Ako lepiť vliesové tapety

Je to strašidelné, ale asi pred 25 rokmi sa v každom byte nenašli tapety. Ľudia vymaľovali steny škaredými panelmi zelenej a modrej farby, vybielili ich, urobili v tej dobe módny zvitok, ale tapety a tapety zostali pre mnohých snom. Teraz je všetko inak! Akákoľvek farba, textúra, textúra, vzor, ​​vzor. Všetko čo chceš! A medzi touto odrodou možno netkané tapety rozlíšiť ako špeciálny blok. Sú trvanlivé, odolné voči deformácii, dobre priľnú a dokonale skryjú nerovnosti stien. A čo ešte potrebuje moderný človek v podmienkach neustáleho uponáhľania a nedostatku času? Správny! Potrebuje vedieť, ako lepiť vliesové tapety, pretože tento proces za sebou určite skrýva niektoré „tajomstvá“. O nich, o tajomstvách, sa bude diskutovať v tomto článku..

Obsah:

Kde začať?

Prirodzene, musíte začať s pokynmi, ktoré sú súčasťou každého zvitku tapety. Výrobca spravidla na tomto malom kúsku papiera uvádza všetky užitočné informácie o type tapety, trvanlivosti, prevádzkových podmienkach a samozrejme o metódach a nuansách lepenia. Aj keď ste už viackrát lepili papierové alebo vinylové tapety, nemali by ste si myslieť, že už všetko viete a dokonca aj viete, ako správne lepiť vliesové tapety. Tento materiál sa líši od svojich „bratov“, preto je technológia jeho lepenia trochu odlišná..

vliesová tapeta

Väčšina výrobcov netkaných tapiet v pokynoch k tapetám píše, že ich výrobky je potrebné prilepiť na steny potiahnuté lepidlom, pričom samotné panely musia zostať suché. Niektorí dodávatelia však odporúčajú aplikovať lepidlo na stenu aj na tapetu. Je to na vás – ak si nie ste istí konečným výsledkom, potom je lepšie použiť odporúčanie druhého z nich.

Výber lepidla

V obchode môžete čeliť dileme: „Aké lepidlo zvoliť – špeciálne pre vliesové tapety alebo univerzálne, určené pre všetky druhy tapiet?“ Tak do toho! Univerzálne lepidlo nezaručuje vysokokvalitný a uspokojivý výsledok, ale špeciálne na to a špeciálne na splnenie všetkých požiadaviek, ktoré platia pre netkané lepidlá..

Toto lepidlo je k dispozícii aj v dvoch verziách: pre ľahké tapety a pre ťažké. Druhý typ určite vydrží ľahké tapety, ale ten prvý si s ťažkými rozhodne neporadí. Uistite sa preto, že vyberiete lepidlo, ktoré je vhodné na tapetu, ktorú ste si už kúpili, a v žiadnom prípade nepoužívajte to, čo sa váľalo v špajze od poslednej opravy – s najväčšou pravdepodobnosťou už dávno vypršal jej dátum spotreby a podľa jeho charakteristikám, je nepravdepodobné, že by sa hodili.

Takže s akým lepidlom lepiť vliesové tapety? Veľa z nich! Ide o Methylane a Qwelid a Pufas a Kleo. Výber je na tebe!

rôzne lepidlá

Okrem toho by ste si mali uvedomiť, že prebytočné lepidlo, ktoré padlo na tapetu, by ste mali okamžite odstrániť mierne vlhkou špongiou – niektoré druhy lepidiel môžu po sebe zanechať škaredé škvrny. Mimochodom, tieto stopy si možno nevšimnete, ale ak sa rozhodnete vymaľovať steny, potom na miestach, kde kedysi bolo lepidlo, to bude určite pripomínať vo forme zmenenej farby. Riskujte to a prebytočné lepidlo ihneď zlikvidujte..

Varenie stien

Steny v miestnosti by mali byť očistené od starých tapiet. Za týmto účelom ich navlhčite rozprašovačom a po niekoľkých minútach ich opatrne odstráňte špachtľou..

Ak má povrch stien trhliny, výmole a iné chyby, budete musieť vynaložiť čas a úsilie na ich vyrovnanie tmelom. Potom je vhodné naniesť základný náter s hlbokou penetráciou alebo tenkú vrstvu lepidla. Tým sa zlepší priľnavosť lepidla..

zarovnanie stien

Steny musia byť navyše úplne suché, takže ak ste ich vyrovnali omietkou, dajte jej čas na vysušenie..

