmesou.

Ak je potrebné vyrovnať starý strop, je potrebná špeciálna tmelová zmes na báze sadry. Vyznačuje sa prítomnosťou východiskového zloženia tmelu. Upozorňujeme, že pri výbere materiálov by ste mali uprednostniť jedného výrobcu, aby ste predišli nezlučiteľnosti medzi zmesami zmesí rôzneho účelu..

Ďalej budete potrebovať štartovací a dokončovací tmel. Tieto formulácie sa ľahko nanášajú, nanášajú a rozotierajú po povrchu. Východisková zmes má však hrubšie mletie a používa sa v počiatočnej fáze dokončovacích prác. Ak je to potrebné, naneste ho vo vrstve s hrúbkou viac ako 1 cm. Tento materiál je určený výhradne na vyrovnanie povrchu..

S pomocou dokončovacieho tmelu získa drsný povrch na dotyk potrebnú hladkosť. To sa dosiahne tým, že materiál je jemne mletý. Dokončovací tmel sa nanáša s vrstvou až do dvoch milimetrov. Ďalej sa brúsi a ďalej sa inštalujú natreté alebo dekoratívne prvky.

Pri výbere materiálov by ste mali brať do úvahy jednotlivé vlastnosti miestnosti, ako je vysoká vlhkosť, pokles teploty atď. Existujú špeciálne formulácie, ktoré sú navrhnuté na použitie v miestnosti s vysokou vlhkosťou, sú označené LR +.

Existuje niekoľko typov tmelových zmesí, pomocou ktorých sa vykonávajú dokončovacie práce na strope. Pokiaľ ide o konzistenciu, existujú:

 • hotové tmely sa nachádzajú v plastovom obale alebo vedre, bezprostredne po otvorení sú pripravené na použitie, nevyžaduje nezávislé miešanie;
 • suché formulácie – zriedené vodou, bezprostredne pred použitím.

Ak porovnáme tieto druhy tmelu, ukáže sa:

 • cena za hotové kompozície je vyššia ako za suché;
 • doba prípravy suchých zmesí bude trvať dlhšie, pretože vyžadujú riedenie vodou, špeciálne zariadenie na miesenie a uvedenie kompozície do požadovanej konzistencie, hotové kompozície sú vhodné na použitie bezprostredne po otvorení nádoby, v ktorej sú uložené;
 • nezriedené prášky sa skladujú oveľa dlhšie ako hotové zmesi.

Upozorňujeme, že tmel je suchý, ale zriedený vodou by sa mal úplne použiť do dvoch až troch dní, zatiaľ čo hotové formulácie sa skladujú dlhšie, sú vhodné na použitie dva mesiace..

Na dokončenie všetkých prác na správnej úrovni budete potrebovať:

 • elektrická vŕtačka a tryska vo forme mixéra, pomocou ktorej bude pripravená zmes tmelu;
 • valček s dlhou rukoväťou – s jeho pomocou sa v prípade potreby nanesie základný náter a farba;
 • hlavná stierka na pracovné účely – šírka 400 mm;
 • prídavná stierka, široká 80-100 mm;
 • úzka špachtľa, ktorej šírka nie je väčšia ako tri centimetre, s jej pomocou bude možné tmeliť ťažko dostupné alebo rohové oblasti;
 • schody;
 • baterka – s jej pomocou sú zistené chyby v práci;
 • gumová stierka;
 • stierky;
 • strúhadlá, brúsne siete alebo brúsny papier, pomocou ktorých je každá z vrstiev tmelu vyrovnaná;

 • úroveň budovy;
 • nylonová šnúra – s jej pomocou sú porazené rovné čiary;
 • nádrž, v ktorej bude roztok zmiešaný;
 • podnos, v ktorom bude umiestnený základný náter alebo farba;
 • kefy, ktoré pomôžu dotknúť sa ťažko dostupných oblastí alebo obvodu stropu;
 • respirátor alebo ochranná maska, ktorá ochráni osobu vykonávajúcu prácu pred nepríjemným zápachom.

Ako vyrovnať strop tmelom – prípravná fáza

Aby bol náter dokonale rovnomerný a hlavne trvanlivý, je potrebné vykonať niekoľko prípravných prác na odstránenie starého bielenia, farby alebo omietky..

Ak je povrch predtým vybielený, je potrebné odstrániť tento materiál čistou vodou. Najprv je povrch hojne nasiaknutý a potom ponechaný pol hodiny. Ďalej sa bielizeň ľahko čistí zo stropu. Ak máte problémy s odstraňovaním vápna, mali by ste strop znova namočiť. Na dokončenie práce budete potrebovať špachtľu alebo špongiu namočenú vo vode.

