Urobte si sami penovú izoláciu stropu

Aby ste postavili skutočne tepelne účinný dom, musíte sa postarať o izoláciu nielen stien, ale aj strechy. Najlepším spôsobom, ako ho izolovať, je vytvoriť viacvrstvový „koláč“ pozostávajúci z tepelne izolačného materiálu, parotesnej fólie a hydroizolácie. Táto metóda zahŕňa použitie minerálnej vlny, ale existuje aj ďalší moderný materiál, vďaka ktorému bude proces izolácie stropu oveľa menej namáhavý – to je pena. Má nízku hmotnosť a nízku tepelnú vodivosť, a preto je taký obľúbený pri izolácii obytných budov..

Obsah:

Vlastnosti peny ako izolácie

Proces izolácie stropu penou bude závisieť od typu strechy. Ak potrebujete izolovať strechu obytného podkrovia, tepelná izolácia je umiestnená na svahoch medzi krokvami. Keď je podkrovie neobývané, je najlepšie izolovať jeho podlahu. V byte je jedinou možnosťou izolovať strop zvnútra penovým plastom alebo iným tepelnoizolačným materiálom.

Jeho hlavné výhody už boli uvedené, teraz sa pozrime podrobnejšie na ďalšie vlastnosti materiálu.

Dôstojnosť

 • Polyfoam má nízku hygroskopicitu, čo znamená, že keď izoluje strop, nie je potrebná para a hydroizolácia.

Dôležité! Ak je drevená konštrukcia izolovaná penou, potom je potrebná vrstva parotesného materiálu. Alebo by všetky spoje medzi dlaždicami mali byť obzvlášť starostlivo vyplnené tmelom alebo penou..

 • Na rozdiel od minerálnej vlny sa v priebehu času nezmršťuje, čo eliminuje studené mosty. Po celú dobu prevádzky si zachováva svoje tepelnoizolačné vlastnosti..
 • Hrúbka peny na izoláciu stropu je dosť 5-6 cm, čo je oveľa menej ako minerálna vlna. Toto je obzvlášť dôležité pre mestské byty, kde je výška stropu už malá..

technické údaje

 • Nízka tepelná vodivosť, ktorá je 0,037 – 0,041 W / mK;
 • štruktúra peny zostáva v širokom teplotnom rozsahu nezmenená;
 • má vysokú odolnosť voči vplyvu biologických a chemických látok;
 • nízka hygroskopicita, umiestnená vo vode, je schopná absorbovať iba 0,5-1,5% objemu;
 • nie sú náchylné na tvorbu húb, plesní a rozkladu;
 • dobré zvukovoizolačné vlastnosti vďaka nízkej dynamickej tuhosti;
 • ľahká inštalácia a ľahké rezanie.

nevýhody

Krátka životnosť. Čas použiteľnosti deklarovaný výrobcami je iba 10-20 rokov, v závislosti od technológie izolácie miestnosti. Ak dôjde k jeho porušeniu, termín sa zníži.

Polystyrén je v zle vetranom dome nebezpečný. Je to spôsobené tým, že pena nie je paropriepustným materiálom, čo znamená, že vo vnútri miestnosti sa začne hromadiť kondenzácia. V tomto ohľade stúpa vlhkosť, čo vedie k tvorbe plesní a plesní, a účinnosť izolácie klesá. To všetko je obzvlášť nebezpečné pre ľudí trpiacich alergiami alebo astmou. Riešením bude inštalácia prívodného a odvodného vetrania.

Pri spaľovaní uvoľňuje toxické látky. Pri kontakte s ohňom nehorí, ale topí sa a uvoľňuje čierny dym s nebezpečným plynom, ktorý môže spôsobiť paralýzu dýchania.

Pri výbere polystyrénu musíte venovať pozornosť tomu, že má certifikáty kvality. Kúpiť by sa mal v dôveryhodných firmách a veľkých obchodoch s hardvérom. Bohužiaľ, na trhu je veľké množstvo remeselného materiálu, ktorý nemá vysokú kvalitu..

