Napriek popularite napínaných stropov alebo viacúrovňových, zložitých štruktúr, napríklad zo sadrokartónu, mnohí majitelia bytov stále chcú vidieť povrch pokrytý tapetou nad hlavou. A toto rozhodnutie vôbec nestratilo svoj význam. Naopak, vďaka rôznym materiálom s bohatými farbami a množstvom výtlačkov môžete na strope vytvoriť čokoľvek: od úplne vierohodnej ilúzie hviezdnej oblohy až po rozkvitnutú rajskú záhradu. Výrobcovia majú odpoveď na high-tech interiéry aj klasické miestnosti. Článok sa zameria na zdobenie stropu tapetami..
Obsah:
Vliesová tapeta na strope
Netkaná textília je pás celulózových vlákien a niektorých prísad na zlepšenie kvality materiálu. Pretože 70% takéhoto povlaku je prírodnou súčasťou, tapeta je tiež bezpečná a paropriepustná. Sú považované za extrémne trvanlivé a môžu skryť niektoré drobné povrchové chyby. Pripisuje sa im mnoho vlastností, ktoré sú však rozhodujúce pri výbere a zodpovedajú realite:
- Povlak je skutočne schopný maskovať malé nerovnosti a dokonca zosilňovať mikrotrhlinky. To však v žiadnom prípade nezruší prípravnú fázu práce pred lepením tapiet na strop, keď sa povrch preskúma na chyby a v prípade ich zistenia sa ich zbaví. Nemali by ste sa spoliehať na pevný základ a reliéfny vzor. V opačnom prípade bude aj drahý povlak vyzerať nedbalý a neprijateľný..
Fotografia na strope
- Netkaná textília ako podklad zabraňuje rozťahovaniu a zvlhčovaniu tapety. Pohodlie pri práci je cennou kvalitou akéhokoľvek materiálu.
- Jednoduchosť prilepenia spočíva aj v tom, že lepidlo sa nanáša nie na široké plátno, ale priamo na základňu. To nielen zvyšuje rýchlosť dokončovania, ale tiež uľahčuje spájanie, keď potrebujete prispôsobiť vzor na susedné plátna..
- Na lepenie vliesových tapiet nie sú žiadne obmedzenia. Dokonale zdobia strop akéhokoľvek materiálu.
- Hygiena a netoxicita sú dôležitými vlastnosťami, takže môžete bez obáv ozdobiť strop v detskej izbe vlizelínom.
- Výrobcovia zaručujú, že pod vplyvom slnečného svetla takýto povlak nestratí jas farieb..
- Vyrábajú sa vrátane maľovania..
- Medzi pozitívne aspekty ich použitia patrí pohodlie pri demontáži: keď je možné hornú vrstvu ľahko odstrániť bez dlhodobého namáčania. A potom bude strop pokrytý rovnomernou vrstvou netkanej základne. Spotrebiteľ s akýmkoľvek príjmom si môže dovoliť ich nákup, pretože cena rolky závisí od obľúbenosti značky, textúry, farby alebo tapety výrobcu patriacej do konkrétnej zbierky..
Druhy vliesových tapiet
Pri nákupe je dôležité objasniť, čo presne predávajúci ponúka: vliesové tapety alebo samotný netkaný povlak.
- Ako asi uhádnete, v prvom prípade hovoríme o skutočnosti, že v prvom prípade textilné vlákna pôsobia ako substrát pre vrstvu vinylu s jemnými pórmi. Ich charakteristickým znakom je hladká zadná strana, na ktorej nie je duplikovaný vzor z ozdobného povlaku..
- Plne vliesová tapeta po rolovaní valčekmi, ktoré dodávajú štruktúre, má na zadnej strane reliéf. Sú považované za trvanlivý a trvanlivý povlak.
- Kúpou tapety na maľovanie kupujúci získa pole na experimentovanie s farbami. Je to dobré riešenie pre vytváranie jedinečných interiérov. Povlak môžete niekoľkokrát prelakovať. Súčasne budú zachované vlastnosti netkanej textílie a tapeta sa nedeformuje a nestratí textúru..
- Niektoré typy maľovateľných tapiet majú aplikovaný tón. Pri nákupe takejto možnosti je potrebné mať na pamäti, že použitá farba sa môže líšiť farbou od plánovaného výsledku..