Odstránenie farby bude vyžadovať viac úsilia, pretože pomerne pevne priľne k povrchu. Ak je však prítomná farba, musí byť odstránená. V opačnom prípade sa tmel po chvíli jednoducho odlepí. Na odstránenie farby použite špachtľu, ale ak sa nemôžete zbaviť povlaku, mali by ste použiť stavebný sušič vlasov a potom povrch očistiť brúsnym papierom pripevneným na strúhadle.

Na odstránenie tapiet stačí široká špachtľa. Aby ste uľahčili odstránenie starých tapiet, navlhčite ich vodou a nechajte pôsobiť 10 minút.

Ak sa po dokončení procesu bielenia našli na strope oblasti s odpadávajúcou omietkou, mali by byť tiež odstránené. Na vykonanie tohto postupu budete potrebovať špachtľu strednej šírky vyrobenú z hustého kovu.

Keď je strop čistý a má trvalo zdravý vzhľad, je potrebné dbať na utesnenie všetkých prasklín v ňom. Ak sa to neurobí, potom sa po chvíli, po zatmelení, objavia na strope.

Pre hlbší prienik výplňového materiálu do vnútornej časti trhliny je potrebné dbať na maximálnu expanziu. Na tieto účely sa používa špachtľa alebo brúska s dýzou vo forme kruhu. Okrem toho je možná aj možnosť použitia kladiva a dláta. Pred vyplnením trhlín sú ošetrené základným náterom. Zlepší sa tak ich priľnavosť k tesniacemu materiálu..

Ak sú praskliny a otvory dosť masívne, odporúča sa použiť polyuretánovú penu na báze polyuretánu. V prítomnosti malých trhlín stačí použitie tmelu alebo tmelu na báze cementu. Po úplnom vysušení tesniaceho materiálu sa strop vyčistí a vyrovná..

Ak bola prasklina veľká, na jej povrch je nainštalovaná sieťovina, ktorá spevňuje strop a zabraňuje vzniku nových trhlín..

Betónový stropný tmel – základný náter, škárovanie a vyrovnanie

Po vyplnení všetkých trhlín a vysušení roztoku nasleduje postup aplikácie základného náteru, ktorý má antiseptický účinok a zvyšuje priľnavosť tmelu k povrchu.

Základný náter by mal byť nanesený najmenej v dvoch vrstvách. Každá vrstva by mala byť nanesená po úplnom vyschnutí predchádzajúcej. Pred každým plnením sa navyše nanáša základný náter..

Základný náter sa vyberá podľa typu stropu, napríklad existujú kompozície pre betónové alebo sadrokartónové stropy. Nalejte základný náter do špeciálneho zásobníka, z ktorého bude vhodné ho nanášať valčekom. Použite dvojitý valček alebo široký štetec.

Po konečnom vysušení druhej alebo tretej vrstvy tmelu pripravte tmelový roztok na nanesenie počiatočnej vrstvy. Ak plánujete použiť suchú zmes, v prvom rade si musíte prečítať návod na jej zmiešanie, musí obsahovať všetky potrebné pomery vody a tmelu.

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s pokynmi na miešanie suchého tmelu:

 • nalejte vodu do nádrže, v ktorej sa bude miešať, podľa pokynov výrobcu;
 • postupne pridajte požadované množstvo suchej zmesi;
 • pripravte elektrickú vŕtačku a nadstavec vo forme mixéra, zmes miešajte pri strednej rýchlosti, kým nezíska homogénnu konzistenciu;
 • ak sa plánuje vyrovnanie, hustota roztoku by mala byť hustejšia ako pri nanášaní počiatočnej a konečnej vrstvy.

Upozorňujeme, že ak má tmel sadrovú základňu, mal by byť zriedený po častiach, pretože kompozícia veľmi rýchlo schne a stáva sa nepoužiteľným.

Pred nákupom materiálu do práce by ste mali starostlivo preskúmať strop, či neobsahuje chyby a nezrovnalosti, ak nie sú opravené, potom budú aj po tmelení viditeľné.

Na určenie tohto parametra budete musieť určiť najnižší roh miestnosti medzi stropom a stenou a označiť ho na stene. Pomocou úrovne podľa tejto značky nakreslite obvod miestnosti. Okrem toho je možné použiť zafarbenú nylonovú niť, ktorá je nainštalovaná na strope, podľa čiary sa určí prítomnosť alebo neprítomnosť zakrivenia.