Tapetu lepíme na vliesovú podložku

Predtým, ako začnete s lepením, by ste mali tapetu nastrihať na pásy s prídavkom asi 10 cm (neskôr je možné zvyšky orezať nožom alebo nožnicami). A keď je všetko pripravené, môžete začať! Kde však začať s lepením vliesových tapiet? V zásade nie je žiadny rozdiel, pretože tento typ tapiet je lepený obojstranne, čo znamená, že bez ohľadu na to, z akého uhla začnete, nič aj tak nebude viditeľné. Odporúča sa však začať z akéhokoľvek rohu umiestneného pri okne..

lepenie zadku

Bude lepšie, ak prvý panel prilepíte vopred na zvislú osnovu. To sa dá dosiahnuť pomocou obyčajnej olovnice, ktorú je možné postaviť z improvizovaných prostriedkov: napríklad lano a klinec.

Lepidlo zriedené na požadovanú konzistenciu naneste na povrch steny, nie príliš riedke, ale nie v hrubej vrstve špeciálnym štetcom so štetcom, štetcom alebo valčekom. Nenechajte sa unášať ťahmi – šírka rozmazaného povrchu by mala zodpovedať šírke kotúča. A ak chcete vizuálne vidieť, ako lepiť vliesové tapety, fotografia k tomuto procesu je priložená nižšie.

Ďalej, stojaci na rebríku alebo stoličke, jemne pripevnite plátno na križovatku stropu a steny a ponechajte malý (asi 4-5 cm) príspevok na strop. Pomocou valčeka na tapety alebo gumovej stierky uhladíme plátno, pričom ofúkame vzduch a prebytočné lepidlo na stranu bez tapety. Mimochodom, o stierke a valčeku: ak je povrch tapety rovnomerný, použite špachtľu a ak má textúru, potom valček.

Nasledujúce plátno je prilepené rovnakým spôsobom ako predchádzajúce, len buďte opatrní-plátna musia byť navzájom striktne prispôsobené, nie sú povolené žiadne prekrývania. A pretože niekedy to nie je možné urobiť (napríklad v rohoch), použite techniku ​​dvojitého rezu: položte dve plátna 5-6 centimetrov na seba, na ich spojenie pripevnite špachtľu a obidve plátna opatrne odstrihnite pomocou kancelársky nôž. Po odstránení prebytku uvidíte, že kĺb je dokonale plochý..

Pri lepení tapety dbajte na to, aby boli jej okraje vždy dôkladne rozmazané, inak sa po vysušení pravdepodobne odlepia. Ak je stena suchá a vidíte, že nie je dostatok lepidla, je lepšie dodatočne natrieť okraje plátna, aby ste dosiahli vysokokvalitný výsledok..

Je lepšie neodrezať prebytočnú tapetu, ktorá zostala na príspevok, hneď – túto udalosť nechajte na neskôr. Tapeta vyschne a prebytočné množstvo bude oveľa jednoduchšie odrezať.

Vopred by ste nemali rezať otvory pre zásuvky a vypínače, bude lepšie, ak najskôr prilepíte plátno a potom vyrežete otvor požadovanej veľkosti. Nezabudnite najskôr odstrániť plastové puzdrá zásuviek a vypínačov a tiež ich odpojiť od napájania. Na konci práce vráťte všetky prvky na svoje miesto..

Pre väčšiu prehľadnosť a pre vlastný pokoj v otázke, ako lepiť vliesové tapety, je video priložené.

Starostlivosť o vliesové tapety

Farebná vliesová tapeta je materiál, ktorý sa veľmi ľahko čistí. Stačí ich občas utrieť vlhkou alebo suchou (v závislosti od typu vrchnej vrstvy) handričkou. Môžete tiež použiť vysávač.

Vliesovú tapetu na maľovanie, v závislosti od typu použitej farby, je možné ľahko vyčistiť vysávačom alebo suchou špongiou. Ak bola použitá vodotesná farba, steny je možné dokonca utrieť vlhkou handričkou.

Ako vidíte, samolepenie vliesovej tapety trvá niekoľko hodín. V tomto procese nie je nič ťažké a ani nemôže byť. Hlavnou vecou je byť trpezlivý, pretože aj banálne skoky z rebríka a späť zaberajú veľa času a úsilia..

About the author