Vliesové tapety sú tiež rozdelené podľa typu dekoratívnej vrstvy:
- reliéfne;
- hladký;
- vlnitý.
Aplikujú sa na ne rôzne vzory: od geometrických po kvetinové môže byť textúra takmer neviditeľná alebo výrazná. Monochromatické tapety sú prezentované rovnako hojne ako viacfarebné. Existuje možnosť voľby, a teda sloboda tvorivosti.
Ako nalepiť netkanú tapetu na strop
Postup prilepovania je celkom štandardný.
- Mali by ste sa zbaviť starej krytiny, aj keď je to celkom pevne priľnavá papierová tapeta. Je nevyhnutné zmývať bielenie. To sa musí vykonať opatrne, aby sa na tapete následne neobjavili škvrny alebo zle vyčistené povrchy. Ako bolo uvedené vyššie, ich hustá štruktúra nie je dôvodom na zanedbanie prípravnej fázy práce..
- Povrch je vyrovnaný.
- Aj keď strop nebol tmelený, stojí za to ho pokryť vrstvou základného náteru a nechať ho poriadne vysušiť.
- Tapeta je nastrihaná na plátna požadovanej veľkosti.
- Lepiacu kompozíciu je potrebné zakúpiť špeciálne pre netkané tapety. Je to celkom ekonomické a aplikuje sa priamo na strop..
- Plátna sú prilepené k sebe.
Ako nalepiť tapetu na stropné video
Maľovanie tapiet na strop
Ak boli netkané tapety kúpené s očakávaním ďalšieho maľovania, malo by sa to urobiť niekoľko dní po prilepení stropu. Vysoká vlhkosť v miestnosti a teplota nižšia ako 15 ° C – to je dôvod na zvýšenie prestávky medzi fázami. Náter je možné prelakovať až sedemkrát. Naneste latexové, vodou riediteľné a akrylové farby.
- Podlaha je pokrytá plastom alebo pokrytá novinami.
- Ak plánujete použiť niekoľko farieb alebo natrieť určitú časť stropu, potom pozdĺž hraníc aplikácie musíte nalepiť pásy maskovacej pásky.
- Valček musí byť v nátere poriadne „kúpaný“, aby sa čo najlepšie vpil do vlákien a neodkvapkal pri prvom pokuse zdvihnúť ruku nástrojom k stropu.
- Všade, kde valček nie je schopný zaistiť rovnomerné zafarbenie, použite kefu.
- Ak je potrebné úplne vyplniť všetky drážky a výčnelky vzoru, použije sa valček s hrubou hromadou. Gumový tvrdý nástroj nanesie farbu iba na reliéfne prvky vzoru. Pri maľovaní týmto spôsobom nemusíte valček príliš silno pritlačiť na tapetu..
Farba tapety na strop
- Na stropy sa tradične používajú svetlé a pokojné tóny teplých alebo studených farieb, nie však výrazné, ale tlmené. Odporúčania je možné porušiť, ak dizajn miestnosti umožňuje kvitnúce orchidey alebo svetlé čipky na strope..
- Môžete kombinovať farby alebo niekoľko typov vliesových tapiet. To vám umožní dosiahnuť efekt viacúrovňových stropov alebo vytvoriť pocit hĺbky, priestoru. Môžete teda oddeliť obvod povrchu od jeho centrálnej časti alebo vykonať zónovanie (napríklad ozdobte strop iba nad posteľou alebo posedením v obývacej izbe).
- Monochromatické lakované lesklé povrchy je možné úspešne zriediť vložkami so vzorom alebo inou kontrastnou farbou.
Vinylové tapety na strop
- Vinylové tapety, spolu s vliesovými, sú obľúbené u tých, ktorí chcú aktualizovať interiér svojho vlastného bytu. Vyznačujú sa trvanlivosťou, veľkým počtom variácií na tému farby, textúry a vzoru, ale je možné sa o ne starať mokrým čistením..
- Základ pre ne môže byť papierový alebo netkaný. Druhá možnosť je výhodnejšia, ale aj drahšia. Hrúbka vrstvy PVC môže tiež ovplyvniť cenu. Nie príliš hrubé vinylové tapety je možné utrieť iba mierne navlhčenou handričkou. Pevnejšie vzorky ľahko tolerujú úplné čistenie vodou.
