Ako odstrániť bubliny z tapety vlastnými rukami

Pomerne často po nalepení tapety sú na povrchu viditeľné bubliny. Tomu predchádza mnoho dôvodov, medzi ktoré patrí predovšetkým nahromadenie vzduchu pod tapetou alebo nadmerné množstvo lepidla na stenu. Dozvieme sa viac o tom, ako odstrániť vzduchovú bublinu spod tapety..

Obsah:

Bubliny tapety – príčiny a dôsledky vzhľadu

Hlavným dôvodom vzniku bublín na povrchu stien po nalepení tapety je nedodržanie technologických aspektov inštalácie tohto dokončovacieho materiálu. Predtým, ako začnete s tapetovaním, si pozorne preštudujte pokyny od výrobcu, pretože tapety rôzneho zloženia sa líšia v jednotlivých inštalačných funkciách.

Napríklad pri lepení papierových tapiet musíte na plátno naniesť lepidlo, zatiaľ čo vliesové tapety znamenajú nanášanie lepidla na stenu. Okrem toho musí byť stena starostlivo pripravená na prácu. Malo by byť bez plesní a plesní, starého náteru. Tapetu je lepšie lepiť na omietnuté, tmelové alebo sadrokartónové steny.

Pred začatím práce ošetrite povrch steny základným náterom s hlbokým prienikom.

Tiež dosť často je príčinou vzhľadu bublín porušenie technologického postupu lepenia tapiet. Aby ste tomu zabránili, postupujte podľa týchto tipov:

  • pri nanášaní lepidla na stenu alebo tapetu sa pokúste rovnomerne rozdeliť na povrch, počkajte na čas uvedený v pokynoch výrobcu, až potom prilepte plátno;
  • pokúste sa vyrovnať tapetu zhora nadol, od centrálnej časti po strany;
  • vytlačte na tapetu s takým úsilím, aby ste spod nich vytlačili prebytočné lepidlo, ale nepreháňajte to, aby ste tapetu nerozťahovali alebo nedeformovali;
  • v pracovnom procese používajte pracovné nástroje vo forme valčekov, stierok na tapety alebo štetcov.

Venujte zvláštnu pozornosť výberu lepidla na tapety. Musí mať vysokú kvalitu a dobrú priľnavosť.

Existuje obrovské množstvo tapiet na papierovom, vinylovom, netkanom, textúrovanom, monochromatickom základe. Proces lepenia každého z tohto druhu tapiet je individuálny a je tiež určený individuálnymi charakteristikami miestnosti, v ktorej sa práca vykonáva..

Hlavným nepriateľom novo vloženej tapety je prievan. Aj pri správnej implementácii technologického postupu inštalácie tapiet prítomnosť prievanu negatívne ovplyvní ich ďalšiu prevádzku. Po nalepení tapety musíte počkať asi 48 hodín, kým začnete s prevádzkou miestnosti a vykonáte ďalšie dokončovacie práce, počas ktorých bude lepidlo na tapety schopné dobre zaschnúť.

Vzhľad bublín na tapete má také negatívne dôsledky, ako sú:

  • prítomnosť dôvodov na pokrytie steny plesňou alebo hubou, čo negatívne ovplyvňuje zdravie ľudí zdržiavajúcich sa v miestnosti;
  • reprodukcia rôznych druhov hmyzu pod tapetou;
  • negatívna pohoda ľudí žijúcich v dome a esteticky neatraktívny vzhľad stien.

Preto, aby ste sa vyhli týmto sklamaniam po oprave, odporúčame odstrániť bubliny hneď, ako sa objavia..

Ako odstrániť bubliny z tapety po vysušení

Ak sa po vysušení na tapete objavia malé bubliny, musíte ich odstrániť pomocou nižšie uvedených odporúčaní. Majte však na pamäti, že ak je počet bublín veľký, potom je v tomto prípade potrebné odstrániť kryt a znova ho prilepiť..

Ak sa na povrchu steny pokrytej tapetami s vinylovým podkladom objavia bubliny, odstráňte ich špachtľou alebo kefkou. S ich pomocou, stlačením na plátno, sa vzduch odstráni von..

Ak sa bubliny objavia po zaschnutí tapety, je ťažšie sa ich zbaviť. Pred odstránením bublín z tapety po nalepení určite príčinu vzniku bublín. Ak sú vytvorené kvôli nahromadeniu vzduchu pod tapetou, potom stačí vziať malú ihlu a prepichnúť túto oblasť. Ďalej sa pomocou špachtle povrch vyrovná a natiahne.

