Ako lepiť vliesové tapety vlastnými rukami

Potom, čo bolo prijaté rozhodnutie o výbere dokončovacích materiálov pre maľovanie, zostáva otázkou – ako správne lepiť netkanú tapetu sami? Keď sa renovácia domu blíži ku koncu, celkový dojem bude závisieť od dekorácie stien a stropu. Ak tapetová tkanina leží nerovnomerne a tvorí švy, vrásky a záhyby, bude potrebné prácu prerobiť alebo nejako skryť chyby. Aby sa tomu zabránilo, je dôležité poznať všetky jemnosti tejto technológie, aj keď v tom nie je nič zložité..

Obsah:

Vliesová tapeta na maľovanie: vlastnosti

Dnes existuje veľa nadšencov, ktorí sa pokúšajú vykonať väčšinu opráv v dome vlastnými rukami. Moderný stavebný trh však nahrádza zastarané dokončovacie materiály a ponúka nový vývoj. A najrýchlejším z nízkonákladových spôsobov, ako dokončiť renováciu, je prilepiť na strop a steny vliesové tapety. Jedná sa o valcovú základňu z viskózových vlákien s tesneniami a prísadami, ktoré sa vyrábajú:

 • s hladkou základňou;
 • s volumetrickým vzorom;
 • textúrovaný povrch;
 • dekoratívna textúra.

Tieto kotúče sú vynikajúcou alternatívou k papierovým tapetám, ktoré vyžadujú predbežnú impregnáciu lepidlom. Flizelin-netkaný ekologický materiál, odolný voči roztrhnutiu, s vynikajúcim protipožiarnym výkonom. Na dotyk sú teplejšie ako papier a vinyl a majú dostatočný koeficient zvukovej izolácie. Na rozdiel od vinylových tapiet s výraznou textúrou nie je potrebné pri následných opravách strhávať steny a strop. Stačí na vrchnú vrstvu primárnej farby naniesť valčekom ďalšiu farbu – a oprava je pripravená. Opätovné vymaľovanie je obzvlášť vhodné pre detskú izbu, kde musí byť detské umenie eliminované oveľa častejšie ako v iných priestoroch..

Tip: Pred lepením vliesovej tapety v detskej izbe by ste mali odstrániť stopy fixky alebo fixky, aby nepresvitali cez obraz.

Ďalšou výhodou tohto typu dokončovacích materiálov je hypoalergénna kompozícia, ktorá neabsorbuje pachy. Preto sú výhodnejšie ako vinylové tapety a iné stavebné materiály na chemickej báze. Takáto oprava ochráni škôlku pred škodlivými chemickými zložkami, ktoré sú v určitom pomere prítomné po akejkoľvek oprave. Po vymaľovaní stačí miestnosť vyvetrať a ihneď sa nasťahovať.

Netkaný podklad sa používa aj na viacvrstvové vinylové tapety na utesnenie povrchovej vrstvy. Ale ak sa vzor časom rozpadne, už nebudú vhodné na premaľovanie. Tento netkaný materiál sa používa aj v ľahkom priemysle – na vnútorné okraje vrchných odevov, na výrobu plátna a na iné účely. Tapeta založená na tomto základe je medzi profesionálnymi staviteľmi a bežnými spotrebiteľmi dostatočne žiadaná. Ako ukazuje prax, nenáročná netkaná základňa:

 • nezhoršuje sa;
 • nedeformuje sa;
 • neabsorbuje pachy;
 • nepodporuje spaľovací proces.

Základné technické parametre vliesovej tapety:

 • sú ideálnym podkladom pre maľovanie;
 • ponúkané v sortimente s rôznymi textúrami a vzormi;
 • nevyžadujú impregnáciu, iba stena alebo strop je pred lepením netkanej tapety potiahnuté lepidlom;
 • nízke náklady v porovnaní s inými povrchovými úpravami

Napriek tomu, že stropné vliesové tapety, ako sa tento typ natierateľných tapiet nazýva, sú ponúkané za rozumné ceny, náklady na kotúče alebo balenia sa môžu výrazne líšiť. To závisí od:

 • viacvrstvová základňa;
 • ich odrody;
 • značky výrobcov;
 • umelecká a dekoratívna hodnota tapiet.

Pozor: Mnoho ľudí sa zaujíma o otázku – je možné lepiť tapety na vliesové tapety? Samozrejme, ak predtým boli pri poslednej oprave dostatočne pevne prilepené – bez vrások a defektov. To však platí iba pre kotúče bez objemovej textúry, ktoré sa môžu prejaviť tenkými papierovými tapetami..

Dnes sú tieto typy zvitkových materiálov na maľovanie na netkanej báze veľmi obľúbené:

 • dvojvrstvová tapeta z husto stlačeného podkladu a voľnejšieho dekoratívneho vzoru z vinylu s jemnými pórmi (efekt na strope);
 • vliesová tapeta na báze viskózových vlákien, kde je vzor nanesený valcovaním – špeciálnym textúrovaným valčekom

Kupujúci najčastejšie neuprednostňujú hladké kotúče, ale textúrované:

 • s pruhovanými ozdobami;
 • s reliéfnym vzorom;
 • vlnitý;
 • s textúrou, ktorá opakuje prírodné materiály;
 • určitú farbu, je možné ju použiť aj bez maľovania (modrá, zelená, žltá, ružová atď.).