Na maľovanie sú k dispozícii aj vinylové tapety. Medzi ďalšie odrody patria:
- penový vinylový kryt bez vzorov vyrazených na povrchu. Sú dosť husté, pri lepení stropov takýmito tapetami sú skryté malé chyby, vrátane zle vyplnených spojov medzi listami sadrokartónu.;
- vinyl lisovaný za tepla. Vyzerajú originálne vďaka hodnovernej imitácii najrozmanitejších materiálov:
- textúrovaná omietka s rôznymi vzormi,
- kameň,
- textilný poťah.
- chemické razenie umožňuje vytvoriť iný druh vinylových tapiet – zakázaný. Na ich čistenie môžete použiť čistiace prostriedky a pokiaľ ide o odolnosť voči vlhkosti, sú považovaní za skutočných šampiónov svojho druhu. Preto môžu zdobiť stropy aj v takej náročnej miestnosti, pokiaľ ide o dokončovacie materiály, ako je kuchyňa..
Čo je sklolaminát?
Sklenené vlákno nie je celkom bežným materiálom na lepenie stropov v byte. Sklenené vlákna rôznych veľkostí sa stávajú polotovarmi priadze. Z nej je pomocou špeciálnej technológie tkaný základ, na ktorý sú nanesené rôzne vzory. Tento povlak sa „rodí“ z kremenného piesku, vápna, dolomitu a sódy. Je úplne šetrný k životnému prostrediu, neobsahuje škodlivé nečistoty. Výnimočná trvanlivosť nie je jedinou výhodou tohto materiálu..
- Nehorľavosť. Toto vyhlásenie nevyžaduje overenie. Stačí si pamätať zloženie tapety. Pri zahrievaní nevypúšťajú látky škodlivé pre ľudí a životné prostredie, zabraňujú ďalšiemu šíreniu ohňa.
- Prispejte k udržaniu dobrej mikroklímy v miestnosti.
- Možno prať akýmikoľvek čistiacimi prostriedkami, nepriťahujú prach.
- Veľmi odolný. Tento pozitívny bod je dôležitý nielen pri práci s materiálom. Povrch pokrytý takouto tapetou dostane ďalšie vystuženie.
- Trvanlivosť. Výrobcovia tvrdia, že tieto tapety majú životnosť 30 rokov..
- Raz nalepené sklenené tapety je možné prelakovať až 20 -krát. Počet operácií kresbu nijako neovplyvní.
- V interiéri sklenené vlákno. Tento povlak má zaujímavý reliéfny vzor. Najčastejšie ide o rybiu kosť alebo kosoštvorce, mnoho spoločností sa však zaoberá výrobou materiálu na objednávku a akýkoľvek výtlačok, ktorý kupujúceho zaujíma, sa bude chváliť stropom vo svojom dome. Hlavná vec je, že takáto štruktúra je vhodná pre akýkoľvek interiér, je dôležité len vybrať ten správny doplnok, napríklad štukové lišty pre klasický štýl alebo použiť farbu na vytvorenie romantickej atmosféry alebo na striktný vzhľad..
Nuansy výberu
Je dôležité vedieť nielen to, ako lepiť tento materiál, ale aj ako ho správne vybrať. Kvalitné tapety zo sklenených vlákien budú kľúčom k dlhej životnosti a ich vzhľad bude bezchybný. To platí najmä vtedy, keď je tapeta vybraná pre kuchynský strop a vyžaduje pravidelné čistenie, najmä nad varnou doskou..
Niektoré triky od bezohľadných výrobcov môžu vyzerať takto:
- plátna sú impregnované kompozíciou na báze škrobu, takže sú hustejšie a reliéfnejšie. A potom, čo je kus materiálu nasýtený lepidlom, ktoré rozpúšťa škrob, potom s ním zmizne celý jasný vzor;
- vlákna sú špeciálne „česané“ a našuchorené, aby sa dosiahla rovnaká krásna úľava. Po nalepení efekt dosiahnutý umelými prostriedkami zmizne.
