Ako namaľovať tapetu zo sklenených vlákien sami

Tapeta zo sklenených vlákien má mnoho výhod, medzi ktorými by ste mali v prvom rade vziať do úvahy ich environmentálnu bezpečnosť a odolnosť voči extrémnym teplotám. Aby sa zvýšila estetická príťažlivosť tapiet, sú namaľované. Tento proces sa však líši v individuálnych charakteristikách a charakteristikách. Prečítajte si viac o tom, ako si sami namaľovať tapetu zo sklenených vlákien..

Obsah:

Recenzie, výhody a vlastnosti tapiet zo sklenených vlákien

Proces výroby črepov sa začína výrobou sklenených kociek, ktoré sú vystavené vysokým teplotám nad 1100 stupňov. V procese tavenia začína kresba malých nití z tapety. Sú materiálom na vytvorenie plátna..

V dôsledku toho je možné získať sklolaminát, ktorý je na dotyk celkom príjemný a jemný. Na impregnáciu tejto textílie sa používa škrob, ktorý ďalej zaručuje ekologickú šetrnosť črepu. Táto fáza je veľmi dôležitá a určuje kvalitu výsledného materiálu. Niektoré recepty na impregnáciu sú prísne chránené a sú k dispozícii iba výrobcovi..

Sklenené vlákno sa používa na dekoráciu miestností, ktoré vyžadujú predovšetkým dekoráciu stien a minimálnu údržbu. Aby sme lepšie porozumeli podstate črepu, navrhujeme študovať ich pozitívne a negatívne stránky..

Medzi výhody tohto materiálu uvádzame:

 • vysoká pevnosť, ktorá je odolná voči poškriabaniu, mechanickému poškodeniu, neroztrhne sa;
 • prítomnosť slučkovej štruktúry, vďaka ktorej je možné vytvoriť výmenu pár medzi stenou a miestnosťou;
 • environmentálna bezpečnosť a neprítomnosť toxických látok v črepe, ďalšia veľmi dôležitá výhoda, vďaka ktorej je tento materiál široko používaný;
 • materiál je odolný voči vývoju húb a plesní;
 • používajú sa na miestach s vysokým prevádzkovým zaťažením, dobre znášajú každodenný dotyk rúk, mechanické namáhanie atď .;
 • Vyznačujú sa vysokou úrovňou požiarnej bezpečnosti, črepy nie sú naklonené udržiavať oheň, počas spaľovania nevypúšťajú toxíny, vyznačujú sa prítomnosťou európskych certifikátov kvality;
 • ďalšou dôležitou kvalitou sklených vlákien je ich odolnosť proti vlhkosti, tento materiál je možné umývať aj kefou, pričom nestráca svoj pôvodný vzhľad;
 • príťažlivosť a originalita použitia na dekoráciu interiéru je ďalšou dôležitou výhodou sklenených tapiet, je možné maľovať tapety v akejkoľvek farbe a kombinovať rôzne textúry;
 • trvanlivosť tapiet je viac ako 25 rokov, zatiaľ čo vzhľad povlaku zostáva nezmenený.

Napriek všetkým výhodám materiálu má sklolaminát stále určité nevýhody:

 • pred lepením tapety na stenu je potrebné povrch pripraviť dokonalým vyrovnaním, pretože črepy sa nelíšia v plasticite, musia byť inštalované na absolútne rovnom povrchu;
 • na demontáž črepov je potrebné vyvinúť veľké úsilie a strhnúť ich priamo zo steny;
 • sklenená tapeta je materiál, ktorý vyžaduje ďalšie farbenie, pričom sa absorbuje pomerne veľa farby;
 • nadmerné množstvo lepidla alebo farby v zložení sklolaminátu vedie k ich odlupovaniu, preto pri ich inštalácii a lakovaní je potrebná zvláštna starostlivosť;
 • s nesprávnym výberom farby na tapety je veľmi ťažké zmyť jej stopy;
 • nanesenie niekoľkých vrstiev farby znamená zmenu textúry tapety;
 • náklady na tapety sú pomerne vysoké kvôli zložitosti technologického postupu ich výroby.

Pri porovnávaní výhod a nevýhod sklolaminátu však môžeme dospieť k záveru, že výhody tohto materiálu sú stále väčšie, a preto si v procese dekorácie interiéru získava stále väčšiu popularitu..

Fotografia tapety zo sklenených vlákien:

Rozsah použitia tapiet zo sklenených vlákien je dosť rozmanitý. Sú prilepené k stenám obytných budov, reštaurácií, supermarketov, kancelárií a klubov. Takéto tapety sú vhodné aj do škôlky alebo nemocnice, pretože neobsahujú látky škodlivé pre ľudské zdravie. Tapeta zo sklenených vlákien do kuchyne je obzvlášť odolná voči vlhkosti a má vynikajúce prevádzkové vlastnosti..