Vzorovaná vrstva PVC na vrchu z prírodného viskózového vlákna často opakuje textúru drahších dokončovacích materiálov, ktorými sú:

 • bambus;
 • Korok;
 • zamat;
 • hodváb;
 • semišová koža;
 • žakárové textílie;
 • divoký kameň;
 • štruktúrovaná omietka.

Takáto základňa často vyzerá draho, ale náklady na interiérový dizajn sú niekoľkonásobne lacnejšie. Najdôležitejšou vecou nie je nesprávne prepočítať spotrebu roliek. Pred lepením metrových vliesových tapiet je dôležité zmerať plochu ošetreného povrchu. Tapety sa kupujú s okrajom, najmä ak je na nich výrazný veľký vzor. V takom prípade budete musieť pruhy upraviť podľa vzťahu (opakujúceho sa fragmentu) na kotúčoch. Niektoré dovážané tapety sú balené v kotúčoch, iné sa predávajú v škatuliach. Pri akejkoľvek forme uvoľnenia je dôležité overiť číslo šarže, aby sa rolky nelíšili.

Upozornenie: Niektoré textúry sú vhodné na súčasné lepenie na maľovanie stien a stropov. Veľký vzor umožňuje skryť mikrotrhlinky a malé chyby v strope. Je to pružnejší materiál ako sklolaminát a papier. Vliesová tapeta sa nebojí zmršťovania stien, preto sa úspešne používa v nových budovách a domoch s čiastočným zmrštením. Pozrite sa na príklad, ako lepiť vliesové tapety, video na konci článku.

Aké lepidlo použiť na netkané textílie?

Na vysokokvalitné lepenie stien netkanými panelmi sa odporúča použiť univerzálne lepidlo na tapety alebo špecializovanú kompozíciu. Vo väčšej miere to platí pre vinylové tapety na netkaných textíliách, kde pokyny uvádzajú značku lepidla a podiel jeho prípravy.

Netkané podkladové lepidlo je veľmi ekonomické a používanie je veľmi jednoduché. Jedno balenie alebo balenie stačí na kvalitnú impregnáciu polovice štandardnej obývačky bytového domu s typickým usporiadaním.

Univerzálne lepidlo na tento druh tapiet je celkom prijateľné, najmä ak vám zostalo pár balíčkov z predchádzajúcej renovácie. Po dokončení lepenia jedného povrchu zo starých zásob si môžete kúpiť špecializované lepidlo na netkané zvitky – kvalita prilepenia zvonku sa nebude líšiť. Nerobte si starosti s tým, ako lepiť vinylové tapety na netkanú základňu, pretože na rozdiel od papierovej základne sa počas procesu vkladania nerozťahujú. Po prilepení sú natreté až 5 -krát, po každej vrstve vizuálne trochu strácajú výraznosť textúry, kvôli vyplneniu vzorovaných nerovností farbiacou emulziou.

Pozor: Na steny alebo stropy určite neaplikujte príliš veľa lepidla. Tekutá kompozícia vyčnievajúca pozdĺž okrajov sa musí ihneď opatrne zotrieť. Hrubé švy s škvrnami lepidla môžu sťažovať maľovanie, preto je dôležité byť v tejto fáze práce veľmi opatrný..

Vlastnosti prípravy stien a stropov na vliesové tapety

Potom, čo ste si istí, že maliarsky textil bol zakúpený v dostatočnom objeme, môžete pristúpiť k lepeniu miestností. Po prvé, povrch je vyrovnaný, pretože iba na pripravenom základe dôjde k úplne estetickému konečnému výsledku. Po stenách je nežiaduce lepiť netkané tapety na strop, je oveľa pohodlnejšie začať od hornej roviny. Po odstránení zvyškov (okraj pásu na križovatke so stenou) odstráňte zvyšky lepidla a nechajte jeden deň zaschnúť. Na stenách môžete pokračovať každý druhý deň..

Všetky nezrovnalosti v stenách a stropoch sú vyrovnané:

 • dokončené sadrou;
 • malé jamy a otvory v betónových výrobkoch sú najlepšie utesnené cementovou maltou alebo lepidlom na dlaždice na báze cementu;
 • staré vápno sa umyje;
 • farbu na vodnej báze by ste nemali dôkladne zmývať, stačí ju vyčistiť, opláchnuť a nechať uschnúť;
 • predtým natretá stena musí byť brúsená, aby základný náter a plátno maliarskej netkanej textílie lepšie sedeli.

V lepení tapiet na netkanej základni nie je nič ťažké, je dôležité pripraviť základňu. Staré tapety, bez ohľadu na to, ako pevne držia, budú musieť byť odstránené. Keď sa nanesie lepidlo, namočia sa a odlupujú sa. Zvlášť starostlivo očistite švy od pásov tapiet, ktoré boli prilepené špachtľou s prekrytím.