Bohužiaľ, takýto podvod je možné overiť až po prilepení testovacieho kusu plátna na povrch. Jedným z „indikátorov“ pokrytia kvality je prítomnosť dlhej záručnej doby. Ak chýba alebo je nevýznamný, je to dôvod na odmietnutie nákupu. Nezanedbajte požiadavku na rozvinutie zvitku. Musí byť neporušený, bez trhlín a odštiepených úlomkov. Ak nejaké existujú, znamená to, že výrobky sú nízkej kvality. Okraje slušnej vzorky nie sú strapaté. Sú spracované a vyzerajú ako hladký, úhľadný a „zapečatený“ strih. Ďalším garantom kvality je nákup materiálu od dôveryhodných značiek. Sklolaminát od známych výrobcov má však svoju vlastnú (pre mnohých spotrebiteľov veľmi významnú) nevýhodu. Ide o vysoké náklady. V každom prípade je lepšie pred kúpou produktu konkrétnej značky alebo cenovej kategórie vyhľadať recenzie..
Ako správne prilepiť sklolaminát k stropu
- Pred lepením tapety na strop by mal byť povrch vyrovnaný a očistený od starého náteru. Najprv sa kotúč materiálu rozreže na kusy požadovanej dĺžky s malým okrajom na osadenie. Ďalej sa musíte rozhodnúť, akým smerom sa bude práca vykonávať: listy je možné prilepiť zo steny alebo zo stredu stropu. Pre pohodlie je aplikovaná približná čiara, pozdĺž ktorej bude umiestnený prvý kus plátna. Lepidlo sa nanáša valčekom priamo na strop, preto je najlepšie naliať malé množstvo do zásobníka na farbu.
- Lepidlo by sa malo nanášať v pruhoch, ktoré sú o niečo širšie ako sklolaminát. Optimálna šírka je +5 cm k veľkosti listu. Oblasti, s ktorými je ťažké zvládnuť valčekom (rohy, oblasti v blízkosti potrubí), prechádzajú štetcom alebo kefou. Rezaný kus sa nanesie na povrch rozmazaný lepidlom a vyrovná sa pomocou stierky na tapety. Hrany plechu nežehlite silne, ak je v susedstve prilepený iný fragment. Tento „trik“ pomôže pri spájaní dvoch kúskov.
- Pri práci s lepením je dôležité zabezpečiť, aby sa reliéfny vzor zhodoval. Tu príde vhod sklad, ktorý bol položený vo fáze rezania. Ak sa pozriete pozorne, textúra vzoru vo forme mierne vyčnievajúcich tuberkul a malých priehlbín bude viditeľná. Ďalšia oblasť je potiahnutá lepidlom. Teraz musíte pripevniť list sklených vlákien v blízkosti už prilepeného plátna. Jemne posúvajte voľný kus, musíte kombinovať vzor na oboch častiach materiálu. Vzdialenosť pre montáž je zvyčajne malá a nepresahuje niekoľko milimetrov. Prebytočné lepidlo sa opatrne odstráni po celej dĺžke spoja suchou handričkou. Potom prechádzajú špachtľou pozdĺž švu a cez kus, ktorý bol práve prilepený..
- Po dokončení práce by mali byť okná v miestnosti tesne zatvorené, aby sa zabránilo prievanu. Proces sušenia bude v tomto prípade trvať oveľa dlhšie, ale to najlepšie ovplyvní kvalitu. Odborníci okrem toho odporúčajú chrániť sklenené tapety pred priamym slnečným žiarením počas schnutia lepidla. Najjednoduchším spôsobom je zavrieť okná závesmi a ak sa oprava vykonáva v miestnosti, kde ešte nie sú žiadne, zakryte otvor novinami.
Maľovanie sklolaminátom
Táto etapa je pravdepodobne najpríjemnejšia a najmenej náročná zo všetkých. Nejde ani tak o dokončovacie práce, ako o vytvorenie interiéru. Existujú však určité jemnosti..
- Ak plánujete dosiahnuť rovnomernú a jednotnú farbu na strope, pri maľovaní by ste mali použiť konštrukčný valček, ktorý rovnomerne rozloží častice farby na povlak a „vytlačí“ ich do textúry plátna..
- Podľa kreatívnej myšlienky by strop mal mať niekedy svetlé pruhy na hlavnej farbe. Potom budete musieť kúpiť tvrdý a hustý penový (alebo gumový) valček. Nezabezpečí také vyplnenie materiálu a vytvoria sa nenatreté oblasti..
