Korková tapeta: interiérové ​​prvky

Korkové tapety na steny sú jedným z najkrajších a najekologickejších materiálov, ktoré môžu do miestnosti priniesť špeciálne kúzlo a pohodlie. Ich jedinečná textúra a prepracovaná farebná schéma poteší oko a naplní domov prírodnou krásou. Materiál je vynikajúcim základom pre „prírodné“ prostredie – v „komplexe“ s dreveným nábytkom a príslušným príslušenstvom vyzerá veľmi harmonicky. Pomocou korkových tapiet v interiéri môžete radikálne zmeniť atmosféru v dome – koniec koncov, vidíte, nemôžete ich nazývať známymi a obyčajnými. Aspoň zatiaľ.

Obsah

Ako sa vyrába korková tapeta?

Korkové tapety sú vyrobené z kôry korkového duba, teplomilného vždyzeleného stromu, ktorý sa aktívne pestuje v stredomorských krajinách. „Surovina“ sa z rastliny odstráni každých desať rokov, pričom neumiera, ale naďalej rastie s novou kôrou. Výsledný materiál je rozdrvený a lisovaný za tepla. Pod vplyvom vysokej teploty (360-400 stupňov) kôra uvoľňuje lepidlo, ktoré sa v hotovom plátne stáva spojivom. Stlačená drvina z korkovej kôry je prilepená na papierovú alebo netkanú základňu – takto sa získava korková tapeta.

K dispozícii sú tiež korkové obklady stien vo forme dosiek (plechov) a tkanín (kotúče).

Korkové dosky majú spravidla štandardné rozmery 300 x 600 x 3 mm, 300 x 300 x 3 mm, 450 x 450 x 3 mm; prichádzajú v jednej a dvoch vrstvách. Predná strana hotového plechu je brúsená a lakovaná – jeho povrch je lesklý. Na spracovanie materiálu je tiež možné použiť vosk..

Korkové rolky sú v zásade tapety na báze korku. Vyrábajú sa týmto spôsobom: dyhovaný korok sa nanáša na stlačené pásy omrviniek. Môžu byť jednofarebné alebo viacfarebné.

Stojí za to vedieť! Farba korkových obkladov stien je zvyčajne hnedá, šedá, okrová. Niekedy sú povlaky zafarbené pastelovými odtieňmi, čo im dodáva „chuť“ s rôznymi farebnými škvrnami.

Hlavné charakteristiky materiálu

Korkové tapety majú mnoho výhod oproti iným dokončovacím materiálom, najmä:

 • trvanlivé. Ich štruktúra prakticky nepodlieha starnutiu;
 • žiaruvzdorný. Napriek „drevitému pôvodu“ je materiál schopný odolávať ohňu, navyše pri zapálení dokonca spomaľuje šírenie ohňa;
 • zabezpečiť dostatočnú tepelnú a zvukovú izoláciu. Sú vynikajúcim riešením pre panelové domy, v ktorých musíte byť oboznámení s „rytmom života“ susedov, bez toho, aby ste si to vôbec priali;
 • nehromažďujte statickú elektrinu, „nezhromažďujte prach“;
 • majú antibakteriálne vlastnosti, zabraňujú vzniku plesní;
 • nenáročná na starostlivosť. Škvrny, ktoré sa objavia, sa dajú ľahko odstrániť jemným brúsnym papierom;
 • jednoduchá inštalácia. Nevyžadujú špeciálnu predbežnú prípravu povrchu, dokonale priľnú takmer na akomkoľvek základe;
 • nezmizne, nevybledne.

A samozrejme, hlavnou tromfou materiálu sú jeho vynikajúce estetické vlastnosti. Keď ste sa pozreli na fotografiu korkových tapiet v interiéri, môžete sa o tom presvedčiť za niekoľko okamihov..

Korková tapeta sa veľmi často používa na ozdobu a „oživenie“ starého nábytku alebo dverí – táto povrchová úprava vyzerá v praxi veľmi pôsobivo..

Z dôvodu objektivity stojí za zmienku aj niektoré nevýhody pokrytia:

 • ďaleko od demokratických nákladov;
 • nízka mechanická pevnosť;
 • vzhľadom na malú veľkosť kotúčov alebo plechov je počas inštalácie množstvo odpadu.

Transformácia interiéru v dome

Korková tapeta je praktickou a užitočnou voľbou na dekoráciu stien takmer v každom rohu domu. Pocit pokoja, ktorý vytvárajú, je v modernom životnom rytme veľmi dôležitý..

Stojí za to vedieť! Znalci prirodzenosti neodmietajú materiál ani pri zariaďovaní kúpeľne alebo bazéna.

Množstvo textúr a odtieňov korkových tapiet, ako aj schopnosť vytvárať jedinečné vzory a ozdoby pomocou materiálu (dá sa ľahko rezať) vám umožňuje oživiť rôzne nápady na dizajn..

Kuchyňa

Korková tapeta v interiéri kuchyne je perfektne kombinovaná s akýmkoľvek nábytkom v prírodných odtieňoch. Jediná vec, ktorú by ste mali zastaviť pri výbere materiálu, impregnovaného ochrannou kompozíciou – v opačnom prípade budú steny neustále absorbovať arómy vašich „kulinárskych preferencií“. Netreba dodávať, že to nie je dostatočne príjemné?

Deti

Použitím materiálu v detskej izbe ho naplníte teplom, pohodlím a pokojom a zaručene tiež znížite riziko alergických reakcií u vášho syna alebo dcéry. Je to veľmi dôležité, pretože často sa svetlé, šťavnaté tapety s atraktívnymi vzormi stávajú „zdrojom“ zdravotných problémov.

Je pravda, že ak sú vaše deti iba batoľatá, existuje určité riziko, že v procese „učenia sveta“ poškodia korkovú tapetu. Ale ak ste v tejto otázke ostražití, prírodné obklady na steny budú slúžiť v detskej spálni viac ako jeden rok..

Obývačka

Chcete, aby bol interiér obývačky originálny, ale nie únavný? A tu korkové tapety prichádzajú na záchranu. Šikovne ich skombinujete s inými dokončovacími materiálmi hnedej, hnedej, hnedozelenej, pieskovej farby a vytvoríte harmonickú atmosféru priaznivú pre relaxáciu a príjemné intímne rozhovory.

Spálňa

V spálni je veľmi dôležitá šetrnosť k životnému prostrediu a matný vzhľad stien. Korkové tapety sú preto ideálne aj do tejto miestnosti. Spite v miestnosti, kde môžete ľahko dýchať a vizuálne vás príjemne energizuje deň čo deň.

Chodba

Je veľmi praktické používať korkové tapety na chodbe. Sú odolné, trvanlivé a ľahko sa čistia. Takýto povlak nie je označený; malé škvrny a malé škrabance na ňom budú úplne neviditeľné.

Kabinet

V kancelárii dekorácia steny korkovou tapetou prispeje k pokojnej, meranej a produktívnej práci. Materiál navyše absorbuje škodlivé žiarenie z kancelárskych zariadení..

Kúpeľňa

Korkové tapety v kúpeľni sú skvelou alternatívou k studeným, klzkým a už veľmi nudným obkladom. Vďaka nim bude miestnosť vizuálne teplejšia a pohodlnejšia. Povlak je odolný voči vzhľadu húb, takže nie je potrebné sa báť výskytu plesní v kúpeľni zdobenej korkom.

Korková tapeta – fotka pre inšpiráciu

About the author