Ak rozdiely v strope nie sú väčšie ako jeden centimeter, na zarovnanie sa použije počiatočný tmel. V opačnom prípade budete musieť použiť tmel s prídavkom omietkovej malty. Ak má strop chyby viac ako dva centimetre, budete musieť nainštalovať zavesený strop zo sadrokartónu alebo sklo-magnéziových plechov.

Upozorňujeme, že položenie tmelu na betónový strop s vrstvou viac ako 2 cm spôsobí jeho odlupovanie pri vystavení vlhkosti. Najpopulárnejším spôsobom vyrovnania stropu je použitie tradičnej omietky na báze cementu. Po vysušení sa naň nanesie základný náter a počká sa, kým nezaschne.

Začíname omietky stropu na maľovanie

Prvá vrstva východiskového tmelu sa nanesie na vyrovnaný a vysušený podklad. Roztok má pastovitú konzistenciu a je v špeciálnej nádobe, z ktorej sa odoberá po častiach pomocou úzkej špachtle.

Počnúc od rohu stropu sa naň zmes rozotrie veľkou stierkou alebo stierkou. Vezmite prosím na vedomie, že špachtľa by mala byť pritlačená k povrchu čo najtesnejšie, aby sa zatvorili všetky drážky. Prvá vrstva je dosť tenká, mala by byť cez ňu viditeľná hlavná časť stropu. Táto vrstva tmelu pomáha skryť malé nedostatky na povrchu..

Upozorňujeme, že hmota musí byť na povrchu dobre vyrovnaná. Dbajte na správne stiahnutie škáry medzi stenou a stropom.

Po zaschnutí prvej vrstvy tmelu sa prebrúsi plavákom, na ktorý je nainštalovaná brúsna sieťovina. Votrite do kruhu proti smeru hodinových ručičiek.

Aby bol strop rovnomerný, je každá jeho časť presvetlená baterkou alebo žiarovkou. Ak sú napriek tomu chyby, na ich odstránenie je potrebné naniesť ďalšiu vrstvu východiskového tmelu. Celková hrúbka dvoch vrstiev by nemala byť väčšia ako 1,3 cm.

Druhá vrstva tiež potrebuje čas na schnutie, potom sa pretrie sieťou. Po injektáži čistou kefou sa zo stropu odstráni prach a nanesie sa základný náter.

Stropný tmel – technológia vykonávania

Konzistencia dokončovacieho tmelu je plastickejšia, pretože strop po dokončení je neuveriteľne hladký. Preto by táto kompozícia nemala byť príliš hrubá..

Tmel sa nanáša špachtľou, ale netlačí na povrch. Ak po prvej vrstve zostanú malé chyby, potom po vysušení a zálievke sa nanesie druhá vrstva dokončovacieho tmelu..

Posledná vrstva je brúsená jemnou sieťovinou. Aby strop získal dokonalú hladkosť, odporúča sa použiť namiesto akrylového plniva radšej akrylové plnivo. Takáto kompozícia sa nanáša polkruhovou špachtľou a hrúbka vrstvy je 1-1,5 mm.

Po vybrúsení všetkých vrstiev a ich úplnom vysušení naneste ďalšiu vrstvu základného náteru. Ďalej sa vykonáva maľovanie, bielenie alebo ďalšie dokončovanie stropu.

Vlastnosti stropného tmelu zo sadrokartónu

Postup omietky na sadrokartónovom strope je jednoduchší ako na betónovom základe. Pretože podľa technológie inštalácie sadrokartónu má povlak dokonalú rovnomernosť a nevyžaduje predbežné vyrovnanie.

Napriek tomu existujú určité nuansy vykonávania týchto prác, o ktorých budeme hovoriť ďalej:

1. Najprv naneste základný náter, osobitnú pozornosť venujte povrchu švíkov a spojov sadrokartónových dosiek.

2. Ďalej sú všetky otvory upevňovacích prvkov tmelom, ktoré upevňujem sadrokartónovou doskou na kovovom ráme. Ak skrutky vyčnievajú, musia byť zaskrutkované ručne.

3. Ak existujú kĺby, trochu sa prehĺbia a sú naplnené štartovacím tmelom.

4. Ďalej je maskovacia sieť prilepená tak, aby bola zapustená do švu..

5. Ďalej je povrch tmelený a vyrovnaný.

6. Potom, čo tmel zaschne, potrite ho sieťovinou a naneste dokončovaciu vrstvu.

7. Nasleduje postup pre škárovanie dokončovacej vrstvy, kontrolu jej chýb a nanesenie základného náteru.

8. Povrch stropu je pripravený na ďalšie dokončenie..

Video stropného tmelu urob si sám:

About the author