- Ťažko dostupné miesta a škáry tradične ošetrujeme stenou štetcom. Musíte maľovať v tenkých vrstvách, ktorých celkový počet by nemal byť väčší ako tri. Pred každou novou aplikáciou nechajte predchádzajúci náter zaschnúť najmenej 12 hodín. Orientačne: optimálna spotreba je 600 gramov farby na m². Malé zmeny v tomto indikátore sú možné kvôli hustote vybraného materiálu. Veľmi hustá tapeta bude vyžadovať väčšiu spotrebu a naopak..
Akú farbu je lepšie vybrať. Pri práci v obytných priestoroch sa odporúča uprednostniť farbu na vodnej báze na báze akrylových spojív. Ľahko sa nanáša, rýchlo schne a nemá drsný dráždivý zápach.
Tekuté tapety na strope
Tí, ktorí sa ešte s týmto typom náteru nestretli, by si mali tento materiál vziať na vedomie. V podstate to nie je ani tak tapeta, ako druh dekoratívnej omietky..
Charakteristické vlastnosti sú tieto:
- pružnosť. Sú vhodné pre miestnosti s „komplexnými“ povrchmi: veľký počet rohov, výklenkov, ríms;
- tekuté tapety pevne priľnú k akémukoľvek povrchu;
- tento povlak má dobrý antistatický účinok. Prach sa na nich prakticky neusadzuje. A ako možnosť čistenia sa ponúka chemické čistenie vysávačom;
- ekologická priaznivosť tekutých tapiet je daná zložením: textilné vlákna (najčastejšie umelý hodváb), celulóza. Zložka, ktorá im slúži ako spojivo, sa tiež získava v procese spracovania dreva;
- paropriepustnosť;
- po aplikácii je tekutá tapeta nielen dekoratívnym povlakom, ale hrá aj úlohu tepelnej a zvukovej izolačnej vrstvy;
- jednoduchosť výmeny. Ak je časť povlaku poškodená, nie je potrebné obnovovať celý povrch. Vymeniť je možné iba poškodenú oblasť tapety. Hlavná vec je, že žiadny rozdiel medzi novým a starým povlakom nebude viditeľný..
Mínus jeden: strach z vlhkosti. V kuchyni bude takýto materiál nevhodný. Ale kvôli šetrnosti k životnému prostrediu a jednoduchosti opravy môže tento typ tapiet zdobiť v detskej izbe nielen strop.
Ako aplikovať tekuté tapety na strop
- Postup prípravy je pomerne štandardný: staré nátery sa odstránia, povrch je v prípade potreby tmel. Proces aplikácie predpokladá, že zloženie tapety bude obsahovať určité množstvo tekutiny, ktoré tmel netoleruje. Preto pred aplikáciou tapety môže byť strop natretý farbou na vodnej báze. Alternatívne vo fáze vyrovnávania môže byť lepidlo PVA pridané do sadrového tmelu v pomere 3 ku 1. Ak je stropom konštrukcia zo sadrokartónu, odporúča sa tmeliť celý povrch, nielen kĺby.
- Je lepšie miesiť tapetu pomocou stavebného mixéra, potom sa v tomto procese nevytvorí veľký počet hrudiek. Do pripravenej nádoby sa najskôr naleje teplá voda a za stáleho miešania sa k nej v malých častiach pridá zmes. Potom sa ponechá 20 minút, znova sa intenzívne mieša a začne sa aplikácia..
- Zmes sa zhromažďuje v malých častiach na stierke a jemne sa rozotrie po povrchu. Medzi oblasťami použitia by nemali byť žiadne zrejmé viditeľné prechody. Nerovnosti, prázdnu oblasť je možné ľahko odstrániť, ak trochu navlhčíte vodou a vyhladíte špachtľou s malým množstvom zmesi. Neunáhlite sa v tom, že chcete urobiť úpravy. Neodporúča sa navlhčiť už nanesenú tapetu viac ako trikrát..
- V závislosti od hrúbky vrstvy, vlhkosti a teploty v miestnosti bude tekuté tapety schnúť od 12 hodín do troch dní. Tí, ktorí sa neboja ťažkostí, sa môžu pokúsiť skombinovať niekoľko farieb alebo vytvoriť vzor tekutých tapiet v jednom odtieni a „vyplniť“ pozadie inou kontrastnou farbou..
Nebojte sa použiť nové materiály alebo použiť už osvedčené nátery. Všetko, čo je vyrobené s rešpektovaním technológie a vkusu, nikdy nevyjde z módy!