Výpočet materiálu

Akékoľvek opravy a stavebné práce začínajú výpočtom materiálu. Na určenie plochy stropu musíte vynásobiť jeho dĺžku šírkou. Na izoláciu sa používa pena rôznych hrúbok: 2,3,5 a 10 cm, ale pre strop je najlepšie vziať plechy s hrúbkou najmenej 5 cm s hustotou od PSBS-15 do PSBS-35..

Na upevnenie peny sa predávajú hmoždinky so širokou hlavou a špeciálne lepidlo, ale jej cena je dosť vysoká. Môžete použiť bežné lepidlo na báze cementu.

Druhy adhezívnych zmesí a ich konzistencia

Bez ohľadu na výrobcu lepidla je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých bodov:

 • na obale musí byť uvedené, že je určený pre dosky z expandovaného polystyrénu;
 • v závislosti od výrobcu sú zmesi rozdelené do dvoch typov: „na lepenie dosiek“ a „na lepenie dosiek a zariadenie ochrannej vrstvy“. Prvý typ je lacnejší, ale vhodný iba na montáž dosiek a vyplnenie medzier medzi izoláciou, druhý je drahší, ale môžete naň pripevniť výstužnú sieťku a použiť ju ako vyrovnávaciu vrstvu..

Tip: neodporúča sa kombinovať kompozície od rôznych výrobcov.

Jeho spotreba priamo závisí od rovnosti povrchu, na ktorý je pena pripevnená. V priemere je to na lepenie 5 kg / m2 a rovnaké množstvo sa vynaloží na lepenie výstužnej a vyrovnávacej vrstvy. Každý výrobca uvádza na obale pomer miešania, je však dôležité poznať niektoré nuansy:

 • často sa stáva, že zmes treba riediť hustejšie, ako odporúča výrobca. V konzistencii by mal byť taký hustý, že pri aplikácii na špachtľu si zachová svoj tvar a neplazí sa;
 • ale na pripevnenie pletiva je lepšie ho zriediť trochu tenším, potom sa ľahko prehĺbi;
 • pre konečnú vyrovnávaciu vrstvu by malo byť lepidlo ešte tekutejšie, hustotou pripomínajúce tekutú kyslú smotanu.

Urobte si sami penovú izoláciu stropu

Izolácia rámu

Pred montážou prepravky pod penové pláty by ste mali pripraviť povrch. Za týmto účelom sa starostlivo odstráni všetka stará farba alebo bielenie, strop sa umyje od nečistôt a prachu. Potom, ak je to potrebné, vyrovnané tmelom a základným náterom. Odporúča sa ošetriť povrch antiseptickým prostriedkom.

Dôležité! Všetky elektrické práce sa vykonávajú pred inštaláciou peny.

Pri izolácii je potrebné dodržať teplotný režim, ktorý by sa mal pohybovať v rozmedzí + 5C až + 30C. To zaistí spoľahlivé a kvalitné upevnenie peny k povrchu..

Voľba rámu bude závisieť od finančných možností, ako aj od stupňa vlhkosti miestnosti, v ktorej je izolácia vyrobená. Na to sa používajú drevené trámy alebo kovové profily..

Všetky časti peny sú strihané striktne na veľkosť buniek, pretože materiál v priebehu času nemení svoj tvar.

Najprv sú na hmoždinky namontované priečne profily so vzdialenosťou 50 cm od seba. V takom prípade určite použite úroveň. Potom sú nainštalované priečne profily s podobným rozstupom. Sú navzájom pripevnené pomocou kovových skrutiek.

Polystyrén je možné upevniť dvoma spôsobmi: pomocou skrutiek alebo lepidla. Ale bez ohľadu na zvolenú metódu sú úplne všetky medzery medzi listami napenené. To zabezpečí tesnosť a v dôsledku toho vás ochráni pred tepelnými stratami..

Ak je latovanie namontované z drevených nosníkov, medzi penu a vrchný náter sa umiestni parotesný film, ktorý ochráni rám pred kondenzáciou..