Tip: Tapeta na tkanom podklade je vhodnejšia na lepenie stropov ako papier, ktorý sa pri neopatrnom zaobchádzaní namočí a roztrhne na okrajoch. Je oveľa jednoduchšie lepiť iba povrch stropov a naniesť suchý kotúč.

Vysoko kvalitnú pastu je možné zaručiť iba vtedy, ak je ošetrená základným náterom nad úplne vysušeným tmelom a impregnovaná antifungálnou kompozíciou. Najpohodlnejšie je začať pracovať z okna, za denného svetla alebo kvalitného umelého osvetlenia. Na začiatku sa značky nanášajú vodorovne a zvisle, pozdĺž ktorých sú prilepené prvé pruhy. To sa vykonáva pomocou stavebného laseru, olovnice a vodováhy..

Zvlášť dôležité je predbežné označenie na stenách s výškou viac ako 3 metre alebo pokrývajúcich jeden a pol až dve poschodia:

 • mezonetový byt;
 • dvojpodlažný súkromný dom;
 • podkrovné byty;
 • staré budovy s vysokými stropmi.

Kriedou nakreslite čiaru pozdĺž zvislých značiek a zmerajte dĺžku referenčného pruhu tapety pomocou krajčírskeho metra. Práca začína rezaním maliarskej netkanej textílie, ktorá sa rozvinie na čistú a suchú podlahu, zatiaľ čo lepidlo zriedené v nádobe sa pripravuje a namáča.

Prvý pás by nemal byť prilepený k stene alebo stropu – bude slúžiť ako hlavná referencia pri rezaní, aby sa predišlo chybám. Materiály v rolkách sa zvyčajne strihajú ostrým nožom, ale tapety s textilným podkladom je možné rezať krajčírskymi nožnicami po značení kriedou pod pravítko..

Na vyrovnanie panelov budete potrebovať valček a širokú špachtľu. Najvýhodnejšie je odstrániť zvyšky lepidla mäkkou suchou špongiou alebo mäkkými bavlnenými handrami. Na rohoch a zle lepených oblastiach môžete prácu prispôsobiť malým štetcom.

Pri práci s lepidlom na stenách podľa technológie pracujú vo dne a vypínajú elektrinu. Je dôležité to urobiť predovšetkým z dôvodu odstránenia spínačov a predchádzania možným skratom, keď sa vedenie miestami „pretrhne“.

Pozdĺž zvislej čiary rovnomerne naneste malú vrstvu lepidla valčekom alebo širokým štetcom. V ideálnom prípade je časť steny pre jeden pás vypracovaná tak, aby neexistovali prebytky a suché oblasti.

Začneme vyrovnávať prvý pás tapety na maľovanie z hornej časti steny. Najvýhodnejšie je spolupracovať, aby jeden opatrne pasoval na pás horizontálne, druhý pracoval zospodu a tapetu zarovnával pozdĺž zvislej čiary. Lepidlo sa ľahko vstrebáva, takže musíte pracovať rýchlo a presne, pričom prebytočné množstvo odstraňujte na okrajoch, aby nevyčnievali na predný povrch..

Nasledujúce prúžky budú musieť byť zlepené na konci, takže sa uistite, že neexistujú žiadne prekrývajúce sa oblasti, ktoré tvoria švy alebo medzery. Tieto chyby okamžite pokazia celý dojem po lakovaní a potom ich nebude možné odstrániť. Po dokončení práce na jednej stene si môžete oddýchnuť a vyhodnotiť výsledok.

Keď aplikovaná tapeta trochu zaschne, odstráňte prebytočné pruhy pozdĺž okrajov a znova prejdite pozdĺž stien suchým valčekom, aby ste odstránili všetky vzduchové bubliny. Nad zásuvkami a spínačmi musia nožnice opatrne vyrezať otvory a dávať pozor, aby ste sa nedotkli vedenia a svoriek.

Na strope sa pracuje podobným spôsobom pozdĺž riadiacej čiary načrtnutej stavebným laserom. Lepidlo na prácu na strope sa riedi hustejšie ako na lepenie stien, to znamená, že nie v pomere – je o 10-15% menej vody. Je vhodné pracovať spoločne, stáť na stole alebo na rebríku – pozdĺž označenia na diaľku. Jeden vyrovná pás netkanej textílie, druhý bude držať koniec tapety.

Je lepšie lepiť kusy tapiet po obvode stropu, to znamená pozdĺž kratšej strany, začínajúc od okna. Po dokončení práce musí tapeta úplne vyschnúť, potom prejde do záverečnej fázy – natieranie emulziou na báze vody, do ktorej sa pigment pridá do požadovaného odtieňa.

Tip: Keď sa na problémový povrch stropu nanáša netkaná tapeta na maľovanie, vyberú sa importné rolky s veľkým objemovým vzorom, ktoré odpútavajú pozornosť od drobných chýb alebo nekvalitného klepania podlahových dosiek..

Ako lepiť vliesové tapety vlastnými rukami na strop – video:

About the author