Ďalším spôsobom, ako odstrániť bubliny zo steny, je použiť injekčnú striekačku na vpichnutie lepidla pod tapetu ihlou. Je to táto kompozícia, ktorá zaisťuje dokonalé priliehanie tapety k stene a eliminuje bubliny. Vlhkou špongiou odstráňte zo stien zvyšky lepidla..

Niektoré bubliny, celkom pôsobivé veľkosti, sú narezané v pozdĺžnom alebo priečnom smere. Na tieto účely sa používa administratívny nôž, lepidlo na tapety sa nanáša pod plátno a pripevňuje sa na stenu v požadovanej polohe..

Upozorňujeme, že táto metóda nie je vhodná pre všetky typy tapiet, pretože pravdepodobnosť dokonalého spojenia rezaného spoja je malá, najmä pre papierové tapety, ktoré po zvlhnutí zväčšujú svoju veľkosť a keď sú suché, znižujú sa..

Aby sa lepidlo v mieste vpichu bubliny nedostalo na tapetu, nalepte ich po obvode veľkosti páskou alebo maskovacou páskou. Na konci práce ich vyberte zo steny..

Aby sa v budúcnosti zabránilo vzniku problémov s bublinami pod tapetami, je potrebné starostlivo sledovať technologický postup ich inštalácie. Okrem toho hrá dôležitú úlohu príprava stien na prácu. Musia byť ploché, predtým natreté základným náterom a čisté. Iba v tomto prípade bude možné vyhnúť sa výskytu bublín pod plátnami..

Ako odstrániť bubliny z papierových tapiet: všeobecné pokyny

Proces odstraňovania bublín na tapetách sa musí vykonať bezprostredne po ich vzniku. Ak chcete odstrániť bublinu, ktorá sa objavila bezprostredne po nalepení plátna na stenu, použite plastovú špachtľu alebo kefu, ak plátno nie je netkané.

Špeciálny gumový valček pomôže odstrániť bubliny z vinylových tapiet, ale pri papierových tapetách odporúčame použiť suchú a čistú handričku. Tieto nástroje pomôžu vytlačiť lepidlo z plátna. Netlačte na povrch, aby ste nepoškodili plátno.

Ak sú po nalepení tapety stále viditeľné bubliny, počkajte, kým nevyschnú, v niektorých prípadoch sa tapeta po nalepení na stenu zmenší. Bubliny môžu byť menej nápadné. Toto pravidlo je obzvlášť dôležité pre tapety na papieri..

Pred odstránením bublín z tapety posúdte rozsah práce. Ak po zaschnutí lepidla sú bubliny stále viditeľné, potom je v niektorých prípadoch potrebné plátno vymeniť. Neponáhľajte sa, najskôr použite nižšie uvedené metódy, ak žiadna z nich nepomôže, iba v tomto prípade odstráňte plátno. Prvá metóda je použitie injekčnej striekačky a ihly. Odstráňte ihlu a natiahnite lepidlo na tapety do striekačky. Prepichnite stred bubliny.

Odstráňte prebytočný vzduch pomocou plastovej stierky alebo valčeka. Spustite lepidlo dovnútra bubliny, špeciálnym nástrojom vyhlaďte povrch steny, presuňte sa od okrajov do stredu. Ak chcete odstrániť prebytočné lepidlo, pripravte si vopred čistú handričku. V procese vykonávania práce je zakázané trieť tapetu, pretože existuje riziko poškodenia.

Ak sú na tapete veľké bubliny, na ich odstránenie by sa mali použiť radikálnejšie metódy. Pomocou žiletky odrežte dno bubliny. Pomocou lepidla so striekačkou spustite lepidlo pod tapetu. Pokúste sa spojiť rezané časti tak, aby po zaschnutí lepidla neboli medzi nimi žiadne medzery..

Ako odstrániť bubliny pod tapetou: odporúčania pre inštaláciu tapety

Aby ste zabránili vzniku bublín na stenách po ich prilepení tapetami, postupujte podľa týchto odporúčaní:

1. Kvalitatívne pripravte povrch na inštaláciu tapety. Pokúste sa vyrovnať steny čo najefektívnejšie, určite na ne naneste základný náter. Pôda nielenže ochráni stenu pred vznikom plesní a plesní, ale zvýši aj priľnavosť medzi tapetou a stenou..