Poslednou fázou je inštalácia sadrokartónu. Sú pre neho nainštalované kovové profily, ku ktorým je pripevnený kovovými skrutkami.

Nasleduje video stropnej izolácie s penou

Metóda lepidla

Keď sú finančné možnosti obmedzené a na opravy je málo času, najlepšou možnosťou na izoláciu stropu by bolo nainštalovať penové fólie na lepidlo bez konštrukcie prepravky. Nákup konvenčnej lepiacej zmesi na keramické dlaždice alebo tmel namiesto špeciálneho lepidla ďalej zníži náklady na tento proces. Sú rovnako účinné pri lepení peny na povrch stropu. Napriek tomu sa pri tomto spôsobe zapínania odporúča používať aj hmoždinky s hubovým uzáverom..

Stáva sa, že strop je obielený vápennou maltou, ktorú nemožno odstrániť. V tomto prípade je celý jeho povrch dôkladne potiahnutý roztokom lepidla a nechá sa úplne vysušiť. Až potom môžete začať lepiť izoláciu.

Najprv sa na strop a penový plech nanesie roztok (môže sa nanášať bodovo alebo zubovou stierkou na celý povrch) a izolácia sa tesne pritlačí na povrch..

Aby bola fixácia lepšia, musí byť na niekoľko minút pevne pritlačená. A tak sa krok za krokom prelepí celá plocha stropu. Po zaschnutí lepidla sa pena dodatočne spevní hubovými hmoždinkami.

Rada: ak sa namiesto peny používa extrudovaná polystyrénová pena, musí byť jej povrch drsnejší. Aby ste nemrhali časom a nerobili drážky administratívnym nožom, mali by ste použiť ihlový valček zo sadrokartónu alebo tvrdú železnú kefu.

Hubová hmoždinka sa skladá zo širokej hlavy a rukávu, do ktorého je zatĺkaný klinec. Na izoláciu je lepšie použiť hmoždinku s plastovým klincom, pretože nevytvorí ďalšie studené mosty.

Na jeho inštaláciu je predvŕtaný otvor, o niečo dlhší ako samotná hmoždinka. Určenie jeho dĺžky je jednoduché, preto sa sumarizuje hrúbka peny, hrúbka vrchného náteru, parotesná zábrana a 5 cm prehlbujúce sa do steny. Pri hrúbke izolácie 5 cm sa teda ukazuje: 5 cm + 1 cm + 5 cm = 11 cm, čo znamená, že otvor by mal mať 13 cm.

Hmoždinky sa nachádzajú na križovatke listov a 1 v strede. Na list je 5-6 upevňovacích prvkov. To zabezpečí tesnejšie a rovnomernejšie prispôsobenie izolácie k stropu..

Pri zatĺkaní hmoždinky do stropu by mala byť jej čiapočka zarovnaná s okrajom izolácie. Potom, čo sú všetky nainštalované, sú do nich zatĺkané klince. V dôsledku toho sa hlava hmoždinky prehĺbi do peny o 1-2 mm, čo sa považuje za normu. Ak klinec nie je úplne zatlčený a jeho nepatrná časť zostáva na povrchu (do 1 cm), jednoducho sa orezá kliešťami.

Dôležité! Listy by mali byť usporiadané striedavo.

V záverečnej fáze tejto fázy sú všetky vyčnievajúce spoje izolačných dosiek korigované penovým strúhadlom.

Pred aplikáciou povrchovej úpravy je potrebné urobiť výstužnú vrstvu. Na tento účel sa používa špeciálne riešenie, ktoré sa nanáša na penu v rovnomernej vrstve. Do prvej vrstvy je vložená výstužná sieťovina zo sklenených vlákien, ktorá je do nej zapustená a nechá sa úplne vysušiť. Potom sa nanesie druhá vrstva roztoku a nechá sa vysušiť..

Vďaka svojej nízkej cene, nízkej hmotnosti a jednoduchému použitiu je pena veľmi obľúbená ako ohrievač. Napriek všetkým svojim výhodám to nie je najlepšia možnosť izolovať priestory zvnútra..

About the author