S ich pomocou sa navrhuje aj nábytok, dverové a okenné konštrukcie. Pomocou špeciálnej textúry tapety, jej farby a odtieňa je možné získať skromný, ale zároveň atraktívny povlak..

Vo vzťahu k štruktúre sklolaminátu rozlišujeme dve z ich možností:

 • hladký;
 • textúrne.

Prvé tapety sú prezentované vo forme sklolaminátu a pavučín. S ich pomocou je možné posilniť steny, skryť na nich mikrotrhliny, ktoré vznikajú pri zmršťovaní domu. Hladká tapeta má dokonale rovnomernú textúru, na ktorú nanáša farbu.

Táto možnosť konečnej úpravy bude vynikajúcim riešením na získanie trvanlivého, ohňovzdorného a ľahko použiteľného náteru..

Druhá verzia sklolaminátu je reliéfna. Tento povlak sa používa ako materiál na dokončenie stien. Tieto tapety sú vysoko odolné a majú štruktúrovaný vzor. Pomocou kombinácie niekoľkých textúr, hry svetla a tieňa, je možné dosiahnuť originálny efekt v interiérovom dizajne.

Lakovateľná tapeta zo sklenených vlákien – funkcie inštalácie

Inštalácia tapety zo sklenených vlákien nespôsobuje žiadne konkrétne problémy, mali by ste si však prečítať niekoľko odporúčaní na jej implementáciu:

1. Vo vzhľade sú obe strany tapety rovnaké. Stále však majú prednú a morskú stranu. Predná strana tapety je štandardne z vnútornej strany. Niektorí výrobcovia označujú prednú stranu tapety špeciálnym prúžkom, ktorý je sivý alebo modrý..

2. Na upevnenie tapety na stenu musíte použiť špeciálne lepidlo, ktoré je založené na použití upraveného škrobu. Lepidlo sa neaplikuje na tapetu, používa sa na pokrytie steny. Ak je povrch príliš nasiakavý, pridajte do lepidla vodu..

3. Nožnicami alebo nožom na náradie odstrihnite tapetu. Na prácu používajte odev s dlhým rukávom, rukavice a ochrannú masku. Pretože sa v procese rezania sklolaminátu rozpadá a malé častice skla môžu dráždiť dýchacie cesty. V procese rezania plátna pridajte 10 cm vo forme príspevku, ktorý vám umožní kombinovať vzor.

4. Pokúste sa dosiahnuť úhľadné spojenie švíkov, správne zarovnanie vzoru. Iba potom bude možné dosiahnuť jednotnosť textúry..

Pred aplikáciou tapety by ste mali pripraviť steny odstránením farby, starých tapiet alebo tmelu. Na vyrovnanie steny sa používa univerzálny tmel. Aby ste predišli nadmernej absorpcii lepidla, naneste na stenu základný náter.

Pri inštalácii sklolaminátu budete potrebovať:

 • kefy;
 • lepidlo;
 • nôž;
 • valec;
 • handry;
 • špachtľa.

Lepidlo pripravte podľa pokynov. Lepidlo naneste na stenu, iba na miesto, kde je pásik prilepený. Ak má črep vzor, ​​odrežte ho a dodržajte prídavok. Rozložte plátno pozdĺž steny, snažte sa zabrániť vzniku vzduchových bublín, na to použite gumový valček. Nasleduje proces farbenia sklolaminátu, o ktorom budeme hovoriť neskôr..

Aký je najlepší náter na sklenené tapety: typy a popisy farieb

Pri výbere farby pre črep musíte predovšetkým venovať pozornosť nasledujúcim vlastnostiam:

 • nedostatok nepríjemného zápachu, bezpečnosť životného prostredia;
 • schopnosť nanášať štetcom alebo valčekom a striekacou pištoľou;
 • jednoduchosť aplikácie;
 • rýchla absorpcia;
 • rýchle schnutie.

Ďalšou dôležitou charakteristikou črepových farieb je však odolnosť voči vlhkosti a praniu. Pri výbere farby na sklenenú tapetu je potrebné vychádzať z prevádzkových podmienok povrchu. Obzvlášť dôležitá je úroveň vlhkosti vo vnútri miestnosti a mechanický účinok na steny..

Maľovanie sklenených tapiet farbou na vodnej báze je jednou z najjednoduchších možností. Táto možnosť farby je šetrná k životnému prostrediu ako samotná tapeta. Okrem toho nemá nepríjemný zápach. Farba na vodnej báze – ohňovzdorná a spomaľujúca horenie.