2. Lepidlo vyberajte podľa typu a hustoty tapety..

3. Pri inštalácii tapety dodržiavajte určité teplotné podmienky: vlhkosť v miestnosti nie viac ako 50%, teplota 18-23 stupňov.

4. Ak je teplota v miestnosti vyššia ako normálne, vložte do nej vedro s vodou, odporúča sa zavrieť okná hustou handrou. Zabráni sa tým príliš rýchlemu vysychaniu tapety..

5. Do dvoch dní od začiatku inštalačných prác nevytvárajte v miestnosti prievan a nezapínajte klimatizáciu.

6. V procese riedenia lepidla prísne dodržiavajte pokyny, zmerajte vodu špeciálnymi zariadeniami, a nie okom. Nie je potrebné príliš miešať lepidlo, prítomnosť kyslíka v jeho zložení vedie k tvorbe bublín.

7. V závislosti od typu tapety naneste lepidlo na stenu alebo plátno pomocou nástroja odporúčaného výrobcom..

8. Dávajte pozor na silu stlačenia tapety, snažte sa ju počas procesu vyrovnávania nepoškodiť. Pracujte najmenej s dvoma ľuďmi. Jedna osoba lepí tapetu zhora a druhá zospodu.

Ako odstrániť bubliny z netkanej tapety

Na výrobu vliesových tapiet sa používajú netkané materiály na báze celulózy. Na spojenie vlákien dohromady sú k nim pridané polymérne komponenty. V porovnaní s papierom sú tieto tapety odolnejšie, odolnejšie voči oderu, odolnejšie voči ohňu a naznačujú ich ďalšie zafarbenie..

Bubliny na netkanej tapete sa objavujú len zriedka, pretože majú určitú hustotu a sú inštalované na stenu už pokrytú lepidlom. V takýchto situáciách sa však na povrchu tapety stále vytvárajú bubliny:

  • prítomnosť vzduchu medzi stenou a plátnom, aby sa zabránilo tomuto procesu, odporúča sa ich počas lepenia tapiet vyrovnať na stenu špeciálnym valčekom, snažte sa vytlačiť vzduch spod tapety na stranu časti plátna;
  • ak sa na stene po zaschnutí tapety vytvoria bubliny, znamená to, že povrch bol zle vyrovnaný, v tomto prípade by bolo najlepším riešením tapetu odstrániť, vyrovnať povrch a vykonať ďalšie dekorácie steny, inak sa medzi nimi vytvoria medzery stenu a tapetu, v ktorej sa množia plesne a všetky druhy mikroorganizmov.

Na odstránenie bublín z už vysušených vliesových tapiet stačí striekačka a nôž. Nalejte lepidlo do injekčnej striekačky na netkanú tapetu. Po vykonaní rezu tam spustite trochu lepidla a prilepte tapetu s maximálnou viditeľnosťou spojov..

Bubliny pod tapetou – ako odstrániť

Ak sú v procese lepenia tapety veľké bubliny, sú považované za normálne. Na ich odstránenie stačí tapetu prebehnúť suchou handričkou alebo špeciálnym nástrojom, v závislosti od typu tapety.

Ak je tapeta viacvrstvová, potom sa bubliny najčastejšie tvoria kvôli nedostatočnej absorpcii hustého lepidla. Ak chcete odstrániť vzduch, čepeľ vyhlaďte špachtľou. Ak nebolo možné odstrániť bubliny, opatrne oddeľte plátno od steny a znova ho prilepte.

Keď je lepidlo absorbované tapetou, stane sa pružnejšou a dobre sa natiahne. Po odparení vlhkosti sa plátno vráti do predchádzajúceho tvaru. V procese natiahnutia tapety malé vzduchové bubliny samy zmiznú.

Upozorňujeme, že pri lepení tapiet sa striktne nepoužíva lepidlo pva. Po prvé, nerozpúšťa sa vo vode, preto v budúcnosti pri odstraňovaní tapiet zo steny nastanú problémy. Okrem toho sú na stenách viditeľné žlté škvrny od lepidla..

Pri odstraňovaní bublín z povrchu stien je potrebné venovať osobitnú pozornosť. Pretože papierové tapety sú po silnom vyhladení zdeformované a vliesové tapety po narezaní strácajú svoju príťažlivosť.

Aby tapeta po nalepení potešila atraktívnym vzhľadom a medzi nimi a stenou sa netvorili žiadne bubliny, dôkladne si preštudujte technológiu inštalácie tohto dokončovacieho materiálu a dodržte ho.

Odstrániť video z tapety s bublinami:

About the author