Medzi širokou škálou vodou disperzných farieb si môžete vybrať možnosť, ktorá je vhodná pre váš typ tapety a jej prevádzkové podmienky. Hlavnou podmienkou je maximálna odolnosť farby voči vlhkosti.

Pri výbere farby farby vezmite do úvahy jednotlivé vlastnosti miestnosti, vaše túžby a preferencie. Nedoporučuje sa maľovať sklenené tapety v jasných a chytľavých farbách. Pretože sa časom začnú obťažovať a budete musieť steny premaľovať. A veľké množstvo farby na sklenených tapetách výrazne znižuje ich životnosť, čo vedie k odlupovaniu materiálu.

Akrylová farba na sklenené tapety je obľúbená kvôli svojej bezpečnosti použitia, bez zápachu a rýchlemu schnutiu. Náklady na takú farbu sú oveľa drahšie v porovnaní s farbou na vodnej báze. Stena stále dýcha pod vrstvou farby a sklolaminátu, takže sa na nej nehromadí vlhkosť, čo vedie k rozvoju plesní.

S pomocou prítomnosti antifungálnych prísad v zložení farby je možné poskytnúť dodatočnú ochranu stien. Farba na akrylovej báze navyše poskytuje lesklý povrch, ktorý je odolný voči oderu. V porovnaní s farbou na vodnej báze je povrch, po nanesení ktorého je hodvábny.

Farba na sklenené tapety je umývateľná, najčastejšie má latexový základ, Na povrchu tapety vytvára ochrannú vrstvu, ktorú je možné dokonale umyť rôznymi zlúčeninami alebo obyčajnou vodou.

Pri výbere farby farby pre izbu postupujte podľa týchto pokynov:

 • príliš svetlé farby sa rýchlo nudia, preto sa neodporúča používať ich na maľovanie všetkých stien;
 • ak sa chcete na niečo zamerať, vytvorte na stenách jasné fragmenty;
 • pri výbere farby tapety vezmite do úvahy tón nábytku, ktorý bude inštalovaný v miestnosti, takže bude možné dosiahnuť harmonickú kombináciu farieb;
 • ak sa práca vykonáva v malej miestnosti, na jej vizuálne rozšírenie použite šablóny s malými vzormi.

Vlastnosti maľovania tapety zo sklenených vlákien

Po úplnom vysušení tapiet zo sklenených vlákien sa zafarbia. Najprv určte nástroj na maľovanie, s ktorým sa bude práca vykonávať. Valec s krátkou hromadou nie je vhodný na použitie na reliéfnych sklenených tapetách, pretože nie je schopný vyplniť všetky malé textúrne fragmenty farbou. Preto, ak sa rozhodnete použiť valček, vyberte si iba nástroj s dlhým spánkom. Upozorňujeme, že hodnota spotreby farby na sklolaminát je v porovnaní s konvenčnou stenou o 25-40% vyššia. Množstvo farby na prácu určuje hĺbku a štruktúru obrazu..

Na švy v blízkosti soklových líšt alebo stropov použite malý štetec. Na prekrytie hranice medzi stenou a stropom použite maskovaciu pásku. Pracujte za denného alebo jasného svetla, aby ste nevynechali vyvýšené hrbole.

Pred lakovaním sklolaminátu sa odporúča vopred ich natrieť základným náterom vo forme zriedeného lepidla na tapety. Je teda možné znížiť spotrebu farby. Po nanesení prvého náteru počkajte asi 8 hodín a naneste druhý náter. Maximálny počet lakov je dvanásť. Keď sú však sklenené tapety prefarbené, stratia svoju textúru a stanú sa menej atraktívnymi..

V procese maľovania sklenených tapiet budete potrebovať:

 • hrniec na farbu;
 • farby;
 • nástroj na nanášanie farby valčekom alebo striekacou pištoľou;
 • kefy.

Lepidlo na tapety zrieďte vodou podľa pokynov a naneste ho na povrch valčekom. Počkajte, kým základný náter nevyschne; môže to trvať až 30 minút. V procese maľovania sa na ďalšie zdobenie povrchu používajú rôzne šablóny..

Prvá aplikácia farby sa vykonáva v dvoch vrstvách. Interval medzi vrstvami je určený typom farby a je najmenej dve hodiny. Dávajte pozor na absenciu bublín na tapete, ak existuje, urobte bublinu a vyhlaďte miesto jej vzhľadu valčekom. Ďalej musí byť povrch znova natretý..

About the author